| AlexandruV993 a întrebat:

E pacat sa pariezi?

Gen uitati eu nu ma refer la pariurile sportive ca pui bani pe meciuri si prostii din alea... Ma refer la site-uri de CSGO (ruleta, coinflip, blackjack, crash etc ) care iti dau un refferal si joci de cat iti da site-ul. E considerat tot pacat sau nu?

Astept parerile voastre! Dau funda la raspunsul cel mai bun!

Răspuns Câştigător
| Mașka98 a răspuns:

Este bine ştiut faptul că jocurile de noroc alimentează în oameni lăcomia. Iată numai unul dintre aspectele de care creştinii trebuie să ţină cont, întrucât Biblia spune că „cei lacomi" nu vor moşteni Regatul lui Dumnezeu, arătând, de asemenea, că aviditatea este o formă de idolatrie. — 1 Corinteni 6:9, 10; Coloseni 3:5.
În plus, jocurile de noroc încurajează egoismul şi un spirit nesănătos de competiţie, o puternică dorinţă de a câştiga. Apostolul Pavel a dat în acest sens următorul avertisment: „Să nu devenim egotişti, luându-ne la întrecere unii cu alţii, invidiindu-ne unii pe alţii" (Galateni 5:26).

11 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Da,bani câștigați din,, noroc,,. Dumnezeu nu privește cu placere acest lucru. Isaia65:11

| danay72 a răspuns:

Nu am înțeles bine întrebarea.

| danay72 a răspuns:

Tot ce e în armonie cu normele sale, privește cu placere.

| SSS a răspuns (pentru danay72):

Si eu de ce vad doar crestini fanatici intunecati si pe aia care nu-l au pe iehova in suflet luminati? Ei cand pacatuiesc Satan i-a ispitit, iar cand fac ceva bun iehova i-a ajutat, pe bune? Nu sunteti capabili sa raspundeti pentru faptele voastre si nu va practicati calea in taina. De ce tot trebuie sa fie in normele "sale", daca nu sunteti amenintati cu un foc vesnic? Este un "dumnezeu" excelent dar care te priveste toata ziua si te arunca in flacari pentru ca ti-ai folosit o parte din corp pe care el a "creat-o". Dupa o operatie zici "multumesc lui dumnezeu" in favoarea doctorului care te-a salvat, nu, n-a fost trimisul vreunui pseudo-dumnezeu e un om cu studii superioare, stiinta dragul meu, asta le lipseste crestinilor, exceptand Spiritualitatea care trebuie sa fie pe primul loc.

| danay72 a răspuns (pentru SSS):

Încurci religie.Biblia spune:,, Ce seamănă omul aceea va și secera,,. Apoi nu exista iad. Apoi medicina are rolul ei. Iar Biblia se împletește cu știința. Ideea e ca sunt foarte multe religii care se pretind a fi creștine, dar nu toate se bazează în totalitate pe Biblie. De aceea, toți suntem băgați in aceeași oala. De aceea, eu vorbesc despre creștini autentici, care aplica Biblia.

| Drimmero a răspuns:

Nu e pacat sa pariezi si sa castige, e pacat sa pariezi si sa pierzi!

| SG1995 a răspuns:

Nu știu dacă e păcat, dar eu unul consider asta o pierdere de timp și de bani, iar pe deasupra mai provoacă și dependență.

| Nilsson a răspuns:

In primul rand, jocurile electronice de noroc sunt facute sa te faca sa pierzi intotdeauna mai multi bani decat castigi. Nu exista intuitie sau strategie care sa dea succes, sunt niste algoritmi care vor fi intotdeauna pagubosi pentru cel care joaca, si nu ai nicio garantie ca nu sunt masluite acele sisteme, daca se castiga uneori e doar ca sa te faca sa ai incredere in ele, dar banii se pierd rapid ulterior.

Si apoi, presupunand prin absurd ca iesi pe profit, sunt bani nemunciti, si tot e pacat, banii pe care ii castigi sunt din pierderea altora, site-ul nu iese niciodata in pierdere, si intretii astfel un sistem vicios care distruge nenumarate destine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, totul este pacat. Daca pariezi te trimite Yehova in chinul etern.

| 393Dan a răspuns:

Sunt tot jocuri de noroc si se socot pacate, ca-ti stimuleaza lacomia.

| AlexandruV993 explică:

Multumesc tuturor pentru raspunsurile acordate!