| Nick9331 a întrebat:

Este pacat sa te berbieresti vinerea? (daca da, dc?) big grin

Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

happyhappyhappy Am auzit-o si pe asta!
Este pacat sa nu te barbieresti. Este pacat mai mare sa umbli neingrijit, nespalat, nebarbierit, sau cu mirosuri ce ar indeparta pe oricine din calea ta.

Răspuns utilizator avertizat
| cristi202 a răspuns (pentru lolosaurus):

Nu m-am referit la cei care vor sa poarte barba, asta e altceva, insa sa nu te barbieresti vinerea, ca simbata probabil sa arati neingrijit, e o chestie nu? Pe cind daca ai barba tot timpul, nu e o problema barbieritul ei.

19 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Trupul este templul Duhului Sfant.Trebuie sa il ingrijesti cu dragoste si sa il intretii curat.

| FucktheSystem a răspuns:

Da este, al fel ca și Lunea că e prima zi din săptămână, Miercurea că e zi de ost, joia că e între zile de post, Vinerea că e iarăși zi de post, Sâmbăta că e prima zi de weekend și duminica că e sărbătoare.
Deci mai rămâne marțea, dar și atunci ai voie dacă nu e sărbătoare sau post.
De ce crezi că treimișii lui Dumnezeu (popa, călugărul) au barbă?batting eyelashes

| Maidanezul a răspuns:

Si daca iesi pe drum si calci cu piciorul pe o coaja de banana si te trezesti cu fundul in balta de ulei de motor,sau intr-un rahat de ciine ce te faci urci traznind ca sconxul in autobuz, mirosind ca boschetarii,sa sara lumea jos? Dumnezeu crezi ca alta treaba nu are, a pus un contor pe barba ta si tu il dai peste cap, contori ai pe AC/AR cit consumi platesti la greu.

| Raquella a răspuns:

Dar sa mananci, este pacat?

| aliceinchains a răspuns:

Nu e nici un păcat, poți face ce vrei tu. laughing

| mgtow a răspuns:

Nu e pacat, e bine pentru ca te mentii curat fara par pe fata.

| danielcretu1980 a răspuns:

Nu stiu de berberit
dar e ok sa te barbieresti vineri. mai ales daca te duci la birou.
poti sa te dai si cu deodorant si aftershave.

| Marinush123456789 a răspuns:

Nu crede superstitii de genul asta, pisici negre, vineri 13, noroc, ghinion. NU EXISTA ASA CEVA TU CREDE DOAR IN DUMNEZEU! La judecata cea dreapta nu o sa te pedepseasca Dumnezeu ca te-ai barbierit vinerea, ca te-ai intors din drum acasa, sau alte bazaconii ce unii oameni cred orbeste in ele.Salut!

| TomJerry a răspuns:

Eu cred ca nu e niciun pacat sa va vedeti de viata.si asa e scurtahappy
Categoric NU!

| ralucaralu a răspuns:

Nu am auzit asa ceva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nici de sarbatori nu tin cont...asa ca nu cred ca ar fi ceva daca te barbieresti vinerea...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din punct de vedere crestin ortodox este pacat, sa te barbieresti Vinerea, pentru ca in Vinerea Mare a fost crucificat domnul Iisus Hristos, iar barba reprezinta semn de doliu.prin urmare barbieritul inseamna renuntarea la doliu.

| JuLien a răspuns:

Ma barbieresc zilnic. nu cred ca este pacatstraight face

| TicTac47 a răspuns:

E pacat sa dai jos barba sau sa te tunzi (tineti minte cum traiau stramosi nostri) DAR un parinte spunea odata: "Din cauza modei si a lumi moderne nu cred ca mai este pacat, dar e bine totusi sa nu o facem in sarbatori".

| gabrielaandreea99 a răspuns:

Nu cred, poate numai cand e sarbatoare

| Prunariu a răspuns:

Posibil cand e sarbatoare.Asa,cred ca sunt sanse aproape egal cu
zero, sa fie pacat sa te barbieresti vinerea

| alexuzu91 a răspuns:

Eu am auzit ca e pacat sa te speli vinerea si sa ati dai cu sprei
sa te speli pe dinti pe maini si cica e pacat si in cursu saptamani asa
daca te sui in trolebuz te poti aseza unde vrei si sa circuri singur chiar si fara bilet succes