| Rombix a întrebat:

Este religia crestina benefica pentru om?

8 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Daca sa-r respecta cu adevarat porunca lui iisus, privind iubirea fata de aproapele tau, nu e o idee rea

| GabiDumitrescu a răspuns:

Sigur ca da. Mai ales pentru ala care traieste bine-mersi de pe urma ei.

| mentholinks a răspuns:

Daca s-ar rezuma strict la cele 10 porunci si la celelalte 2 da, ar fi benefica. Dar cum e in prezent e o idiotenie sa fii adept la asa ceva.

| xerxes1 a răspuns:

La fel ca ciuma.

| Mclaren12 a răspuns:

Logic ca nu.

| drutzix a răspuns:

Depinde de persoana.
E benefica pentru ala care vrea sa omoare oameni si ii este frica de iad? Da
E benefica pentru aia care discrimineaza impotriva altor persoane pe baza religiei? Nu.
Fiecare individ e diferit deci religia va avea un efect diferit.

Daca e benefica pentru societate ar fi alta discutie.

| Viitorulapropiat a răspuns:

Depinde... este benefica in sensul ca te opreste sa faci anumite lucruri daunatoare.

| Aslam a răspuns:

Religia este un nou sinonim pentru cancer.