| AvalohAlyn a întrebat:

Este Biblia o carte veritabila si demna de urmat?

9 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Da,deoarece este o carte profetica. Tot ce a fost profețit s-a împlinit în cele mai mici detalii pana în prezent. Mai sunt relativ puține profeții care sunt în curs de împlinire. Este demna de urmat deoarece aplicarea sfaturilor sale i-a făcut pe oameni mai fericiți, împliniți și le-a schimbat viata în bine.

| Mayhem666 a răspuns:

Nope. E plina de minciuni.

| Clorox a răspuns:

E buna pentru un cuie laughing

| Clorox a răspuns (pentru Clorox):

Pentru cuie*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, e o carte de vrajitorie evreiasca, si iehovistii prezic sfarsitul lumii de mai bine de un secol. Aici sunt citate din revistele iehoviste Turnul de Veghere și Treziți-vă! 1877 – „SFÂRȘITUL ACESTEI LUMI … este mai aproape decât cred majoritatea oamenilor." (Din cartea iehovistă dedicată speculației profetice: „Three Worlds and the Harvest of this World."); 1889 – „În capitolele următoare aducem dovezi că Împărăția lui Dumnezeu a început deja să fie pregătită … și că bătălia din ziua cea mare a preamăritului Dumnezeu (Apocalipsa 16:14) – care va lua sfârșit în 1914 și care va avea ca deznodământ răsturnarea domniilor actuale ale pământului – a fost demarată." (Din cartea iehovistă „The Time is at Hand," din 1889; ediția din 1915 a acestei cărți a schimbat data din 1914 în 1915.); 1 aprilie 1923, Turnul de Veghere: „Suntem încredințați că anul 1925 este fără îndoială stabilit de sfintele scripturi." Așadar, ce s-a întâmplat în 1925? Septembrie 1925, Turnul de Veghere: „E de așteptat ca Satan să încerce să injecteze în mintea congregației gândul că anul 1925 va aduce sfârșitul muncii noastre și, prin urmare, că nu va mai trebui să continuăm să lucrăm."
DINTR-O DATĂ SATAN – ȘI NU „DUMNEZEU" – E CEL CE PROFEȚEȘTE SFÂRȘITUL LUMII, deci numai minciuni, vezi aici tot crestinismul expus. http://crestinismulexpus.blogspot.ro/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da.
Biblia este singura Carte care aduce raspunsuri intrebarilor omului.
Nimic nu poate inviora inima, decat Biblia.

| tintareco a răspuns:

De ce nu Coranul sau Învăţăturile lui Budha sau Arta Războiului de Sun Tzu,Constituţia şi Codul Penal,Profeţiile lui Nostradamus,ei?
Toate sînt cărţi veritabile, dar unele trecute, mai este şi forma de interpretare.
Vezi cum iterpretează ai noştri Codul Penal şi Constituţia sau Jihadul ce a priceput din Coran?
Toate acestea rămân la latitudinea fiecăruia, dacă te implici, important este ce generează şi asupra cui se repercuteză.

| RoxanaY a răspuns:

Da. Nu te indeamna la a face rele, ci la a face bine, de a-ti iubi semenii etc. Biblia iti aduce fericirea. De ce nu ai urma ceea ce iti aduce fericirea? Nu toti alergam dupa fericire si majoritatea nu o gasim fiindca nu stim unde sa o cautam?

Tot ce a fost scris in Biblie, pana acum s-a indeplinit. Ceea ce nu s-a indeplinit si se va indeplinii se afla in Apocalipsa(ultima carte a Bibliei), dar se va indeplinii. Sfarsitul se apropie cu pasi mari.

Parerea mea este ca Biblia este mai mult decat demna de urmat.

| Miga a răspuns:

Biblia a schimbat viata a mii de oameni.Pe linga faptul ca ne ajuta foarte mult in prezent, aceasta ne da si o speranta de viitor, intrucat este o carte profetica.Este unica carte care prezice viitorul, intrucat este inspirata de Dumnezeu. Putem spune cu incredere ca este veritabila, deoarece foarte multe profetii din trecut deja sau implinit.Deci da, este demna de urmat.