| Inferno a întrebat:

Limiteaza omniscienta divina liberul arbitru al omului?

87 răspunsuri:
| Holiday a răspuns:

O anuleaza, nu o limiteaza.

| DeyCj a răspuns:

Da.Prin constrângere și dictarea celor 10 porunci, de exemplu, sau prin învățăturile trase din cuvântul Lui scris cică în Biblie.
Da, dac

| 6684464 a răspuns (pentru DeyCj):

"Da.Prin constrângere și dictarea celor 10 porunci"
Te simti limitat de Dumnezeu?hee hee
Ca nu crezi, pur si simplu, e alta treaba. Partea referitoare la tine din Matei C24 V14 si Romani C16 V26 si-a facut treaba, depinde de tine in rest.
Apropo, "neamurile"="oricine in afara de evrei".

| SG1995 a răspuns:

Da si nu, in prespectiva divina liberul arbitru nu exista dar la scala umana da, desi ideea de alegere arbitrara e fara sens, omul alege in functie de agloritmi care il definesc.

| Steregoi a răspuns:

********

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

În ce împrejurări l-ar limita și cum s-ar produce concret această limitare?

| 6684464 a răspuns:

Dumnezeu nu o face(o spune in Geneza) dovada fiind raul din lume. A dat legi, dar omul alege singur ce sa faca.
De alte omnisciente divine nu mai stiu si nici nu-mi pasa, una e de ajuns laughing

| Romanul86 a răspuns:

Și un doctor e omniscent în privința evoluției unei boli dar asta nu înfluențează libertatea bolnavului.

| Inferno explică (pentru Romanul86):

Comparatia e complet gresita. Daca vrei sa fie corecta atunci ar trebui sa te intrebi daca boala are sau nu "liberul arbitru", nu daca il au oamenii. Caci asa cum ai spus doctorul e omniscienta in privinta evolutiei bolii.

| Romanul86 a răspuns (pentru Inferno):

Boala funcționează după niște principi.
Liber arbitru înseamnă și voință și voința e ceva ce guvernează instinctul care e un principiu.

| SandraEve a răspuns:

Nu. Dumnezeu a dat omului liberul arbitru si nu se baga peste aceasta libertate, nici macar atunci cand vede ca facem tampenii. Un lucru odata oferit, ramane oferit. Chiar daca este omniscient, omniprezent, ne lasa sa judecam lucrurile singuri, nu ne obliga sa venim la El. Iar daca noi decidem sa ne rugam lui, sa ii calcam pragul, bineintelea ca ne binecuvanteaza si asculta rugaciunile. ( asta nu inseamna ca daca te rogi sa devii bogat, iti va arunca din cer 5 saci de bani)

| anonim_4396 a răspuns (pentru SandraEve):

"asculta rugaciunile. ( asta nu inseamna ca daca te rogi sa devii bogat, iti va arunca din cer 5 saci de bani" Aha. Deci le asculta dar nu le indeplineste. sau cum vine? Orice in afara de bani? Explica.

| RAY a răspuns (pentru SandraEve):

Daca te rogi si Dumnezeu intervine inseamna ca el nu a stiut ca va interveni nu? cand la testat pe iov nu a stiut rezultatul de la bun inceput

| SandraEve a răspuns (pentru anonim_4396):

Iti da dar nu iti baga si in sac. Doar nu ai vrea sa dea mura in gura. Poate vei fi angajat pe un post buj, primesti o prima, marire de salariu.

| RAY a răspuns (pentru SandraEve):

Dumnezeu stie totul deci exista predestinare deci nu exista liber arbitru

| mentholinks a răspuns (pentru SandraEve):

Da exemple de rugaciuni pe care le asculta.

| SandraEve a răspuns (pentru RAY):

Eu cred ca Dumnezeu nu stie chiar toate bazaconiile care ne trec noua prin cap, si daca stie, ne lasa sa le face sa ne dam cu capul de toti peretii. Ne a oferit o data Imparatia Lui si totul de-a gata la nas, a doua oara nu mai face la fel. Iar uneori, in micile carti ale vietii noastre, mai lasa cate un gol unde ne lasa noua privilegiul sa alegem.

| SandraEve a răspuns (pentru mentholinks):

