| i86e2 a întrebat:

Este compatibilă omnisciența cu liberul arbitru?
Întrebarea poate fi pusă așa: avem libertatea să alegem altceva decât prezice D-zeu ca vom alege? Dacă putem să alegem altceva, înseamnă că D-zeu poate greși, deci nu e omniscient. Dacă nu putem să alegem altceva, nu avem liber arbitru.
Să dau un exemplu clar. În biblie una din profeții e că vom reconstrui templul lui Solomon. Avem libertatea de a alege să nu facem asta? Dacă da, atunci D-zeu nu e omniscient. Dacă nu, atunci noi nu avem liber arbitru. Aceeași situație se aplică tuturor profețiilor biblice.

Răspuns Câştigător
| Hombre a răspuns:

O menta, religiosi se contrazic, cand ii intrebi de ce GOD n-a intervenit pentru stoparea razboiului mondial, sa zicem, ei iti spune ca avem liberul arbitru, iar pe de alta parte cand pacatuieti, nu urmezi calea, adevarul, pe Isus si alte trasnai, cica ti-o trage in mansarda la cazane. Deci frectie la picior de lemn.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Hombre):

Pocaieste-te pacatosule! Treci in jacuzzi la apa sfintita sa vezi ce greu se spala un pacat! dupa aia mai comenteaza tu daca ai curaj happy.

39 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Da,bineinteles.Faptul ca El cunoaste toate alegerile tale, nu inseamna ca si intervine.

| Inferno a răspuns:

Acest paradox se explica prin Dumnezeu care este in afara timpului, el stie trecutul, prezentul si viitorul.
Asa cum trecutul nu poate sa interfereze cu liberul nostru arbitru, nu o poate face nici viitorul.

| i86e2 explică (pentru Inferno):

Trecem peste partea in care gandirea nu poate exista in afara timpului. Viitorul inca nu s-a petrecut, deci trebuie un tip de deductie pentru a-l putea cunoaste. Deductia trebuie facuta dupa niste reguli logice, altfel nu functioneaza. Daca Laplace are dreptate si demonul lui ipotetic ar sti viitorul dupa relatia de cauza-efect din Univers, atunci noi oricum nu avem liber arbitru, ci avem comportamentul determinat de legile fizicii, deci D-zeu ar sti, dar tot nu avem liber arbitru. Apoi mai e fizica cuantica cu principiul nedeterminarii, care spune ca, comportamentul particulelor subatomice e statistic si nu poate fi determinat, deci viitorul e imposibil de cunoscut, chiar si pentru D-zeu. Totusi, chiar si prin prisma fizicii cuantice, nu inseamna ca exista liber arbitru ci doar un determinism statistic.

Dupa cum am aratat, treaba e foarte simpla, pot sa aleg B daca D-zeu stie ca voi alege A?

| RAY a răspuns:

Dumnezeu e doar o necunoscuta pana aflam o explicatie rationala, dumnezeu nu e nimic, pentru ca nu exista, sti ca uni ar ucide daca le-ai spune adevarul? da adevarul naste monstrii? cum spunea freud religia este o nervoza a copilariei noastre, dumnezeu este de fapt mos craciun al adultilor, daca iei 10 persoane atee si 10 persoane religioase si ar fi sa le dai sa explice rational un lucru multi din crestinii ar da explicati supranaturale de acea doar cei care cred vad fantome, spirite etc minunile sunt minciunile mintii noastre care vrea sa credem in divinitate de fapt nu exista este doar o luzie

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu ai sa stii niciodata ce a prezis Dumnezeu ca sa stii ca actiunea ta a fost o alegere libera sa nu.

| i86e2 explică (pentru suntserios):

Chiar daca nu stim ce prezice, daca D-zeu stie ce vom alege, nu avem liber arbitru, daca avem liber arbitru, el nu poate sti ce vom alege, deci nu e omniscient.

| suntserios a răspuns (pentru i86e2):

Dar nu poti dovedi ca El sau oricene altcineva alege pentru tine. Pana nu vei avea dovada nu poti sti daca ca tu esti singurul responsabil pentru alegerile tale.

| i86e2 explică (pentru suntserios):

