| anonim_4396 a întrebat:

Este pacat sa arunci o icoana la gunoi?

49 răspunsuri:
| KlaraWeiss a răspuns:

Da, este pacat sa o arunci. Daca nu o mai vrei, daruieste-o altcuiva. Icoanele (mai ales cele sfintite) nici macar nu se sterg cu aceeasi carpa de praf ca celelalte obiecte din casa.

| ramona30 a răspuns:

Pai mai sunt cateva miliarde, pana la urma e ceva comercial, e un produs care nu iti mai foloseste, ce pacat sa fie aici.

| Trinitas a răspuns:

Da. Mai bine deschizi toate robinetele, dai drumul la apa in cada si le lasi sa curga toata ziua. Oricum nimanui nu-i foloseste, dar sa arunci icoanele la gunoi, Dumnezeule, asta-i cel mai mare pacat posibil!

Răspuns utilizator avertizat
| Maidanezul a răspuns:

Te duci cu ea la sf biserica si il intrebi pe Parinte icoanele uzate am auzit ca se ard, Biserica are o rinduiala, sau daca au fost ff valoroase si facatoare de minuni sunt inglobate in alta icoana Avem ex pe muntele Athos si la noi in tara dupa ex athonit. Daca icoana este inca buna geam spart rama o poti da la reparat si o dai la un crestin pe strada. Banuiesc ca nu ai ramas in 10 lei Eu in talcioc am gasit o icoana cu Maica Domnului si Pruncul era facuta pe foaie de Cu artizanat in metal, Cerea 8 lei o scot la 5 lei si nenea zice, nu este bine sa te tocmesti la icoane si am mai dat 4 lei 5+4=9>8 Acum sta la loc de cinste cu un beculet de scoala de radio aprins permanent de 3 ani.O iubesc si acolo va ramine cit traiesc eu.

| Maidanezul a răspuns:

Ia uite ce zice un Analfabet Functional "Eu nu-i înţeleg pe aceştia de mai sus, cică e păcat să arunci la gunoi o bucată de hârtie, după ei şi dacă desenezi două beţe să formeze o cruce pe o hârtie, şi apoi arunci hârtia, e păcat."
Bravo Analfabetule Functionind inca, de ce nu dai la gunoi banii de hirtie? si sunt frumosi decorati, poti face un pustiu de bine sa ii donezi ca vad ca dormi pe salteaua cu hirtii de 100 de euro ca moneda nationala Leul nu e de nasul tau

| Ucigasuldeprostie a răspuns (pentru Maidanezul):

Inteleg ca nu ai casa si vrei sa fi adoptat, dar latra la alte porti ca ale noastre sunt edoar persoanelor care au si materie cenusie pe langa buretele ala care tu il ai in cap si noi il numim creier. happy O zi placfuta sa ai.

| anonim_4396 explică (pentru Maidanezul):

Ce penibil.Ai invatat si tu ce inseamna analfabet functional si acum il folosesti in mai toate raspunsurile.

| Maidanezul a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu te vezi in oglinda nu ma invinovati pe mine ca tu esti AF

| Maidanezul a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce ai patit ma ca varsasei galeata cu vopsea in pat pe la conversatii si intrebai cu ce sa o cureti teme tot pe acolo dar esti multifunctional

| anonim_4396 explică (pentru Maidanezul):

Se poate ca un raspuns al tau sa fie scurt si la obiect? Adica lipsit de alte aberatii?

| anonim_4396 explică (pentru Maidanezul):

Eu ma vad foarte bine in oglinda.Tu nu ma cunosti pe mine deci nu ai de unde sa stii ca sunt eu sau nu AF.Si nu sunt... am spus ca aberezi, nu ca nu inteleg ceea ce aberezi.Cine e analfabetul functional aici din moment ce eu am spus o chestie iar tu ai tras alta concluzie?

| monstrulet a răspuns:

Doar daca nu-i sfintit si gunoiul.

| n0matterman a răspuns:

E pacat...ca ai dat bani pe ea.

| Ucigasuldeprostie a răspuns:

