| anonim_4396 a întrebat:

Este mai valoros botezul la pocaiti decat la ortodoxi?

mi-a spus cineva ca voi ajunge in iad o pocaita desigur find botezat ortodox pentru ca nu sunt botezt la ei

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tu ca tu, dar eu care nu sunt botezat? Ne vedem la petrecere laughing

Cat despre botez, daca ai fost botezat cand ai fost mic, din moment ce nu ai fost "constient" de ce ti se intampla si nu ai acceptat zeul respectiv, botezul nu este valid. Nu cred ca zeul crestin este atat de josnic incat sa considere valida o asemenea frauda.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Petrecere in iad

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 explică (pentru DanionM):

Deci, dupa cum a zis vitbsk, "odată botezat rămâi pe viaţă".

Daca zeul tau considera o asemenea frauda ca fiind valida, atunci el chair este josnic. Asa ceva e mai rau decat sa vin eu la tine si sa-ti pun o stampila pe frunte/haine/mana/ghiozdan, etc pe care sa scrie ca esti adeptul unui "club" fara sa te intreb daca vrei sau nu sa faci parte din el iar apartenenta ta la club e pana mori. "Odata stampilat, ramai asa pe viata". Dupa ce ti-am pus stampila, iti dau niste reguli pe care trebuie sa le urmezi iar daca nu o faci o sa fi batut de alti membri in fiecare zi.

| ania a răspuns (pentru anonim_4396):

Le Carte se spune _ Cine crede și se va boteza va fi mântuit- El nu duce cu forța în rai pe nimeni.

| anonim_4396 explică (pentru ania):

Spune-mi cam cat de mult crede in zeul tau un copil care nu este constient de ce i se intampla cand este botezat? De fapt, spune-mi cam cat de mult crede un copil de acea varsta in orice zeu. Spune-mi, cam cat de crestin e un copil care nu stie nici sa zica 2 sau 3 cuvinte?

"cine crede si se va boteza"... prin asta inseamna ca trebuie sa crezi in zeul respectiv si alegi TU singura daca vrei sa fi botezat. Cu adevarat corect ar fi daca pana la o varsta mai inaintata (16 - 23 ani) sa i se prezinta persoanei cat mai multe variante din pdv neutru pentru a putea alege daca vrea sa urmeze o religie/un zeu/niste zei anume sau daca nu vrea.

Daca nu esti capabila sa alegi sau sa refuzi, botezul este exact ca exemplul meu cu stampila.

| Sterian_Ilie_Marius_1988 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce parinte nu vrea ce e mai bun pentru copilul lui asa si restul iti sp despre un dumnezeu viu si bun si restul ramane la aprecierea ta, si ce alte varianta ca dumnezeu nu este decat unul singur nu exista alti dunezei in afara de el si da e corect botezul la o varsta mai inaintata cand u chiar realizezi ca vrei sa slujesti dumnezeului prea inalt dar cand faci asta diavolul va veni cu oferta lui, cu cat u te apropi mai mult de Dumenzeu cel rau nu va dori sa te scape din mana si va veni cu placerile inimi tale si acolo se va da lupta ta pentru rai sau iad

| ania a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai dreptate.Eu m-am botezat la 16 ani pentru că așa am ales eu iar copiii mei nu sunt botezați deși cel mare are 11 ani pentru că cred că trebuie să fie alegerea lor.

| bleakk a răspuns (pentru anonim_4396):

Explica-i si lui ce inseamna "pocait", el considera "pocaiti" oamenii care fac parte din celelalte culte in afara de cel ortodox.

26 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Botezul este ca o baie daca tu nu te schimbi.Intri in apa si iesi ud.Botezul este marturia unui cuget curat insa botezul in sine nu te mantuieste. Domnul Isus nu te va intreba din ce confesiune faci parte ci ce ai facut pentru El cum ti-ai trait viata.

| MMihai a răspuns:

Botezul la copii foarte mici, care nici nu știu să vorbească, nu reflectă alegerea și voința lor.

| danay72 a răspuns:

Important e sa gasesti religia adevarata pentru ca sa faci botezul valabil, cat despre ce ti-a zis e gresit in primul rand ca nu exista iad ci distrugere eterna si in al doilea rand pentru ca Dumnezeu vreau inchinatori de bunavoie, nu persoane care fac ceva de frica. Apocalipsa21:8.

| pasadi97 a răspuns (pentru danay72):

Este mai important botezul la ortodocsi caci e botez facut de preoti.
IIsus a venit la anul 33. Biserica Ortodoxa a fost infiintata de Apostoli in ziua de Pentecost cand Duhul Sfant a coborat pe capetele Apostolilor. Apostolii si mai apoi episcopii au fost lasati sa hirotoneasca preoti si cei ce vad cu duhul spun ca pe capetele preotilor ortodocsi de azi se vede lumina.