Asculta orice rugaciune, nu e vorba de ascultat. Stie si fara sa il rogi de ce ai tu nevoie. Doar ca poate noi cerem lucruri de care nu avem nevoie, sau lucruri care mai tarziu ne ar face rau. Unii oameni au aceasta incapacitate de a intelege faptul ca DUmnezeu ia decizii STRICT SI IN MOD INCONTEESTABIL VALABIL SPRE BINELE FI FERICIREA NOASTRA, chiar daca noi il blamam.

| RAY a răspuns (pentru SandraEve):

Vrei sa spui ca Dumnezeu stie ce fac 7, 5 miliarde de persoana in fiecare secunda si asculta toate rugaciunile

| SandraEve a răspuns (pentru RAY):

De asta se numeste Dumnezeu, stie, normal. Stiu ca nu poti intelege asta, tu ai nevoie de dovezi, ti se pare ireal, dar uite ca asa este, fie ca noi vrea fie ca nu, fie ca noi credem fie ca nu

| RAY a răspuns (pentru SandraEve):

Omule 7,5 miliarde de persoane tu poti intelege asta in mod rational? tu stii ce inseamna un milion de persoane? dau un miliard? normal ca e ireal, un om normal la cap nu poate concepe asta

| SandraEve a răspuns (pentru RAY):

Bine

| RAY a răspuns (pentru SandraEve):

Pe bune tu poti concepe asa ceva? ai fost vreodata la un concert unde erau o mie de persoane na imagineaza-ti sa stii exact ce a facut fiecare in parte si la ce sau gandit fiecare

| SandraEve a răspuns (pentru RAY):

Iti dai seama ca Dumnezeu este cu mult mai presus decat noi si det capacitatile noastre. Noi suntem extrem de limitati comparativ cu El

| RAY a răspuns (pentru SandraEve):

Asta nu ofera o explicatie rationala si una a ignorantei

| SandraEve a răspuns (pentru RAY):

Bine, rationalul meu difera de al tau

| RAY a răspuns (pentru SandraEve):

Nu difera esti tu ignoranta si ai o convgere bazata pe credinta

| SandraEve a răspuns (pentru RAY):

Ok, lasa-ma in ignoranta mea si vom vedea la sfarsit cine a fost ignorant si cine nu tongue

| RAY a răspuns (pentru SandraEve):

))))))))))) poate vei da de zeus, asa ca nu il ignora

| SandraEve a răspuns (pentru RAY):

Poate vei da tu de Zeus, credintele mele sunt altele

| RAY a răspuns (pentru SandraEve):

Eu nu dau peste zeii inventati de omenire

| SandraEve a răspuns (pentru RAY):

Nici eu, dau peste Dumnezeul cel adevarat

| RAY a răspuns (pentru SandraEve):

Care dumnezeu?

| SandraEve a răspuns (pentru RAY):

Cel pe care il vei vedea la Judecata de apoi

| RAY a răspuns (pentru SandraEve):

Potrivit bibliei tale de care habar nu ai, o data ce ai murit esti adormit, doar cei buni vor fi inviati si vor trai pe noul pamant

| SandraEve a răspuns (pentru RAY):

Aberezi atat de rau laughing)) ok, fie cum zici tu

| RAY a răspuns (pentru SandraEve):

Tu habar nu ai de propia ta biblie
11 După ce a spus aceste lucruri, le-a zis: „Lazăr, prietenul nostru, se odihnește, dar mă duc acolo să-l trezesc din somn".a

5 Fiindcă cei vii sunt conștienți că vor muri, a dar cei morți nu sunt conștienți de nimicb și nu mai au nicio răsplată, căci până și amintirea li se uită.

Ioan 11:11-14
11 După ce a spus aceste lucruri, le-a zis: „Lazăr, prietenul nostru, se odihnește, dar mă duc acolo să-l trezesc din somn".a 12 Discipolii i-au zis: „Doamne, dacă se odihnește, se va vindeca". 13 Isus vorbise despre moartea lui, dar ei credeau că vorbea despre odihna prin somn. 14 Atunci Isus le-a spus deschis: „Lazăr a muritb

| Holiday a răspuns (pentru SandraEve):

"Eu cred ca Dumnezeu nu stie chiar toate bazaconiile care ne trec noua prin cap"

Conform povestii nu stie el niste lucruri mult mai simple, de genul "mananca-nu mananca". Si vorbim doar de 2 oameni, darmite aproape 8 miliarde...cred ca saracul are migrene ingrozitoare...laughing

| SandraEve a răspuns (pentru Holiday):