Doamne da prosti si ignoranti mai sunteti ( majoritatea nu toti )! Icoana e doar o metoda de a face bani pai pacaliti ce sunteti! Si pisa toti preotii pe icoanele voastre si pe ce credeti voi despre ele.

| Maidanezul a răspuns (pentru Ucigasuldeprostie):

Bre @Ucigasuldeprostie esti incurabil pai tu ce faci ce omori la tine arunci pe aici dar vad ca p,,, la tine se praseste ca pirul si il descarci pe site cu furcoiul din carul plin eu zic sa te potolesti.Ia si tu un tractor UTB 650 trage lejer 3 remorci si cari ce omori la tine si te duci si le dai foc nu le trintesti pe aici ca ai facut stratul de 0, 5m

| Raducu1 a răspuns:

Pai,asta inseamna ca il arunci pe Dumnezeu la gunoi.Deci,da,suna a pacat.

| Eღilia62 a răspuns:

Da,normal.Este pentru ca ele ii reprezinta pe Sfinti, Iisus Hristos, Maica domnului etc.

| Skylerx a răspuns:

Da, este mare pacat daca este sfintita. Oricum, este pacat sa o arunci pentru ca este in imagine un sfant sau Iisus chiar, poate si Sf. Maria cu pruncul Iisus.

| aladinbeci a răspuns:

Si eu zic ca e mare pacat s-o arunci deoarece icoana arata o imagine a unei persoane sfinte. Poate arata Chipul lui Dumnezeu, al Fecioarei Maria, al unui alt sfant, poate infatisa o scena biblica etc. Nu poti trata o icoana ca pe un tablou oarecare.

| Avatar001 a răspuns:

Da e pacat.

| Michael54654654 a răspuns:

Da,sa arunci o icoana este mare pacat. Fiindca o icoana este sfintita.Iar tu acasa nu o poti face.
Daca ai facut asta, Du-te la biserica si Spodeveste-te!

| NoNaMe2000 a răspuns:

Foarte pacat big grin

| D13666 a răspuns:

E pacat daca o arunci fara sa o arzi inainte sau sau o calci in picioare cum merita facut. happy

| Liviu a răspuns:

Well... daca e sfintita cred ca e pacat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da desigur deoarece arunci un lucru sfant la gunoiwinking mai bine nu-l arunca si da-l la o persoana cadou sau pur si simplu...winking
pup:*

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Auzi, sa cumperi icoane cat mai multe. S-a prostit lumea rau de tot.

| OaNaツ a răspuns:

Nu stiu dar am sa-l intreb pe domul meu profesor de religie si cand voi afla iti voi da si tie raspunsul BN?

| EllaLemonade a răspuns:

NU stiu ce sa zic daca e sparta si nu mai poate fi folosita nu e pacat dar imediat trebuie sa o inlocui cu alta noua

| Raducu1 a răspuns (pentru EllaLemonade):

Dar de ce neaparat sa inlocuim vechiul cu noul? De ce neaparat vechiul e varza,iar noul e tare? Ce,daca n-ai icoana noua,atunci esti pacatos sau nu esti la moda, sau ce? Mai bine iti iei una noua, dar pastreaz-o si pe aia veche.Nu te deranjeaza daca lasi in casa zeci de CD-uri de care nu te-ai mai atins de 20 de ani, dar te deranjeaza daca lasi o icoana veche sau sparta.Ce lume nebuna!

| M_5636 a răspuns:

Este pacat pentru prin icoane cinstim Sfintii si pe Dumnezeu

| Vesta a răspuns:

Nu.Stii chiar e gresit sa te rogi la ele deoarece Dumnezeu a spus in Exodul 20:4, 5 ca nu trebuie sa ne inchinam idolilor sau icoanilor ci direct lui Dumnezeu.

| Maidanezul a răspuns (pentru Vesta):

@Vestea Stii chiar e gresit sa te rogi la ele deoarece Dumnezeu a spus in Exodul 20:4, 5 ca nu trebuie sa ne inchinam idolilor sau icoanilor ci direct lui Dumnezeu.

