| MishikiCrisy a întrebat:

E o intrebare cam prosteasca, dar sunt mica asa ca nu ma judecati: Ce e aia ateu? Stiu ca are legatura cu D-zeu, dar ce inseamna? P. S. Eu cred in el.
Voi credeti?

Răspuns Câştigător
| MeDeEa14DeEa a răspuns:

ATEU=un om care nu crede in ceea ce nu vede(nu crede in D-zeu)
Si, da eu cred in Dumnezeu.Dar stiei ca are un nume? Iehova.
P.S. eu il iubesc pe Iehova

78 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Fara de Dumnezeu.

| MMihai a răspuns:

Ce e aia ateu? se dă clic dreapta și se caută cu google, dacă folosești sistemul de operare Ubuntu Linux.
Nu mai știu cum este la Windows, dar tot se ajunge cumva la Google.ro sau la alt motor de căutare și de scrie ateu și apoi se dă caută!
http://ro.wikipedia.org/wiki/Ateism
Ateismul este negarea existenţei lui Dumnezeu şi a oricărei divinităţi.[1] Conform altui sens al aceluiaşi cuvânt, având în vedere etimologia greacă a cuvântului ateism, în care prefixul „a" înseamnă „fără" sau „nu" şi „theos" înseamnă „zeu", este definit ca ateu cineva care nu crede în zei, fără a fi necesar să creadă că zeii nu există, implicit ateismul este absenţa credinţei în zei.[2][3]

Se disting două modele de ateism: ateismul pozitiv (sau „tare") şi ateismul negativ (sau „slab"). În timp ce un ateu pozitiv afirmă inexistenţa divinităţii, un ateu negativ nu face decât să nu afirme existenţa sa. Cele două modele sunt cel mai uşor de distins cu ajutorul următoarelor enunţuri: „Consider că nu există zei." (ateu pozitiv); „Nu consider că există zei." (ateu negativ).

Dat fiind că lipsa divinităţii ar goli de sens religia, dar nu neapărat[4], existând religii care nu încorporează zei în cadrul lor, ateismul este deseori echivalat cu o respingere a religiei în general.
Citește singură totul că este mult de copiat.
http://dumnezeueateu.wordpress.com/
Citește tot că este f interesant.
http://dexonline.ro/definitie/ateu
ATÉU, -ÉE, atei, -ee, s. m. și f. Adept al ateismului; persoană care neagă existența lui Dumnezeu și a oricărei divinități. – Din fr. athée, lat. atheus.
Sursa: DEX '98
http://www.it-base.ro/2007/11/20/manifestul-unui-ateu/
http://forum.atei.ro/
http://www.atei.ro/Pagini/ateu-atee-ateism.php
În România sunt cel puțin 10 milioane de atei, dar majoritatea se pretind creștini ortodoxi.
Și patriarhul este ateu și 90 % dintre popi, sunt atei.
Și eu am fost ateu mulți ani, și evident, că acum nu sunt creștin.

| MMihai a răspuns:

Dumnezeu nu e crud si nemilos, daca ar fi de ce nu l-a omorat si la distrus inca pe Statana?
Dumnezeul din Vechiul Testament este chiar deosebit de crud în multe cazuri.
Pentru că Satana este o slugă ""mai ciudată"", a lui Dumnezeu.
Satana / Diavolul / Scaraoschii nu este rivalul lui Dumnezeu, ci un subaltern, mai cu ambiție.

| chelstone a răspuns:

