| IntrebariIntrebatoare a întrebat:

Este pacat sa arunci biblia la gunoi daca se afla intr-o stare deplorabila? Unde ar trebui s-o duc?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
31 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Este pacat sa o arunci la gunoi.Ai putea sa o lipesti sa o imbraci in piele.Sau sa o citesti asa cum este ea.Vei gasi acolo comori ascunse!

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Cum au zis cei dinainte, fa-ti jointuri sfinte.smug

| Raniia a răspuns:

Se spun multe cuvinte usuratice despre Scripturi, dar ce bine ar fi sa urmam exemplu Mariei:se spune ca pastra cuvintele lui Dumnezeu in inima ei.

| Dumnezău a răspuns:

Rupe foile din ea, care sunt intr-o stare mai buna, si mai ingalbenite(daca este cazul), ia-ti niste prafuri, si fa jointuri sfinte.Ai sa fii abundat de sfanta mireasma biblica si ai sa te spargi antic, ca Moise!

| Dumnezău a răspuns:

Oare persoana aceea nu debita dupa versete ca un tonomat? Depinde de cine a facut cartea, si de format.La Bibliile 6X8 e o reala placere, si sa le rulezi pentru joint, si sa le dai foc, sunt subtiri si foarte maleabile, la alea de 10X12 e mai greu, sunt si foile mai albe, de cele mai multe ori, da' merge si asa.O biblie de buzunar e foarte buna, in cazul asta.

| Dumnezău a răspuns:

Fumeaza niste Nietzsche sau Schopenhauer daca gasesti, te rupe, si te face si filosof rafinat.Sau poti sa fumezi "Alice in Tara Minunilor", ca sa te spargi cu foite dintr-o poveste pentru oameni (si copii?) sparti.Stonerception sau gen.

| Dumnezău a răspuns:

Daca vrei comfort,le gasesti prin librariile mai mari. Daca vrei rafinament,te duci in Librariile Carturesti,servesti si un ceaisor verde sau asiatic,o pipa,ca un hipster veritabil, sa te vada acolo norodu' ca esti cititor rafinat, mai prostesti si-o hipsterita. Daca nu vrei sa dai bani, le gasesti pe toate pe Scribd, eu de acolo mi le iau.

| OOOLEOOO a răspuns:

Arunco cu gandul acesta: ''Du-te dq nu mi-ai fost de nici un folos, esti doar o carte stupida'' si vei pacatui!

Arunco cu gandul acesta:''Binecuvantata sa fii ca mi-ai dat de inteles multe, mi-ai facut sa inteleg mai multe despre Dumnezeu, si miai deschis noi drumuri '' si vei fii tu acela binecuvantat!

Sarbatori fericite =D

| catalynx a răspuns (pentru OOOLEOOO):

OOOLEOOO Parca erai crestin cum s-a intamplat o asa schimbare

| OOOLEOOO a răspuns (pentru catalynx):

Nu inteleg semnificatul raspunsului tau, nu am facut nici o schimbare, te rog explicami si mie ca sa-mi judec si eu greselile si sa le indrept happy

Apropo, Sarbatori fericite! big grin

| LineGuide a răspuns (pentru catalynx):

Din ce a spus nu-mi pare nimic in neegula, sau poate:''dq'', da...
Este pacat ce faci: vezi pacatul altuia dar al tau nu...

| catalynx a răspuns (pentru OOOLEOOO):

Imi cer scuze ca raspund asa de tarziu. Pe seama blibiei daca esti crestin nu poti sa faci glume sau sa vorbesti urat despre ea.

| OOOLEOOO a răspuns (pentru catalynx):

Biblia e doar o carte, cea ce conteaza este cea ce inveti din ea! Mai bine arunci o biblie veche si iti cumperi alta noua si sa inveti ceva din acea noua, decat sa o pastrezi pe cea veche zicand ''e veche nu-mi vine sa o citesc''.

| catalynx a răspuns (pentru OOOLEOOO):

Dar nu te gandesti ca blibia aia este sfintita ori ca sa arunci ceva sfintit este cam pacat. De curiozitate din ce religie esti?

| OOOLEOOO a răspuns (pentru catalynx):

Ortodox big grin

| nesuferit a răspuns:

O dati in penibil...

| LineGuide a răspuns:

Da, duo la un anticariat, sau la vreo manastire care sigur va aprecia, daca intr-adevar nu mai ai ce face cu ea...desi nu cred...ingroap-o undeva, la vreun mormant
Hristos a inviat!

| 4b a răspuns:

happy inseamna ca ai studiat-o rau de totwinking asa n-o poti pastra, daca are vreo valoare pentru tine, n-o arunca la gunoi, mai bine arde-o(e mai OK scrum decat in saracia aia mizerabila)

| William a răspuns (pentru 4b):

Pai daca zice ca este intr-o stare deplorabila nu numai ca a studiat-o, a memorat-o.

| CharlieHarper a răspuns:

Mai bine dă-o la altcineva sau arunc-o dacă tu așa vrei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Precum dragostea ca o pereche de pantofi.
Dacă tu chiar nu o mai vrei, dă-o cuiva, poate are nevoie de ea. N-o arunca.

| ateuNEGATIV a răspuns:

Dupa mine fa ce vrei tu ma mir ca ai asemenea carte in casa

| 1Mihai1 a răspuns:

Parcă nu credeai in Dumnezeu, ţi-e frică?

| RaduMD a răspuns:

Dacă e vorba de o Biblie obişnuită, atunci nu este păcat să fie aruncată la gunoi din moment ce nu mai poate fi folosită.
Dacă este vorba de o Biblie sfinţită, atunci aruncarea la gunoi este păcat: trebuie arsă, iar cenuşa îngropată, aşa cum se face cu orice obiect consacrat.

| roxaa15 a răspuns:

De ce nu o donezi unei biserici sau unui anticariat sau intreba daca o vra careva, decat sa o arunci

| bogdan1004 a răspuns:

Nu doar daca nu o arunci in bataie de jos sau sa zici eh mie la ce imi foloseste, arunc-o cumpara alta

| わたなべ久美子 a răspuns:

Da, este o carte sfanta. Cel mai bine ar fi sa o pui undeva unde sa nu tederanjeze in pod, in biblioteca.

| Saveryo a răspuns:

Eu zic so duci la OMW sa o pui in baie! Va fi de folos!

| stefancelmare7 a răspuns:

Nu este neaparat un pacat. dar ar fi bine sa o dai altcuiva sau sa o tii.

| madyuki a răspuns:

Lucrurile sfinte care nu le mai poti folosi se ingroapa

| sinners a răspuns:

Nu stiu daca e de ras sau de plans ce raspunsuri vad pe-aici. Daca nu faceti parte din acei batrani pe jumate senili care cred in ceva ca sa se minta singuri ca se duc undeva cand mor, atunci inseamna ca nu va duce mintea si chiar credeti balariile din o carte scrisa de unii oameni care vroiai putere si bani asupra prostilor din vremea aia, sau va faceti cruce in fata oricarei cladiri din beton cu cruce pe ea. mare parte din ce are crestinismul exista cu mult inainte si a fost copiat din alte religii declarate apoi false, de "sfanta biserica".in cel mai fericit caz pot spune ca biblia si crestinismul au fost necesare cand societatea nu avea norme si legi, si prin cele 10 porunci s-a impus o frica de "dumnezeu' si s-au mai redus din crime, violuri etc. dar faptul ca tineri sanatosi la cap inca cred in asemenea baliverne e foarte trist...