| 220V a întrebat:

De ce religia crestina nu e considerata politeism?

84 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Pentru ca crede intr- un singur Dumnezeu Trinitatea.

| GRs a răspuns (pentru EmaS):

Sa inteleg ca Iisus e tot Dumnezeu si se ruga Lui Dumnezeu, adica se ruga Lui insusi?
Si Duhul Sfant care e tot Dumnezeu si Iisus s-a aratat la botezul Lui Iisus, deci Dumnezeu a fost in doua locuri deodata dar cu personalitati diferite?

| EmaS a răspuns (pentru GRs):

Este greu sa intelegi aceasta docrtrina. Este un singur Dumnezeu care se descopera prin trei persoane: Dumnezeu-Tatal, Dumnezeu-Fiul si Dumnezeu-Duhul Sfant.

| 220V explică (pentru GRs):

Si in afara de asta, sfantul duh a lasat-o pe maria insarcinata, care de fapt fiind dumnzeu. Isus a fost tot dumnezeu, deci si-a lasat propia mama insarcinata.

| 220V explică (pentru EmaS):

Deci are tripla personalitate? Si eu cu dubla personalitate sunt considerat ciudat...

| GRs a răspuns (pentru EmaS):

Cum am mai spus Iisus se ruga lui Dumnezeu, adica se ruga Lui insusi?
Daca nu sunt toti trei acelasi Dumnezeu, atunci sunt trei zei diferiti, deci religia crestina e politeista.

| EmaS a răspuns (pentru 220V):

Ei sunt una si aceeasi persoana, au aceeasi gandire, acelasi caracter, atribute, prioritati. (Eu si Tatal una suntem).

| 220V explică (pentru EmaS):

Deci sa inteleg ca s-a sacricat pe el insusi pe cruce pentru niste pacate pe care inca nu le-am comis si in afara de asta, ce sacrificiu ii ala stiind ca nu pateste nimic si ca va invia dupa 3 zile?

| EmaS a răspuns (pentru 220V):

Omul prin neascultare de Dumnezeu a pacatuit si plata pacatului este moartea. Dumnezeu este sfant si drept.El in sfintenia Lui trebuie sa pedepseasca pacatul.Plata pacatului este moartea.Sangele reprezinta viata.Inainte,in dragostea Lui accepta sangele animalelor ca substitut in locul pacatosului. Apoi, vazand ca omul pacatuia din ce in ce mai mult, a trimis pe Fiul Sau ca sa plateasca pretul pentru pacatele noastre.El a facut totul pentru noi, noi alegem.

| EmaS a răspuns (pentru GRs):

Dupa cum noi si Isus suntem una, asa si Tatal este una cu Fiul. http://www.gotquestions.org/Romana/Biblia-Trinitatea.html

| 220V explică (pentru EmaS):

Ce te intreb eu si ce imi raspunzi tu. Ca si cum eu te-am intrebat daca iti plac alunele si tu mi-ai raspuns: urasc sa zbor in avion.

| EmaS a răspuns (pentru 220V):

Ti-am explicat ca sa intelegi de ce Dumnezeu S-a intrupat ca sa plateasca pretul pentru pacatele noastre.Isus face numai voia lui Dumnezeu.

| 220V explică (pentru EmaS):

Si nu putea sa le ierte pur si simplu, fara sa mai faca scamatorii de genu?

| anonim_4396 a răspuns (pentru 220V):

Cica : "Ei sunt una si aceeasi persoana" dupa care, cateva randuri mai jos "dumnezeu [...]a trimis pe Fiul Sau".