Foarte posibil tongue

| SG1995 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si mancare pentru cei din africa si sanatate pentru 999% din populatia planetei.

| SG1995 a răspuns (pentru RAY):

In mitul lui Iov nu de Iahve a fost testat ci de Samael zeul ebraic al morti. Un bun exemplu de test divin (dar stupid daca zeul e deja omnistient) e testarea lui Avraam.

| Mclaren12 a răspuns (pentru SandraEve):

Ba nu a dat niciun liber arbitru nimanui. Le-a impus lui Adam si Eva sa nu faca un lucru iar asta nu este liber arbitru. Dupa ce l-au incalcat i-a pedepsit pe amandoi, a naibii liber arbitru. Plus ca biblia este plina de basme cu oameni sau popoare intregi omorati de Yehova din diferite motive, printre care unele stupide sau chiar basme cu oameni omorati fara motiv de zeul evreiesc. El tragea doar cu poporul lui ales si-l ajuta sa jefuiasca si sa macelareasca popoare pagane. Asta este biblia, pe langa toate miturile furate si corupte de la pagani. Voi pretindeti ca stiti biblia cand voi interpretati din ea doar ce va convine ca sa va puteti justifica credinta oarba.

| SandraEve a răspuns (pentru Mclaren12):

Intelegi gresit. Da, aveau toata imparatia. Le-a cerut doar de un pom sa nu se atinga, atat, fiind pomul cunoasterii. Uite ca noi, cum suntem prosti si usor de ispitit, fix asta am facut. Acum platim, nu mai avem totul pe moca

| Mclaren12 a răspuns (pentru SandraEve):

Omnipotentul de Yehova a facut gradina Edenului din absolut nimic si le da voie lui Adam si Eva sa faca orice vor in afara de sa manance din pomul intelepciunii.

Omniscientul de Yehova stia ca Adam si Eva vor manca din pom. Practic le testa credinta desi stia dinainte ca vor manca din pom. Este o contradictie. Este ca si cum X ii da lui Y 50 de lei si-i spune clar sa nu-i cheltuie desi el stie dinainte ca o sa-i cheltuie.

Omniprezentul de Yehova era acolo cand Adam si Eva au mancat din pom si n-a facut nimic sa-i opreasca pentru ca de, "liber arbitru".

Omnipotentul de Yehova ii pedepseste pe Adam si Eva desi le-a dat liberul arbitru sa faca orice. Atat timp cat ii dai omului libertatea sa faca orice, de ce il mai pedepsesti? Ce liber arbitru este ala daca ii spui ce sa faca si ce nu? Asa este si democratia. Ai iluzia ca ai libertate cand de fapt esti supus total legii si statului.

Absolutul Yehova plin de iubire se temea ca daca Adam si Eva vor manca din pom vor cunoaste binele si raul si vor deveni " intelepti" precum el, motiv pentru care i-a mintit si amenintat cu moartea. Au mancat si evident ca n-au murit.

Crestinismul bate campii cu egalitatea dar Yehova a facut-o pe femeie sa fie sclava barbatului.

Offtopic: Adam si Eva sunt furati de la pagani. Din ce stiu, Yezidii il numeau "Adamu" pe Adam, si asta cu mult inainte sa apara crestinismul. La sumerieni parca era numit Adimu.
Pomul intelepciunii este de asemenea furat de la pagani si probabil alegoria despre pom exista in mai toate popoarele pagane antice si era legat de avansarea spirituala a sufletului. De aici vine si mitul rastignirii pe un pom/ceva vertical. Am citit ca rastignirea lui Cristos pe o cruce este o greseala de traducere si nu a fost niciodata vorba de o cruce. Oricum Cristos nu a existat niciodata si toate miturile despre el sunt corupte de la pagani.

