| ECUCI a întrebat:

E pacat sa faci sa faci sex in doliu?

12 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Vezi
http://ro.wikipedia.org/wiki/Doliu
Doliul este expresia durerii emoționale, manifestată prin tristețe, stare de abatere, neputința de a se mai bucura la evenimentele din viață, retragere din societate, și respectarea unui comportament tradițional culturii din care face parte, de exemplu în tradiția românească haine decente de culoare neagră, neparticiparea la distracții, dansuri, etc.
Un alt aspect al doliului este procesul de a învinge acest proces de boală, depresiune sufletească cauzat de pierderea ființei iubite.
Acest proces a fost de unii împărțit în mai multe faze:

Faza de șoc
Faza controlată
Faza de regresie
Faza de adaptare (resemnare)
http://www.crestinortodox.ro/religie/de-trebuie-tinem-doliu-121817.html
http://www.existaviatadupadoliu.ro/
http://www.psychologies.ro/......ic-1286958
E păcat ==are multe înțelesuri

Există un doliu real = tu ești distrus și un doliu formal sau convențional. =tu ai trecut de starea de doliu real și în realitate de fapt minți că mai ești în doliu, ca să te vadă alții că „ești în doliu".

Din moment ce ai postat întrebarea, înseamnă că ai depășit starea de doliu real când nici nu îți ardea de făcut sex, și te afli în faza de doliu convențional sau mincinos, în care vrei să te vadă alții că „ ești în doliu".

Răspuns utilizator avertizat
| zurick a răspuns:

Doliul simbolizeaza tristetea la pierderea cuiva drag.Cred ca poate fi perceput ca un pacat, dar cine suntem noi sa judecam.

| Lizzu a răspuns:

Eu cred ca e.dar nu neaparat cu referire la doliu ..ci mai mult ca ar trebui un pic de respect dupa ce-ti moare un apropiat...gandesc eu.

| nesuferit a răspuns (pentru Lizzu):

Pacat sau nu, tine de bun simt aici. daca tot ce faci in viata asta se rezuma daca dumnezeu iti da voie sau nu, eu cred ca esti un slab, si usor de dominat

| Lizzu a răspuns (pentru nesuferit):

Eu sunt de acord cu tine.dar e doar parerea mea.
Altii pot fi de alta parere cu privire la comentariul tau.
Da, trebuie un pic de respect, bun-simt, cum spui tu, fata de situatie si de persoana care a plecat.
Nu stiu..eu una nu m-as simti prea comfortabil sa fac ceva prostii si sa port doliu.
Suna cam satanic... thinking

| KristalPop a răspuns:

Nu sunt religios, nu mă interesează ce consideră orice religie ca fiind păcat, dar bănuiesc că da, e păcat.

| andreiush25 a răspuns:

Asa cum simti nevoia sa mananci ...asa simti nevoia si sa faci sex...sunt instincte primare ..Asa ca nu te mai gandii la pacate si baga vaporul in ecluza *facepalm*

| Jackul336 a răspuns:

Daca tocmai atunci vrei sa faci un copil nu e pacat dimpotriva

| Rooksee a răspuns:

Nu cred ca e pacat daca faci sex in doliu daca indeplinesti conditia sa fii casatorit, sa nu fie post etc.

| Robin0744 a răspuns:

Dacă te referi la haine, e bine să le scoți.

Dacă te referi la interval, depinde cît vrei să ții doliu: o lună, șase săptămîni, un an... Și dacă ți-a murit soțul/ soția e decent să nu mai faci sex niciodată cu alte persoane (nici cu decedatul, desigur). Dar puțini rezistă.

Dacă crezi în viața de după și că dispărutul te poate vedea, e cam jenant. Dar poate cei de dincolo au alte standarde pe care nu le știm. În cel mai rău caz, se face strigoi și vine peste tine. Sau îți coace vreo răzbunare ca-n Hamlet.

| MayanMistica a răspuns:

Am observant o chestier in legatura cu hainele de doliu. In Romania in momentul in care cineva a decedat, rudele se imbraca automat in negru si nu-l mai dau jos decat dupa cateva saptamani sau la an.(depinde dupa caz). Aici unde sunt eu, am fost la destule inmormantari si am observant ca doar in ziua cu pricina erau imbracate in haine de culoare inchisa. Nu neaparat negru. In restul zilelor le-am vazut imbracate chiar si cu haine colorate. Mentionez ca aici sunt catolici si protestanti. De ce exista diferenta asta? Plus ca aici nu se fac pomeni ...Mentionez ca e vorba doar de cei care sunt catolici sau protestanti.Nu vorbim de romanii ortodoxi.

| anchidingabriela a răspuns:

Mai intrebi?

| Mastan_Razvan_1990 a răspuns:

E păcat să ţii doliu