| Alex0000 a întrebat:

Este adevarat ca se spune ca Iisus Hristos si Dumnezeu sunt una si aceeasi? Daca da, sunt un pic cam confuz, Dumnezeu s-a pedepsit pe el insusi pentru pacatele noastre? Sa fie acest argument o pura minciuna sau sa fie adevarul? Eu cred ca este fals, Iisus este Fiul Domnului, o persoana, nu Dumnezeu insusi.

22 răspunsuri:
| soimos a răspuns:

Bingo!
100 de puncte!
Isus este nascut, adica o creatura, deci nu poate fi Dumnezeu pentru ca Dumnezeu este Creator!

| AndyIQ a răspuns:

Deci Dumnezeu Tatal, Hristos si Duhul Sfant reprezinta persoanele ce alcatuiesc Sfanta Treime probabil ai auzit de aceasta sarbatoare,
Dumnezeu este tatal lui Iisus
Duhul Sfant se afla printre noi.
Iar Iisus fiul lui Dumnezeu a fost este cel care a fost rastagnit pe cruce pentru iertarea pacatelor noastre. Astfel fiecare persoana este unica si ai dreptate. Dar sa mentionam ca Iisus a fost rastagnit de oameni si avea previziuni ca se va intampla asta.Se spune ca Dumnezeu, Isus si Duhul Sfant sunt una si aceeasi ca fac pare din Sfanta Treime
Fiind treime reprezinta 3 persoane care sunt uniece iar din Dumnezeu provin Celelalte doua.
De aceea putem spune ca noi toti suntem frati este aceeasi fapta provenim toti din Adam si Eva din puncte de vedere religios si asa e si cu Sf Tremime.Ma bucura faptul ca te intereseaza religia :big grin. Sper ca ti-am fost de ajutor.

| soimos a răspuns (pentru AndyIQ):

> Deci Dumnezeu Tatal, Hristos si Duhul Sfant reprezinta persoanele ce alcatuiesc Sfanta Treime <
Unde scrie asta in Biblie?
Da un link prin care sa ne dovedesti ca nu minti ca o gazeta americana!

Sau nu cumva Treimea este numai in capul tau, si ea este compusa din Sfanta Prostie, Fiul prostiei, si Duhul sfant al retardarii?

Daca nu imi dai proba biblica a faptului ca ai dreptate, inseamna ca aceea Treime despre care am facut referire, exista si in tine!

| AndyIQ a răspuns (pentru soimos):

Daca tot vorbesti de Sf Scriptura ia-o de la inceput si citeste-o, ele sunt persoane distincte cum am spus mai sus nu stiu ce clasa esti dar trebuia sa o faci mergi mai des la Biserica si la ora 11:30 se va canta o canteare despre Dumnezeu sau daca nu ai auzit-o de afara roaga un preot sa te primeasca in altarul sfintei Biserici si cineva de acolo o sa sune un clopotel de 3-4-5 ori la fiecare 3 secunde timp in care preotii stau in genunchi si se roaga si inainte de asta cand preotul punes trupul lui Iisus in sange (nafura in vin vei auzi o rugaciune despre aceasta treime ...trebuie sa sty atunci cand iti faci cruce zici In numele Tatalui Si Al Fiului Si al Sfantului Duh... 3 persoane gandeste putin nu face raspunsuri in zadar (aiurea )si nici macar nu sty despre ce e vorba doar pentru o funda fi mai atent.

| soimos a răspuns (pentru AndyIQ):

Asta este dovada despre Treime?
Faptul ca niste smecheri in biserica te pacalesc sa iti ia banii este o dovada?
Pai aia nu sunt in stare sa dovedeasca ca au un Dumnezeu, ei nu sunt dovada ca Treimea exista, ci sunt doar dovada ca prostimea exista!

| AndyIQ a răspuns (pentru soimos):