In concluzie, basmele crestine n-au nicio legatura cu realitatea. Sunt pur si simplu basme bazate pe absolut nimic si voi le credeti pentru ca va sunt bagate in cap de la nastere.

| SandraEve a răspuns (pentru Mclaren12):

Mie personal nu mi-a foat bagat nimic big grin nu am crezut de mica. Dar uite ca m-am desteptat si m-am intors la DUMNEZEU( nu iehova cum zici)
E stric parerea ta ce ai spus si e strict alegerea ta daca nu vrei sa crezi
Si e un pic absurd ce ai zis. Dumnezeu stia ca vor manca din pom, cu toate astea le-a interzis. Iar apoi dupa ce au mancat, i-a pedepsit...pai nu e normal? Ia-o altfel. Ii spui copulului tau, du-te maine la scoala si nu veni cu nota 2. Cu toate ca tu stii ce pramatie de copil ai si sunt sanse mari sa nu faca ce i ai spus. Si se dovedeste ca nu a facut ce l ai rugat. Nu il pedepsesti ca tu ai stiut si nu stiu ce?
Absurd ce zici

| Mclaren12 a răspuns (pentru SandraEve):

Daca stii dinainte ca copilul tau o sa ia 2 in ziua urmatoare nu cred ca o sa stai cu mainile in buzunar si doar o sa-i spui sa nu ia 2 si dupa il minti si-l pedepsesti. Asta ti se pare responsabilitate? Ce zici tu este si mai absurd.
Adica Yehova stia ca Adam si Eva vor manca din pom si cu toate astea i-a mintit si amenintat cu moartea inainte pentru ca?
Adam si Eva trebuiau sa asculte de frica sau cum?

"Dar uite ca m-am desteptat si m-am intors la DUMNEZEU( nu iehova cum zici)"
laughing
Te-ai desteptat dar nici nu stii ca zeul tau este numit Yehova. Nu exista numele "Dumnezeu". Numele Yehova a fost scos din biblie prin secolul trecut si inlocuit cu " Domnul" si traducerile aferente. De fapt am auzit ca o gramada de-a chestii au fost modificate in bivlie de-a lungul timpului.

| alexxtreme a răspuns (pentru Mclaren12):

De fapt, a creat totul(inclusiv pe noi) prin puterea Sa de Creator, deja de aici reiese statutul de creație-Creator, de aici pleacă tot, mulți oameni îl limitează pe Dumnezeu, crezând că pot să-l înțeleagă pe Dumnezeul Infinitului cu creierul lor de 2kg limitat. Da știa că vor cădea, dar mai înainte de întemeierea lumii și de căderea în păcat, s-a creat Planul Mântuirii, acest plan constă în răscumpărarea omului din păcat, prin moarte Domnului Iisus Hristos. Dumnezeu a luat trup omenesc, a venit pe pământ și a murit pentru păcatele tuturor, ca să putem fi iertați căpătând o nouă șansă, aceea fiind Iisus Hristos. Faptul că nu vrei să crezi asta, este o alegere, pe care Dumnezeu a lăsat-o tuturor, doar că fiecare va plăti pentru alegerile lui, iar aceasta foarte curând. Da, i-a pedepsit, pentru că ei n-au ascultat de Dumnezeu, dar a murit pentru noi și pentru ei. El putea să creeze oameni roboți fără libertate de alegere, dar care mai era scopul? Dumnezeu vrea iubire și slujire necondiționată. Și de fapt au murit, Dumnezeu a zis "vei muri negreșit", nu a zis "vei muri pe loc", au murit după 930 de ani?, da, oamenii mor și acum?, da. Unde scrie că femeia e sclava bărbatului?, deci pe scurt: Dumnezeu a creat Pământul prin puterea Sa de Creator. Dumnezeu a creat oamenii cu libertate, oamenii au păcătuit și încă păcătuim, însă Dumnezeu a venit pe pământ și a murit pentru păcatele noastre și ne-a răscumpărat, ca noi să putem fi mântuiți respectând poruncile Lui și avînd credința în Iisus. Adam și Eva au fost creați înainte ca acești păgâni despre care tot vorbești să existe, deci n-ai nicio bază pentru ceea ce spui. Basme există da, și sunt multe, dacă vrei să le aflii, poți cerceta evoluția și Bingbangul: "La început era nimic, nimicul a explodat s-a creat pămîntul", totul a evoluat din pietre acum milioane și milioane de ani ( cum încep toate basmele), de fapt iți dai seama că este un basm, începând de la BingBang, unde nimicul se crează din nimic și explodează.
Dumnezeu ne-a creat din dragoste, și tot din dragoste a murit pentru noi, aici este adevărata iubire aratată de către Dumnezeu pentru oameni. El este Dumnezeul Infinitului, omul nu-l poate înțelege, decât atât cât a lăsat El să fie înțeles, pentru că atât cât a lăsat este de ajuns ca să fii mântuit.

| SandraEve a răspuns (pentru Mclaren12):

E clar, nu poti intelege. Este ok, traieste cu parerile si convingerile tale...i-a amenintat cu moartea, nu? laughing)) si nu trebuia sa manance de frica?
Apocalipsa e aproape

| Mclaren12 a răspuns (pentru SandraEve):

Geneza 3:3
Dar*despre rodul pomului din mijlocul grădinii, Dumnezeu a zis: „Să nu mâncaţi din el şi nici să nu vă atingeţi de el, ca să nu muriţi."

