| MrNuggets a întrebat:

Este adevărat că în culturile religioase nu exista bărbați gay sau lesbiene sau trangenderi? Dacă o persoană din acele culturi spune că are alt gender sau orientare sexuală ce i se va întâmpla?

5 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Dacă nu renunță la acest tip de activitate sexuala după ce e confruntat, e exclus, nu mai poate fi membru al bisericii, după cum scrie în Romani 1"macar ca au cunoscut pe Dumnezeu, nu L-au glorifucat ci s-au dedat la gânduri inutile și inima lor fără pricepere s-a întunecat. De aceea Dumnezeu i-a lăsat prada moralității, sa urmeze poftele inimilor lor, asa ca își de onorează singuri trupurile. Dumnezeu i-a lăsat în voia unor patimi scârboase, căci femeile lor au schimbat întrebuințarea fireasca a lor, i una care este împotriva firii., tot astfel și bărbații, au părăsit întrebuințarea fireasca a femeii, s-au aprins în poftele lor unii pentru alții, au săvârșit bărbat cu barbat lucruri scarboase și au primit în ei înșiși plata cuvenita pentru rătăcirea lor(bolile cu transmitere sexuala.). nu numai ca le fac(aceste lucruri) dar și găsesc de buni pe cei ce le fac"

| anonimg a răspuns:

Evreii, budiștii, nu prea mai au treaba cu religiozitatea.
Dar cred că în unele țări islamice lgbtq-ul este condamnat la moarte; și poate chiar cu execuție publică.

| Holiday a răspuns:

Bineinteles ca exista in toate culturile religioase persoane care nu sunt heterosexuale, doar ca isi ascund orientarea sexuala pentru a nu suferi diverse consecinte neplacute. Pedepsele pot varia de la simpla excomunicare si oprobriu public, la pedeapsa cu inchisoarea, sau cu moartea.
Probabil de la misticii astia s-au inspirat nazistii si comunistii, care de asemenea pedepsesc majoritatea orientarilor sexuale diferite de heterosexualitate.

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Homosexuali clar există, au existat și în Antichitate.
Este posibil să fie și transexuali, dar ei sunt tratați ca toți ceilalți nebuni care se cred ceva ce nu sunt. Acolo nimeni nu încearcă să le întreține iluzia și să se conformeze percepțiilor lor bolnave.

| pufulescu0o a răspuns:

Talibanii arunca barbatii gay de la etaj. Si apoi multimea care asteapta jos loveste cadavrul cu pietre.