| Inferno a întrebat:

Este moralitatea unui ateu inferioara fata de moralitatea absoluta a unui religios?

33 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Dacă nu există Dumnezeu totul e permis/Dostoievski.Adică nu există motive să respecți standarde morale dacă nu există nimeni îndreptățit să le ceară și să evalueze respectarea lor.

| Holiday a răspuns (pentru ania):

"Dacă nu există Dumnezeu totul e permis"

Dumnezeu nu e o autoritate morala, e doar un instrument prin care anumite grupari isi justifica incercarea de a impune anumite reguli. De altfel Biblia e una dintre cele mai evidente situatii in care se observa subiectivitatea si ambiguitatea notiunii de moralitate.

| ania a răspuns (pentru Holiday):

Dacă Dumnezeu nu e cine e?

| Holiday a răspuns (pentru ania):

"Dacă Dumnezeu nu e cine e?"

E cu virgula, sau fara, cum ai scris? Ca isi schimba sensul intrebarea.

| ania a răspuns (pentru Holiday):

Dacă Dumnezeu(Creatorul) nu e, cine e?

| Holiday a răspuns (pentru ania):

Asa, ca sa ne intelegem.
Habar n-avem cine e, sau ce e, dar asta nu inseamna ca trebuie sa ne atarnam de ceva care e clar ca nu e.
Cum spuneam si altadata, e Spiridusul cu 3 Oua? Poti sa ma contrazici? E imposibil s-o faci pentru ca asta n-are o poveste in spate care poate fi demonstrata ca falsa. Adica, logic vorbind, e mai posibil sa fie Mister 3 Oua decat Dumnezeul iudeo-crestin.

| RAY a răspuns:

Ce moralitate au crestini? Cele mai imorale tari sunt cele religioase si cele mai ok sunt atee atee

| RAY a răspuns:

Nilsson care ma acuzat de pedofilie va racolez fete de aici si le cer poze in nud,vorbeste de moralitate, vezi inferno, stai sa vezi cand se alege userul anului cat de crestini sunt,altul tot asa afirmati fara dovezo,nici macar un scuze,moralitate crestina bine astia sunt sectancti, cica secularismul a lasat avortul, dar ii cresti tu moralistule? Cu ce drept ai tu dreptul sa impui tu unei persoane gandirea ta? Culmea e ca in tarile crestine sunt cele mai multe avorturi nu in cele atee, cum au facut chinezi un copil per familie, o fata violata de ce sa pastreze copilul? Ca asa vreti voi teleportari din evul mediu

| RAY a răspuns:

Ania scrii tampeni mari de tot, uitate ma tariile religioase vs cele atee, numai scrie aiureli de asta

| T0T a răspuns:

Moralitatea e subiectivă, dar e născută și ea din ceva. Există atei care își doresc ca religia să continue, deoarece sunt foarte mulți oameni care se abțin în a face ilegalități și atrocități din frica de Dumnezeu. Și de ce nu ar face? Dacă lor le place, de ce nu ar fi egoiști și s-ar distra cât trăiesc? E o mare distracție pentru unii să aducă suferință. Cine îi oprește? Nu toți simt la fel. Religia îi mai poate ține în control, căci toți simt totuși ceva... Frica.

Apropo, după atâția ani îți schimbi imaginea de profil într-o clepsidră? Parcă ești Dorel de la categoria Religie. Glumesc, însă e o impresie ce mi-a venit prima oară fără a trece prin vreun filtru.

| Holiday a răspuns:

Moralitatea e un concept ambiguu. E subiectiva, nemasurabila si neunitara.
Intrebarea ta nu poate avea un raspuns demonstrabil.

| ania a răspuns (pentru Holiday):

Afirmația că moralitate e subiectivă, e o afirmație cu valoare absolută sau una subiectivă?

| Holiday a răspuns (pentru ania):

E o afirmatie demonstrabila, deci poti tragi singur/a concluzia.

| ania a răspuns (pentru Holiday):

Care e demonstrația?

| Holiday a răspuns (pentru ania):

E foarte simplu. De exemplu eu si tu avem o perceptie diferita despre ceea ce inseamna moralitate. Sunt milioane de alte pareri despre asta. Nu mai vorbim de faptul ca moralitatea asta s-a modificat permanent de-a lungul timpului, in functie de evolutia societatil si de interesele diverselor grupuri (rase, popoare, triburi, organizatii religioase, sisteme sociale, etc, etc).
Biblia nu face exceptie. De la "os pentru os si dinte pentru dinte", a ajuns la "intoarce si celalalt obraz". Si asta e doar un exemplu evident si cunoscut. Mai sunt zeci, daca nu sute, de exemple in povestea asta.

| ania a răspuns (pentru Holiday):

Deci orice afirmații faci cu privire la moralitate acestea sunt subiective, deci și sfirmația că moralitata e subiectivă e oafirmatie subiectva, poate e asa, poate nu.

| Holiday a răspuns (pentru ania):

Moralitatea e subiectiva.
Nu orice e subiectiv.
Afirmatia mea nu e moralitate.

