| anonim_4396 a întrebat:

Era o gluma. Invatatoarea ii pune la scoala pe copii sa spuna fiecare ce le lipseste pe acasa; ce au auzit ei de la parinti ca ar mai avea nevoie si nu au inca bani suficienti sa isi cumpere. Ridica unul mana si zicesickNoua ne mai lpseste un televizor. Altul: - Noua ne lipseste un frigider. Altul: Noua un aragaz. Ma rog, fiecare ce stia. Ridica si Ionel: - Noua nu ne mai lipseste nimic. Invatatoarea: - Ei, cum, mai Ionel, cum asa? Da, doamna, am auzit eu aseara pe tata, cand a venit sora-mea gravida acasa, ca a zis: - Asta ne mai lipsea! Ce voiam sa zic?
Asta ne mai lipsea, Islamul. Pai spuneti si voi, nu erau ai nostri destul de divizati? Avem ortodocsi, penticostali, martori, baptisti, adventisti, stahanovosti si multi, multi altii. Ne mai trebuia inca una? Eu nu cred. Noi nu stim cum sa mai dam din ele, nicidecum sa mai achizitionam altele. Pur si simplu ne sufocam de atatea religii. Si Islamul incpe sa patrunda si el. Au deja agenti raspanditi (unul din ei este chiar si aici pe sita, momentan suspendat) care sunt destul de vocali si insistenti. Hai sa le spunem cumva ca nu mai avem nevoie. Sa ne inteleaga si ei, ca oamenii. Nu din rautate le spunem, dar pur si simplu suntem deja suprasaturati. Insa nu cred ca or sa ne asculte pe noi. Hai sa discutam cu adminii, sa ia ei legatura cu aia de la centru (banuiesc ca adminii stiu unde au ei adresa, cei de la centru care trimit agentii). Sa le spuna simplu, politicos, ca nu ne trebuie. Sa ne inteleaga si ei, omeneste. Sa-i faca rechemare si agentului de aici de pe site si tuturor celorlalti. Ce spuneti? Nu cred ca s-ar supara nimeni, daca le explica amabil si politicos cum e situatia la noi.

4 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Inseamna ca cuvantul lui dumnezeu e extrem de usor de interpretat, o fiinta inteligenta nu ar fi scris asa o carte interpretabila, europeni sunt extrem /extrem de indragostiti de mulsulmani asta e, eu spun fiecare la casa lui

| AC4S4 a răspuns:

Islamul crede tot in acelasi Dumnezeu, pana si ei spun asta. Diferenta este ca ei Il considera pe Isus un profet, noi Il consideram Fiul Lui Dumnezeu, Mesia.

Cel mai bine este sa citesti tu Biblia, sa nu citesti pe internet ce au inteles altii din ea, citeste-o cu atentie pentru tine. De asta s-au format atatea religii, insa toti credem in acelasi Dumnezeu, si il consideram pe Isus ca fiind Fiul Sau.

Diferenta dintre toate religiile este modul de inchinare. La Catolici si Ortodocsi cu multe traditii si ritualuri, la Protestanti mai simplu, punandu-se accent pe relatia dintre om si Dumnezeu.
Exista ideea de ecumenism (unirea tuturor cultelor crestine). Acest lucru este posibil intre ortodocsi si catolici, care au putine diferente in modul de inchinare, insa protestantii nu cred ca ar fi de-acord.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dacă tot sunt așa mulți, mai contează unul în plus sau în minus care strigă la fel de tare că are dreptate?

| TrăieşteClipa a răspuns:

Initial credeam ca religia crestina este cea mai inapoiata din lume.
Asta pana am cunoscut niste musulmani.
Deci se poate si mai rau.