| anonim_4396 a întrebat:

E pacat sa faci sex cand esti in doliu? Voi ce parere aveti?

24 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sincer, tinand cont ca doliul dupa un membru al familiei dureaza un an, e dificil ca un cuplu stabil, casatorit sa mentina aceasta perioada de abstinenta.

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Un an? Se cam duce relatia de rapa. Nu cred ca cel care s-a dus si-ar dori asta. Oricum, degeaba intrebi, ca tot vei face cand iti vei dori.

| Malvina24 a răspuns:

Daca e vb de cineva apropiat tie cel mai bine ar fi sa te abtii(nu un an, macar cateva luni) nu poate fi foarte greu! trebuie sa respectie memoria celui decedat! daca vrei... daca nu... oricum nu iti face nimeni nimic~

| fabiola a răspuns:

Pacate facem multe, dar important este ceea ce simti tu!

| HBK a răspuns:

Se numeste desfrau, consider ca se putea astepta ca nu era sfarsitul lumii.Nu e un lucru important. ce nu putea suferii o amanare, o asteptare.

| OanaG a răspuns:

Chiar crezi ca e pacat, doliul il tii in suflet.

Bine daca rezisti cum zic altii[1 an] ma bucur laughing

| Seline a răspuns:

E perverslaughing

| alinuta113 a răspuns:

Cred ca e pacat! minimun o luna nu face nimic! oricum hai sa fim mai sinceri sa ne gindim ca si Dumnezeu exista! si nici ce facem nu e bine!

Răspuns utilizator avertizat
| AnAiLuI a răspuns:

Pai daca faci sex nu mai tiii doliu trebuie cel putin 2 saptamana daca ai iubit pers care a decedat sa nu mai faci nimic.happy

| shalimar a răspuns:

De curand mi-a murit o matusa. ii tineam priveghiul(sau cum se cheama atunci cand sta in casa 3 zile pana sa il duci la groapa). pe la 2 de noapte, vara-mea(fiica decedatei) a fugit acasa la prietenul ei, care nu statea departe. m-am dus dupa ea sa vad ce face si o gasesc in pat, facand sex cu respectivul. i-am lasat sa se imbrace(i-am intrerupt, binenteles), i-am dat o palma si am tarat-o de par inapoi acasa.nu se face asa ceva. din respect ar trebui macar 40 de zile sa te abtii, mai ales ca ruda directa, spunandu-se ca sufletul decedatului isi viziteaza locurile dragi in acele zile(bine, eu nu prea cred, dar, na)

| Lucky_9459 a răspuns:

Sigur ca da
tu te bucuri atunci cand iti moare vreo ruda
sex-ul este o bucurie trupeasca
este ca si cum ai da o petrecere
ar trebui sa ii explici partenerei/partenerului in ce situatie te afli si sa nu mai faceti asa ceva cel putin 1 luna dupa immormantare
succeshappy

| nykgio a răspuns:

E Pacat daca faci. Rezista si tu na!

| laramaria a răspuns:

Dupa parerea mea, atunci cand pierzi pe cineva drag si tii doliu dupa el, nu cred ca dureaza 1 an sau doar cateva luni, se tine toata viata - ca nu cred ca dupa 1 an esti maxim de fericit si ai uitat complet de acea persoana - ai putea macar sa te abtii o perioada, pana te mai linistesti sufleteste.

| Gabriela_2162 a răspuns:

Daca esti indurerat te mai gandesti la asta? Poti sa stai si o luna cel putin fara sa faci sex.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu cred ca vii cu vii si mortii cu mortii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dar daca cel decedat a fost "peste" la viata lui? Doliul se va tine prin cat mai mult sex?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mie mi se pare ca nu are nici o treaba doliul cu sexul, este ceva natural si firesc, daca faci sex nu inseamna ca dai vreo petrecere, asta e mortii cu mortii si vii cu vii, trebuie sa ne continuam viata, la ce ma refer eu nu e vb cand esti in doliu dupa sotie sau sot, atunci nu stiu cum ar fi, dar de la alte rude cum ar fi bunici, unchi, matusi, nepoti... parerea mea este cea de sus

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu cred ca da

| anca_3211 a răspuns:

Nu e pacat, dar inseamna ca nu mai tii doliu...

| Pitika_5185 a răspuns:

Eu tin doliu dupa tatal meu...si da cred ca e un pacat nu am facut-o inca din cauza asta...astept sa treaca cel putin 1 anhappy

| Alexandru_Edi_1967 a răspuns:

Doi ani fata mea! Ce gandire medievala ai!

| Alexandru_Edi_1967 a răspuns:

Gandire Medievala!

| Kammy26 a răspuns:

Pentru persoanele care sustin sus si tare ca trebuie sa te abtii de la a face sex timp de un an de zile dupa moatea unei persoane dragi, sa nu se mire daca sotul/iubitul isi va gasi alinare in alta parte. Este absolut imposibil dupa parerea mea, sa stai, ca barbat mai ales, dar si ca femeie, 1 an de zile in abstinenta in conditiile in care relatia ta/mariajul implica pana atunci relatii sexuale de minim 2 ori pe saptamana. Eu sustin ferm ca da, suferi pentru o persoana draga pierduta, tii doliul in suflet, te gandesti la ea si faci rugaciuni pentru sufletul ei, dar de la asta si pana la a-ti arunca casnicia la gunoi mi se pare o absurditate...Nici persoana respectiva care a murit, daca te-a iubit, nu si-ar fi dorit asta. Gandeste-te si la persoana de langa tine, nu iti neglija sotul/iubitulpentru ca dupa aceea vei varsa lacrimi si din cauza asta. Eu voi tine doliu si abstinenta dupa bunicul meu drag (care de fapt a fost TATAL meu, m-a crescut pana m-am maritat-la 24 ani) timp de 6 saptamani (voi incerca), insa in suflet il voi avea toata viata. sad sad sad