Este evident ce scrie mai sus. Nu sunt crestin si din cate observ stiu mai multa biblie decat tine.

De curiozitate, ai mai mult de 14 ani? Ca sa stiu daca sa mai pierd vremea sau nu. Daca nu ai, trezeste-te la realitate pana nu e prea tarziu. Pretinzi ca te-ai "desteptat" venind la Yehova dar nu stii o boaba de biblie.

| Mclaren12 a răspuns (pentru alexxtreme):

Evolutia pana la un punct este discutabila. Animalele evolueaza, specii noi apar, altele dispar, si cam atat. Doar asta este adevarat cu privire la evolutie, restul sunt basme la fel se false ca si bazaconiile voastre evreiesti in care credeti orbeste. La fel si cu big-bangul, basme inventate din nimic. Jîdanii va spala pe creier atat pe voi cat si pe atei.

| SandraEve a răspuns (pentru Mclaren12):

Am peste 18 stai calm. Bine ca stii versete din biblie, dar sa le interpretezi stii? Inca ma amuzi cu ideea ta ca i-a amenintat cu moartea big grin se referea la cu totul altcevaa. Nu mai luat totul cum ti se da. E un text care trebuie interpretat

| Mclaren12 a răspuns (pentru SandraEve):

Ia zi atunci, ce semnifica?

| SandraEve a răspuns (pentru Mclaren12):

Era vorba despre caderea in pacat, caderea omului din gradica raiului. O moarte metaforica
Nu ii ameninta ca le taie gatul

| 6684464 a răspuns (pentru anonim_4396):

De alta parte, stim ca toate lucrurile lucreaza impreuna spre binele celor ce iubesc pe Dumnezeu, si anume spre binele celor ce sunt chemati dupa planul Sau. (Rom.8:28)
Din cate ma inteles traducerea corecta ar fi "[...]toate lucrurile le lucreaza Dumnezeu spre binele celor ce-L iubesc pe El[...}".
Tu daca te rogi si nu faci nimic nu are ce lucruri sa lucreze.

| Mclaren12 a răspuns (pentru SandraEve):

Deci voi interpretati literar toate miturile legate de Cristos si alte bazaconii crestine care intr-adevar sunt metaforice, si intr-o situatie unde versetul este evident tu zici ca-i metaforic laughing

De ce alte versete sunt metaforice? Pentru ca n-au nicio legatura cu Cristos sau cu crestinismul intrucat Cristos nici macar n-a existat in lumea reala.
De ce versetul de mai sus este literar? Pentru ca nu exista alte versete care sa sustina ca-i metaforic. Este evident ce vrea sa zica, oricat o dati voi la intors ca nu-i vorba de "moarte" ci de "cadere in pacat". Adu alte versete care sa-ti sustina " teoria".

| SandraEve a răspuns (pentru Mclaren12):

Bine, din punctul tau de vedere e asa. Din al meu nu. Punct
Nu trebuie sa ne batem in argumente. Nu ca n as putea aduce, dar pentru tine oricum nimic nu e fondat asa ca e totul in van.

| Mclaren12 a răspuns (pentru SandraEve):

Nu poti aduce. Tocmai ca basmele voastre nu au nimic fondat. Daca nu distrugeau jîdanii toata cunostinta pagana, poate azi nu mai exista crestinism.

| SandraEve a răspuns (pentru Mclaren12):

Numestele basme, crezi ce vrei...dar eu zic sa iti vezi de necredinta ta tongue Daca parerea ta asta este, foarte bine. Nu am de gand sa ma cert cu nimeni pe acest subiect si nici sa ma bat in argumente. Abia astept sa vina apocalipsa sa va vad big grin

| Mclaren12 a răspuns (pentru SandraEve):