Macar aici ai dreptate dar exista si Bisericii la care poti intra fara sa platesti de fapt toate sunt dar nu dai bani nu iti taie nimeni gatul si chestia cu noroiul daca nu itelegi literatura iti fac calcule poate ti se aprinde un beculet fii atent :
Nisip +Apa=Noroi, nu sunt spuse doar in biserica ci si in biblie spuse si gratis. Daca pentru tine sf apostoli sunt smecherii care te pacales nu mai am ce zice decat sa mergi la doctor.
Noroi=Adam si Eva Cum zici tu
Apa si nisipul =creatii ale lui Dumnezu rezulta ca Dumnezeu = Creatorul nostru.
ce e asa greu ma omule gndeste nu te pot intelege.E a-V-a oara cand incerc sa iti explic si tu tot nu intelegi. Documenteaza-te.
Ce culmea esti.Acestea nu sunt spuse doar in Biserica ci peste tot le gasesti si in Biblie.Daca pentru tine Sf Apostoli sunt niste smecheri care te pacalesc atunci nu mai am ce sa zic decat sa faci un contro urgent la medic. Poate iti da Dumnezeu minte si nu ajungi la nebuni. Peste 300.000 de persoane au cont pe TPU si tu esti singurul care a facut acest comentariu chiar daca asi fi facut erezii in cele spuse mai sus asi fi avut mai multe subiecte referitoare la raspusurile mele nu doar unu a lui soimos.

| soimos a răspuns (pentru AndyIQ):

Vezi ca ai uitat sa imi spui versetul din Biblie referitor la Treime unde ne este explicata "minunea" prin care Isus devine propriul sau tata, dar si propriul sau fiu, si asta "randuind-o" pe maica-sa?

| AndyIQ a răspuns:

Asta am mentionat si eu mai sus citeste tot raspunsul!

| LoveeYouuSweety a răspuns:

Si Iisus este Dumnezeu, Sfanta Treime este alcatuita din Dumnezeu Tatal, Dumnezeu Fiul (Iisus) si Dumnezeu Duhul Sfant. Si Iisus stia c-o sa fie rastignit si stia care dintre Apostoli il va trada. Dar totusi El s-a lasat rastignit sa ne faca pe noi sa credem in El si in Tatal Sau!
P.S. : Sarbatori fericite! Fundaa?batting eyelashes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu este "Creatorul" iar Iisus este fiul Lui.asa cum bine zici.Craciun fericit si La multi ani!

| soimos a răspuns (pentru anonim_4396):

Ar trebui sa-ti fie rusine pentru o asemenea Uriasa blasfemie la adresa lui Dumnezeu si sa crezi ca Dumnezeu a umblat ca un usuratic la femei!

Asa ca mai bine ai accepta ideea ca toti cei 7 miliarde de oameni care populam planeta Terra, suntem cu totii fii lui Dumnezeu!
Fapt pe care oamenii din societatea dezvoltata l-au si dovedit atunci cand genetica sau bioinginerie imbunatesc Creatia lui Dumnwezeu!

| AndyIQ a răspuns (pentru soimos):

Reluam cineva nu a inteles Dumezeu este tatal lui Iisus.
Dumnezeu este cratorul lui Adam si Eva.
Adam si Eva sunt creatorii nostri (suntem frati) ei provin de la Dumnezeu atunci si noi provenim ce e asa de greu de inteles apoi daca tu sustii alta teorie cum, ca omul este creat din maimuta ce se dezvolta este problema ta dar nu intervenii printre ceilalti, la scoala inveti de cele 2 teorii.

| soimos a răspuns (pentru AndyIQ):

Tu esti sigur ca vorbesti serios?
Tu nu stii ca Adam si Eva sunt facuti din noroi, si se pare ca si tu la fel ca ei, adica in loc de minte ai numai noroi!

| AndyIQ a răspuns (pentru soimos):

Noroi serios Adam si Eva facuti din noroi gata se vede ca esti but si nu sti nimic despre religi ai citit biblia cum ti-am recomandata,mergi la medica ca nu esti intreg la minte ti-a cazut o bucatica sau una mare de tot. Ma rog zicem ca noroi da?
Si noroiul provine din pamant desteptule ca ma si enervezi gandeste inainte sa scrii, pamantul cine l-a facut, si apa doar gandeste nu e greu ai sa vezi se vede varsta ta prin easpusurile trimise copile.Nu te mai da d e gol tonguePP

| anonim_4396 a răspuns (pentru soimos):

USURATIC esti tu nu Dumnezeu si nu inteleg cum iti permiti o asemenea afirmatie; daca nu stii sa citesti nu mai scrie timpenii pe TPU.

| soimos a răspuns (pentru AndyIQ):

Pai si tu tot pamant esti, mai ales la inteligenta te asemeni cu pamantul, mai exact pamantul presat ca ala din care se face oala de noapte!

| soimos a răspuns (pentru anonim_4396):

> aca nu stii sa citesti nu mai scrie timpenii pe TPU. < Da cine esti tu sa imi comanzi ce sa fac?

