| Bøøgey a întrebat:

Este homofobia o "calitate" indispensabila pentru a fi considerat un crestin adevarat?

19 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Dacă mă uit la majoritatea creştinilor, aş zice că da. Şi nu e indispensabilă doar homofobia, ci şi prostia, ignoranţa...

| danay72 a răspuns:

Un crestin adevarat nu manifesta ura fata de nimeni, pentru ca cel care judeca e Dumnezeu, dar asta nu inseamna ca e de acord cu o practica anormala, fata de cum am fost creati.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Cateodata

| sublime89 a răspuns:

Conteaza ce intelegi prin "crestin adevarat". Eu cred ca un crestin adevarat ar trebui sa respecte tot ce scrie in biblie. Cu totii stim ce scrie in biblie despre relatiile intre persoane de acelasi sex. Deci am putea spune ca biblia promoveaza homofobia, si automat si un crestin "adevarat" ar trebui sa urmeze aceeasi cale.

| Alphawolf a răspuns:

Notiunea de "crestin adevarat" este pur subiectiva. Suportul crestinismului(Biblia) este departe de a indica informatie clara, de necombatut, neinterpretabila. In crestinism, de la o secta la alta, difera interpretarea Bibliei, asfel se creaza moduri diferite(subiective) in a cataloga cine e "crestin adevarat" si cine nu. Crestinul nu poate dovedi... prezenta rezultate clare pentru a-si sustine acest titlul. Un martor nu va fi considerat de un ortodox drept crestin adevarat, nici invers. Este bine sa te inchini la icoane, sa le cinstesti? Unii zic ca da, altii zic ca ba, dar cu ce dovedesc, cu nimic, ambele parti doar argumenteaza subiectiv. "Dumnezeu" stie! "Nebanuite sunt caile Domnului" - adica ratiunea noastra este apa de ploaie.

Daca calitatea de "crestin adevarat" este subiectiva, homofobia nu poate fi indispensabila acelei "calitati", pentru ca ea, concret, nu exista.

| Exilee a răspuns:

Da-ti 2 palme. Ridica acest numar la patrat apoi executa din nou aceasta comanda. Insumezi de asemenea rezultatele si iarasi executi comanda.
Eu n-am incercat, dar e cool pentru tine a face asta big grin

| Exilee a răspuns:

Interesant. Stiai ca intelectualii, marii filozofi au combatut si desmacat homosexualitatea? Si ca soldatii romani ii aruncau in prapastie pe cei care erau pederastrii? Desigur, nu indemn la homofobie, dar ar trebui sa se schimbe deoarece este impotriva naturii si a... demnitatii. Un om intelept ar stii si el ca asa ceva este scarbos.

| EnciclopediaProstiei a răspuns (pentru Exilee):

Nop, un om intelept nu ar critica asta. cine esti tu sau eu sa catalogam homosexualitatea ca fiind un lucru scarbos? plus ca este o dereglare hormonala, deci daca cauti intr-adevar un vinovat pentru ceea ce esti, atunci de vina e cel ce te-a creat. cum asta e cam un paradox, homosexualitatea nu ar trebui privita rau nici de catre religii.
impotriva naturii?
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_animals_displaying_homosexual_behavior

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru EnciclopediaProstiei):

Daca e impotriva naturii? altfel erau numai barbati sau femei, pacatul se numeste sodomie si in afara de aceasta ei se cred cei normali nu ceilalti si reprezinta si o boala psihica

| godge a răspuns (pentru Exilee):

Care filozofi? Poti da citate? De ce a trebuit homosexualitatea demascata? Care e modul prin care ei se pot schimba? Daca a fost observata la atatea specii de animale de ce e impotriva naturii? Ce om intelept ar fi obsedat de preferintele sexuale ale celor din jur?

| EnciclopediaProstiei a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Si daca e o boala psihica, de ce este judecata? daca un om se naste dus cu pluta, nu are discernamant si comite fapte odioase, a cui e vina? a lui ca s-a nascut asa sau a celui care l-a facut asa? nu stiu din ce perspectiva priviti voi de nu vedeti lucrurile astea

| mODIN a răspuns (pentru Exilee):

De fapt homosexualitatea este comuna si in natura.

| acio a răspuns (pentru EnciclopediaProstiei):

Din dorinta de a fi bun imparti bunatate la rau si-ti spui ca este corect ca si rautatea are drepturi intro buna zi vei cataloga si criminali, pedofili ca sunt normali numai ca a intervenit Creatorul la gena sau hormon.Intreabati constiinta si nu te minti pe tine vai de noi, ea ne-va judeca la sfarsit.
si dupa fapta si rasplata iar RAIUL e locul nostru pacea, bucuria, Hristos JERFA VIE PE CRUCE A FOST mai defolos este sa traiesti RABDAND si sa primesti cununa mantuirii LA SFARSIT...VIATA ORICUM TRECE DAR IMPORTANT CU, CE NE ALEGEM LA SFARSIT?

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut

Adevăraţii creştini urăsc anumite acţiuni condamnate de Dumnezeu dar nu pe oamenii care le comit.

De fapt, una dintre cele mai mari porunci creştine este "să-l iubeşti pe aproapele tău ca pe tine însuţi" (Matei 22:39)

Cele bune!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Crestinii doresc doar ca homosexualitatea sa nu devina obligatorie.
Este o anomalie si nu are rost sa o incurajam.
Deja in unele state se incearca sa se scoata de sub incidenta legii pedofilia.

| Bøøgey explică (pentru anonim_4396):

Cum adica sa devina obligatorie? o.O

| acio a răspuns:

Este o mare blasfemie la intreaga umanitate e o deformare a constintei persoanei in cauza trebuie sa-ne rugam cu totii sa-ne ierte de toate pacatele noastre Bunul Dumnezeu in veci.Amin!