Asteapta mult si bine laughing
Iar asta nu-i o cearta, ci o simpla discutie. Si nu te bati in argumente pentru ca nu prea ai. Eu stiu ca voi crestinii sunteti indoctrinati de la nastere cu basme evreiesti deci voi nu aveti nevoie de dovezi ca sa credeti sau sa nu credeti. Tu stii ca basmele crestine sunt reale doar pentru ca asta ti s-a zis de mica, in rest nu prea ai ce argumente sa sustii.

| SandraEve a răspuns (pentru Mclaren12):

Atat de fals si uite cum trageti cele mai pripite concluzii. Trist
Nu frate, ai mei nu s credinciosi, nu mi-a bagat nimeni religia pe gat.

| Mclaren12 a răspuns (pentru SandraEve):

Cele mai pripite concluzii laughing
Eu insumi am fost "victima" indoctrinarii de la nastere cu dogme crestine. Chiar daca n-ai fost tu indoctrinata de la nastere, majoritatea crestinilor sunt si asta o stii si tu foarte bine. Ti se pare normal sa-i bagi pe gat cuiva sa creada in ceva doar pentru ca asta crezi si tu? Mai rau, ii bagi cu forta inca din momentul in care nu poate realiza sau constientiza nimic. Practic subconstientul crestinilor este praf. Au fost invatati de la nastere sa creada orbeste si astfel ei o sa creada orbeste indiferent de dovezile pe care i le arati pana se trezesc singuri la realitate.
Ia zi, in ce religie ai fost crescuta daca nu intr-o secta crestina?

| SandraEve a răspuns (pentru Mclaren12):

Am fost crescuta dupa principiile crestin-ortodoxe, doar ca nu mi-a fost bagat nimic pe gat. Singura am studiat anumite lucruri mi s au intamplat anumite lucruri care m au determinat sa ajung la concluzia ca da, exista si merita sa cred. Nu stiu despre ce trezire la realitate vorbesti...tu esti cel ce trebuie trezit si cel caruie ii trebuie luat valul de pe ochi.

| Mclaren12 a răspuns (pentru SandraEve):

Clar laughing
Zici ca ai fost crescuta dupa principii crestine si dupa zici ca nu ti-a fost bagat nimic pe gat, de parca ai ales tu sa fii crescuta dupa principiile alea laughing

| SandraEve a răspuns (pentru Mclaren12):

Datu cum ai fost crescut, frate? Dupa principii crestine, ai fost botezat crestin-ortodox? sarbatooresti craciun, paste?

| Mclaren12 a răspuns (pentru SandraEve):

Da am fost crescut ortodox si am fost spalat pe creier timp de aproape 18 ani pana mi-am dat seama ce program de manipulare este crestinismul, o religie inventata ca sa distruga alte religii si sa-i transforme pe oameni in sclavii jîdanilor. Pana si ei au recunoscut asta.

Daca sarbatoresc Paste si Craciun? Sunt nevoit sa o fac pentru ca locuiesc cu un crestin care si-ar iesi din minti daca ar afla ca eu nu mai sunt crestin. Ca doar asa sunteti voi, incercati sa le bagati si altora pe gat ce credeti voi.
Daca tot vorbim de sarbatorit, mai degraba as sarbatori Pastele si Craciunul pagan pentru ca de acolo v-au furat evreii sarbatorile "crestine". Pastele si Craciunul n-au nicio legatura cu crestinismul, ci doar au fost furate de la pagani si corupte ca sa celebrati caractere evreiesti in loc de ce sarbatoreau normal paganii.

| SandraEve a răspuns (pentru Mclaren12):

Imi pare rau sa aud asta...nu ai intalnit persoanele potrivite. Altfel, nu ai mai fi crezut lucrurile astea. Dar e problema ta si stii tu mai bine, Dumnezeu nu mantuieste cu foarta pe nimeni. Are grija celalat tatic tongue

| anonim_4396 a răspuns (pentru 6684464):

Nu ma mai rog de cand eram un copil de 12 ani. Cei care il iubesc pe Dumnezeu primesc bine? SErios? Toti, toti? Eu nu cred.

| Mclaren12 a răspuns (pentru SandraEve):

Nu ai mai fi crezut lucrurile astea laughing
Deci tu care crezi orbeste in lucruri inexistente imi zici sa nu cred in lucruri care sunt clare si dovedite de faptele istorice?
Uite o dovada ca voi credeti numai in basme, intotdeauna aveti tendinta sa negati istoria ca sa va justificati credinta oarba. Ce sa deduc de aici? Ca basmele crestine sunt reale?

