| OmulDeStiinta1986 a întrebat:

Eclipsa de maine de la ora 12 e data de Dumnezeu sau e doar o coincidenta ca va aparea Luna in fata Soarelui? ca de multe ori crestii spun ca tot ce se intampla e din cauza lui Dumnezeu. (sa nu va uitati la eclipsa fara ochelari speciali ca altfel va stricati ochii)

Răspuns Câştigător
| Cophen a răspuns:

Stiinta are mereu un raspuns. Dumnezeu practic nu exista, doar teoretic.

| anonymous00702 a răspuns (pentru Cophen):

Daca crezi ca Dumnezeu nu exista, de ce peste 3 luni o sa ajungi la spital si o sa te rog pentru sanatate?
Ca sa stii nu ai de ce rande.

| OmulDeStiinta1986 explică (pentru anonymous00702):

De 7 ani sunt ateu si nu am patit nimic grav. dezbat subiecte de atunci. daca era sa patesc ceva grav pateam de mult. si cunosc foarte multi atei care nu au avut probleme grave. asta cu "vai vine bau bau daca devii ateu" e o prostie primitiva care incearca sa manipuleze persoanele. se cheama santaj emotional. merge bine la oamenii prosti. se practica mult in biblie cand personajul fictiv dumnezeu ameninta cu tot felul de prostii.
daca vrei sa stii chiar o duc cu mult mai bine decat majoritatea crestinilor. am trecut criza financiara facand profit in mod exponential. cu sanatatea etc. stau foarte bine.
eu sunt un om de stiinta. nu sunt superficial sa cred in rugaciuni. cand am probleme apelez la stiinta si ma ajuta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

Parca mai multe rele primesc crestii decât ateii laughing

| OmulDeStiinta1986 explică (pentru anonim_4396):

E si logic daca omul aplica in problem solving datul de cruci.

40 răspunsuri:
| sublime89 a răspuns:

Eclipsele sunt un bun exemplu de cat de mare e diferenta intre stiinta si religie cand vine vorba de facut predictii. Religiosii se tot lauda ca ei au facut predictii care s-au indeplinit, dar eu nu vad niciuna. Toate predictiile facute de ei sunt sortite esecului, si asta s-a dovedit de nenumarate ori in ultimii 2000 de ani. Doar predictiile ratate despre sfarsitul lumii sunt nenumarate. De ce nu au fost crestinii niciodata in stare sa prezica cu exactitate o eclipsa de Soare, sau aparitia unei comete? Cu siguranta d-zeu ar putea sa le ofere informatia asta daca s-ar ruga putin de el. Dar nu, ei au fost tot timpul luati prin surprindere de astfel de evenimente astronomice, pe care apoi le-au interpretat astrologic, nu astronomic, si au tras concluzii aberante in legatura cu insemnatatea lor. Regii care vedeau o eclipsa totala sau o cometa pe cer, erau convinsi ca acum urmeaza un razboi, sau alt eveniment important. Unii credeau ca e de bine, iar altii ca e de rau. Unii invadau alte tari cu ocazia asta, fiind convinsi ca d-zeu le-a dat un semn ca vor fi victoriosi. Au murit oameni in razboaie complet inutile doar pentru ca anumiti lideri crestini interpretau o eclipsa ca pe un semn. De asta e in stare religia.

Stiinta in schimb, e capabila nu doar sa ne spuna ca o eclipsa sau o cometa nu prevesteste nimic bun sau rau, ci si sa prezica cu o precizie de cateva fractiuni de secunda un asemenea eveniment. As vrea sa-i vad si pe religiosi facand asta.

| martzian a răspuns:

Mai baga niste "almanahe"... happy

| OmulDeStiinta1986 explică (pentru martzian):

