| alexalexandrusincerul a întrebat:

E pacat sa arunci carnea de porc?

9 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Sunt oameni care nu au ce mânca, mai bine o dai la cineva care o apreciază.

| T0T a răspuns:

Mai păcat este să omori bietul animal sad

| J0B0MAT a răspuns:

Da,mai bine o dai unui câine/pisic

| Clorox a răspuns:

Ce intelegi prin pacat? E doar carne...

| xerxes1 a răspuns:

Cred ca este pacat sa o mananci. Dumnezeul vostru nu consuma carne de porc.
Cine mananca carne de porc este un fel de canibal.
Antropologii sustin ca oamenii si porcii au facut parte din aceeasi specie si se pare ca omul a fost mai destept. Aproximativ 94% din ADN-ul unui porc este similar ADN-ului uman. Porcii pot suferi de anumite tulburari genetice, inclusiv maladia Parkinson, boala Alzheimer si obezitate, sunt omnivori etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Carnea de porc nu este interzisa pentru crestini. In Noul Testament, scrie: "Mancati tot ce se vinde in macelarie, fara sa intrebati nimic pentru cugetul vostru." - I Corinteni 10:25
Singurele alimente de care trebuie sa ne ferim sunt cele jertfite idolilor, de sange si de animalele sugrumate, asa cum a stabilit Sinodul Apostolic in Faptele Apostolilor 15, 29.

| Veltorb a răspuns:

Dacă (,) carnea acea e bună da e păcat ținând cont că alți mor de foame iar tu arunci aiurea mâncarea.

| AnonimCuDiploma a răspuns:

Salut!
Nu am auzit de asa ceva... Poate adeptii unor religii considera ca e pacat. thinking

| JuAl a răspuns:

Este un mare pacat. Si biblia spune sa nu mancati sau sa atingeti vreodata carnea de porc deoarece este un aliment necurat. Traditia cu taierea porcului de craciun cred ca-i o traditie pagana.