@Maidanezul
Bine ca ai aparut si tu ca te maninca pielicica din cite vad eu zic sa te astimperi. Inainte sa postezi cintareste de 10 ori ce arunci. Daca nu pricepi am privat daca tot nu vrei sa pricepi am leac

| Vesta a răspuns (pentru Maidanezul):

Hei ceva nu iti place? Ai probleme? scriem si le rezolvam noi maidanezulei.Si fii atent cu amenintarile daca nu stii cine sunt in realitate...

| Maidanezul a răspuns (pentru Vesta):

Stii chiar e gresit sa te rogi la ele deoarece Dumnezeu a spus in Exodul 20:4, 5 ca nu trebuie sa ne inchinam idolilor sau icoanilor ci direct lui Dumnezeu.
Mai citeste inca o data cele scrise de tine le ai mai sus. Pune mina si citeste si cele scrise de Ema ai cu miile apoi daca nu pricepi ceva o intrebi pe ea.Credeam ca vei pricepe si tu dar ma insel chiar esti depasit."eu am zis asa "tot nu vrei sa pricepi am leac" Incearca si citeste si de la dr la stg poate ajuta ca de sus in jos si de jos in sus nu ai reusit.
@ Vesta Si fii atent cu amenintarile daca nu stii cine sunt in realitate?
@Maidanezul Chiar nu stiu cu cine te certi si de cine esti amenintat. cine esti in realitate chiar nu ma intereseaza

| Vesta a răspuns (pentru Maidanezul):

Maidanezulei eu nu inteleg ce vreai de la mine? Tu lamureste normal sau nu poti? O duci binisor cu capatina? caci comentariile tale lasa de dorit...

| Maidanezul a răspuns (pentru Vesta):

Ia uite ce veste minunata te citez "Stii chiar e gresit sa te rogi la ele deoarece Dumnezeu a spus in Exodul 20:4, 5 ca nu trebuie sa ne inchinam idolilor sau icoanilor ci direct lui Dumnezeu."
Am incheiat citatul
Comentez,,,,, 144000?

| anonim_4396 explică (pentru Maidanezul):

Se pare ca suferi de un caz rar de dementa.Mai nou vad ca vorbesti si singura...

| Maidanezul a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce ai ma de sari prin gard la mine, eu iti fac temele la mate si tu uite cum ma faci. Esti un copil rau si neastimparat,

| anonim_4396 explică (pentru Maidanezul):

Tu cu 4 clase nu esti in stare sa rezolvi o problema cu Pitagora.

| Vesta a răspuns (pentru Maidanezul):

Eu nu stiu ce te-ai aninat tu de mine dar am observat ca pe TPU tu nu ai reputatie buna si nimeni nu iti atrag atentie tie.Eu tot nu o sati atrag atentie.Am terminato cu tine.
Ciao (ham-ham);-)

| Maidanezul a răspuns (pentru Vesta):

Domnul sa fie cu tine si sa te aiba in paza lui

| Vesta a răspuns (pentru Maidanezul):

Ms multt. Iar tie sati daie Dumnezeu intelepcine si minte sanatoasa...

| Maidanezul a răspuns (pentru Vesta):

Sa fie primit

| anonim_4396 explică (pentru Maidanezul):

Sa fie caci ai nevoie...

| Maidanezul a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce ai ma ?

| anonim_4396 explică (pentru Maidanezul):

Mda.Se vede ca esti analfabeta functionala... bine ca stii sa vorbesti de altii dar pe tine nu te vezi.

| Maidanezul a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma tu esti un copil rau si rasfatat este ultima data cind intorc obrazul eu zic sa te potolesti, Inteleg ca ai invatat si tu de la mine ceva sincer ma bucur dar inca nu ma deranjez cu tine.Am alti fraieri mai seriosi de rezolvat pe tine te las mai la urma sperind ca te vei cuminti.

| Ksc19 a răspuns:

Nu este nici un pacat.este un pacat sa il arunci pe dumnezeu la gunoi cum fac multi oameni pacatuind.nu stiu ce au ortodoxi cu icoanele.ele nu inseamna nimic. dumnezeu nea creeat lui trebuie sa ne inchinam nu unei icoane