| SandraEve a răspuns (pentru Mclaren12):

Crede in ce vrei, eu cred in ce vreau. La final vom vedea cine a gresit

| 6684464 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, toti.

| anonim_4396 a răspuns (pentru 6684464):

Cand ploaia nu o sa mai cada si pamantul nu se va mai invartii, poate am sa te cred. Avand in vedere cati oameni (printre care si multi religiosi ) mor zilnic, ce sa zic. Buna gluma. Cam seaca, dar totusi o gluma.

| 6684464 a răspuns (pentru anonim_4396):

Normal ca mor oamenii rolling on the floor, ce ar fi sa nu moara? Unde am incapea cu totii? Hai ca m-ai convins; sa incheiem subiectul...

| anonim_4396 a răspuns (pentru 6684464):

Ideea era urmatoarea. AIa care mor clar nu primesc bine. Deci. Unde e "binele "ala care il primesc toti? Nu te strofoca sa raspunzi ca iese fum pe urechi.

| 6684464 a răspuns (pentru anonim_4396):

"AIa care mor clar nu primesc bine."
Deci aia care "primesc bine" ar trebui sa fie nemuritori din perspectiva ta?

| anonim_4396 a răspuns (pentru 6684464):

Nu schimba ideea prietenas. Faptul ca mori pe planeta asta, clar nu e un bine. Pierzi absolut tot. Ce conteaza ce este dupa, rai sau alte rahaturi. Pa sotie, copil, vecina de la 2. Si eu ma refeream la ceva anume mai sus. Ca mori de batranete, este o chestie. Toti murim o data si o data. Dar ce faci cand da masina pe tine pe trecere? Unde e bunatatea aia a lui Dzeu asta? Ziceai ca "toti primesc bine". Pai? Sa incercam sa nu pierdem ideea principala din vedere.

| 6684464 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa dea unu cu masina peste un credincios si sa moara nu e cine stie ce, ai putea spune ca i-a sunat ceasul. laughing
In Biblie scrie ca omul are zile limitate(date de Dumnezeu) pe care si le traieste cum vrea insa cand i se termina zilele...
Mai rau este sa dea cu masina peste copilul credinciosului. Isi va mai aminti el in acelasi mod cum o facea de Matei 10:37? Va mai ramane credincios?
Dumnezeu cand l-a facut pe om l-a facut dupa chipul si asemanarea Lui. Omul alege singur ceea ce vrea sa faca, iar Dumneze nu intervine asa cum nimeni si nimic nu intervine in deciziile Lui. Ca a ales ăla sa se urce la volan in stare de ebrietate nu e problema Lui Dumnezeu ci decizia lui peste care Dumnezeu nu poate interveni.
DACA... acel credincios s-ar fi rugat sau a fi postat pentru bunastarea fiului, atunci ar fi fost alegerea lui de ai cere ajutor Domnului si atunci ar fi putut interveni[asta nu am crezut pana nu mi-a fost demostrat].

| anonim_4396 a răspuns (pentru 6684464):

Pai daca ma iau dupa ce ai scris, nu exista RELIGIOS pe planeta asta sa nu se roage pentru santatatea/binele familiei dar cum am zis, lucruri rele se intampla zilnic. Revenim iar la ideea principala, dzeu asta nu ajuta mereu si pe toti. Ce sa mai zic de ce a zis un personaj dintr-un serial "You can have all the faith you want in spirits and the afterlife, and heaven and hell, but when it comes to this world, don’t be an idiot. ‘Cause you can tell me you put your faith in God to put you through the day, but when it comes time to cross the road, I know you look both ways."

| 6684464 a răspuns (pentru anonim_4396):

Din cate stiu eu credinciosii se roaga pentru binele celorlalti(nu pentru ei insisi) si asta din cauza unor versete. Ce se roaga pentru ei insisi este pentru iertare.
Acum... nu toti ce se duc de pupa moaste sau de spun ca sunt mari credinciosi si sunt... Asta in primul rand; in al doilea, Dumnezeu nu este obligat sa-ti raspunda la rugaciuni instant sau maine. Este un exemplu biblbic in care i s-a respuns dupa 7 zile, alt exempu de prin 1800 caruia i s-a raspuns dupa 10 ani.
Sin inca o chestie. In exemplul cu masina DUmnezeu poate interveni, insa daca credinciosul se roaga pentru sanatatea fiului sau Dumnezeu va lasa "țânțarii" ce transmit boli sa-l piste, insa daca fiul sau alege sa bea apa de 5 grade C dupa ce a jucat fotbal vara desi i s-a spus ca n-ar fi bine, este decizia lui...

