| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a întrebat:

Este adevarul ceva interpretabil?

1. "Da".
Fiecare dintre utilizatorii crestini sustine un anumit lucru:
- Mircea sustine ca Dumnezeu decide destinele oamenilor; poate ceilalti utilizatori nu sunt de aceeasi parere
- Nilsson sugereaza ca ateii sunt raspunzatori de toate relele care se petrec in lume; poate ceilalti utilizatori nu sunt de aceeasi parere
- Yavanna il vede pe Dumnezeu iertator si bun; altii dintre voi ar crede ca face si dreptate, nu numai ca iarta
- Aceeasi parerea ca cea a Yavannei o are si Cosimnaaaa

Sa revenim.
Asta ar insemna ca orice interpretare este buna.
Dar daca adevarul lui Mircea, luat din Biblie, si adevarul Yavannei, luat tot din Biblie, se bat cap in cap, mai pot fi ele adevaruri? Mai poate fi Biblia considerata adevarata, implicit existenta lui Dumnezeu?

2. "Nu".
Deci Biblia nu-i un adevar.
De existenta lui Dumnezeu se stie doar din Biblie. (visele nu se pun, fiind imagini ale propriei minti, nu ale vreunei minti exterioare)
Atunci de unde stiti ca existenta lui Dumnezeu este un adevar si nu o interpretare?

Răspuns Câştigător
| alexxtreme a răspuns:

Din punct de vedere al Scriputrii eu nu consider ca adevarul este interpretabil, adevarul fiind doar unul, Biblia insasi este Adevarul dupa cum si Iisus Hristos spune in Ioan 17:17 " Sfinţeşte-i* prin adevărul Tău: Cuvântul** Tău este adevărul." Acum da, exista crestini care se contrazic, dar dc oare se contrazic? asta inseamna ca Adevarul este interpretabil? nu, ci doar felul in care vor ei sa accepte adevarul este interpretabil. De exemplu multi sunt crestini doar cu numele neavand treaba cu Dumnezeu, altii asculta de ceea ce anumite persoane spun fara sa citeasca Biblia pentru ei insisi, in cazul acesta Biblia ne spune in Fapte 5:29 " „Trebuie* să ascultăm mai mult de Dumnezeu decât de oameni!", altii nu vor sa accepte Adevarul Bibliei asa cum este el deoarece ar insemna ca trebuie sa renunte la anumite placeri pe care ei nu doresc sa le paraseasca, afirmand ca Vechiul Testament nu conteaza sau cele 10 porunci au cazut, pentru a putea continua sa traiasca in placeri, zicand ca doar daca crezi esti mantuit, cand de fapt acest lucru nu este posibil. Biblia ne spune in 2 Timotei 4:3-4 "Căci* va veni vremea când oamenii nu vor putea să sufere învăţătura** sănătoasă, ci îi vor gâdila urechile să audă lucruri plăcute şi îşi vor da învăţători dupㆠpoftele lor. Îşi vor întoarce urechea de la adevăr şi se vor îndrepta* spre istorisiri închipuite." etc. Cand vorbim despre Biblie, ea insasi este Adevarul, cand vorbim despre Dumnezeu, Biblia are toate raspunsurile si acestea nu trebuie interpretate in alt mod in afara de acela in care Biblia le descrie. Acum despre purgatoriu, da pentru un catolic acest lucru este credul, pentru un ortodox nu, dar la fel acestea doua cred ca mijlocirea se face prin Maria si sfinti, sau ca sufletul este nemuritor, iar asta vine in contradictie cu Biblia, care spune in 1 Timotei 2:5-6 "Caci este un singur Dumnezeu si este un singur mijlocitor intre Dumnezeu si oameni: Omul Isus Hristos,
care S-a dat pe Sine insusi ca pret de rascumparare pentru toti." iar in Eclesiastul 9:5-6 "Cei vii, în adevăr, măcar ştiu că vor muri, dar cei* morţi nu ştiu nimic şi nu mai au nicio răsplată, fiindcă până şi pomenirea** li se uită.Şi dragostea lor, şi ura lor, şi pizma lor de mult au şi pierit şi niciodată nu vor mai avea parte de tot ce se face sub soare." Acum pentru cineva ce citeste Biblia si se ia doar dupa Biblie ceea ce anumite biserici afirma, este eronat si nu are baza Biblica, la fel ca si purgatoriul sau nemurirea sufletului, aici intervine iar versetul cu "Trebuie sa ascultam mai mult de Dumnezeu decat de oameni" sau Osea 4:6 " Poporul Meu* piere din lipsă de cunoştinţă." La fel si cu destinul, nu este biblic, in Biblie avem versete precum Iosua 24:15 "Alegeţi* astăzi cui vreţi să slujiţi" Deuteronomul 30:15 " Iată, îţi pun azi înainte viaţa* şi binele, moartea şi răul." Dumnezeu nu obliga pe nimeni sa creada in El, fiecare alege pentru el. Adevarul din Biblie nu trebuie interpretat altfel decat asa cum este el prezentat.

| alexxtreme a răspuns (pentru alexxtreme):

Prin "ei" nu fac referire sau atac indirect la Yavanna, Mircea, Nilsson sau Cosminaaa, ci oameni in general.

