| ObiectivulAnonim66 a întrebat:

E normal sa imi fie frica de iad?

32 răspunsuri:
| WangLouis a răspuns:

Eu zic ca e normal sa-ti fie frica de Dumnezeu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da este normal, pentru ca nu il ai pe Hristos, iti dau un video, uita-te la el, iti garantez ca ai nevoie, si citeste noul testament. https://www.youtube.com/watch?v=mLCzAOJHb2s

| FaraNumePls a răspuns:

Nu, ca nu o să ajungi acolo, nu? laughing

| VelaJohnny a răspuns:

Nu. Vrei si argumente?

| Dan1142000 a răspuns:

Este ceva normal datorita faptului ca crezi ca exista, personal nu ced ca exista si nu-mi este frica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, de ce ti-ar fi frica de ceva ce nu exista?

| Mayhem666 a răspuns:

De ce sa imi fie frica de un loc inexistent?

| AnonimSuprem1 a răspuns:

Iadul inseamna sa nu fii placut inaintea lui Dumnezeu, atat.

| Florin9Florin9 a răspuns:

Da, asta te-ar putea ajuta sa-L iubești pe Dumnezeu cu mai multă râvnă pentru că te poate scăpa de el(de iad)

| Iunix a răspuns:

Îndoctrinarea și abuzul emoțional făcute asupra ta de când erai mic / mică au avut succes, ești așa cum vor conducătorii și preoții să fi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La fel de normal ca aia care asteapta pe Mos Craciun in fiecare iarna.

| Mihai985624 a răspuns:

Nu este normal, frica de orice fel nu este buna (exceptand frica din situatiile-limita, cand te ataca un hoț de exemplu). Dumnezeu nu vrea sa fii "bun" din teama de a ajunge in iad, ci vrea sa fii bun din iubire pentru El.

Stiu, poate te simti vinovat, poate te simti un om rau. Atunci lucreaza putin la personalitatea ta si devino un om mai bun, ca sa nu se mai puna problema ca ajungi in iad

Răspuns utilizator avertizat
| minrest a răspuns (pentru WangLouis):

Da omule, si eu as pune accentul altfel, e normal ca DE DUMNEZEU sa iti fie frica, nu de autoritati omenesti (inclusiv biserici) sau de parerea oamenilor.

Răspuns utilizator avertizat
| vocea a răspuns:

Sa iti fie frica d tine nu de iad.

Răspuns utilizator avertizat
| Holiday a răspuns:

Iadul, ca si raiul sunt doar inventii ale religiei prin care sunt determinati adeptii sa faca/nu faca diverse lucruri care sunt in folosul gruparii respective.
Raiul este momeala si iadul amenintarea. Ca animalele la circ. Biciul si zaharelul. Diferenta e ca recompensa si amenintarea religioasa nu e nici macar reala.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Orice pana la MC si ZM, da? Te rog frumos! On-topic, mictionez in el de iad cu bolta ca sa il sting. A, da, pardon - discutam de un concept stupid care nu exista. Plus ca pucioasa, dracusori... e foarte slabut. Uite aici iad descris corespunzator, matematic, ca la carte - https://en.wikipedia.org/wiki/Naraka_(Buddhism)

| ania a răspuns:

Câtă vreme nu ai făcut pace cu Dumnezeu e normal

| RAY a răspuns (pentru ania):

Cu care dumnezeu? iahve are un singur popor cu care a facut toate legamentele poporul ales de catre iahve sunt evrei, iisus nu a spus vreodata sa fi crestin, religios nici macar el nu a fost, pace faci cu tine insati cand esti sincer cu tine insati nu cand esti un ipocrit, fals gen iuda

| RAY a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Dumnezeu adica iahve nu a facut niciodata un iad, in vechiul testament nu se pomeneste asa ceva iar in noul se vb de viata vesnica, invierea prin credinta nu iadul imaginar inventat de religie, treci si citeste biblia

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru RAY):

Există citate foarte clare care fac referire la iad în Biblie

| RAY a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Scriele aici

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru RAY):

Matei 25,41:Atunci va zice și celor de-a stânga : Duceți-vă de la Mine, blestemaților, în focul cel veșnic, care este gătit diavolului și îngerilor lui. Luca 16, 23: Și în iad, ridicându-și ochii, fiind în chinuri, el a văzut de departe pe Avraam și pe Lazăr în sânul lui. Mai sunt și altele dar cred că astea sunt suficiente pentru a demonstra că Biblia ne vorbește despre existența iadului.

| Idris a răspuns:

Da, este foarte normal, mai ales daca nu esti o persoana credincioasa.

| ania a răspuns (pentru RAY):

Chiar dacă poporul ales de Iahve sunt evreii, scopul alegerii lor a fost acela de a fi o binecuvântare pentru toate celelalte națiuni ca și acestea să ajungă să-L cunoască pe Dumnezeul evreilor, care e creatorul universului și al existenței.(Îți voi face un nume mare, vei fi o binecuvântare..toate familiile pământului vor fi binecuvântate în tine-Genesa 12-2, 3 Și pe străinii care se vor lipi de Domnul ca să-i slujească și să iubească Numele Domnului, pentru ca să fie slujitorii Lui.îi voi aduce pe muntele Meu cel sfânt și-i voi umplea de veselie pe muntele Meu cel sfânt...Casa mea se va numi o casă de rugăciune pentru toate poparele-Isaia 55).
A fi creștin înseamnă a fi urmaș al lui Iisus.El a spus ucenicilor lui evrei -Duceți-vă și faceți ucenici din toate națiunile, botezându-i în Numele Tatălui, Fiului și al Sfântului Duh(Matei 26-19) și -voi veți primi o putere când se va coborî Duhul Sfânt peste voi și-Mi veți fi martori în Ierusalim, în toată Iudeea, în Samaria și până la marginile pământului-Faptele Apostolilor 1-8)