| bnj a întrebat:

Aceasta este Biserica pe care voi ati ales-o ca fiind cea buna. Uitati-va acum la ea si uitati-va in voi si vedeti unde este de fapt credinta in Dumnezeu mai mare, in ea sau la voi in suflet. Pentru ce ai nevoie tu romanule de o asemenea constructie? Aveti raspunsul la intrebarea asta?

http://www.gandul.info/......eo-4599935

Răspuns Câştigător
Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

Subiectul a mai fost discutat.
Majoritatea este impotriva construirii Catedralei, dar nu vad o manifestatie, nu vad oamenii sa protesteze in strada. La colt, orice caine latra.

M-am plictisit de aceleasi subiecte, aceleasi cuvinte, aceleasi idei pentru care nimeni nu se ridica. Sunt plictisita de o tara imbacsita de praf, dobitocenie si care se complace in tot rahatul asta. Mi-am promis ca in momentul in care voi primi cetatenie de la o alta tara renunta la cea de roman. Imi este rusine de nationalitatea noastra: ii punem pe piedestal pe Cuza, Eminescu, Antonesccu acum cand nu mai are nici o importanta si i-am frecat cand erau in viata. Si ne mandrim cu opera lor! Ce nesimtiti suntem: avea dreptate Cioran cand scria despre Moldova ca daca s-ar scrie despre ea ceva ar fi cea mai ingrozitoare carte scrisa vreodata! Insa s-a scris despre civilizatia ei, iar I. L. Caragiale e depasit astazi de pipite si baieti cu cheptu' liber!

Evident ca vor veni dupa mine cei care imi vor imputa: tu ce faci? Si nu pot spune decat un singur lucru: nu gandesc ca voi.

Mi-a spus un profesor la un moment dat ca diamantele stralucesc si in rahat, dar daca rahatul e cat muntele... Iar Romania e muntele ala.

Numele Domnului? Biserica? O sa fie un Turn Babel si sper sa il darame un tsunami. Sper sa sece banii din Romania si sa se darame. Sunt atatea blocuri care au nevoie sa fie reconsolidate pentru ca in eventualitatea unui cutremur toate cad: pentru ele nu avem bani.

Mi-e scarba de biserica, de preoti ce conduc audi, bmw si vorbesc de telefoane de zeci de milioane. Mi-e greata, sunt satula de poluarea din Romania care imi ucide sanatatea. Mi-e greata sa intru intr-un spital sa imi fac analizele. Mi-e groaza sa vorbesc cu functionarii de la institutiile publice.

Bleah.

6 răspunsuri:
lolita
| lolita a răspuns:

Noi roamnii cred ca avem cele mai multe biserici pe cap de locuitor. am vazut sate de 300 locuitori cu 2 biserici, dar cu un spital sau un dispensar la 20 de km.eu stiu ca daca cineva moare cel mai aproape ajunge la biserica dar nu ar trebui sa previna mai intai moartea? acest proiect s-a facut probabil pentru atragerea turistilor. daca se contruieste cu banii publici atunci si si toti banii ce-i va aduna de pe urma credinciosilor sa mearga la stat si nu in buzunarelor "sfinteniilor lor" ca numai sfinti nu or fi.

| daddy a răspuns:

Pai da sigur de ce sa dam bani sa se construiasca scoli sau spitale?
avem nevoie de biserici ca suntem si tare credinciosi
de asta am spus ca mai curand as da foc unei biserici decat sa vizitez una
parerea mea este o mare prostie
cum a spus si o persoana care a dat comment la articolul respectiv :
cu ce ar ajuta asa o cladire grandioasa pe batranii bolnavi, copiii strazii, sau pe orfani?
mai de graba prostia neamului si a natiei romane

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In idealismul meu sper ca fondurile sa fie externe, desi nu vad o linie de finantare care sa sustina o asemenea investitie care depaseste si fondul de garantare pe 2010 a proiectelor pe fonduri structurale!
E o nebunie, in contextul in care multi se straduiesc sa acceseze un program lansat pentru reabilitarea sau echiparea unui ambulatoriu de specialitate sau a unei institutii de invatamant pentru care nu gasese 2% pentru o co-finantare!
E jenanta megalomania noastra si orientarea ei!

| Anecherry a răspuns:

Lift in biserica? hai c-am mai auzit unalaughing