Who needs logic when you got SWAG.

| 220V explică (pentru anonim_4396):

Logica de crestinhappy

| EmaS a răspuns (pentru 220V):

Aveti ochi si nu vedeti, urechi si nu auziti, minte si nu intelegeti.

| EmaS a răspuns:

Acest lucru il face posibil Duhul Sfant care ma lumineaza ca sa inteleg lucrarile lui Dumnezeu.De cand m-am intors la Dumnezeu mi s-a largit orizontul si pot sa spun ca cunosc planul lui Dumnezeu de mantuire.

| EmaS a răspuns:

Cei care au scris Biblia erau sub influenta Duhului Sfant.Nu este carte care sa se compare cu Biblia. In circulatia Ei, in traducerea ei (Biblia a fost tradusa, retradusa si parafrazata mai mult decat orice alta carte existenta). Este unica in supravietuirea Ei chiar prin persecutii. Unica in invataturile ei. Exista lucrari apartinand aproape tuturor marilor scriitori de literatura, scrise special pentru a evidentia influenta pe care Biblia a avut-o asupra lor. Biblia cuprinde proorociile mesianice ale Vechiului Testament care au fost implinite intocmai de Isus Hristos. In intreg Noul Testament apostolii au apelat la doua aspecte pentru a-I dovedi mesianitatea.Primul a fost invierea, iar al doilea implinirea profetiilor mesianice.Vechiul Testament, scris de-a lungul unei perioade de peste 1000 de ani contine cateva sute de referiri la Mesia cel asteptat. Toate acestea implinandu-se in Hristos, realizeaza o confirmare puternica a identitatii Sale de Mesia. Biblia contine 6408 versete cu profetii, dintre care s-au implinit pana acum 3268, in timp ce restul profetiilor privesc evenimente inca viitoare.Asa ceva nu mai exista in nici o alta carte.Este imposibil ca aceste profetii sa se fi implinit la intamplare.

| WhatheWow a răspuns (pentru EmaS):

Spune-mi o singura profetie care apare in Biblie exact asa cum s-a intimplat, fara interpretari, doar una!
Nu e valabila cea cu privire la Isus!

| EmaS a răspuns (pentru WhatheWow):

De ce nu este valabila cea cu Domnul Isus? Vechiul Testament scris de-a lungul unei perioade de 1000 de ani contine cateva sute de referiri la Mesia cel asteptat.Toate acestea implinindu-se in Hristos, realizeaza o puternica confirmare a identitatii Sale de Mesia. O sa scriu mai tarziu alte profetii care s-au implinit.

| WhatheWow a răspuns (pentru EmaS):

Daca toate profetiile sunt ca aceea cu Isus atunci las-o balta! Nici asta nu se poate verifica daca e adevarata.

| EmaS a răspuns (pentru WhatheWow):

De ce nu sunt valabile? Predictiile Vechiului Testament s-au implinit intocmai cum erau scrise cu mult inainte.Ele arata despre venirea Sa,(Isaia 9:6) nasterea (Gen.3:15; Isaia 7:14, Ieremia 31:22),locul(Numeri 24:17, 19), inchinarea magilor(Psalm 72:10, 15; Isaia 60:3, 6), coborarea in Egipt(Osea11:1),masacrul pruncilor(Ieremia 31:15),misiunea si slujba Sa(Genesa 12:3; 49:10; Numeri 24:19; Deutronom 18:18-19),minunile(Isaia 35:5; 42:7; 53:4),propovaduirea(Psalm 2:7; 78:2; Mica 4:2),curatirea Templului(Psalm 69:9),patima Sa, respins de catre iudei si neamuri(Psalm 2:1; 22:12; Isaia6:9), intrarea in Ierusalim(Psalm 8:2; 118:25; Isaia6:9), tradat de un prieten ( Psalm 41:9; Zaharia13:6), vandut pentru 30 de arginti (Zaharia 11:2),moartea tradatorului (Psalm 55:15; 109:17),rabdarea in suferinta(Isaia 53:7-9),rastignirea ( Psalm 22:14, 17; ISAIA 53), oasele nu ii vor fi zdrobite (Psalm 34:20), moartea substitutionara (Isaia 53:4-6; Daniel 9:26), Invierea Sa,(Psalm 16:8; 30:3; Osea 6:2) etc. Spune-mi care dintre ele doresti sa iti dau trimiteri unde sunt profetite si unde s-au implinit.

| WhatheWow a răspuns (pentru EmaS):