Nici ignore nu pot sa iti dau. asa de slab troll esti big grin

| danut a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

Haida de, tu esti "campionul zilei" in domeniu si te dai cotit, apopos, in ce consta "ateismul" tau? P.S. Daca oamenii considera ca Dumnezeu a creiat universul asa ca este la fel de normal ca si eclipsa de astazi sa fie programata de El. Crezi e treaba ta, nu crezi, este la fel de important pentru noi ceilalti dar nu mai insulta oameni pentru credinta lor. Nu profita de ingaduinta si bunatatea lor, a fi crestin nu inseamna ca trebuie sa accepti ca un handicapat mintal sa te insulte si tu sa taci din gura. Sa sti ca poti fi jignit si cu vorbe frumoase. Probabil ai uitat de articolul in care oamenii de stiinta au ajuns la concluzia ca cei ce nu cred in Dumnezeu sunt niste frustrati si debili mintali, doar de curand am postat linkul cu articolul respectiv.

| OmulDeStiinta1986 explică (pentru danut):

"Crezi e treaba ta, nu crezi" nu stiu ce sa mai cred despre crez big grin. auzi... cica e "programata de Dumnezeu" eclipsa. facepalm. delirezi cu ochii deschisi bre. e programata de gravitatie, rotatia lunii etc. Parca esti african de ala din trib care se intreaba ce fac zeii lor de iau lumina si cred ca sunt pedepsiti. pe bune de nu. asta e nivelul. vezi ca s-a inventat STIINTA. si ea poate prezice prin calcule (ce se bazeaza pe rotatia lunii) cand vor fi urmatoarele eclipse. ceea ce dovedeste ca lucrurile de la baza calculelor (rotatia etc.) determina cu adevarat cand se vor intampla. daca dumnezeu programeaza umbra Lunii pe Pamant, atunci ar insemna ca el programeaza si umbra ta prin casa. spui niste tampenii mari cat tine.

| MskDesign a răspuns (pentru danut):

Dupa raspunsul pe care l-ai dat, cred ca mai degraba te simti tu frustrat.Nu poti spune unor persoane "debili mintali" doar pentru faptul ca acele persoane nu cred in existenta unei divinitati.Cati dintre acei oameni, sus nominati, cred in existenta unui Dumnezeu?

| danut a răspuns (pentru MskDesign):

Nici decum, dar sunt uni care stiu bine cum se comporta un crestin si profita de acest lucru. Oare o fi normal ca cei ce-si spun atei sa ofere "insulte" in loc de raspunsuri. Se vede ca raspunsul meu a avut efect benefic de ai sarit tu in apararea unui "confrate" de credinta, cum te simti, e bine, te "multumeste" raspunsul? laughing

| OmulDeStiinta1986 explică (pentru MskDesign):

Da. a fost amuzant ca a spus sa nu jignim si apoi a incercat sa ne faca "debili mintali" happy na. am exagera daca am cere prea multa logica.

| OmulDeStiinta1986 explică (pentru danut):

Ti-am dat argumente.

| OmulDeStiinta1986 explică (pentru MskDesign):

Crestinii de genul asta nu ii vezi deloc prin categoria Stiinta. e ca aia "prea prost sa intelegi stiinta? incearca religia"

| danut a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

Orcine poate intelege ce am scris eu dar tu NU AI INTELES NIMIC, chiar nimic, dar esti dispus sa insulti in continuare cu toate ca neintelegerea ta face casa buna cu ce te-am intrebat eu. Ma voi repeta pentru nivelul tau de intelegere: Dumnezeu cand a facut UNIVERSUL si a dat miscare acestuia, fi SIGUR ca a calculat miscarea TUTUROR obiectelor din acesta, deci a stiut si a aranjat planetele si sori si lunile sa se miste in si cu anumite caracteristici, deci (din nou) a programat si eclipsa de astazi. In Univers NU ESTE HAOS asa cum sustine teoria voastra "atee".

| MskDesign a răspuns (pentru danut):

Am lipsit mai bine de 2 luni si vad cu stupoare ca tot fara logica ai ramas.Linkul de care vorbeai, sunt sigur ca are o sursa obscura.Eu ca ateu,respect pe oricine,indiferent daca crede sau nu in ceva.Tu, ca si credincios, in cazul tau crestin ortodox, nu ai respect nici macar pentru tine insuti, caci daca ai fi avut, ai fi respectat si pe cei din jurul tau.

| OmulDeStiinta1986 explică (pentru danut):

