| anonim_4396 a întrebat:

E un om de pe Youtube care se dă Isus, uitați linkul la canalul lui:
https://www.youtube.com/channel/UCJY99Kt7cpA1XlPhaonGtvQ /about
Ei bine, dacă el se pocăiește, poate fi iertat?

18 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

@Celcestietot: ce considera secta/religia ta ma lasa rece.

| Wr3nch a răspuns:

Pai nu zicea undeva ca atata timp cat te pocaiesti sincer se iarta orice?

| doctorandus a răspuns (pentru Wr3nch):

Dap, era un video pe YouTube cu Osama bin Laden, care inainte de a-l impusca americanii zice repede "Il accept pe Isus Hristos ca Domn si Mantuitor personal". Pe urma Osama ajunge-n rai.

| Celcestietot a răspuns:

,,5. Căci mulţi vor veni în numele Meu, zicând: Eu sunt Hristos, şi pe mulţi îi vor amăgi.'' (Matei 24)

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Pe mine mă interesează dacă ar putea fi iertat

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai este proroc mincinos practic, cred ca nu va fi iertat daca continua tot asa.

| Octavian199 a răspuns (pentru Celcestietot):

Vezi ca mai zice ceva in vechiul testasment, despre profetii care fac minuni.

| Celcestietot a răspuns (pentru Octavian199):

Stiu ca spunewinking!

| Octavian199 a răspuns (pentru Celcestietot):

Si? Cu ce il avantajeaza pe Jesus?

| Celcestietot a răspuns (pentru Octavian199):

Nu lăsa Dumnezeu să vină un proroc mincinos în numele Fiului Său. Crezi că există Satana, sincer?

| Celcestietot a răspuns:

Doctoranus, asta este blasfemie. Nu ști că nu ai voie să te dai drept Iisus nici în glumă? Iei numele Lui în deșert astfel, și mai comiți și alte păcate grave!

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Ok,să înțeleg că nu va fi iertat? Și nici actorul din filmul,, Isus din Nazaret"?

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Acela (din punctul meu de vedere) crede ca va fi iertat, deoarece a fost creat filmul cu scop informativ (in care a jucat el), practic a participat la o animare a Bibliei si nu vad ce ar fi rau in asta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Arăt a prost cumva?

| Helper07 a răspuns:

Daca.

| LupusDei1993 a răspuns:

Dacă se pocăiește, e iertat de absolut toate păcatele, indiferent dacă a făcut genocid la milioane de oameni. La patul de moarte bocești oleacă, vine popa, te sfințește, și ayaye.

| BlackLight1987 a răspuns:

Dacă își regreta cu adevărat faptele și își schimbă viata, poate fi iertat.

| doctorandus a răspuns (pentru BlackLight1987):

Lol, lol, lol, e canal de caterinca. El nu crede ca ar fi Isus Hristos.