| Andrei7520152 a întrebat:

Daca Dzeu e omniscient, cum poate exista liberul arbitru?

Dzeu creeaza universul, spatiul si timpul. E omniscient, deci ne cunoaste trecutul si viitorul, precum si toate deciziile pe care le vom lua in viitor. Dzeu stie ce ai facut si ce o sa faci in viitor. Deci, cum totul e predestinat, nu prea ai de ales. Exista doar iluzia unei alegeri. Atunci, DE CE ne pedepseste Dzeu pentru decizii preprogramate?!

mai pe scurt-
1.Dzeu e omniscient, stie trecutul si viitorul; stie deciziile pe care le vom lua
2. Daca am de decis intre A sau B, Dzeu stie ca voi alege A
3.Dzeu, fiind omniscient, nu poate gresi
4. E imposibil sa aleg B, pentru ca sunt predestinat din exterior sa aleg A
5.Nu exista liber arbitru
6.Dzeu ne pedepseste pentru deciziile pe care le luam preprogramat (ex: pacate)

E ilogic

18 răspunsuri:
| ramona30 a răspuns:

Interesant exercitiu de logica. Numai ca credinta exclude ratiunea. Oamenii credinciosi nu gandesc logic, rational si vor arunca la cos exercitiul tau. Mai ales ca in Biblie nu scrie asta si daca nu scrie acolo ei nu pot gandi singuri. Ca asa e crestinul. laughing
Indiferent de cate argumente ai aduce e greu de convins un crestin, mai ales ca marea masa a lor e formata din babe, manelisti si needucati.

| PreaSfintitu a răspuns:

Stim

| Filip23 a răspuns:

Salut Alphawoolf! Imi era dor de tine...

| seagate a răspuns:

Este ilogic sa fii ateu si sa fii pasionat de religie.

| Andrei7520152 explică (pentru seagate):

Cum asa? Un arheolog pasionat de mitologie greaca crede in Zeus/Hermes/Atena etc? normal ca nu. si el e un ateu pasionat de religie

| DeliaDaniela a răspuns:

Cum adica esti predestinat din exterior sa alegi B? tu alegi ce vrei! daca e omniscient nu inseamna ca iti influenteaza algerile sau ca alege el pentru tine! a fi omniscinet inseamna ca este atotstiutor si ca stie ce vom alegere, dar noi alegem singuri! Putem alege A sau B, e problema noastra. daca alegem bine vom avea parte de anumite binecuvantari, daca nu, vom suporta consecintele! e simplu!
tu ce intelegi prin predestinatie? crezi ca a sti dinainte un lucru este totuna cu a obliga pe cineva sa faca acel lucru?

| Andrei7520152 explică (pentru DeliaDaniela):

Eh, Dzeu nu are doar rol de spectator; el nu doar ca le stie, el le-a si facut. Dzeu e omnipotent - a creat timpul si lumea, totul, inclusiv pe noi; Timpul e inflexibil; evenimentele sunt insiruite in mintea creatorului ft clar. ne stie alegerile, nu PUTEM face alte alegeri pentru ca Dzeu nu putea gresi. Asa deci, avem o serie lunga de alegeri pe care aparent noi le luam, dar de fapt era scris ca noi le vom lua. Pai atunci sa faci ceva diferit e doar iluzia unei alegeri; El stie CE vom alege, deci urmeaza ca, evident, suntem predestinati spre A (nu B!)

ps: normal ca nu cred in toate astea laughing ca nu's diliu. e doar un exercitiu de imaginatie

| DeliaDaniela a răspuns (pentru Andrei7520152):

Ok, parerea ta big grin

| enigmatica a răspuns:

Un preot la clasa ne-a zis candva ca Dumnezeu ne-a creat ca sa fim fericiti, aici, pe pamant, in putinul timp cat il vom trai, in ciuda greselilor.

| PreaSfintitu a răspuns (pentru enigmatica):

Se pare ca scopul lui Dumnezeu a esuat, ca nu prea suntem fericiti

| enigmatica a răspuns (pentru PreaSfintitu):

Fericirea depinde de noi, sa ne-o cream dupa puterile noastre.

| PreaSfintitu a răspuns (pentru enigmatica):

Naspa

| Floris83 a răspuns:

Caută și citește dogmatica ortodoxă, acolo îți dau răspunsul la întrebările tale, sfinți care l-au cunoscut pe Dumnezeu, nu căuta răspunsuri aici de la tot felul de oameni, mai confuzi ca tine!

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stai sa incep cu o intrebare daca eu sunt in trecut, prezent, viitor eu din trecut daca scimb ceva va influenta totul nu-i asa? in prezent daca fac ceva voi influenta viitorul nu? in viitor daca voi face ceva nu voi influenta nimic deci dumnezeu nu poate sa se controleze nici macar pe el pentru ca timpul il conduce si pe el, daca sar sinucide in trecut in prezent nu ar exista nu? dumnezeu nu e asa mare e si el condus de fizica si timp ele ar exista si fara el pentru ca nu el a creat legea acea, acea lege e logica, dumnezeu e condus ce naspa pentru crestini

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da ma.ce noutate.omniscient,omnipotent,pmni intrebator vesnic aceleasi chestii, de fapt s-a schimbat anul.asta e 2012.hai cu vechile intrebari rapid, poate le terminam pana in iunie. dupa aia poate mai apar si noutati ca de trei ani tot la astea raspund.

| AndradaC99 a răspuns:

Cel mai ilogic lucru este, de ce ne-a creeat daca facem doar greseli.winking