Trage o concluzie care se leaga de raspunsul tau. Poti?

| Inferno explică (pentru ania):

"Deci orice afirmații faci cu privire la moralitate acestea sunt subiective, deci și sfirmația că moralitata e subiectivă e oafirmatie subiectva, poate e asa, poate nu."

Ai vorbit serios cand ai scris asta?

| Mayhem666 a răspuns:

E moralilatea uni om care prefera ananas pe pizza inferiaora fata de moralitatea absoluta a unui om care nu prefera ananas pe pizza?
Exact ca in acest caz, depinde de preferinta fiecaruia.

| CostinAlamariu a răspuns:

Este nejustificabila. Cum spunea si Dostoievski "daca nu exista Dumnezeu totul e permis".
Nu spun ca un ateu nu poate fi moral dpdv crestin, ci spun ca nu isi poate justifica propria moralitate. Nu are o fundatie solida si absoluta pentru ceva ce, in fond, este o preferinta subiectiva influentata de societate. happy

| xerxes1 a răspuns:

Intrebare de copil de 5 ani, nu de ditamai batranelul care asteapta sa iasa la pensie.

| Nilsson a răspuns:

O moralitate care este schimbătoare, subiectivă, relativă și discutabilă nu se poate numi moralitate.

Faptul că în creștinism există un standard universal și statornic, și anume Cuvântul Sfânt, acest lucru reprezintă un atu incontestabil.

Cu așa zisa moralitate seculară în lume sunt permise milioane de avorturi iar promiscuitatea a devenit o normalitate.

| SingleForOne a răspuns:

Evident, este de la cer până la adâncurile oceanelor mai inferioară.

| Mayhem666 a răspuns (pentru SingleForOne):

Daca spuneai pana in centrul topit de fier si nichel al pamantului, poate asa te credeam.

| marinaru777 a răspuns:

Daca e ateu nu prea respecta legile date de Dumnezeu e cam pe dinafara cum se spune.

| Mayhem666 a răspuns (pentru marinaru777):

Cred ca tu nu sti ce e un ateu de ai spus asta. Daca esti ateu nu ai cum sa respecti acele "legi" date de ceva ce nu crezi ca exista.

| marinaru777 a răspuns (pentru Mayhem666):

Nu prea stiu la atei e totul intamplator, mergem asa din intamplare in alta nu e ceva suspect! SOARELE rasa si apune asa din intamplare? Etc. eu zic ca cineva le-a facut pe toate si sunt niste legi care guverneaza in Univers, sau si Universul e intamplator.O furnica stie mai multe decat un om care nu vrea sa accepte.

| Mayhem666 a răspuns (pentru marinaru777):

Aici nu e vorba de a nu vrea sa accepti, e vorba de a nu crede in ceva fara dovezi. A nu accepta inseamna a crede in existenta acelui ceva, dar lipsa de acceptare, ceea ce e complet diferit de a nu crede in ceva.
Si de acel "cineva" care a facut totul, pe acel cineva ci l-a facut/facut-o?
Si legat de faza cu soarele care rasare si apune, aia nu e o idee solida, soarele nu da inconjurul pamantului, ci pamantul soarelui, dar asa spunem noi oamenii, ca soarele rasare si apune, dar stai sa iti spun una buna, exista anumite planete care atunci cand dau inconjurul soarelui, raman cu o fata totdeauna in partea catre soare si cu cealalta fata in partea opusa, acolo nu se aplica acea "lege" cu rasarit si apus, pentru ca acolo pe o suprafata e mereu zi si pe una e mereu noapte, ceva similar cu luna noastra, de ce atunci cand te uiti spre cer, vezi doar o parte a lunii, si nu vezi niciodata cealalta parte?

| marinaru777 a răspuns:

Daca esti ateu nici nu stii ce cauti pe lumea asta, zici tu din intamplare.O sa mori tot din intamplare si vezi ca la sfarsit te ai inselat te a mintit un drac si tie ti a placut minciuna.Sau cauta si iesi din ceata care o ai pe ochi sa nu vezi Adebarul.

| NoisyLight a răspuns:

Este egală, fiindcă nu există morală obiectivă. Fiecare cu realitatea și cu percepția lui.

| ania a răspuns (pentru NoisyLight):

Afirmația că nu există moralitate obiectivă e o afirmație obiectivă sau una relativă?

| NoisyLight a răspuns (pentru ania):

Afirmația mea este una obiectiv-relativă, fiindcă nu eu dețin adevărul absolut.

| ania a răspuns (pentru NoisyLight):

E obiectiv-relativă sau relativ-obiectiva?