DUMNEZÉU, (rar) dumnezei, s.m. 1. Fiinţă supranaturală, considerată în credinţele religioase drept creatoare a lumii şi cea care determină destinul oamenilor. ♢ Loc. adj. Bătut de Dumnezeu = năpăstuit, nenorocit. ♢ Expr. Încotro (sau unde, cum) te-a îndrepta Dumnezeu = la voia întâmplării, oriunde. (Va fi) cum va da (sau va vrea) Dumnezeu = (va fi) cum s-o întâmpla, la întâmplare, potrivit destinului. Cum dă Dumnezeu = cum se întâmplă; pe. ext. prost, rău. A porni (sau a merge etc.) cu Dumnezeu = a porni (sau a merge etc.) în pace, cu bine, sănătos. Cu Dumnezeu înainte! = noroc! succes! (la drum, într-o acţiune întreprinsă etc.) A nu avea (sau a fi fără) nici un Dumnezeu = a nu crede în nimic; a nu avea (sau a fi fără) nici un sens, nici o valoare, nici un gust. A lăsa (pe cineva) în plata (sau în ştirea) lui Dumnezeu = a lăsa (pe cineva) în pace sau la voia întâmplării. A (se) ruga (ca) de toţi Dumnezeii = a se ruga cu insistenţă; a implora. Parcă (sau i se pare că) a apucat (sau a prins) pe Dumnezeu de (un) picior, se spune despre cineva care are un mare şi neaşteptat noroc. (Punând accentul în frază) Dumnezeu ştie! = nu se ştie! Dumnezeule! exclamaţie de spaimă, durere, deznădejde, entuziasm, mirare. Pentru (numele lui) Dumnezeu! exclamaţie de implorare, deznădejde sau dezaprobare. Ce Dumnezeu! exclamaţie de necaz, de nemulţumire. Să dea Dumnezeu! = (formulă de urare) să se împlinească ceea ce doresc (sau doreşti etc.)! 2. Divinitate, zeu. – Lat. dom(i)ne deus.

Vezi ca la punctul doi dumnezeu este definit ca un zeu.

''Dumnezeu este fie sintagma prin care se face referire la divinitatea supremă a celor trei religii monoteiste abrahamice: iudaism, creştinism, islam, fie un termen sinonim cu acela de „divinitate, zeitate, zeu/zeiţă".''

| chelstone a răspuns:

Si cum?! icoana era langa cuier?! Cine isi mai pune icoanele langa cuier?! Stiu ca fiecare crestin are un colt al casei in care isi aseaza icoanele, astia ori aveau icoana in holul casei, ori aveau cuierul in sufragerie laughing Nu stiu, cati dintre voi aveti icoane langa cuier?!

| lifeForJesus a răspuns:

Ateu=ceva inventat de oameni!

| wales a răspuns:

Cuvântul ateu vine din cuvântul grecesc; atheos = fără dumnezeu

| Maidanezul a răspuns:

Pot sa dau si eu o mina de ajutor cu niste exemple de atei Vad ca ai foarte bine definit ateismul
-Friedrich Engels
-Karl Marx
-Vladimir ilici Lenin
@Cristina1998 "Eu cred in el." aici nu prea inteleg eu in cine?

| nesuferit a răspuns (pentru Maidanezul):

In el adica in ateu big grin

| Maidanezul a răspuns (pentru nesuferit):

Multumesc pentru raspuns, speram sa il primesc de la cel care a initiat postul.

Răspuns utilizator avertizat
| Maidanezul a răspuns (pentru lolosaurus):

Te rog sa faci tu un pustiu de bine sa ii pui

| VladimirPutin a răspuns:

Ateu este persoana care neaga pe Dumnezeu (divinitatea)

| nesuferit a răspuns:

Ateul este individul care neaga existenta Divinitatilor, aici se include si zeul tau dumneZEU

| Laurretta a răspuns:

Ateii sunt persoanele care nu cred in Dumnezeu, in nici o religie.

| MishikiCrisy explică:

Dumnezeu nu e un zeu, daca are cuvantul zeu in el nu7 inseamna ca si e, si nu e al meu, e al tuturor. Ca in cuvantul ciocoLATA nu inseamna ca e lata.

| nesuferit a răspuns (pentru MishikiCrisy):

Haha rolling on the floor serios? pai daca nu e zeu atunci ce o fi? o fi si el om ca tine?

| MishikiCrisy explică:

In Dumnezeu ma refeream prin ca cred in el. El e stapan, e UN FEL de zeu, dar nu e zeu. Nu cred in zeu ci in Dumnezeu. E o diferenta.

| nesuferit a răspuns (pentru MishikiCrisy):

Dumnezeu stapamanul cui? laughing DE aici de jos de pe pamant eu ridic sfidator un deget mijlociu spre cer, spre el

Răspuns utilizator avertizat
| MishikiCrisy explică:

Scz ca am scris el ce litere mici, am uitat ca se scrie EL. Trebuie sa am mai mult respect.

| Omulrational a răspuns (pentru MishikiCrisy):

Ma copile,tu chiar nu esti normal? recunosc ca sunt ateu,dar prin absurd daca ar exista acest Dumnezeu crezi tu ca ar citi ce scrie un copil pe un site de intrebari, cu retele de internet din Rai, ma faci sa zambesc.

| MishikiCrisy explică:

Numele tau ti se potriveste, chiar esti nesufrut

| MishikiCrisy explică:

Pai "omuleratonal", nu prea esti rational daca crezi ca Dumnezeu nu exista

| nesuferit a răspuns (pentru MishikiCrisy):

Eu nu cred, eu Stiu. Eu nu am credinta, eu am doar convingeri
Si mai stiu ca tu nu ai citit nici macar odata biblia,.

| anonim_4396 a răspuns (pentru MishikiCrisy):

Wtf? Eşti raţional dacă NU crezi. Explică-mi tu ce te face să crezi. Şi ba da, Dumnezeu este tot un zeu, sinonim cu divinitate în cazul ăsta. Aşa cum este şi Alah.

| Ecea a răspuns (pentru MishikiCrisy):

Te rog sa taci, ai 12 ani.
Exagerezi de acum cu prostia.
Du-te la scoala si termina 1-4 dupa 5-8 dupa 9-12 mai termina si o facultate apoi vino aici sa ne contrazici.
Momentan nu stii nici pe ce lume traiesti.

| Omulrational a răspuns (pentru MishikiCrisy):

*Pai ''Cristina1998'' nu prea esti rationala daca crezi ca explicatiile stintifice nu exista.* Am repetat ce ai zis tu si am adaugat de la mine ce cred, NU VREAU SA FIU ATACAT PENTRU CA IMI EXPUN O PARERE.Cu ce e mai rational povestea cu ingerasul si cel cu coarne care ne impunge ca o cornuta in fund? Tu esti un simplu copil nevinovat,dar daca la nastere ti si spunea lucruri de stiinta si Dumnezeu nu era pomenit nicaieri,oare tu ce spuneai acum? Eu am ajuns la ateism studiind cartile bisericesti si am constatat minciunile scrise acolo, oricum traiesteti viata cum sti tu, nu am nici un drept sa ma bag peste tine cum ai facut-o tu...

| MishikiCrisy explică (pentru Omulrational):

Imi poti da citatul ca eu nu stiu unde m-am bagat peste tine, oricum chiar daca nu mi se spunea nici la 7 sau 8, 9 ani despre Dumnezeu, eu imi pineam intrebarile: eu de une am venit? din maimute? cine a creat planetele? Cine a facut plantele? ca doar nu ar creste singure intr-un loc uscat? asa ca normal ca as crede in Dumnezeu daca acesta ar fi un raspuns pentru cele de mai sus

| Omulrational a răspuns (pentru MishikiCrisy):

Nu o sa imi mai spun conceptiile mele ca vad ca e degeaba,dar o intrebare, DACA IN LOC DE DE ROMANIA TE NASTEAI DE EXEMPLU IN TURCIA IN CE CREDEAI ALAH SAU DUMNEZEU? aici poti raspunde? sigur tu credeai in Dumnezeu chiar si daca te nasteai la primitivii africani nu? Esti doar un copil, nu ai cum sa stii tu de unde provine lumea.

| MishikiCrisy explică (pentru Omulrational):

Chiar si daca m-as fi nascut in Turciamsau altundeva, intrebarile raman acelesi: eu de une am venit? din maimute? cine a creat planetele? Cine a facut plantele? ca doar nu ar creste singure intr-un loc uscat? daci tot in D-zeu as crede, altceva?

| Omulrational a răspuns (pentru MishikiCrisy):

Pun pariu 100% ca ai crede in Alah,adica Dumnezeul lor si te inchinai la tot ce tine de Alah si nici nu aflai poate vreodata ca aici in Romania este,,Dumnezeu cel adevarat,, si tu acolo in Turcia crezi intr-o,, prostie inchipuita,,, si chiar daca ai fi aflat nu ai fi luat in seama si ai fi atacat.Sunt foarte multe religii in lumea asta,de unde sti tu ca asta e cea adevarata sau daca e vreuna adevarata? Nu crezi ca e prea absurd sa credem in ingeri diavoli imaginari,fantome,nu crezi ca trebuie sa evoluam de la primitivismul asta si sa incercam sa gandim rational nu sa nu gandim nimic si sa ziceam fara sa cercetam cea ce ne duce capul... Uite daca iti pui intrebarile astea de ce nu incerci sa te documentezi o carte de stiinta ceva(si nu ma refer la teoria evolutionista cu maimutele,nici eu nu cred in teoria asta),eu consider ca omul a venit de pe alta planeta si aparitia sa nu a fost pricinuita de Dumnezeul romanilor care cersesc pe la biserici si al popilor care nu mai stiu cate masini sa mai cumpere, e ceva mult mai complex care pe viitor se va demonsta, dar degeaba vorbesc nu ai cum sa intelegi nimic.

