Apache
| Apache a întrebat:

Este normal ca intr-o tara in care esti lasat sa mori cu zile pentru ca nu gasesti paturi in spital sau nu iti poti inscrie copilul la scoala pentru ca nu sunt suficiente locuri libere... sa se construiasca o biserica inalta de 100 de metri ce va costa peste 300 de milioane de euro?

http://www.exprimarelibera.ro/......-de-criza/

27 răspunsuri:
| Urzi23 a răspuns:

Stai bre asa ca eu stiam ca statul mestereste bugetul, el STATUL spune daca este nevoie de spitale sau de scoli, probabil dupa 20 mil de avorturi a considerat ca este necesar sa inchida scoli, deoarece nu mai sunt copii.La fel a procedat STATUL si cu spitalele vezi ca este unul pe linga Colegiul Ghe Sincai care a fost dezafectat si vindut si se demoleaza deci,,,,,,, pierzi un spital altul face o vila si il doare fix in,,,,,, de,,,,, ca el se duce sa scoata o masea la Viena, tu o sa ajungi sa o scoti ca acum 100 de ani cu un cleste de scos cuie poate cu patentul ca sa zici ca esti un om modern. Chiar bre apache eu sunt,,,,, de stat cam cu 40% lunar nu mai zic de alte alea TVA impozite taxe etc, unde sunt banii respectivi ca vad ca toate merg super ok in tara, sa nu zici ca se duc la BOR ca rolling on the floor Chiar bre apache ce o fi cu petrolul din insula serpilor ca noi avem serpii dar unde este petrolul.ia si tu serpii de acolo si fugi la piata sa ii vinzi poate faci o magazie sau 4-5 cotete de ciini comunitari.Mai avem putin si ajungem ca amaritii aia din africa ei au subsolul plin de minerale dar mor de foame si aia care le exploateaza sunt boieri

| Urzi23 a răspuns:

Cu jaful care il fac la olchim scuze privatizare, mai construiau 15 spitale si 7 scoli asa ca nu mai plingeti cu lacrimi de crocodil Daca mai punem si hidroelectrica adusa in faliment mai faceam,,,,,,,,, spitale si,,,,, scoli.

| Dumnezău a răspuns:

Ca sa parafrazez o profesoara de religie bigota, fata de care am avut neasemuita placere de a o lua la stanga : "Toate astea se intampla cu voia lui Dumnezeu. Daca Dumnezeu nu vrea, nu se construieste nimic."

Biserica va costa 500-530 pana la propriu-zisa ei finalizare, Apache.Asa merge treaba in est, totul se construieste la suprapret, din cauza coruptiei.Iar o Biserica nu face rabat de la tendinte.Numai ca Biserica nu tine cont de normalitate, ci de dorintele gloatei.Iar gloata, sau Stolul, cum vrei, doreste construirea mastodontului de prost-gust.Chiar daca pentru asta, cei in sutana trebuie sa se intinda pana la buzunarasul lor, sa sterpeleasca vreo letcaie pentru catedrala.

Problema cu Biserica e ca aceasta primeste contributii sociale cu duiumul, pe cand Educatia primeste 2 procente de la Guvern, iar Sanatatea e nesustenabila si invechita, in ciuda banilor ce se dau de la buget.

| OOOLEOOO a răspuns:

Si cu ce rost sa ne plangem pe TPU?

''Acum este momentul pentru o revolutie''
Gamba the lenk.

Iar Albert spunea ca lumea va fi distrusa de noi care stam si ne uitam la lume fara sa actionam, nu de cei care o fac pagube.

NOname
| NOname a răspuns:

Este de-a dreptul bolnav și diabolic.

caramela
| caramela a răspuns:

Buna Apachehappy
pana la urma fiecare face ce vrea cu banu lui, nu vine nimeni sa iti forteze buzunarul si nici nu iti baga mana in buzunar..cu ce e de vina preotul ca unu da mai putin la Boboteaza/Craciun etc si altu da mai mult? ce ai vrea sa zica? nu domnule e prea mult.
nu zic ca nu ar fi un dezastru in tara, dar trebuie sa recunosc ca de 12 ani de cand sunt bolnava, nu am intampinat probleme la internari/consult/analize etc, si am ajuns la urgente de N ori, nu ca as fi dat spaga, m-au tratat si au avut grija de mine slava Domnului, mai scarboase sunt femeile de servici decat personalul sanitar, dar asta e..in biserica la noi, parintele a zis asa, cine vrea sa contribuie cu ceva banuti, fie chiar si 5-10 lei o pot face pentru construirea catedralei..deci fiecare a dat cat a avut in buzunare si sunt multi care au dat cate 5-10 lei, ti se par multi? ca apare cat un Gigi Becali pac pac si arunca 10000 de euro pac pac, asta e alta mancare, dar sa nu uitam cat bine a facut dl Gigi Becali..respect pentru asta
O seara bunahappy

Răspuns utilizator avertizat
| 4b a răspuns:

Nu e normal, insa nu-i poti invinovati pe saracii crestini de nebunia popilor...

| Alphawolf a răspuns (pentru 4b):

Gresit! Crestinii sustin nebunia sau(mai bine zis) puterea popilor.

