| roscad a întrebat:

E pacat sa faci curatenie in vinerea mare?

14 răspunsuri:
| martzian a răspuns:

Nicaieri nu se afirma asa ceva in Sfanta Scriptura. Prin pacat se intelege incalcarea voii lui Dumnezeu - iar Dumnezeu nu ne-a cerut niciodata asa ceva. Prin urmare NU este pacat.

| AwaZoh98 a răspuns:

LOGIC! E ziua cand a fost rastignit Mantuitorul nostru. Atata respect ai pentru El? straight face

| martzian a răspuns (pentru AwaZoh98):

Teresa, Mântuitorul a spus "Dacă Mă iubiţi, veţi păzi poruncile Mele" (Ioan 14:15). Niciodată nu a spus "daca mă iubiți să nu faceți curațenie în casa de Vinerea Mare". Dar, dacă din dorința de a te dedica rugăciunii și postului pui această zi deoparte, lucrul acesta este de lăudat - fără a fi păcat dacă altcineva se ocupă și cu igiena...

| AwaZoh98 a răspuns (pentru martzian):

Dragul meu martzipan, zilele de genul acesta sunt precum Sfanta Duminica, iar Dumnezeu a zis clar ca ziua a 7-a sa fie odihna!
Curatenia se face din timp, mai exact zilnic. De aceea, daca amani o zi, nu dauneaza cu nimic.big grin
O zi buna! >big grin

| martzian a răspuns (pentru AwaZoh98):

Astazi este vineri, Teresa, nu duminica! Iar porunca legata de ziua de odigna de odihna le este data in VT evreilor si se refera la SABAT- Sambata (apropo, nu sunt adventist ci pun deoparte Duminica pentru Dumnezeu). Repet, nu este gresit ca tu procedezi astfel, dar nu putem afirma ca cei care nu o fac pacatuiesc.

| AwaZoh98 a răspuns (pentru martzian):

Ok, am inteles, dar as avea un singur lucru de comentat.
"porunca legata de ziua de odigna de odihna le este data in VT evreilor si se refera la SABAT- Sambata"
Daca nu gresesc cumva, eu am citit despre ziua a 7-a si la crearea lumii, nu numai la sabatstraight face In fine... O zi buna, martzipan! (ciudat nume ti-ai mai pus) laughing

| martzian a răspuns (pentru AwaZoh98):

Mai tu te dai de gol ca iti plac dulciurile! Ai grija ca ingrasa... happy

Probabil ca nu ai inteles bine, dar eu nu incerc sa anulez ziua de odihna. Da, la creatie Dumnezeu s-a odihnit, iar "odihna" in ebraica este tocmai cuvantul "שׁבת" - Sabat. Principiul zilei de odihna este unul sanatos si recomandat, dar nu ca traditie habotnica ce tine de o anume perioada, ci ca o forma a apropierii mai mult de Dumnezeu, o manifestare a relatiei. "Cine tine o zi, pentru Domnul o tine", spune Biblia (Romani 14, nu iti spun unde - citeste tot capitolul ca e fain).

| AwaZoh98 a răspuns (pentru martzian):

Aha, mersi ca m-ai luminat!winking

Apropo, asa e, imi plac mult dulciurile,rolling on the floor dar stai linistit ca sunt o mare norocoasa! tongue Niciodata nu am avut probleme cu kilogramelewinking
Mi-a parut bine sa vorbesc cu tine... martzipan! tongue

| martzian a răspuns (pentru AwaZoh98):

happy

| MEIALI a răspuns:

Nu e.

| ѕмιℓєє a răspuns:

Dacă e chiar urgent, se trece cu vederea, deci nu este păcat.

| iusy98 a răspuns:

NU.

| Petruts a răspuns:

Gandeste te ca in Vinerea Mare e zi de doliu.În Vinerea Mare se opreşte lucrul, nu se spală, nu se coase, nu se sacrifică păsări sau animale. Poti citi mai multe aici: http://www.realitatea.net/......72882.html

| carolinacarolina a răspuns:

Nu, nu e pacat.