| Mihaiiiippoo2l2l2 a întrebat:

Este pacat narghileaua / mininarghileaua fara tutun si nicotina? Este pacat daca NU ESTE O DEPENDENTA?

3 răspunsuri:
| MuatafaonurContInchisDeTot a răspuns:

Fumatul Narghilea și vape toate sunt un păcat grav cum? Dece? Îți murdărești și îți îmbolnăvești sănătatea făcânduți rău tu crezi ce este ceva cool și mișto și de cartier și jmecherie *baiețeală* afla ca *jmecheriea* aia și *baiețeala* aia îți va distruge sănătatea foarte grav poți face cancer Doamne ferește la plămâni poți declsa anumite boli de sânge diabetul poți să-ți pierzi o mână un picior de la orice fel de nicotină căci ele nu sunt pentru om ceva ce săi ajute să-le fie de bine la oamenii ele sunt create cu scopul și principiul să distrugă întreagă sănătatea a omului nu vezi ce reclamele sa fac la prostile astea chimice pline de substanțe care mai de care cu efecte ne știute clare făcute cu intenție sa distrugă omul nu poți vedea nici atâta? Este păcat da este unul grav de tot căci bați joc de sănătatea ta că-ți bați joc de sufletul tău este păcat că-ți bați joc de bani tăi sau alor tăi. Trebuie să-ți dai seama ca nu este nimic bun în fumat ori care ar fi el de fel narghilea vape fumatul de țigări toate astea nu sunt în scopul omului de al însănătoși sau de a-l face mai bine de ai ajuta sănătatea fumatul este cu un scop și principiu murdară si intenție mare de clara pentru a distruge sănătatea omului te face mai agitată te face mai nervos când nu ai țigări și nu ai răbdare nu ai control nu gândești conștient și raționl și în timp îți va cauza boli și probleme de sănătatea grave fumatul nu-i barosanela la terasă sau jmecherie în oraș sa fi cool între *prietenii de cataramă *a-ți înțeles grav rău rău rău rău de tot și de prost și greșit rău rău rău de tot fuamul ăsta faptul dovedit nu numai ca va prostești și va face praf va distruge sănătatea da și impresia și niște aere dinalea ca faceți ceva și știți ceva uite ca nu faceți nimic bine pentru voi și nici nu știți nimic într-adevăr cu Adevărat decât sa dați scroll cu orele pe tiktok nici unul nu va întrebați de sănătatea voastră oare ce este fumatul asta? Ce o fi fumatul asta? Oare din ce este făcut mai exactă fumatul asta? Este un pentru mine fumatul? Cât la sută Conține asa zică "nicotină" dar oare defat o fi altceva și ce nu nișe zice? Câte mi de substanțe și chimicale are în fumatul ăsta mă pot îmbolnăvi de fumat? DA10000000%%%%%%%. fumatul nu-i cel vedeți și vise spune la TV la tiktokul ala toți prin baruri țipete urlete ca toți nevăzuți sa că dacă ați fi știut nu ați mai fi urlat și plâns la căta maturitate zace nu înțelegi chiar deloc cei cu fuamul asta chiar nu va dați deloc seama? Sau asa va convine sa va bateți joc de sănătatea voastră de viata voastră de bani voștri munciți cinstiți sau alor părinților voștri ca mulți o arde pe figuri și barosnlea pe bani la prinți voștri și nu aveți nici o luna trecut la carte de muncă da cluburi vreți discotecă vreți narghilele vreți și când vise spune tot răi suntem și văzuți răi trăzițivă nu știți pe ce mâini cadeți și ajungeți mai rău toți Absolut toți drogați au început cu țigara narghileaua vape și au sfârșit prin scările blocurilor prin păduri prin colțurile străzilor prin locurimurdare rău rău de tot nu știți cum cadeți pe mână cuiva și își bate joc de viața vostra și sufletul vostru și sănătatea voastră stați departe de prostile astea stați departe de rahatruile astea nu va mai bateți și voi joc de sănătatea voastră și viața voastră și bani voștri băutura începe de la un pahar fumatul începe de la țigară apoi începe să-ți distrugi sănătatea și viața și familia. Dumnezeul sa fie cu voi Amin.

| Whateverrr a răspuns:

"Toate lucrurile îmi sunt îngăduite [spuneau oamenii], dar nu toate lucrurile îmi sunt de folos [completează Pavel]. Toate lucrurile îmi sunt îngăduite, dar nimic nu trebuie să pună stăpânire pe mine." -1 Corinteni 6:12, 13

"Ferice de cel ce nu se osândește singur în ce găsește bine. Dar cine se îndoiește și mănâncă este osândit, pentru că nu mănâncă din încredințare. Tot ce nu vine din încredințare e păcat. "-Romani 14:22, 23

Creștinismul nu e (sau nu ar trebui) să fie, în niciun caz, o religie cu do's and dont's. Nu avem o listă clară a tuturor păcatelor/regulilor, însă Dumnezeu, pe lângă faptul că ne oferă îndrumare prin principii precum cele de mai sus, în Biblie, ne dă și înțelepciune. Uneori trebuie pur și simplu să ne exersăm înțelepciunea pe care o avem la dispoziție, iar având o legătură strânsă cu Domnul prin rugăciune constantă, meditare la Cuvântul Său și post, o să avem o claritate mult mai mare când suntem puși în fața situațiilor de viață de tot felul.
Îți recomand să citești pildele lui Solomon, care au foarte multe sfaturi cât se poate de practice.

Știu că tu vrei un răspuns concret legat de narghilea, dar nimeni nu ți-l poate oferi, pentru că ei nu au cugetul tău. Maxim putem să ne spunem părerea personală sau să punctăm câteva principii creștine.

| IonelaIasmina a răspuns:

Da!