| MishikiCrisy explică:

Si ma face sa zambesc si ma simt liber cand spun ca: Dumnezeu exista si ma apara rele!

| MishikiCrisy explică:

OK, deci e "zeu", ca e, ca nu e, eu tot cred in EL, caci EL exista!

| chelstone a răspuns (pentru MishikiCrisy):

Se vede ca ai doar 13 ani. Abordarea omului incapabil de a argumenta pentru ca este impotent la nivel intelectual, stii ce, si allah exista, si budha exista. Credinta nu demonstreaza nimic, denota doar subectivism. Folosesti cuvinte goale care denota frustrare si incapacitatea unui raspuns pe o constructie logica, doar fraze primitive: '' dumnezeu exista pentru ca ne iubeste'' sau acum sa o citez pe ema '' cum putea fi creat un sitem atat de complex...''

| nesuferit a răspuns (pentru MishikiCrisy):

Te credem pe cuvant, dar crezi ca imi pasa ce crezi tu? Cand va alerga nesuferitu cu lopata dupa tine cum te va apara dumnezeu. Poate politia dar in nici un caz dumnezeu

| MishikiCrisy explică:

Uitati o dovada ca Dumnezeu exista: http://www.youtube.com/watch?v=JqD-72Wqd34

| anonim_4396 a răspuns (pentru MishikiCrisy):

Şi de unde ştii tu că există? Te-ai întâlnit cu el?

| chelstone a răspuns (pentru MishikiCrisy):

Asta nu-i o dovada, si ce daca nu a ars icoana? in alte cazuri au ars biserici intregi...

| nesuferit a răspuns (pentru chelstone):

Am explicat eu intr-o alta intrebare cum sta treaba cu probabilitatea asta in univers, si oricumm daca as faceo din nou aici un copil de 11 ani nu ar intelege, lasa-l in prostia lui

| chelstone a răspuns (pentru nesuferit):

Ai dreptate, de aia nu a ars icoana, iti dai sema daca era la loc de cinste in acea casa ar fi ars, asa a intervenit hazardul, au pus icoana langa cuier iar acea mica sansa sa nu arda s-a produs...

| nesuferit a răspuns (pentru chelstone):

Ma referam la faptul ca daca s-a intamplat o data la 10000 de incendii sa nu arda o icoana lumea se agita se panicheaza si striga in gura mare mama ce minune, iar cand ardea tot, lumea zice, *** asta e, poate data viitoare dumnezeu va face o minune

| MishikiCrisy explică:

Nu am 11 sau 13, am 12 si stiu ce zic eu nu am icoane si nu ma inchin, sunt adventista de ziua a-7-a, zicetim sectanta sau cum o fii ca eu tot o sa cred, si ma va salva in orice situatie as fii

Răspuns utilizator avertizat
| MishikiCrisy explică:

De fapt cred ca stiu mai mult decat ai stii tu vreodata.

Răspuns utilizator avertizat
| francesca89 a răspuns (pentru MishikiCrisy):

Cum poti spune ca stii mai multe din moment ce ai scris "
: Ce e aia ateu? Stiu ca are legatura cu D-zeu, dar ce inseamna? P.S. Eu cred in el." laughing?
mai bine asculta'l pe @Ecea, ti'a dat cel mai bun raspuns

| chelstone a răspuns (pentru MishikiCrisy):

''De fapt cred ca stiu mai mult decat ai stii tu vreodata. ''
''2. Ce spui tu sunt tampenii, ma salveaza daca am nevoie, daca nu am nevoie si eu pot sa aleg daca sa imi bage un cutit, e alegerea mea, deci asta inseamna ca nu ma va salva...cred...nu stiu.''
''E o intrebare cam prosteasca, dar sunt mica asa ca nu ma judecati: Ce e aia ateu?''