In anul 1500+, cand Biserica ortodoxa avea deja 1400+ de ani de existenta, un om, Luther a infiintat o organizatie pe care denumit-o Biserica si a pus regulile lui. Nefiind episcop nu a putut sa hirotoneasca preoti asa ca oamenii ce predica i-a numit pastori si practic probabil sunt laici.

Botez ortodox = botez preotesc
Botez protestant = in mare parte botez laic

| danay72 a răspuns (pentru pasadi97):

Conform Bibliei modelul crestin e botezul facut de Cristos, de aici si denumirea de crestin.Isus nu a fost botezat in pruncie ci cand a fost adult, facand lucrul acesta in cunostinta de cauza si nu a fost botezat de un preot ci de Ioan Botezatorul.Ghidul meu in viata este Biblia si ma straduiesc sa urmez modelul lasat in ea, nu traditile si obiceiurile. Matei 28:18-20

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Adevarul e ca te mai poti boteza odata acum sa iti arati ascultarea fata de Dumnezeu ca vrei sa incepi sa il urmezi. Nimeni nu e mantuit inca. Acum trebuie sa luptam.Numai Isus Hristos te mantuieste, dar daca ai ocazia sa faci botezul, fa l nu mai ezita happy.

Răspuns utilizator avertizat
| vitbsk a răspuns:

Credeam că eşti catolic, Raymond.

Dacă am greşit, vina mea scuze.

Cât despre botez, se cântă : "Câţi întru-Hristos v-aţi botezat în Hristos v-aţi şi-mbrăcat."

Deci odată botezat rămâi pe viaţă.

Asta cu al doilea botez se transformă de multe ori într-un troc, unii îl dau pe Hristos pentru un altul primit la botez.

Şi asta după ce au primit ajutoare din alte ţări.

Nu toţi, dar, mulţi fac asta.

Chiar şi cu botez, dacă nu crezi, nu ai cum să vezi darurile primite la el.

Şi e ca şi cum nu l-ai activa.

Mulţi comunişti, erau botezaţi şi cu toate astea, nu credeau şi se declarau atei.

| Ad1tza a răspuns:

Nu are nici o valoare botezu, botezu trebuie facut cu vointa ta nu sa te inece prostu ala de popa cand esti mic. Botezu trebuie facut cand esti constient ca vrei asta.

| aby1234 a răspuns:

Imi place de voi ca sunteti optimisti dar la judecata nu veti mai fi toti la fel. Apropo se zice in biblie ca prin sfantul botez Dumnezeu Tatal ne daruieste ingerul protector care in viata noastra ne indruma si ne invata sa facem lucruri bune chiar daca noi nul auzim si nu-l vedem dar putem sti de existenta lui din biblie, la fel de la o varsta cruda apar si diavoli care se zice ca sta langa tine si te indruma la fapte rele si cu fiecare fapta rea el tio noteaza pe 1 papir si va fi calculata la judecata de apoi la fel si ingerul protector scrie absolut tot ce faci si ce vei face pe parcursul vieti tale, La sfanta spovedanie se zice ca lista diavolului arde si diavolul de nervi si ciuda ca omul respectiv nu mai are pacate rele care sai atarne la judecata de apoi fuge pana cand iar vei dda cu stangu si iar vei incepe sa faci pacate.Si eu am luat in gluma multe alte chesti din astea dar cu botezul nu-i de glumahappy''radeti si va bucurati ca adevaratele fericiri si chinuri nu-s in viata aceasta'' Mult noroc!

| RAY a răspuns (pentru aby1234):

De unde sti ce pacate am?

| Miauus a răspuns:

Bulshit..pana la urma toti avem un singur Dumnezeu...

| cuturoscat a răspuns:

Tu ca tu, dar eu care nu sunt botezat? Ne vedem la petrecere

Cat despre botez, daca ai fost botezat cand ai fost mic, din moment ce nu ai fost "constient" de ce ti se intampla si nu ai acceptat zeul respectiv, botezul nu este valid. Nu cred ca zeul crestin este atat de josnic incat sa considere valida o asemenea frauda.

| pasadi97 a răspuns:

Botezul la ortodocsi este mai important. Biserica ortodoxa a fost infiintata de Apostoli in ziua de cincizecime. Atunci duhul Sfant s-a pogiorat pe capul Apostolilor si ei au putut hirotoni preoti. Au dat acest dar episcopilor.

La 1500 de ani de la acel eveniment un om, Luther infiinteaza o organizatie pe care o denumeste Biserica. Pe cei ce sustin predici, nefiind episcop nu ii poate hirotoni, si ii denumeste pastori adica probabil laici cu scoala.