Pai nu intelegi, daca ai de ales intre A si B si D-zeu stie ca vei alege A, ai libertatea sa alegi B? Daca alegi B, D-zeu greseste, deci nu e omniscient. Daca nu poti alege B, atunci nu esti liber sa alegi, nu ai liber arbitru. Intelegi ce spun?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

M-am intrebat si eu.sii in comparatie cu Dumnezeu m-am uitat la mine si furnica.am plecat mai departe, fara sa-mi bat capul cu ce gandeste ea in comparatie cu mine.nici macar daca gandeste.

| i86e2 explică:

Eu nu stiu ce va alege furnica. happy

| EmaS a răspuns (pentru i86e2):

Bine,am incercat sa te fac sa intelegi prin aceasta ilustratie.

| i86e2 explică (pentru EmaS):

Exemplul tau a fost complet gresit. Omniscienta implica si cunoasterea viitorului, deci trebuie sa iei un exemplu in care eu cunosc viitorul.

| EmaS a răspuns (pentru i86e2):

Daca iti pui mintea la contributie o sa intelegi ce am vrut eu sa zic.Tu nu intelegi ce inseamna omnistient.El stie tot ceea ce urmeaza sa alegi tu pe parcursul vietii tale.Nu are legatura cu implicarea Lui in ceea ce alegi tu sa faci.

| i86e2 explică (pentru EmaS):

Imi arati unde am spus ca omniscienta inseamna implicare? Daca stie ce voi alege, inseamna ca nu am libertatea sa aleg altceva, deci nu am liber arbitru, corect sau nu?

| EmaS a răspuns (pentru i86e2):

Daca stie inseamna ca El iti cunoaste si gandul si tot ceea ce vrei tu sa faci.OMNISCIÉNT, -Ă adj. (Rar) Care știe totul, atotștiutor. [Cf. fr. omniscient].

| i86e2 explică (pentru EmaS):

Daca am de ales intre A si B dar D-zeu stie ca voi alege A, am libertatea de a alege B? Te rog sa-mi raspunzi cu DA sau NU. Multumesc.

| EmaS a răspuns (pentru i86e2):

El stie ce vei alege.Stie ca alegi B.

| i86e2 explică (pentru EmaS):

Deci nu am libertatea sa aleg altceva decat stie el.

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Ema, daca el stie ce vei face tu numai liber arbitru pentru ca orice ai face tot ce vei face el deja stie, predestinare la nivil mintal o pot numi efectul de a crede ca cineva sia asigurat un viitor linistitor cea ce in cazul tau sunt sigur ca asta crezi, legamantul cu dumnezeu e de fapt o nevoie de a avea un viitor bun, asa cum uni il cauta in banii, altii in bautura, alti in religie nevoia de a crede in viitor te face motivata

| EmaS a răspuns (pentru i86e2):

Pai El stie exact ceea ce vei alege inca dinainte.

| i86e2 explică (pentru EmaS):

Multumesc pentru exemplele de gandire circulara. Vad ca nu are sens sa chinuim logica.

| EmaS a răspuns (pentru i86e2):

Greu cu logica asta. Si cand ma gandesc ca voi spuneti ca noi crestinii nu gandim!laughing

| i86e2 explică (pentru EmaS):

Eu zic uneori ca, crestinii sunt experti la logica circulara. Mi-a fost lene sa-ti explic de ce nu exista liber arbitru cand D-zeu stie exact ce vei alege. Motivul e ca trebuie sa se bazeze pe ceva cunoasterea, pe cauza si efect spre exemplu, deci lumea trebuie sa functioneze cauzal, adica determinist, adica tot nu exista liber arbitru, daca D-zeu stie. Dar nu ma bag in d-astea, ca nu stiu daca intelegi.

| EmaS a răspuns (pentru i86e2):

Mai intai incearca tu sa intelegi cum sta treaba cu omnistienta lui Dumnezeu.Pe urma, poti sa mergi mai departe.Omniscienţa lui Dumnezeu - aceasta înseamnă pur şi simplu că Dumnezeu ştie totul şi este absolut perfect în cunoştinţe.

| i86e2 explică (pentru EmaS):

Am incercat sa o inteleg si inteleg ca nu e compatibila cu liberul arbitru. De fapt atributele dumnezeiesti se contrazic singure, D-zeu se contrazice singur, nu e nevoie sa ma agit prea tare.

