| popamihaitza a întrebat:

Este inaceptabil ce se intampla! cum am putea sa-l oprim?
http://www.apologeticum.ro/......ra-civica/

Răspuns Câştigător
| Mădă0611 a răspuns:

Da, sa-l oprim, moarte lui, moarte ateilor satanisti! Auzi acolo "Scopul disciplinei "Etica si cultura civica" este de a cultiva spiritul critic", e clar, o sa-i invete pe copii sa critice tot, sa-l critice pe dumnezeu, pe crestini, sa fie nemultumiti mereu, o sa ajungem de rasul galaxiei sau chiar al universului cu atatia Gica Contra, huuo.

14 răspunsuri:
| OOOLEOOO a răspuns:

Eu sincer sustin activitatiile lui Remus Cernea si a partidului "Miscarea Verzilor".

| milan9 a răspuns:

"religia falsa. este o prostituata avida dupa bani. o dezonoare la adresa lui Dumnezeu" iar descrierii i se potriveste perfect secta intemeiata pe minciuna si false profetii, secta "martorilor lui Iehova" s-a ridicat prin banii celor care si-au vândut avutul pentru a-l dona la cerere (catre secta) in asteptarea in repetate randuri (1874, 1914, 1915) a sfarsitul lumii prezis de manipulatorii lideri ai retelei: J. F. Rutherford, Russell, Knorr, etc.

| Holiday a răspuns:

Ca toate articolele de pe site-uri de prosteala religioasa si asta e de rahat.
Intr-adevar, proiectul de lege a trecut de camera deputatilor, dar, din pacate, trebuie aprobat si de Senat pentru a intra in vigoare.

Speram ca va trece si de Senat, si astfel intr-adevar Romania ar demonstra ca face pasi pentru iesirea din Evul Mediu.

| Alphawolf a răspuns:

Cam greu... si deloc indicat! Paranoia e de domeniul trecutului. Iti vrei copiii indoctrinati si paranoici? Cu siguranta, nu, asta daca realizezi ce inseamna.

P.S: Pentru "copii" toate materiile sunt prostesti(ma refer la cei ce si-au spus parerea privind etica si cultura civica).

| AlexanderAdrian a răspuns:

Predarea religiei ortodoxe in scoli in mod obligatoriu contravine drepturilor si libertatilor omului. Etica si cultura civica predata cum ni s-a predat noua materia numita "cultura civica" e alta porcarie.

Sunt de acord ca ar trebui inlocuita cu istoria religiilor iar predarea sa se faca echilibrat si NU de un preot.

Cum adica sa-l oprim? Da de ce nu oprim hotiile, omorurile, minciuna, fatarnicia, de ce nu oprim atacurile credinciosilor, jecmaneala din fondurile statului, atacurile in general ale oamenilor intre ei, ura, rasismul, de ce nu oprim lucrurile rele ha?

| Lawliet14 a răspuns:

Omul este indragostit de rockul negru.

| PreaDulcePreaFin a răspuns:

E doar un proiect de lege. Desi etica si cultura civica mi se pare o prostie, trebuie inlocuita cu istoria religiilor

| TheMεchαnix a răspuns (pentru PreaDulcePreaFin):

Nu mai e, a fost aprobată.

| CarlSagan a răspuns (pentru PreaDulcePreaFin):

De ce ti se pare o prostie? Te rog frumos sa-mi zici ce inseamna etica si cultura civica? Si cu ce e ea mai prejos decat istoria religiilor? Ai argumente sau doar te arunci in fata cu niste opinii bazate pe absolut nimic decat niste impresii stupide?

| fllu07 a răspuns:

Incet incet, dar sigur se demasca religia falsa. este o prostituata avida dupa bani. o dezonoare la adresa lui Dumnezeu.
si normal, cine ar dori sa fie invatat in scoli de niste sarlatani in haine de batman, care azi maine se plimba in rolls royce'uri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Omul este indragostit de rockul negru si platit.

| DarkAndDreary a răspuns:

Nu văd problema.

| Lorena_Bala_1988 a răspuns:

Ooooo super! Era si cazul! Imi pare rau ca eu nu am prins asa ceva si am indurat ani intregi de aceleasi lectii de religie.

| SorinSonOfSolen a răspuns:

Du-te dă drumul la o manea şi mai scuipă o "sămânţă" şi ai să vezi că-ţi trece.