Botez ortodox = botez preotesc

| pasadi97 a răspuns:

Clasificarea religiilor

Ce a pierdut Adam?

Adam a pierdut intrarea in rai si viata vesnica.

INTRAREA IN RAI:

Intrarea in rai sau intrarea in imparatatia lui Dumnezeu
Ioan 3:3. Răspuns-a Iisus şi i-a zis: Adevărat, adevărat zic ţie: De nu se va naşte cineva de sus, nu va putea să vadă împărăţia lui Dumnezeu.
Ioan 3:5. Iisus a răspuns: Adevărat, adevărat zic ţie: De nu se va naşte cineva din apă şi din Duh, nu va putea să intre în împărăţia lui Dumnezeu.
Marcu 16:16. Cel ce va crede şi se va boteza se va mântui; iar cel ce nu va crede se va osândi.
Deci s-ar parea in intelegerea mea ca nu botez, nu rai dar intelegerea completa e la Dumnezeu. Cine vrea sa o afle sa se roage la Dumnezeu. Minunea Raului Iordanului care se intoarce spre matca
In locul in care Iisus s-a botezat, aproape in fiecare an, la raul Iordanului are loc o minune si anume cand are loc slujba ortodoxa de sfintire a apelor, raul Iordan se intoartce spre matca pentru cateva minute, cat timp crucea este lasata in apa. Intr-un an, guvernul nu a lasat lumea sa se boteze si asa nu s-a mai intamplat minunea. Se spune ca aceasta minune dateaza din anul in care Iisus s-a botezat si ca atunci cand Iisus s-a botezat, raul Iordan s-a intors spre matca sa arate lumii ca Iisus e fiul lui Dumnezeu. Aici este filmul: http://www.youtube.com/watch?v=CfmrqZwUjCQ

CLASIFICAREA RELIGIILOR DUPA BOTEZ
1.Biserica Ortodoxa cu denominatiunile care dau botezul
2.Religiile necrestine impreuna cu denominatiunile Protestante crestine care au renuntat la botez.

VIATA VESNICA:
53. Şi le-a zis Iisus: Adevărat, adevărat zic vouă, dacă nu veţi mânca trupul Fiului Omului şi nu veţi bea sângele Lui, nu veţi avea viaţă în voi.
54. Cel ce mănâncă trupul Meu şi bea sângele Meu are viaţă veşnică, şi Eu îl voi învia în ziua cea de apoi.

Deci s-ar parea in intelegerea mea ca fara Sfanta Impartasanie omul nu primeste inapoi imortalitatea pierduta de Adam. Minunea Euharistica de la Lanciano pe cand orasul era ortodox http://www.youtube.com/watch?v=HbcL4mkNfzM O alta minune, in poza de jos: http://www.monachos.net/forum/showthrea... city/page5

CLASIFICAREA RELIGIILOR DUPA VIATA VESNICA
1.Biserica Ortodoxa care da Sfanta Impartasanie dupa Biserica Primara
2.Denominatiunile crestine care accepta si lipsa vinului si cele ce dau simboluri adica Protestantii in general. A se observa lipsa cuvantului simbol in Ioan 6:53 si Ioan 6:54
3.Religiile necrestine impreuna cu denominatiunile Protestante crestine care au renuntat la Sfanta Impartasanie.

Cum de stiu acestea?
M-am rugat la Dumnezeu sa-mi arate toate religiile SI DENOMINATIUNILE asa cum le stie Dumnezeu. Apoi citind mi s-a facut intelegerea aceasta ca trebuie botezul ca sa intri in rai si Sfanta Impartasanie sa ai viata vesnica.

Nu te baza pe tine, capacitatea ta cand vrei sa afli ceva. Dumnezeu stie totul asa ca indrazneste si intreaba. Roaga-te apoi ca ceea ce ai cerut sa-ti fie spre folos. Ni se aminteste sa ne bazam pe Dumnezeu si nu pe om.

Cum sa te bazezi pe Dumnezeu daca nu intrebi pe Dumnezeu de adevar?

IIsus a facut icoana si apostolul Luca a fost pictor de icoane. daca o denominatie crestina e impotriva icoanelor adica a ceea ce a facut Apostolul Luca e in greseala si fugi de ea.

| pasadi97 a răspuns:

Apostolul Luca a facut icoane. Daca vreo denominatiune e impotriva icoanelor e in greseala si fugi de ea.

| Buliga_Veronica_1995 a răspuns:

Parerea mea este" Da, este mai valoros botezul la pocaiti, adica Penticostali, pentru ca Dumnezeu intr-adevar exista. Si eu cred din toata inima mea in Dumnezeu.El imi asculta toate rugaciunile mele, si imi vine in ajutor, atunci cand am nevoi.