35 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Nu am gestionat ce crede fiecare dar NU EXISTA DESTIN. Dumnezeu a lasat LIBERUL ALBITRU pentru fiecare deci acest lucru exclude DESTINUL, acesta este doar o amagire DEMONICA.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt explică (pentru danut):

Spune-i asta si marelui crestin, Mircea.

| danut a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Cred ca Mircea nu a citit sau nu crede in ceea ce spune Biblia.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt explică (pentru danut):

Crede sau nu. El se proclama crestin.
Profesoara mea de romana din liceu credea si ea in destin. De asemenea, se considera destul de religioasa.
Deci care detine adevarul daca fiecare are un adevar propriu?

| danut a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Biblia detine adevarul, Cuvantul este adevarul, nu ce vrea fiecare.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt explică (pentru danut):

Si am intebat sus cum poate sa fie Biblia Adevarul daca fiecare o poate interpreta cum vrea?
Chiar si preotii o interpreteaza. Ortodocsii considera ca nu exista Purgatoriu. In schimb, catolicii cred in el.
Fiecare dintre astea doua e o interpretare diferita a Bibliei.
Care-i adevarul?

| Făgăraş a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Pai care interpretare e corecta, cea in care se sustine existenta purgatoriului sau cea in care nu se sustine existenta lui?

| danut a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Adevarul ESTE ceea ce este scris, in privinta purgatoriului asta e o inventie catolica care nu apare in Biblie. Biblia se intelege LITERAR cu exceptia viziunilor, profetiilor si povestirilor declarate care se explica tot Biblic prin comparatie cu alte texte tot Biblice.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt explică (pentru Făgăraş):

Evident ca, pentru un ortodox, purgatoriul nu exista. Un catolic, in schimb, va afirma ca purgatoriul exista.
De ce o parte din adevar este ca nu exista purgatoriu?
Obiectiv vorbind, daca ai fi fost catolic, ai fi afirmat cu tarie, la randul tau, ca purgatoriul exista.

| Adrian_Diaconu_1988 a răspuns (pentru danut):

Esti sigur ca nu exista destin? Atunci de ce nu ne nastem egali? de ce unii ne imbolnavim din senin? De ce copii de 2 3 ani din parinti sanatosi dezvolta cancer? pentru ca nu au liberul arbitru?

| danut a răspuns (pentru Adrian_Diaconu_1988):

Nu ne nastem egali fiindca inaintasii nostri care ne procreaza nu sunt egali.
Daca toti am fi identici tot nu am fi egali. Din cate am auzit, numai un singur cromozom dintr-un lant de ADN in combinatie cu altul din cel al partenerului poate crea 83 de miliadre de variatiuni. Parintii au liberul albitru si ar trebui sa-si faca temeinic analizele INAINTE de a concepe un copil si atunci sansele sa faca un copil bolnav ar fi aproape nule. Copilul sufera urmarile nefaste ale parintilor, fumat, alcool, droguri, boli capatate in timpul vietii, mediu inconjurator, chefuri, viata nesanatoasa, UNTOLD ( laughing ), etc.

| doctorandus a răspuns:

Corect, chestiile cu Dumnezeu exista/nu exista, Isus e/nu e Dumnezeu, etc., nu se pot sti, se pot doar crede. D-aia se numeste credinta si nu stiinta.

| doctorandus a răspuns:

Calvinistii ar spune ca liberul arbitru este o amagire demonica.

| RAY a răspuns:

Acum 6 minute | danut a răspuns:
Iti spu eu cu toate ca nu sunt ateu (nici nu am nimic cu opinia lor) in curand VOR DISPARE deoarece TOTI oamenii de pe pamant vor deveni foarte religiosi, de ce nu iti spun ca aici sunt ceva limite pentru nivelul tau de cunoastere dar uitate bine la ce am spus, ai sa ma pomenesti in curand.

