| anonim_4396 a întrebat:

Cei mai multi, in special cei mai maturi spun ca este pacat sa iti faci baie sau sa te speli pe cap in zilele de Duminica, zilele de sarbatoare, este adevarat? Stiu ca Duminica este o zi in care te odihnesti dar de ce nu ai voie sa te ingrijesti pe sine? Imi poate raspunde cineva, nu inteleg de ce.

Răspuns Câştigător

Traditie proasta transmisa din mosi-stramosi.
Intreaba orice teolog si o sa-ti spuna ca ce nu e bine sa faci nu e bine sa faci in alea 2 ore cat tine slujba la biserica. Nu toata ziua.

Cumva, la mine se nimereste sa fac curatenie generala in zilele de duminica, cel mai des.
Banuiesc ca se pregateste un cazan destul de fierbinte pentru mine undeva.

But who cares?
Poti sa iti faci baie sau sa te speli pe cap cand simti tu. Daca trebuie sa te uiti in calendar cand intreprinzi astfel de actiuni banale inseamna ca ai o problema.

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu are nimic

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Se "zicea" ca in marile sarbatori nu ar fi bine sa te speli, in rest... nu conteaza asta duminica, daca doar la asta te referi.

Numai bine! ^_^

| Freya1 a răspuns:

Eu nu am auzit de asa ceva.

| SilentRain a răspuns:

Nici unul matur nu o sa iti spuna sa stai nespalat

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai de sarbatori trebuie sa arati cel mai bine! Si stim cu totii ca parul arata cam dubios abia spalat, cel mai bine arata a doua zi! De aici vine aceasta pilda, ca sa te speli cu o zi inainte de Dumineca si Dumineca sa ai parul frumos, catifelat si usor de aranjat.