| aabaaab3278 a întrebat:

Este crestinismul o "secta" a iudaismului?

23 răspunsuri:
| danut a răspuns:

NU dragule, ateismul este o secta a iudaismului "inventata" de evrei ca efect a urei pentru Isus Hristos.

| aabaaab3278 explică (pentru danut):

De cand ateismul e religie?

| Duhovnicul a răspuns (pentru danut):

Buna asta!
Ti-am dat un vot pentru creativitatewinking
Nu m-am putut abtinehee hee

| danut a răspuns (pentru Duhovnicul):

Multam. laughing

| danut a răspuns (pentru aabaaab3278):

Pai uite cum este, unul CREDE ca exista Dumnezeu (teistul) iar altul CREDE ca NU exista Dumnezeu (ateistul). Rezultatul, si unul si altul sunt CREDINCIOSI, deci RELIGIOSI. Simplu, nu.

| Holiday a răspuns (pentru danut):

Cu astfel de logica nu e greu sa ajungi sa te rogi la personaje din povesti...
Simplu, nu?

| danut a răspuns (pentru Holiday):

Nu mai spune, adica ceva de genul: daca spui ca iarba e verde dovedesti lipsa unei "logici" cool si asa te poti ruga la personaje din povesti sau daca este prea simplu nu poate sa fie adevarat. Tare "logica" neamule.

| doctorandus a răspuns:

Crestinismul a pornit drept secta bazata pe cearta intre un evreu si alti evrei despre cum trebuie tinuta de evrei legea data de Dumnezeul evreiesc evreilor. Mai tarziu a ajuns religie.

| sabin89 a răspuns:

Amandoua au un stramos comun. Dar, asa cum omul si maimuta au un stramos comun si in prezent nu mai au nimic a face unul cu altul, la fel si cele doua nu se mai recunosc ca frati in prezent.

| RAY a răspuns:

In mod clar da, religia mama a fost iudaismul din iudaism s-a nascut crestinismul ca o continituate nu ca ceva absolut nou, apoi islamul, cele doua sunt secte ale iudaismului, nu stiu cei care ti-au raspuns daca stiu cei iudaism sau secta

| minrest a răspuns:

Tehnic, da. Crestinii sunt iudei care cred (cum cred si eu, dealtfel) ca întemeietorul si leaderul lor, Isus Cristos este mesia, noțiune care nu are sens decât în iudaism. Salut.

| Mayar a răspuns:

Nu. Vezi istoria. Crestinismul a fost dat de Iisus Cristos.

| aabaaab3278 explică (pentru Mayar):

Si Iisus ce religie a fost?

Răspuns utilizator avertizat
| Dorugar a răspuns:

Adevaratul crestinism a fost o secta a iudaismului.
Actualul crestinism s-a rupt prin forta de iudaism si devenit un Instrument politic cu aspect religios pentru distrugerea personalitatii oamenilor pe care i-a transformat in oi smerite din turma Domnului, oi smerite care trebuiesc amagite(cu promisiuni de viata vesnica) astfel ca poata fi mai usor belite si spoliate finaciar, si care se autodenunta singuri la spovada astfel ca statul sa aiba un control asupra maselor.
Facatura asta politica adica diabolica se numeste astazi Religia Crestina iar popii care deservesc bisericile sunt platiti ca agenti de influenta pentru SRI sau poltica si culeg date personale la spovada tot pentru SRI!
Si asta nu are de a face cu iudaismul ci cu securismul!

| drutzix a răspuns:

Crestinismul e o religie abrahamica, e separata de iudaism deoarece este diferita.
Poti spune ca ortodoxismul si catolicismul sunt secte ale crestinismului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu crezi ca macar anterior postarii trebuia sa vezi ce caracterizeaza o "secta". Pui o intreare care dovedeste, fie ca nu judeci anterior postarii, fie ca o faci pentru te afla in treaba. Tineretea nu este o scuza a superficialitatii.

| aabaaab3278 explică (pentru anonim_4396):

Ce ti se pare anormal in intrebare? cunosti asa de multe despre iudaism incat vii aici sa te lauzi ca le stii pe toate?
Daca ai cunostinte despre crestinism nu inseamna ca stii despre toate religiile, confunzi religia cu istoria religiilor.

| anonim_4396 a răspuns (pentru aabaaab3278):

Daca nu vrei, sau nu poti sa intelegi ce-ti imput, uita-te pe net sau intr-un DEX care este deosebirea intre o religie si o secta si, daca tot nu intelegi ce spun niste specialisti in domeniu, de ce ai impresia ca cei care posteaza pe TPU sunt mai docti? Nu cumva scopul postarii tale este in fond sa auzi denigrarea crestinismului?

| aabaaab3278 explică (pentru anonim_4396):

Nu, stai linistit nu intentionez sa denigrez ceva anume.

| HowdidIgethere a răspuns:

Piatra din capul unghiului a fost pusa de Hristos.
Iar regulile de vietuire au fost primite de Pavel, prin descoperire dumnezeiasca, n-au fost gandite de om.

Fiecare sa judece singur.

| Aditzu a răspuns:

Parerea mea este ca nu.
Dumnezeu este Sfant dar nu toti cei care il "reprezinata" (biserici preoti de orice religie) sunt...
Parerea mea.
Bfta!