| 4b a răspuns (pentru Alphawolf):

Aia nu-s crestiniwinking

| AnGeL13w a răspuns:

Bineinteles ca nu! Dar, pana la urma ce putem face noi? Doar daca s-ar introduce o petitie...

| RAY a răspuns:

Tara de rahat asta e adevarul, pe mine numai nu ma mira nimic din contra e bine inca ca avem spitale in orasele mari in viitor daca vei vrea sa fi internat o sa platesti la privat 100 de lei ziua, asa ca fa-ti bagajul si carate de aici

| Mădă0611 a răspuns:

Nu, dar asta e (ne)logica unora.

| DyNo a răspuns:

Nu, nu este deloc normal...
Lumea are nevoie de mai putina religie si de mai mult bun simt.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cati bani ai dat TU personal pentru biserica respectiva? dar pentru o scoala? pentru un spital ai dat? macar aia 2% din fondul de pensionare i-ai directionat spre asa ceva? macar muncesti? daca nu, nu mai lipai rahat pe aci ca pute.si pute demuuuult si tu si cativa care aveti maaare grija de banii oricui, dar nu de ai vostri.din punctul MEU de vedere e normal.findca la catedrala neamului nu am dat nimic, si probabil o sa o fac, la smurd se duc cei 2% si la sanatate cam cate 200-300 lunar.si gasesc loc de cate ori ma duc si oriunde.dar sant teligent si rational.

| Dorugar a răspuns (pentru anonim_4396):

Fiecare om plateste personal cu impozitele sale pentru constructia de scoli si spitale! Asa ca platesti si daca nu muncesti platind TVA-ul pe care-l plateste fiecare ca impozit!

| InstructorulTauDeFitness a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu intreba daca oamenii au dat bani pentru scoli sau spitale pentru ca eu personal n-am dat de nimeni sa imi zica ca s-a deschis vreun cont.Presupun ca ai auzit de Biserica Neamului care se construieste din banii impozitati de la pensionari si bugetari care n-au fost intreba-ti daca sunt de acord! Deci de ce sa bag bani intr-un cont cand stiu ca traim in Romania si banii oricum nu se duc in scoli si spitale.Bravo tie ca daruiesti, e un gest calumea dar esti sigur ca banii se duc unde iti doresti?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si de ce-mi spui mie dorugare? ai dedus tu ca nu cunosc si ceva economie politica? iaca avut-a grija comunismul sa ne invete niste notiuni.iar viata destule despre hotiile financiare din zilele voastre.frumoase zile.si se mai fac mai frumoase.numa voi sa fiti tari.deocamdaa vad ubde se duce tara asta, cu cei imediat de dupa noi. tare as vrea sa va prind pe voi, sa vad ce mostenire pregatiti utmasilor vostri.dar traind si nemurind om vedea-o si pe asta.

Răspuns utilizator avertizat
| GeorGEBlaCKRidER a răspuns:

Evident ca nu e normal.Ce e normal in tara asta anormala? Nimic.In Satu Mare se construieste o biserica de ani de zile, si acum vor sa ridice inca una cand asta nu e nici macar in rosu termianta si se face de ani de zile.Si eu iti impartasesc parerea, la fel si despre popi care cersesc bani dar ce sa-i faci daca oamenii sunt asa de indoctrinati de religie.Nu zic fiecare e liber sa creada sau nu da de acolo sa dai 500 mi E e mult, daramite 300 milioane straight face E o avere care poate "hrani" tara cu bani mult mult timp.Da ce conteaza, e pentru biserica straight facestraight facestraight face

| rocco09 a răspuns:

Nu cred ca e normal, dar la cate sunt, asta e una in plus!

| XBrunetteX a răspuns:

Asa a ajuns tara asta...suntem distrusi.

| casablanca40 a răspuns:

Trebuie sa ne descurcam cu ce avem.BOR urmeaza interesele proprii si nu binele oamenilor, ciudat este ca oamenii sustin BOR pentru a primi in final NIMIC.

| InstructorulTauDeFitness a răspuns:

Poti sa zici ce vrei la boratii de crestini, poate sa moara oamenii ca rahatul crestinilor si anume construcita bisericii tot o sa continue.

| YourFrinedlyNeighborhoodAtheistman a răspuns:

Nu văd nicio problemă. Mi se pare normal ce se întâmplă. Dacă s-ar fi întâmplat invers să se dea mai multe procente pentru învăţământ şi sănătate aş fi zis că-s bolnavi psihici.

| Kaveri a răspuns:

Umanitatea, in loc sa se foloseasca de gandire, s-a lasat posedata de ea.

| RobySz98 a răspuns:

Pai nu e normal nimic din tara asta! sti cat are patriarhia ortodoxa avere? 3 000 000 de euro! si nu cred ca mai e necesara inca o biserica la ora actuala,se po ruga in bisericile existente, sa ma ierte Dumnezeu, ca poate gresesc dar in Romania numai catedrala aia ne mai lipseste! ca la noi in tara e infrastructura buna, sunt locuri destule de munca, spitalele sunt ca noi, scolile sunt la nivel european si guvernul face numai bine...sigur...in vise!