| anonim_4396 a întrebat:

Consideri ca religia crestina e perfecta?

14 răspunsuri:
| OOOLEOOO a răspuns:

O religie nu este perfecta, omnipotentul ei este.

| RAY a răspuns:

Orice religie are ca baza minciuna ca exista un creator iar crestinismul nu duce lipsa de minciunii desi e imperfecta

profil = blog

| M25M a răspuns:

Orice forma de religie poate fi failibila deoarece implica prezenta omului in mecanismele acesteia iar omul este failibil, deci nu.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut. În Matei 7:21 chiar Isus a spus: Nu oricine îmi zice: «Doamne, Doamne» va intra în regatul cerurilor, ci acela care face voinţa Tatălui meu care este în ceruri. 22 Mulţi îmi vor zice în ziua aceea: «Doamne, Doamne, n-am profeţit noi în numele tău, n-am scos noi demoni în numele tău şi n-am făcut noi multe lucrări de putere în numele tău?» 23 Şi totuşi, atunci le voi mărturisi: Niciodată nu v-am cunoscut! Plecaţi de la mine, voi, lucrători ai nelegiuirii!
Deci, nu toţi care se pretind a fi creştini sunt în realitate. Iar asta afectează cum este privit creştinismul în general. O seară bună.

| reihiuke a răspuns:

Religia crestina se imparte in mai multe cercuri. Exista crestinism ezoteric, mezoteric si exoteric. Daca vorbesti de cel exoteric (format din toate cultele pe care le cunoastem), atunci acela e lipsit de substanta si de o directie obiectiva, datorita nivelului oamenilor care-l propavaduies.

| IoanieCriminalul a răspuns:

Nu deoarece nu pot explica unele argumente aduse impotriva lor.

| Skypee a răspuns:

Sincer nu stiu, cred ca nu si nu imi pasa deoarece nu imi pasa de religie asa mult, pentru mine e de ajuns sa cred in Dumnezeu si atat.

| FuckTWorld a răspuns:

Nici o religie nu este perfecta.Crestinismul=Minciuna. Religia crestina nu isi are radacina in religia vechilor crestini, caci primii crestini erau de religie mozaica iar primii "crestinii" erau doar niste sectanti ai acestei religii.Crestinismul din zilele noastre nu are nici o legatura cu Dumnezeu.Este o facatura ordinara politico-religioasa cu scopul de a indoctrina, controla si a manipula masele.Fiecare religie este un cancer pentru dezvoltarea si maturizarea ta ca persoana.Bisericile, organizatiile religioase multiplica la infinit minciunile, numai pentru a proteja o singura minciuna, existenta lui Dumnezeu.

| freebiker a răspuns:

Crestinismul in sine este o idee buna... nu stiu cand va fi pusin practica

| reihiuke a răspuns (pentru freebiker):

Crestinismul nu poate fi pus in practica in forma in care este "predat". Si nu toti il pot pune in practica. Trebuie sa ai "cu ce sa il pui in practica". Spre exemplu, un maestru spunea ca oamenii nu sunt capabili sa fie crestini. Ei deocamdata nu sunt capabili, dar pot deveni capabili, apoi pot ajunge crestini. Religiile au pierdut mijlocul acestui lant. Au pierdut acest "cum sa devii capabil". Ele spun doar cum suntem astazi si cum ar trebui sa fim. Dar nu au si metoda ca sa ajunga acolo. Noi nu suntem capabili sa ne controlam starile. Cel mai mic eveniment ne poate schimba starea, fara ca noi sa putem opune nici cea mai mica rezistanta. Si acum citez:

"Dar realitatea este cu totul alta. Lucrurile nu au fost mereu așa cum sunt acum. Doar de puțin timp oamenii au uitat prima parte a acestei învățături. Uitând-o, ei au pierdut mijlocul pe care îl aveau de a deveni capabili. Și, într-adevăr, acest lucru a devenit imposibil pentru ei.
Să se întrebe fiecare dintre voi, simplu și sincer, dacă poate iubi toți oamenii. Dacă a băut o ceașcă de cafea, iubește. Dacă nu, nu iubește. Cum se poate numi asta creștinism? "

| reihiuke a răspuns (pentru freebiker):

Apoi modul de a deveni capabil nu poate fi invatat din carti. Trebuie o instruire directa. Nu poate produce rezultate decat daca omul il capteaza cu toti centrii sai. Prin minte, emotie si miscare. Iar prin carti nu putem lua informatie decat mental. Prin urmare, el nu poate fi explicat sau expus in carti, deoarece nu ti-ar folosi la nimic si nu te-ar ajuta. In Biblie se gasesc explicate unele legi, dar daca le citesti fara sa cunosti acest "mijloc", nu intelegi nimic. Spre exemplu, noi nu realizam ca oamenii sunt pe nivele diferite si ceea ce i se poate intampla sau simti un om de pe un anumit nivel nu poate simti sau nu i se poate intampla altuia, de pe un alt nivel. Noi cand citim Biblia, punand toti oamenii in aceeasi oala si categorie, credem ca tot ceea ce scrie acolo si se aplica oamenilor, ni se aplica si noua si aici e cea mai mare greseala. Citim parabola cu rusaliile, cu coborarea Duhului Sfant si apoi generalizam crezand ca toata lumea poate primi "Duh Sfant" la orice ora din zi si noapte. Apoi zicem ca asa scrie in Biblie.

| loIosaurus a răspuns:

Nu.

| anonim_4396 explică (pentru loIosaurus):

Atunci cum poti spune ca dumnezeu e perfect cand legea/religia sa nu e perfecta?

| loIosaurus a răspuns (pentru anonim_4396):

Religia este un termen destul de controversat.
Deriva din "religare" adica reunire a omului cu Dumnezeu. Exista mai multe religii cu acelasi scop.Nu sunt perfecte deoarece oamenii nu sunt perfecti.