| anonim_4396 a întrebat:

Este deosebit de importanta starea de spirit pe care trebuie s-o avem in aceasta perioada, de post in care gandurile bune trebuie sa predomine si sa ne abtinem de la violente mentale, verbale si, evident, fizice. Sa tacem si sa ascultam mai mult, sa fim mai binevoitori cu cei din jur si sa nu ne lasam antrenati in nici un fel de dispute.santeti de acord cu ANTRENAREA in dispute?

26 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Cu alte cuvinte, "iarta-mi doamne azi pacatele ca maine fac altele", băi OL37 bagă-ti mintile in cap si las-o cu molanu' mai usor. Harciogu ce mai face mă, a mierlit-o.laughing

| anonim_4396 explică (pentru Hombre):

Nu ma.ce crezi ca rozatorii si molangii se duc asa usor? numa mierloiu o mierleste pe mierla.noi astia, ne inmultim usor si rapide.harciogu s-a inmultit.he-he.el nu e cu postul.e cu alte alea mao omenesti.da di ci i-ai spus lu mada de topor? era secretu mieuuuuu.

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Asa este, ai mare dreptate! Sa nu te antrenezi in dispute, sa nu te certi. Niciodata!
Acum ma duc sa imi fac o mega ceafa de porc la gratar.

| anonim_4396 explică (pentru мιнαɛℓα36):

mihaelo? porcu? e de post ca doar mananca graunte.si gainile la fel.pestele e curat si placut Domnului.deci postire usoara.da sa stii, postul crestinesc este o perioada de curatire, de jertfa personala, in care mancarea isi are rostul ei.inafara de mancare mai sant; facerea de bine, infranarea limbii, cultivarea pacii intre oameni, rugaciunea.milostenia si alte arme ale credintei pe care daca nu le folosesti acum, o vei face precum ateul in timpul razboiului cand bubuiau toate in jurul lui si el a strigat; DOAMNE? scapa-ma.

| Hombre a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Sa-ti ramana in gat ca nu mai invitat si pe mine, veneam cu un molan jos cu palaria, dupa primul pahar faci orgasm instant.winking

| danay72 a răspuns:

Isaia58:4-7.Cred ca trebuie sa manifestam iubire fata de ceilalti tot timpul nu numai in post.Romani12:17-21

| Mădă0611 a răspuns:

laughing asa imi plac crestinii, mai ales in perioada postului si perioada imediat urmatoare, cand incep sa scuipe tot veninul strans in post cand trebuia sa faca pe sfintii, adica nu se "antreneaza" in dispute, dar se antreneaza pentru dispute, strangand frustrari, ura. rolling on the floor

| anonim_4396 explică (pentru Mădă0611):

Fa madalino? iti inteleg parerea.da ura, adica cum? si ce insamna; frustrari?

| Mădă0611 a răspuns (pentru anonim_4396):

Frustrare e aia ce simti tu cand tii post si nu poti sa zici ce vrei, dar in gand insiri toti dracii si sfintii rolling on the floor, apoi apare ura.

| EnciclopediaProstiei a răspuns (pentru Mădă0611):

Uite ca acuma mi-a picat si fisa. acum, in post, e sansa ateilor sa-i balacareasca pe crestini.

| anonim_4396 explică (pentru Mădă0611):

Mai sa fie.adica fa mada e un fel di prefacanie asa? crezi? apai ai dreptate cam 5%, feendca di fapt si di drept este o lupta cu noi insine, destul de grea in care castiga sel mai tare, si ti dai seama unde esti slab si trebuiesti ajutat.si nu tine numa perioada de post, ci toata viata.

| anonim_4396 explică (pentru EnciclopediaProstiei):

Fiti harnici.nu precupetiti nici un efort.

| Mădă0611 a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing eu vad ca tine doar perioada asta, de fapt nici atat, apoi atata palavrageala ca trebuie sa incercam sa fim mai buni, ca trebuie sa bla bla, si rezultate 0, stii vorba cu "sa nu stie dreapta ce face stanga", sau cum era, prefacanie 100%, noroc ca zeul ala nu exista si ca ce a creat fiecare e unul personal, prea subiectiv ca sa fie bai. Partea naspa e ca ma tem ca criticile mele sunt constructive si as vrea ca doar cei pe care vreau sa ii ajut sa fie ajutati de mine, restul diloc. devil

| anonim_4396 explică (pentru Mădă0611):