Hai nu mai zi. ce shmecher e zeul tau mai. ce tot atatea discutii. ia zi-i sa vina direct la mine sa imi arate ca exista daca tot e asa de atotputernic.

| danut a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

Dragule, daca ai ajunge MACAR la calcaiul multor dintre oamenii de stiinta pe care ii cunosc eu ai fi un desavarsit om de stiinta dar sa vezi, aia sunt crestini, nu atei ca din aia nu prea stiu sa fie pe acolo. La cateboria stiinta bantuie o sumedenie de copilasi care vor sa-si faca temele pe net, de aia vorbesti ca de altii nu stiu.

| OmulDeStiinta1986 explică (pentru danut):

Da-mi voie sa ghicesc. vei inventa o alta scuza penibila pentru care nu va face asta.

| OmulDeStiinta1986 explică (pentru danut):

Pai de ce nu ii spui sa mi se arate? hai fugi cu cercu' d'aici.

| danut a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

Inca nu ai inteles cine si cum esti TU? Chiar vrei sa afli?

| OmulDeStiinta1986 explică (pentru danut):

Ia zi big grin

| OmulDeStiinta1986 explică (pentru danut):

Hai ma zi. aaa... nu poti. ti-a programat dumnezeu un calus in gura ca ai avut prea mult tupeu. unde iti e dumnezeul tau atotputernic acum ma? tocmai am mai vandut un produs pe okazii.ro asa de rau ma tavalesc in chinuri de la pedepsele lui. ia roaga-te lui sa faca sa dispara ignore-ul. http://bit.ly/1GxNwDj

| mihaict19 a răspuns (pentru danut):

Scuze ca intervin dar ce dovezi ai de esti asa bazat pe raspuns?

| mihaict19 a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

Parca vorbeai de tolenta tu ce faci aici?

| OmulDeStiinta1986 explică (pentru mihaict19):

Eu nu am facut nimic ilegal. nu am amenintat pe nimeni cu moartea etc. invata diferenta.

| OmulDeStiinta1986 explică (pentru mihaict19):

Buna. desigur... poti interveni. zi-mi exact la ce te referi ca s-au spus multe pe aici.

| martzian a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

Din gura ta suna ca un compliment. Nu ma astept la mai mult. happy

| OmulDeStiinta1986 explică (pentru martzian):

Cauta pe google "scoala de trolling". ai nevoie grav happy

| martzian a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

Cum spuneam... happy

| MskDesign a răspuns:

Fiecare cu cat il duce mintea.Pe mine atat ma duce, atat scriu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eeeh, tot najpa e
Ca doar nu ploua cu pisici sad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La noi e urat cu nori afara, deci suntem protejati, by God! That's why we love him soooo much on Sunday.Don't ask the other days, don't.

| OmulDeStiinta1986 explică (pentru anonim_4396):

Pai va fi si mai mult intuneric cand vine eclipsa. va fi nice. data trecuta era fara nori si inca era lumina.

Răspuns utilizator avertizat
| OmulDeStiinta1986 explică:

Nu ti-a scos dumnezeul tau atotputernic ignore-ul meu huh? nici nu mai citesc ce ai scris. ia. deschide gura iar.

| catanavip a răspuns:

Ateule interesat esti de Dumnezeu tot timpul. Sunt bine impresionat ca ateilor le pasa de Dumnezeu si ii dau atenti. Felicitari Crestinule

| OmulDeStiinta1986 explică (pentru catanavip):

Pai daca eu conosc biblia mai bine decat 20 de crestini pusi la un loc big grin

| catanavip a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

Deci esti un mai Crestin ca crestinii, inteleg nemultumirea ta cu privire la biblie gandeste-te ca din ea au fost scoase multe bagate la fel de multe afirmatii de Constantin cel mare si adunatura lui de popi in scopul de a inrobii asta nu inseamna ca toata e fake. Si NU BIBLIA E DOVADA CA EXISTA O SUPER INTELIGENTA. VIATA INSASI E DOVADA SI O VEZI PESTE TOT IN JURUL TAU. SUCCES IN AUTOCUNOASTERE.

| Cr7adi a răspuns:

Dumnezeu e o iluzie