| Hombre a răspuns (pentru EmaS):

Eeee asa da "omnistioent", un termen nou-nouţ scos de Ema de sub perna pe care s-a odihnit capusorul ei inteligent transmitand termenului in timp ce se clocea noi valente pentru convigerea auditorului.

| EmaS a răspuns (pentru Hombre):

Hombre ce faci ti-ai schimbat meseria? Esti vanator de greseli sau?

| martzian a răspuns (pentru i86e2):

"Daca stie ce voi alege, inseamna ca nu am libertatea sa aleg altceva, deci nu am liber arbitru, corect sau nu?" Incorect. Logica elementara. EL stie, TU alegi!

| i86e2 explică (pentru martzian):

Logica elementara e ca el stie ca aleg B, dar eu pot sa aleg A, deci el poate gresi. Nu stiu de ce ma obosesc sa va explic.

| martzian a răspuns (pentru EmaS):

Pai cam atat cu gramatica lui, pana a ajuns la "convigerea" auditorului. Se putea si mai rau, ca doar mandria vine inaintea caderii. big grin

| martzian a răspuns (pentru i86e2):

"Logica elementara e ca el stie ca aleg B, dar eu pot sa aleg A, deci el poate gresi." Serios? Chiar crezi asta? Tu POTI alege A dar vei alege B. Asta nu are legatura cu faptul ca El stie deja ce vei alege ci cu preferintele tale.

"Nu stiu de ce ma obosesc sa va explic." - Pai probabil pentru ca nu ai reusit sa te convingi pe tine insuti, inca... Problema ta este ca ai o intelegere limitata a ceea ce poate El. Si incerci sa faci legatura intre doua enunturi separate, pentru a trage o concluzie proprie, preconceputa.

Recapitulare:
1. Dumnezeu stie ca eu voi alege B (intre A si B)
2. Eu pot alege intre A si B. Voi alege B, totusi - nu pentru ca Dumnezeu stie ca voi alege B in loc de A, ci pentru ca asa am decis.
3. Faptul ca El stie ce se va intampla nu are nici o legatura cu faptul ca eu voi alege B. Este o alta poveste, un alt enunt. Sunt 100% responsabil de alegerea mea!

Nu stiu de ce nu te obosesti sa intelegi tu insuti, inainte de a te obosi sa le explici altora!

| i86e2 explică (pentru martzian):

De unde stie ce voi alege?

| EmaS a răspuns (pentru i86e2):

Pentru ca este omnistient.Si am ajuns iar de unde am plecat!

| i86e2 explică (pentru EmaS):

Multumesc pentru inca un raspuns circular. Cum functioneaza omniscienta asta, stii cumva?

| EmaS a răspuns (pentru i86e2):

Ultimul raspuns. Dumnezeu cunoaste totul, gandurile, faptele si toate alegerile noastre.Inca de la inceput El stia ceea ce se va intampla si de aceea a fost scrisa Biblia care cuprinde multe profetii care aveau sa se implineasca. Unele le traim chiar acum si urmatoarele se vor implini negresit, pentru ca Biblia este Da si Amin.

| martzian a răspuns (pentru i86e2):

Intrebarea ta este de genul "manastire intr-un picior ghici, ciuperca, ce-i"...

| martzian a răspuns (pentru i86e2):

"Cum functioneaza omniscienta asta, stii cumva?" - Rationamentul din spatele intrebarilor tale este nu doar unul naiv, dar si ingrozitor de rudimentar. Cu alte cuvinte, daca mergi la tara si ii spui lui mos Gheorghe depre navetele spatiale, simplul fapt ca el nu le-a vazut, nu a urcat in ele si mai mult... nu stie cum functioneaza, ii da dreptul sa considere ca a demonstrat faptul ca ele NU EXISTA?

Eu as merge, in locul tau, la El si l-as intreba. S-ar putea sa ai o surpriza, daca o faci cu sinceritate!

| Sakura25 a răspuns:

D-zeu stie tot ce faci si ce vei face. Uneori intervine, uneori nu.Si sunt cazuri in care persoana in cauza ajunge pe drumul ales de El.D-zeu nu greseste, doar ne lasa sa ne facem de cap laughing, iar la un moment dat ne trage de ureche laughing