Fa mada? toti au vrut sa schimbe lumea sa fie cum au vrut ei.crestinismul arata altceva.prin nasterea omului nou, arata ca schimbarea vine dinauntru spre in afara, si de fapt nu e o schimbare decat in atitudine si acceptiune personala.dar e o schimbare buna si ce e trist? cei ca tine se tem de schimbarea asta si culmea; ei aclama peste tot curajul asta, ei insisi fiind cei mai lasi in privinta asta. draguta? temelia pe care construiesti e slaba ca sa nu spun inexistenta si va anuleaza nu numai actiunile dar si personalitatea.trezirea de fapt, la realitate e ceva.si nu e inchipuita. daca te culci in fiecare seara,acceptand sa mori pe jumatate,adica starea de somn, si prin extrapolare sa, ori candva, trebuie ca trezirea zilnica, sa te duca gandul la trezirea reala care trebuie sa fie.sa se intample. uite o chestie; dupa un roman.cel mai iubit dintre pamanteni; a da din fund de doua trei ori, pe un barbat nu-l face tata.mai trebuie inca mult.dar nici a deschide ochii din somn in fistecare dimineata, nu te face treaz.filozofic vorbind.religios? pocainta este, nastere din nou.si nu tine de vorbe.ma mir ca nu ai intales asta macar stiintific daca religios nu poti.

| Mădă0611 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca ma temeam de schimbare, eram crestina inca; doar ateismul/agnosticismul iti poate aduce intelegerea corecta a lumii, chiar daca nu ai raspunsuri la toate, asta e adevarata trezire, nu credinta in ceva comod.

| anonim_4396 explică (pentru Mădă0611):

Gresit.si stupid totodata.si stii cand vei vedea asta fa mada? ca vei vedea asa cum veden toti odata si odata; atunci cand in marea lui rabdare,bunul Dumnezeu te va astepta,si cand nu te vor ajuta,nici oameni,nici parinti, nici ingeri, nici stiinta, vei lacrima si vei spune; iarta-ma si ajuta-ma.dar va fi primul tau moment de sinceritate, si de credinta.si atunci fa mada, te vei trezi.ca viata nu e ce crezi tu acuma.la parinti, sanatate, tinerete, si crezi ca e vesnica.viata da si palme.si ce palme.sa-ti aduci aminte, si daca atunci o sa-ti zic tot FA, o sa mai vorghim ca-mi fase plasere.

| Hombre a răspuns (pentru Mădă0611):

Madă ai grije, cand @chiltobagul iti propune pace are toporul la spate.winking

| Mădă0611 a răspuns (pentru Hombre):

Si eu am, si coada toporului meu e mai lunga. devil

| anonim_4396 explică (pentru Mădă0611):

Vrei sa dam la pace? ne intalnim unde vrei tu, ca nu mii frica de coada toporului tau.io am baltag si pe el scrie sange.

| Mădă0611 a răspuns (pentru anonim_4396):

rolling on the floor aolo!

| milan9 a răspuns:

Trebuie sa recunosti ca cei prezentati in acele filmulete chiar NU au ce cauta in misiunea preoteasca...
Si nu inteleg de ce nu sunt dati afara de la prima abatere astfel de oameni nepotriviti - cei mai mari dusmani ai Bisericii Ortodoxe.

Exista si astfel de cazuri regretabile.
Cazuri de "lipsă de vocaţie" au existat mai mult sau mai puţin şi în timpul Mântuitorului şi al apostolilor. Şi ei se confruntau cu necesitatea unei aspre selectări a oamenilor care doreau să poarte o astfel de sarcină a preoţiei...

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Nu sunt de acord cu antrenarea in dispute dar trebuie sa fie cum vreau eu!

| M25M a răspuns:

Ceea ai spus tu aici seamana cu cliseul ala verbal de-l auzi la toti in luna decembrie :" Luna asta sa fim mai buni, mai nu stiu cum bla, bla bla."
Mda... sa fim buni doar in anumite perioade de timp, iar dupa putem face ce vrem, nu? Adica nu stiu si acum fara suparare, sunt puncte bonus in perioadele astea sau ce?

| EnciclopediaProstiei a răspuns:

Asa ar trebui sa fim in general, nu doar in perioade de post. eu cred ca cel de sus ar aprecia mai mult un gand bun venit din proprie initiativa, decat un gand bun venit ca e post sau ca ti-e frica sa nu pacatuiesti.
nu sunt de acord cu disputele, dar intr-un final suntem doar oameni iar cand ne apuca pandaliile...e posibil s-o comitem.

| anonim_4396 explică (pentru EnciclopediaProstiei):

Mdeaaa.asta e portita de scapare, ori cum s0ar zice, prin urmare sa nu-ti iei poveri pe care nu le poti duce.mai lasi jos.

| Zamolxe777 a răspuns:

Cred ca noi ar trebui sa tinem post tot timpul.Sa incercam sa ne abtinem de la multe lucruri.Asa vom deveni oameni!