| stresat a întrebat:

Este pacat sa te speli de sarbatoare sau duminica?

Răspuns Câştigător
| whitehair a răspuns:

Categoric nu.Insusi Iisus a spus fariseilor-sarbatoarea a fost facuta pentru om si nu omul pentru sarbatoare.

42 răspunsuri:
| alexshobyx a răspuns:

Normal ca nu.

| MikyMi a răspuns:

Nu!
Este absolut necesar sa ne spalam. Nu zice nicaieri ca ar fi pacat.

| oanapink a răspuns:

Nu, eu ma spal in fiecare duminicahappy nici de sarbatoare nu este un pacathappy

| freakazoid a răspuns:

E pacat daca umbli nespalat in zi de sarbatoare! laughing

| alter4ego a răspuns:

laughing altii nici cand e sarbatoare nu se spala si tu iti faci griji? igiena nu are legatura cu credinta. daca e sarbatoare trebuie sa miros a transpiratie? toate sacrificiile astea pentru religie mi se par inutile inclusiv postul si de astea ca nu ai voie sa speli haine sau sa te speli

| Kiddzo a răspuns:

Ce naiba? Nu-mi spune ca si asta apare in biblie!

| heisenberg a răspuns:

E pacat daca te speli DOAR duminica.

| stresat explică:

Ms de raspunsuri. Ma contrazic cu prietena, ea zice ca e pacat, eu zic ca nu este si vroiam ce cred si alte persoane.

| stresat explică (pentru stresat):

*si vroiam sa vad ce cred si alte persoane

| ImiPlaceSaEnervezLumea a răspuns:

Doamne sfinte! unde ai auzit tu asta?

| simona2014 a răspuns:

Daca esti copil adica intre 10 si 12 ani ai voie ca esti copil si nu faci nici un rau dar de obicei este pacat cei care zic ca nu e pacat e ca si cum ai zice ca nu exista dumnezeu

| AdrianStanciu a răspuns:

Da, buna intrebare! Este pacat? Hai sa vedem ce a facut Fiul Domnului inaintea Cinei cea de Taina: a spalat picioarele ucenicilor. Si era sarbatoare. Pot spune babele, dogma, cultul, ce vor: de sarbatoare, mintea, sufletul si trupul ar fi PACAT sa nu fie curate.

| stresat explică (pentru ImiPlaceSaEnervezLumea):

La prietena mea bisericoasa. ieri nu a vrut sa se spele pe cap ca este "pacat"

| yiulius a răspuns:

Profii astia de religie sunt batuti in cap e pacat daca te speli de sarbatoare e pacat sa te vopsesti e pacat sa faci *** de sarbatoare e pacat sa te distrezi de sarbatoare pai frate la ce dracu neo mai dat Dumnezeu viata ca sa ne rugam si sa ne milogim in fiecare zi? Eu cel putin traiesc cu credinta ca atat timp cat nu faci tampenii ucizi violuri si alte din astea good e in perfecta armonie cu tine nu cred ca vrea sa iti traesti viata slujindul pe el continuu parerea mea desigur se vor trezi unii mai "credinciosi" si o sa ma contrazica

| Voluntar a răspuns:

Nu e nici un pacat! Cine a mai scos-o si pe-asta! Te speli cand vrei...

| DreamAutopsy a răspuns:

Este păcat să respiri oh go on

| stresat explică (pentru simona2014):

Si tu cati ani ai, 14?

| Voluntar a răspuns (pentru AdrianStanciu):

Ai perfecta dreptate. Nu e pacat.

| ImiPlaceSaEnervezLumea a răspuns (pentru stresat):

Pacat este atunci cand stai nespalat! spune-i prietenei tale sa nu mai creada toate prostiile auzite de la x sau y! este pacat cand esti murdar \nespalt, nu curat!

| Alex a răspuns:

Tu si prietena ta in ce religie credeti? Poate in religie ei este un pacat.

| MMihai a răspuns:

Unii zic că este păcat să speli,(haine, rufe, etc. ) de sarbatoare sau duminica, nu să te speli tu pe tine!

| krmen a răspuns:

Nu

Răspuns utilizator avertizat
| SuPrAaDoZaaDeViSe a răspuns:

Nu! e pacat sa fi nespalat.

| SaveTheNature a răspuns:

In viata 3 lucruri conteaza:
Credinta Speranta Si Dragostea (cea mai importanta fiind dragostea, iubirea)
Restul nu conteaza.

| LgMihail a răspuns:

Sfintii Parinti recomanda sa cinstim zilele de sarbatoare si ziua Invierii Domnului (duminica). Sunt zile de odihna. Prietena ta face bine si ai face bine sa nu o smintesti. big grin

Este absurd sa faci "targuri" de genul. Pur si simplu, daca te speli sambata sau... marti...sau in alta zi, nu patesti nimic. big grin

| AdrianStanciu a răspuns (pentru LgMihail):

Pentru LgMihail: am inteles ca exceptand Duminica de la baita nu patesc nimic. Duminica ce patesc? Sunt tare curios! tongue

| Beeeeeeeeee a răspuns:

God. unde ai auzit cacatu astalaughing?

| TatSergiu a răspuns:

Dacă e așa îs mare păcătos... ma duc să mă spovedesc. laughing)

| danut a răspuns:

Totul tine de dorinta ta de a respecta ce spun oamenii sau Dumnezeu si care este scopul acestui respect.