Daca poti, chiar te rog pe toate, ca le citesc si daca ai si ceva mai recent sa poata fi verificat e si mai veridic!

| EmaS a răspuns (pentru WhatheWow):

Am editat raspunsul anterior la care am adaugat trimiterile.

| WhatheWow a răspuns (pentru EmaS):

Pai daca nu esti in stare sa le postezi punctual cu citatele exacte din Biblie atunci doar ne aburim in discutii sterile EmaS!

| EmaS a răspuns (pentru WhatheWow):

Poi zi-mi exact pe care vrei sa ti le prezint. :D

http://www.theophilos.3x.ro/......evreu.html

http://www.youtube.com/watch?v=hLQL4yDSoxg

| WhatheWow a răspuns (pentru EmaS):

Pana acum spune-ai ca Biblia confirma atatea profetii; da-mi citatele exacte din ea si ma pot convinge; de ce postezi baliverne de pe you tube sau alte site-uri cu semne de intrebare? Simplu, cate stii tu posteaza-le!

| EmaS a răspuns (pentru WhatheWow):

Eu ti-am dat trimiterile din Vechiul Testament tu trebuie doar sa le cauti sa te convingi ca s-au implinit intocmai. Aici poti sa cauti trimiterile pe care ti le-am dat:http://biblia.resursecrestine.ro/ Hai sa iti prezint o profetie care cu cativa ani in urma ar fi fost imposibil. Apocalipsa 13:16:,, Şi a făcut ca toţi, mici şi mari, bogaţi şi săraci, slobozi şi robi, să primească un semn pe mâna dreaptă sau pe frunte,
17 şi nimeni să nu poată cumpăra sau vinde fără să aibă semnul acesta, adică numele fiarei sau numărul numelui ei.
18 Aici e înţelepciunea. Cine are pricepere să socotească numărul fiarei. Căci este un număr de om. Şi numărul ei este şase sute şaizeci şi şase.,, In Biblie este scris cu mii de ani in urma ca va veni vremea cand nu vei putea sa vinzi sau sa cumperi fara acel semn care va fi pus pe mana sau pe frunte? Oamenii de stiinta au cheltuit milioane de dolari ca sa descopere acest cip si sa ajunga la concluzia ca locul cel mai bun de ca sa fie implantat la om este pe mana sau pe frunte.Trebuie sa fii orb ca sa nu vezi cum se implineste Biblia sub ochii tai. Creatorul microcipului dupa ce a realizat ce a facut si ca in Biblie este scris despre acest lucru, el s-a pocait si spune tuturor pericolul la care se expun daca vor primi acest semn.Raportul atrage atenţia şi asupra faptului că există mari riscuri ca cipul să se spargă în interiorul corpului. Ele contin litiu, care este un material foarte toxic. Este scris:,,Dar cei ce vor primi cip-ul se vor umple de o buba rea, si vor fi aruncati in iazul cel de foc impreuna cu fiara.,, http://www.youtube.com/watch?v=B9JKfiyPrKQ

| WhatheWow a răspuns (pentru EmaS):

Deci, daca tu crezi ca in felul acesta, cu astfel de aberatii poti sa convingi un om de 40 de ani si destul de citit atunci, nu pot decit sa spun las-o balta ca si eu si tu ne pierdem timpul degeaba. Si eu am citit Biblia, toata, in urma cu vreo 27 de ani si nici atunci nu m-am convins de veridicitatea continutului iar cu siguranta ca nimic din ea nu s-a schimbat pana azi. Am crezut totusi ca aduci ceva dovezi dar nimic, doar baliverne.
Sa stii ca pentru multi Catrenele lui Nostradamus sau profetiile, daca vrei sunt mai veridice decat cele din Biblie si pentru asta Nostradamus nu era vreun prooroc sau mesia.
Pentru mine si profetiile lui sunt zero caci e doar chestie de interpretare. Eu sunt "franc", nu cred in supranatural si sunt trecut destul de mult prin lume fara sa fi vazut sau auzit ceva cat de cat credibil in aceasta privinta.
Multumesc oricum de stradania cu care ai incercat sa ma lamuresti dar in lumea mea, vorbele nu sunt altceva decat vorbe si nimic mai mult!

