| AndreiTex a întrebat:

E pacat sa te culci cu multe femei? si daca da cat de mare?

21 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Cei 12 fii ai lui Iacov provin din 4 femei diferite (cele doua sotii si roabele lor). Conform Bibliei este o problema doar daca barbatul face sex cu sotia/logodnica altui barbat sau cu anumite rude ale sale (desi Avraam, tatal tuturor credinciosilor, a luat-o de sotie pe propria sa sora, fiind pentru asta binecuvantat sa devina tatal unui mare neam).

| danay72 a răspuns:

1corinteni6:9,10

| milan9 a răspuns:

"Nu vă amăgiţi: Nici desfrînaţii, nici închinătorii la idoli, nici adulterii, nici malahienii, nici sodomiţii, nici furii, nici lacomii, nici beţivii, nici batjocoritorii, nici răpitorii nu vor moşteni împărăţia lui Dumnezeu." I Corinteni 6, 9-10

| Moisie a răspuns (pentru milan9):

Bine ca ajung in rai criminalii ca Hitler si Stalin dar nu siaceia care fericesc cu darul iubirii multe femei!
Nu cumva religia crestina este una a Diavolului si nu a iubirii?
Pai daca este religia iubirii, atunci din ce cauza iubirea mai multor femei este un pacat?

| Christel a răspuns (pentru milan9):

...dacă nu se vor pocăi.

| milan9 a răspuns (pentru Christel):

Pocainta însemnand regretare şi iertare prin harul lui Dumnezeu, cel care şi lucrează prin Taina Mărturisirii (Spovedaniei).

| Christel a răspuns (pentru milan9):

Exact la asta mă refeream.

| Holiday a răspuns:

Crestinii zic ca e, dar destule personaje sa le zicem pozitive din biblie au avut mai multe neveste, asa ca judeci singur cat de ipocrita e perceptia asta.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Se numeste desfranare cand nu esti casatorit si preadesfranare cand esti casatorit

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Daca esti disponibil si fara obligatii e mare pacat sa ratezi sansa asta.

| DarkOrbitMoon a răspuns:

E naspa sa te culci cu mai multe femei deodata.Nu le poti satisface pe toate, de asemenea iti trebuie multa energie.
Mai bine azi una, maine alta si tot asa.

| HueyFreeman a răspuns:

Cu femei da, in schimb, cu copii se pare ca nu este.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

De la inceput, Dumnezeu nu a permis,, poligamia ", si Isus a amintit acest lucru, :,, la inceput cei doi formau o singura carne, Matei 19:6. Deci nu Dumnezeu a fost initiatorul poligamiei Insa de ce a tolerat aceasta practica in poporul sau? Ganditi-va la urmatorul aspect : poate chiar vi s-a intamplat sa aveti un loc de munca care sa nu va placa, dar gandindu-va la binele familiei nu ati renuntat in acel moment. Si azi multi suporta o situatie neplacuta de dragul familiei, nu-i asa? Atunci Dumnezeu a avut motive intemeiate sa permita aceasta practica. Daca vrei cu o data viitoare putem vedea ce motive a avut Dumnezeu sa permita poligamia.

| Holiday a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Mda, sigur, la inceput dumnezeu a permis nu numai poligamia, ci printre altele si crimele in masa, dupa aia s-a sucit. De fapt nu e decat interesul celor care au scris biblia. Prosteala pe fata: "ne convine ceva e ok, nu ne mai convine ceva, nu mai e ok".si astazi exista tot felul de interpretari ale bibliei in functie de interesul fiecarei biserici, secte, sau pur si simplu al unei persoane care crede ca a descoperit ea apa calda. Si bineinteles toti detin "adevarul absolut" despre poveste...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu a oprit preacurvia în cele zece porunci, zicând: Să nu preacurveşti (Deuteronom 20, 14). Şi iarăşi zice: Cu femeia aproapelui tău să nu te culci, ca să-ţi verşi samânţa şi să te spurci cu ca (Levitic 18, 20). Sfântului Apostol Pavel, care zice: Pe desfrânaţi şi pe preadesfrânaţi (adulteri) îi va judeca Dumnezeu (Coloseni 3, 5-6) şi iarăşi: Nu vă înşelaţi, nici curvarii, nici slujitorii de idoli, nici preacurvarii, nici malachienii, nici sodomiţii, nici furii, nici lacomii, nici beţivii, nici batjocoritorii, nici răpitorii nu vor moşteni împărăţia lui Dumnezeu (I Corinteni 6, 9-10). Fugiţi de curvie, că tot păcatul pe care îl face omul, afară de trup este, iar cel ce curveşte, în trupul său păcătuieşte. Au nu ştiţi că trupul vostru este lăcaş al Duhului Sfânt care locuieşte în voi? (Ibidem 6, 18-19).

