| Mihaa890 a întrebat:

Îmi este greu sa vorbesc despre asta, dar as vrea sa știu dacă mai exista cineva care și-a descoperit, în timpul căsniciei, o alta orientare sexuala, am fost implicata chiar și afectiv.Acum am un blocaj, nu mai pot fi cu bărbați. Credeți că am devenit lesbiana?

Răspuns Câştigător
| ania a răspuns:

Sunt mai multe cauze psntru care o prrsoana se simte atrasa de persoanele de acelasi sex, cele mai frecvente sunt faptul ca parintii si mai ales mama a dorit un copil de alt sex si relatia proasta sau inexistenta cu parintele de acelasi sex. Daca mama a dorit un copil de alt sex, acests se simte respins in sexualitatea lui, simte cs e de sex gresit si se naste inconstient o dorinta de a se conforma asteptarilor. Orice copil se naste cu nevoia unui atasament puternic, securizant si fata de parintele de acelasi sex si daca in copilarie acesta lipseste ramane un gol pe care incearca mai tarziu sa il suplineasca si chiar sa il sexualizeze.
Si mama mea si- ar fi dorit foarte mult sa fiu baiat( pentru ca si ea a fost a 4-a fata intr- o familie fe la tara care doreau cu disperare un baiat- tine minte replici de genul- esti fata si inca plangi). Mi-a sous ca toata sarcina a sperat sa fiu baiat si dupa nastere a avut ganduri intense de sinucidere.Asa ca nu prea a afirmat feminitatea mea, ma numea dupa diminutivul tatalui sau un diminutif al numelui meu ce suna masculin, imi lauda calitati apreciate la barbati etcLa maturitate am fost la consiliere crestina si m-au incurajat sa o iert pe mama mea, sa- L laud pe Dumnezeu ca El s- a bucurat ca eu sunt fata, cs El iubeste feminitatea mea si sa accept ca sexul cuiva e dat de organele sexuale cu care s- a nascut.Am plans mai mult de o jumatate de ora pentru ca sm perceput profund ca El ms iubeste ca femeie si am experimentat o vindecare emotionala profunda.Acum ma gandesc cu groaza ca daca as fi persistat in sentimentele confuze ale adolescentei as fi putut rata bucuria sufleteasca si fizica neurmata de mustrari de constiinta de a iubi un barbat care te iubeste si el, poate bucuria nasterii copiilor etc
De altfel cred ca de la cadere incoace toti oamenii avrem o inclinatie in diverse grade spre toate incalcarile posibile ale constiintei- cine isi inseala sotul cu altul n - a facut- pentru ca n-a simtit atractie sau cine fura are fantezìi in minte prima data.Pe toti ne ispiteste lacomia pentru trupurile altora, sa nu fi multumit cu partenerul de casatorie.Sa vad eu unul care se uita constant vreo 2 luni la filme cu gay sau lasbiene si nu simte nimic.Numai ca acum a devenit o incalcare a constiintei foarte la moda, chiar mare eroism.Pe mine faptul ca m-am inteles pe mine m-a ajutat sa ma bucur de relatia cu sotul meu fara umbre.

| Mihaa890 explică (pentru ania):

Nu reușesc sa-ți trimit mesaje în privat...

12 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

De foarte mult timp, nu mai exista nimic ""nou"" sub soare, in materie de relatii.
Cu putin noroc, ai sa gasesti si barbatul potrivit, dar fi realista, si da-ti inca o sansa. cel putin

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru PsihoSex):

E greu de spus. Din mai multe motive printre care:
- Ea nu a zis ca vrea sa divorteze, doar ca nu mai are atractie fata de barbati.
- A fost implicata in relatii homosexuale, care in prezent o atrag.
- La un bisexual, trecerea de o parte sau alta a sexualitatii se datoreaza si mediului in care traieste, dar mai ales a placerilor sau esecurilor in relatiile sexuale.

| Violleta2022 a răspuns:

Este doar o experienat din curiozitate probabil, unde ai vazut ca si simtit ceea ce barbatul nu ti-a oferit.
Probabil ca un falus artificial te-a satisfacut mai bine, decat barbatul care il ai/aveai acasa.

| corbulalbrosu a răspuns:

Din totdeauna orientarea ta sexuala a pendulat intre bisexuala si cea lesbiana. Se pare ca in cazul tau, orientarea sexuala predominanta este cea... lesbiana. Orientarea sexuala este de natura genetica si se poate accentua o data cu trecerea timpului, inaintarea in varsta. Multa sanatate!

| doctorandus a răspuns:

Dap, sunt mosi 60+ care au descoperit brusc ca sunt homo.

| Drimmero a răspuns:

Nu ai devenit, doar ca acum te-ai descoperit. Daca ii propui sotului asta nu o sa refuze.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Nu stiu de ce anumite persoane cum este Jassmina, daca nu cunosc problema dau indicatii si-si spun parerea?!
Doar cine trece cu adevarat prin asemenea probleme poate sa stie ce se intampla cu el.
Daca citesti despre scara sexualitatii o sa vezi ca foarte putini dintre noi nu au trasaturi sau inclinatii mai slabe sau mai puternice homosexuale.
Asta este soarta bisexualilor. Din cauza conditiilor sociale, a dorintei de a avea copii, a oprobiului public, alegem sa mergem - in tinerete - pe latura hetero. Chiar sa refuzam ca suntem atrasi de persoanele de acelasi sex. Mai ales daca am trait si traim intr-un mediu mai conservator.
Dar dupa o anumita perioada, cand intervine rutina - si ca hetero si ca homo - cautam ceva nou, sa refulam din noi neplacerea sexuala. Unii isi cauta amanta (amanti) de sex opus, bisexualii cauta de acelasi sex. Fiind ceva nou, nerutinat si mai ales ca este in ascuns, ne aduce la placeri mult mai mari decat in casnicie. Si da, pana la urma nu ne mai place sexul opus, vrem ceva de acelasi sex.
Sper ca poti citi si printre randurile scrise.

| PsihoSex a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Celebra J are un anumit tip de pesrosnalitate, le stie pe toate, foarte probabil e somera, si o tine sotul acasa, si trebuie sa faca si ea ceva sa se simta importanta. daca te uiti la profil si observi ca nu are nici o intrebare - deci clar le stie pe toate! - iti poti raspunde si singur la multe alte intrebari!

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru PsihoSex):

Dupa gandirea pe care o are, mai repede as zice ca e pensionara, dar nu cred ca este, ca undeva am citit ca este tanara.

Răspuns utilizator avertizat
| TheGoodDr a răspuns:

Buna! Si eu sunt lesbiana. Nu exista nicio cauza sociala. Pur si simplu asa te nasti. Sunt niste cauze hormonale. Google-iti! Eu te sfatuiesc sa nu te mai respingi, sa incerci sa te accepti. Acceptarea este un lucru greu, mai ales intr-o tara homofoba ca Romania, dar fericirea ta trebuie sa fie mai presus de parerea lumii. Ai incercat sa formezi o casnicie ca sa o mulțumești dar cred ca ar trebui sa faci ce te face fericita. Sa nu te mai fortezi. Fii cu o femeie, daca te face fericita. Nu mai sta pe ganduri cu casnicia, pentru asta s-a inventat divorțul. Ai sa vezi ca nu vei regreta!