Nu Dumnezeu e usuratic ci diavolul care a umblat la o fecioara si i-a facut un fiu pe care voi incultii i-l numiti Dumnezeu!

Dumnezeul Yahwe mai este si acum in religia Sa, adica facuta de El insusi, adica cea mozaica pentru ca a dictat-o lui Moise, si nici pina in ziua de azi nu are copii sau vreun fiu!

| AndyIQ a răspuns (pentru soimos):

Daca inteligenta mea este asemanata cu pamantul presat atunci a ta cu cine se aseamana, am o intrebare esti sigur ca esti nascut pe 2 august 1966, data asta nu dovedeste varsta ta prin raspunsurile citate, vorbesc foarte serios inainte de ati citii profilul ti-asi fi dat 12 ani mai gandeste-te odata la data nasterii tale de curiozitate m-am uitat si eu,iar referitor la verset exista si Noul si Vechiul Testament ele alcatuiesc Sf Scriptura, iar aceasta este constituita din experiente Divine sa te las singur sa cauti sau sa intrebi mai te documentez putin dar sa nu intebunesti de tot i-a auziti de la Relige Sf treime ajungem la oala de noapte, stiu ca iti e cam somn dar stapaneste-te ai grija ca faci comunitatea TPU de rusine dor tu comentezi esti singurul din acele 300000 de persoane care gaseste erezii in comentariile altora sau iti place sa te certi mult, sa faci scandal de sarbator doar incearca sa te calmezi.
Pentru apararea demnitatii comunitatii TPU pe care Doamne Ajuta! O mai are nu e plina de oameni ca tine refuz sa iti raspund pentru ca tu sa nu o mai strici prin mentionarea ereziilor inexistente din comentarile altora. Pana la un moment dat.Asa Vesetul nu este trecut cu exactitate in Sf Scriptura dar se subantelege din cele 2 parti ale acesteia din spusele tuturor apostolilor, ti-am dat o idee.

| soimos a răspuns (pentru AndyIQ):

Apropo de documentatie, Stiinta de 2000 de ani intr-una cauta macar cea mai mica dovada a existentei lui Dumnezeu, si stii care este rezultatul?
Ca nu a gasit nimic!
Cred ca esti prea nepregatit ca sa ai expertiza sa poti tu aprecia cine este ignorant mai ales atunci cand esti sub stapanirea unei credinte bazte pe Irationalitate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca e alta persoana, dumnezeu la creat si pe el atunci e creatia lui ca noi toti metaforic vb

| soimos a răspuns (pentru anonim_4396):

Pentru Branicu
> Iisus Hristos este latura umana a domnului din cer.<

Asta o sa fie valabil doar atunci cand o sa dovediti veridicitatea povestii cu Treimea!
Dar in Biblie nu se gaseste absolut NIMIC despre aeasta tema, si nu cunosc o alta scriptura in care sa fie explicat acest lucru!

Iti dai seama ca fara Sfanta Treime, Isus nu este Dumnezeu, ci doar un vagabond parlit care a sfarsit ca un infractor de rand!

Vrem sa ne dai dovada cu Treimea ca sa ne dovedesti ca ai dreptate si ca nu bati campii!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iisus Hristos este latura umana a domnului din cer.el este viata de aceeia moartea nu l-a putut tine.jertfa lui este inegalabila,fiindca a fost om,a suferit ca noi, durere trupeasca si sufleteasca, si a gustat moarte fapt ce a ingrozit firea lui de om.nu stiu daca a avut si indoiala dar cred ca nu.nu avea cum caci tatal era in el, si el in tatal. Dumnezeu nu s-a pedepsit, ci s-a jertfit pentru lumea pe care a iubit-o asa de mult incat a dat pe singurul sau fiu ca sa lumineze calea celor multi spre viata vesnica prin intunerecul pacatelor.