| RaduMD a răspuns:

Raporturile sexuale inainte de casatorie sau in afara casatoriei sunt materie grava.
Cand sunt intrunite cele trei conditii: 1) materie grava 2) deliberare suficienta si 3) intentie deplina, vorbim de pacat de moarte. Un pacat de moarte este un pacat care duce la pierderea Gratiei Sfintitoare, fara de care salvarea sufletului nu este cu putinta.

| Paix a răspuns:

Foarte mare, mai les ca esti constient ca e pacat!
ATENTIE : SA te culci cu mai multe femei e curvie si mai ales adulter!
Se pedepseste!
Dumnezeu permite intr-un singur mod "fanteziile sexuale care vrei tu sa le faci " Aceea doar si numai cu sotia ta ca trebuie sa fie singura ta femeie a intregii vieti!

| RedAppLe a răspuns:

Draga Andrei,
Te sfatuiesc sa nu asculti toti fanaticii religiosi care iti spun ca sa te culci cu multe femei e pacat, si dumnezeu te pedepseste si etc etc.Ideea e urmatoareabig grina, este imoral sa te culci cu mai multe femei, iar ceea ce tu consideri imoral, ceea ce mintea ta iti spune ca nu ar trebui sa faci, acela este pacatul.Nu exista pacat mai mare sau pacat mai mic, exista doar pacat.Acum, de ce ne-ar pedepsi Dumnezeu? Parca in Biblie spunea ca Dumnezeu este bun, iertator cu toti, doar El ne-a creat...iar omul din greseli invata. Daca ar fi sa fim pedepsiti de Dumnezeu pentru pacatele noastre, sunt sigur ca toti am ajunge in iad (care apropo este chiar planeta Pamant dar nu mai dezvolt si subiectul asta). Urmarile pacatului, sunt direct proportionale cu pacatul in sine.Banuiesc ca ai auzit de karma, ce dai, aia primesti. Daca oferi iubire, intelegere, iertare, ajutor, aia vei primi inapoi acum sau in viitor. Daca oferi minciuni, jigniri etc, ele se vor intoarce.Sti vorba aia, ceea ce nu-ti place, altuia nu-i face.Asa ca, tu decizi cum vrei ca viata ta sa fie, iti spun din proprie experienta ca tot ceea ce am dat, am primit inapoi.Baftawinking

| RexCuParuCret a răspuns (pentru RedAppLe):

Dumnezeu e de asemenea si drept nu doar iertator.
Da in Biblie spune ca e incet la manie dar asta nu inseamna ca trebuie sa iti bati joc de mila Lui.Deci in primul si in primul rand el e Drept inainte de toate celelalte si plateste fiecaruia dupa faptele sale.
Iti dau dreptate la faptul ca pamantul a devenit un loc urat plin de moarte si de boli dar asta e urmarea neascultarii primilor oameni creati.Pamntu e urat si fiind ca aici domneste Diavolul(opinia mea).

| dogee92 a răspuns:

In cartea Apocalipsa din Biblie ni se spune ca in Rai vor intra cei FARA PACAT! Vezi tu, la Dumnezeu nu exista categorii de pacat, toate pacatele sunt pacate! ( ca sa zic asa ).
Sti, unii oameni vad in Legea lui Dumnezeu ceva rau!, pentru ca zice "sa nu.", interzice anumite lucruri...
Eu insa vad in Legea lui Dumnezeu (cele 10 porunci ) caracterul Lui, un minunat caracter! happy. In cartea Deuteronom se spune "Domnul ne-a dat aceste porunci pentru A TRAI FERICITI...". Dumnezeu care este dragoste da copiilor lui porunci pentru a fi fericiti, pentru a trai bine.Si cred ca El stie cel mai bine!
Daca noi ne-am schimba atitudinea fata de principiile lui chiar am fi fericiti happy.Iti dau un exemplu personal : intr-o zi m-am urcat intr-un pom, pe un deal, o priveliste minunata! Dar m-am intrebat : oare daca as sta aici 2 zile as mai fi fericit? Raspunsul este Nu, pentru ca daca nu as fi picat din pom datorita foametei sau de sete cu siguranta m-as fi plictisit sad.
Vezi tu, acestea sunt placerile de-o clipa! Ele nu aduc fericire (desi asa pare ), dar fericirea adevarata vine dintr-o relatie cat mai buna cu Acel ce ne vrea fericirea happy.Ma rog ca Bunul Dumnezeu sa ne calauzeasca in toate alegerile pe care le facem, si de fiecare data sa alegem lucrurile care ne fac cu adevarat fericiti happy.

| Sinchevici_Maria_1987 a răspuns:

Da e un pacat foarte mare!