Tu nu prea stii nimic, cum reiese si din ultimele tale doua citate.
Deci, tu spui despre altii ca abereaza cu privire la un subiect iar apoi te argumentezi cu niste fraze despre care spui: ''cred...nu stiu''?! laughing laughing
Si cum stii tu asa de multe, cum de ti-a scapat sanasa te faci de ras cu intrebarea ta ''prosteasca''?!
12 ani, laughing sa te intreb daca stii teorema lui pitagora?! laughing sau poate catelus cu parul cret?! Sau daca esti atat de desteapta, poate ne explici cum sta treaba cu ereditatea sau principiile termodinamicii, ce zici?!

| MishikiCrisy explică:

Daca nu tac ce-mi faci? laughing

| XxXBlackVampireXxX a răspuns (pentru MishikiCrisy):

Se vede ca ai 12 ani.
Mai documenteaza-te dupa mai vorbim.

| MishikiCrisy explică:

1. Nu cred ca Mos Craciun exista.
2. Ce spui tu sunt tampenii, ma salveaza daca am nevoie, daca nu am nevoie si eu pot sa aleg daca sa imi bage un cutit, e alegerea mea, deci asta inseamna ca nu ma va salva...cred...nu stiu.
si 3. fiecare face ce vrea cu viata lui, iar eu am vrut sa cred, nu pentru ca mi-au zis altii ci pentru ca asa am vru eu.

Răspuns utilizator avertizat
| MishikiCrisy explică (pentru lolosaurus):

1. E o mare diferenta intre Mos Craciun si D-zeu. Dumnezeu exista, iar MOas Craciun nu, e o diferenta ca de la cer la pamant, sau de la tine la un destept.
2. Stii ca vei ajunge la inchisoare daca faci asta, asa ca nu se pune.
si 3. Am auzit de el, dar nimeni nu mi-a zis sa cred in el, asa am vrut eu.
Deci ti-am negat din nou spusele.

Răspuns utilizator avertizat
| MishikiCrisy explică:

Puteam sa caut pe google ce e aia ateu, dar vream sa aud parerile voastre, Dumnezeu nu e crud si nemilos, daca ar fi de ce nu l-a omorat si la distrus inca pe Statana?

| chelstone a răspuns (pentru MishikiCrisy):

;''Dumnezeu nu e crud si nemilos, daca ar fi de ce nu l-a omorat si la distrus inca pe Statana? ''
Pai si de aici denota cruzimea lui dumnezeu, dupa cum zici tu, dumnezeu este milos cu satana si este extraordinar de crud si nemilos cu cei pe care ii trimite in iad, la satana.
Dar vezi tu, ce s-ar face dumnezeu fara satana, cum ar mai crede habotnicii in el?! Dumnezeu vrea sa ajungi la el prin frica si teroare, multi cred in dumnezeu pentru a nu ajunge in iad, de aia apar tot felul de exemplare ca tine care sustin tot felul de fraze stupite, de exemplu: '' cum putea fi creat un sitem atat de complex...''

| MishikiCrisy explică:

Normal ca nu l-a distrus, daca l-ar fi distrus, nu ar mai exista masini, filme de groaza, jocuri pe calculator cu impuscaturi sau ce mai ma joc eu, toate acestea sunt creatii ale Satanei, daca nu stiati.

| MishikiCrisy explică:

Or fi icoanele pictate asa, dar asta inseamna ca alunga si focul in celalalt capat? sau ca peretele pe care era icoana nu a ars ca celelalte? eu nu prea cred.

| MishikiCrisy explică:

Bun, deci nu credeti. Hai sa facem un test, m-am rugat la Dumnezeu sa sa vedem daca se intampla. (pentru toti ce citesc asta acum sau pana-n 3): daca intre orele 15-16 vi se va intempla ceva remarcabil, de neuitat, ceva ce v-a mirat sau v-a surprins, sa stiti ca e mana domnului, si chiar daca o sa imi spuneti ca nu s-a intamplat, voi tot veti stii adevarul.

| MishikiCrisy explică:

M-as documenta numai daca as avea creierul vostru, stiu un lucru: cei care nu cred in Dumnezeu cred ca le merge numai cerebelul.

| MishikiCrisy explică:

Mi-au zis de el, dar nu m-au obligat sa cred. Doar pentru ca tu zici ca nu exista asta nu inseamna ca nu exista, trebuie sa crezi si cea ce nu vezi.

| chelstone a răspuns (pentru MishikiCrisy):

''trebuie sa crezi si cea ce nu vezi''
nici pe ceilalti zei nu-i vezi, de ce nu crezi in ei, daca trebuie asa cum spui tu sa crezi ceea ce nu vezi?!