RăspundeRăspunde Raportează Evaluează
RAY
acum 2 minute | RAY explică (pentru danut):
Steregoi spune ca nu exista crestini tu spui ca toti suntem religiosi, ce bine va intelegeti voi crestini intre voi https://www.tpu.ro/......edinciosi/

| RAY a răspuns:

Yavanna nu stie tatal nostru fara copy paste,jesus,ce sa ceri cuiva care nu stie nici atatmcrestini habar nu au de propia lor biblie dar uni din ei citesc carti scrise de fanatici sectancti care interpreteaza biblia in folosul lor,eu inca nu inteleg de ce au venit sectancti
intr o tara crestina,poate imi explica cineva in fine

Nilsson propaganda religioasa mincinoasa, atacuri la adresa stiintei, jigniri, acuze nefondate, atacuri la persoane

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt explică (pentru RAY):

Poate nu-l stie. Intrebarea mea era care dintre ei detine Adevarul.
Daca te uiti cu atentie, fiecare dintre ei are o mica parere diferita.

| RAY a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Nici una nu detine adevarul, habar nu au de biblie, iisus a spus ca doar prin el intri in rai, fara intri in iad vesnic, desigur ca eu nu cred ca iisus a spus asta, sunt versete bagate in biblie mai tarziu, iisus a fost un profet inteligent

| mentholinks a răspuns:

Nici Mircea, nici Nilsson si nici Yavanna nu au acele cunostinte din Biblie ci de la oameni si cred in felul acesta pentru ca li se pare lor ok. Ce expun ei pe site nu este luat din Biblie.

| anamariarot a răspuns:

Tu îți dai seama că i-ai pus să gândească? laughing

| 6684464 a răspuns:

Nu ai dat versete, referitoare la ceea ce au afirmat cei mentionati, care sa se bata cap in cap, deci asteapta sa-ti raspunda respectivii...

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt explică (pentru 6684464):

Nu trebuie sa dau versete. Este viziunea lor despre fiecare lucru. Pun pariu ca si tu ai o anumita viziune, pe care o consideri adevarata, dar alti crestini sunt in contradictie cu tine.

| 6684464 a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Ba da, trebuie sa dai versete pentru ca acei c"crestini" vorbesc din aceeasi Bilbie.
Tu doar mi-ai demostrat(era doar o banuiala inainte) ca habar nu ai despre ce vorbesti nestiind nici macar contextele.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt explică (pentru 6684464):

Nu, nu trebuie sa dau versete.
In schimb, exemple ti-am dat. Acei crestini enumerati de mine care au, fiecare dintre ei, concepte diferite asupra Bibliei.
Mircea cu destinul, Nilsson cu ura fata de oameni, Yavanna cu iubirea fata de oameni.
Te intreb: care dintre ei detine adevarul?

| 6684464 a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Adevarul este numai unul. "Yavanna cu iubirea fata de oameni" face parte din Adevar.
Sa deschizi un subiect bazat pe Biblie fara sa dovedesti ca stii despre ce vorbesti inseamna nimic. Cum as fi eu sa incep sa vorbesc despre cat de nasoala este teoria relativitatii si controversele aduse de ea fara macar sa fi citit despre ea? Sper ca iti dai seama ce dovedesti.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt explică (pentru 6684464):

Bine. Ce crede Yavanna e o parte din Adevar.
Asta inseamna ca ce crede Nilsson e o parte din minciuna, nu?
Ia in considerare faptul ca si Nilsson e crestin.

| 6684464 a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

O parte din minciuna, una din adevar. Dumnezeu uraste si iubeste dar nu pe aceeasi in acelasi timp.

| Făgăraş a răspuns:

Acuma eu te-as intreba ce este adevarul? sau cum vezi tu adevarul? si de aici, de la propria ta viziune despre Adevar, putem incepe o discutie constructiva! Restul este dupa parerea mea, foarte complicat!

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt explică (pentru Făgăraş):

Lucrurile care isi pastreaza proprietatile, indiferent daca exista privitori sau nu, sunt adevarate.

| Romanul86 a răspuns (pentru Făgăraş):

Adevărul e o realitate și o cunoaștere în general așa spun filosofi.

| doctorandus a răspuns (pentru Romanul86):

Ce e adevarul este o chestie foarte complicata. Poti sa-ti dai doctoratul in filosofia stiintei si tot sa nu fi aflat ce este adevarul.

| Făgăraş a răspuns (pentru Romanul86):

Existenta lui Dumnezeu nu o poti demonstra stiintific, dupa cum nici nu o poti nega! In cunoasterea lui Dumnezeu se vorbeste despre credinta, care e superioara stiintei...

| AnonImOO000 a răspuns:

Nimic in biblie nu contrazice, este esential sa nu scoti un verset din contextul lui, asa ii poti da orice interpretare vrei.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt explică (pentru AnonImOO000):

Esti crestin (ma refer la "tu" in general). Citesti Biblia. Iti faci o imagine de ansamblu. Acea imagine de ansamblu poate avea si versete scoase din context. Mai detii adevarul daca ai interpretat ceva?

| Mclaren12 a răspuns (pentru AnonImOO000):

Biblia se contrazice singura in zeci de randuri. Voi mereu cautati sa inventati interpretari care sa corespunda credintei voastre oarbe.