| alexxtreme a răspuns (pentru Mclaren12):

Dă-mi un exemplu de o specie din zilele noastre ce evoluează în altă specie, fără să te bazezi pe credință, că evoluția să fie categorizată "știință" trebuie să ai ce să observi în prezent, eu nu văd specii evoluând în alte specii, maimuțe în oameni, iar unii zic"Ai nevoie de miliarde și catralioane de ani ca așa ceva să se întâmple", păi cum vine asta, animalele nu mai evoluează în alte specii de când a apărut omul? Interesant deci evoluția a luat o pauză?, Nu există dovezi pentru evoluție, totul e bazat pe credință

| alexxtreme a răspuns (pentru alexxtreme):

Pentru ca evoluția *

| Mclaren12 a răspuns (pentru alexxtreme):

Teoria evolutiei este la fel de falsa ca si basmele crestinilor. Au fost inventate de jîdani ca sa manipuleze si sa controleze masele. Nu este nimic diferit fata de crestinism. Daca esti un crestin habotnic o sa fii supus autoritatii religiei care te controleaza. Daca esti ateu o sa fii supus autoritatii "stiintei" moderne care mereu "are dovezi" si trebuie sa pui botu la tot ce zice ca doar e "dovedit". Ateismul a ajuns o religie moderna identica cu cea crestina pe vremea ei. Nimic de mirat, ambele au fost inventate de jîdani.

| anonim_4396 a răspuns (pentru 6684464):

Am inteles. Trebuie sa te rogi dar nu e scris nicaieri ca si vei fi ajutat. Ok.
Ps. Am citit si eu despre prostia aia de la inceputul secolului 19. Cautam pe google " cat de mult il doare in dos pe dzeu de oameni si rugaciunile lor" si am gasit asta cu 10 ani. Amuzant, ce sa zic.

| 6684464 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai... pana la urma Matei 11:11; insa imi este greu sa cred ca mai sunt oameni ca Ioan Botezatorul.
Mie mi se pare incredibil ca dupa planul de mantuire(Ioan 3:16, Romani 5:8) sa ne si asculte rugaciunile, sa ne ajute cu anumite lucruri pe pamant. Cum ar fi, ca tu in postul de Imparat sa fii biciuit in locul talharilor si apoi sa-i si ajuti cant iti cer cate ceva; si tu facand lucrurile astea sperand ca vor deveni civili mai buni intr-un timp limita...(ca na, pe urma sunt expulzati daca nu).

| alexxtreme a răspuns:

Nu, n-o limitează, să spunem că iți place football-ul (nu stiu daca iti place sau nu) și vrei duminică sunt niște meciuri pe care tu dorești să șe vizionezi, doar că se întâmplă ca în acea duminică să ai altă treabă și nu ești acasă, așa că înregistrezi meciurile, urmând să le vizionezi luni, dar un prieten îți spune scorurile, dar tu nu voiai să le știi, și alegi să te uiți la unul dintre meciuri deși știi cum se termină, asta înseamnă că jucătorii de pe teren nu au liberă alegere doarece tu știi scorurile? Dumnezeu este înafara timpului, El știe sfârșitul de la început, de aici și profețiile pe care ni le-a lăsat, dar asta nu înseamnă că nu ai liberă alegere.

| alexxtreme a răspuns (pentru alexxtreme):

Ignoră cuvântul "vrei" dinaintea cuvântului "duminică" a fost o greșeală. în loc de "șe" este "le", well, înțelegi tu.

| Holiday a răspuns (pentru alexxtreme):

Ce tembel esti...incercand sa-ti aperi spiridusul pui punctul pe "i", tocmai referitor la asa zisele profetii. Exact cum ai descris e, lucrurile intai s-au intamplat si apoi au fost "profetite" de unii, iar apoi fraierii le vad in reluare si se mira de unde stiau aia scorul...

| alexxtreme a răspuns (pentru Holiday):

Ce lucruri s-au întâmplat?