| Ae1 a întrebat:

E pacat sa port verigheta daca nu sunt casatorita si nu am nicio relatie? Imi doresc f tare dar viata nu e cum visam

7 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Nu stiu, mai. La adventisti e pacat sa porti verigheta chiar daca esti casatorit. Ei o considera simbol pagan.

| Mayhem666 a răspuns:

E doar un simplu cerc facut dintr-o bucata de metal, ce ar fi rau la asta?

| halogen001 a răspuns:

Nu e nici o problemă.
Păcatul e relativ la un zeu inexistent.
Nu poate exista un zeu "atotputernic, nemuritor, inteligent, atotștiutor și iubitor" care să fie invizibil, incapabil de comunicare cu omul și care să lase omul în întunericul neștiinței și primitivismului să moară de boli, de frig, de foame, în accidente și în războaie.
Se mai zice ca zeul a făcut tot ce există, deci a făcut purici și păduchi. Făcea un zeu atotputernic, inteligent și iubitor purici și păduchi? Evident că nu.
Ce e atunci zeul?
E o sperietoare de tip Bau-Bau pentru manipularea naivilor creduli și neștiutori.
Când e nevoie de credință?
Când nu sunt dovezi, că dacă sunt dovezi se numește știință, nu credință.
Minciuna e un lucru fals pentru care nu există dovezi și atunci e nevoie de credință pentru a crede minciuna.
Prin credință se ajunge la minciună, iar prin știință și rațiune se ajunge la adevăr.
Credința e deci o slăbiciune a omului de care profită omul mincinos.

| CostinAlamariu a răspuns:

Nu e păcat. E doar ciudat

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Păcat nu, aiurea da.

| alex598 a răspuns:

Biblia nu spune nimic despre verighete. In ochii lui Dumnezeu verigheta e doar o decoratie si nu tare ii pasa daca o porti sau nu.