|

E păcat dacă arăți semnul diavolului (ăla în care închizi degetul mijlociu și inelar )? De ce? De unde provine?

18 Raportează Evaluează
5 răspunsuri:
| a răspuns:

Nu privine de nicaieri. Asa s-a gandit cineva odata, ca ar putea fi un semn ciudat. Atat tot

RăspundeRăspunde Raportează Evaluează
| a răspuns:

E păcat să îți mai răspund. Așa că, dacă termini cu prostiile, în numele lui Dumnezeu și al Diavolului, și mă rogi să nu te mai ignor, poate o să îmi revin asupra deciziei, Până atunci te las în plata Domnului și în grija Diavolului, cu care tot cochetezi, când te faci că tu hulești, de fapt când te joci de-a cele sfinte.

| a răspuns:

Tu te referi la semnul rockerilor? Acela știu că ar reprezenta coarnele diavolului.

| explică (pentru Celcestietot):

Și de unde provine?

| a răspuns (pentru Qwack):

Nu știu, dar știu că nu este bine să îl folosești.

| explică (pentru Celcestietot):

Ok

| a răspuns (pentru Celcestietot):

De unde stii ca nu e bine sa il foloseste daca nu stii de unde provine si ce inseamna? laughing

| a răspuns (pentru aXy99):

Ca pur si simplu asa stiu. Hai ca acum m-ai facut cu ambitie sa caut si pe internet si AM DREPTATE :

https://socialmettle.com/meaning-of-rock-on-hand-sign-in-different-cultures

Te-ai nascut cu informatia asta? rolling on the floor

| a răspuns (pentru aXy99):

Cred că de la naștere am avut-o în cap informația asta laughing.

Prostii. De fapt NU AI. "It is almost impossible to trace its origin but it dates back to Mediterranean culture, where it was used as a protection against evil spirits or to curb bad luck. If somebody was confronted with bad events rock on gesture was used to avoid ill-fate and evil eye."

| a răspuns:

E mai bine sa nu faci acel semn pentru ca nu stiu ar putea avea o influenta supra ta sau a copiilor tai atunci cand vei avea.

| explică (pentru Pricope_Marius_1997):

O vai, îmi e frică! Nici n-am copii și te aștepți să aibă o influență asupra mea

Diavolul lucreaza in fiecare din noi.

Și?

Sa nu patesti ceva raul e periculos.

Și,oare interesează pe cineva asta?

| a răspuns:

De fapt "semnul rockerilor" la ce te referi este de fapt semnul lui Beelzebul sau Beelzebub. Semnul diavolului e de fapt acel "V" facut cu degetul aratator si cel mijociu. Semn care a fost introdus in societate de catre Winston Churchill care a facut un pact cu diavolul pentru a castiga razboiul. Dupa ce a invins inamicul Winston Churchill a aparut in tot felul de imagini ratand acel semn pe care societatea l-a asociat imediat cu "victorie". Dar Winston Churchill nu facea altceva decat sa aduca omagiu celui care l-a ajutat sa câștige, diavolului. Si da, in anumite religii e pacat sa folosesti aceste semne sau orice alt semn de tip "satanic".