| EmaS a răspuns (pentru WhatheWow):

Oamenii de stiinta afirma veridicitatea Bibliei. Exista marturii istorice care vin in sprijinul credintei crestine.Dovezile arheologice confirma veridicitatea Bibliei.Nici o afirmatie din Biblie nu s-a dovedit a fi falsa.Niciodata referirile stiintifice din Biblie nu au trebuit sa fie revizuite pe bazele rezultatelor cercetarilor. Dimpotriva, exista numeroase exemple pentru faptul ca amanuntele stiintifice din Biblie au fost confirmate stiintific de abia la sute de ani dupa scrierea lor. Depinde cu ce scop citesti Biblia.Imi pare rau ca nu vrei sa cauti adevarul.Tu pierzi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru WhatheWow):

Deja nu mai pot. Permite-mi sa ma bag si eu in seama. (ea ma are la ignore si nu vede comentariul meu)

1 - "Dovezile arheologice confirma veridicitatea Bibliei"... Spune-i sa numeasca cele mai importante "dovezi".

2 - "Nici o afirmatie din Biblie nu s-a dovedit a fi falsa"... exceptand potopul, turnul babel, cele 10 porunci, existenta vrajitoarelor, soarele nu se roteste in jurul pamantului, liliecii nu sunt pasari, magari si serpi vorbitori si multe altele.

3 - "Niciodata referirile stiintifice din Biblie nu au trebuit sa fie revizuite pe bazele rezultatelor cercetarilor". chiar trebuie sa mai scriu si aici?

4 - "Exista numeroase exemple pentru faptul ca amanuntele stiintifice din Biblie au fost confirmate stiintific de abia la sute de ani dupa scrierea lor"... sunt curios cam care ar fi acele exemple. Spune-i sa le numeasca.

* dovezile si amanuntele stiintifice sa fie prezentate cat mai detaliat.

| WhatheWow a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu siguranta ca e in zadar! laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru WhatheWow):

Acum stiu ce gen de persoane este ea si iti dau dreptate.

Uite un site acceptabil. Sper ca stii engleza. Articolul "Ie despre stiinta din biblie".

http://rationalwiki.org/......eknowledge

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu am cum sa le prezint cat mai detaliat pentru ca ele sunt cuprinse in mai multe carti si aici nu imi permite spatiul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Ce ai zis tu acum reprezinta doar o scuza penibila. Exista internet si exista "link-uri". Spre exemplu, daca vrei sa cauti date despre diverse chestii stiintifice, cu cateva click-uri poti arata si altora descoperirile respective cat mai detaliat.

Deci... daca ai dovezi si amanunte stiintifice asa cum te lauzi, prezinta-le. Daca nu le ai, atunci mai bine taci, nu te lauda cu ceva ce nu ai.

Daca o arzi cu "eu am dovezi, am descoperiri stiintifice" si alte chestii de genul, atunci trebuie sa le prezinti cat mai detaliat. Nu merge sa zici doar "un nene a zis" si gata. Nu asa functioneaza. La fel cum tu ceri date cat mai exacte cand ti se ofera citate din biblie, asa si eu sau altii iti vom cere datele cat mai amanuntite legate de acele dovezi/studii/amanunte stiintifice sau alte chestii pe care le pretinzi ca le ai.

| EmaS a răspuns:

Ai vrea tu!

| UnOmGanditor a răspuns (pentru EmaS):

Mai Ema acu pe bune nu mai amesteca STIINTA cu RELIGIA.
STIINTA si ma refer la STIINTA nu la arheologi nu confirma ca dumnezeu exista.
STIINTA se afirma prin alte teorii ale crearii universului!
STIINTA a zis ca Pamantulul se invarte in jurul Soarelui (contrar bibliei)
- si vad ca aici ai ezitat sa-i dai un raspuns lui Gaia, sa inteleg ca tu crezi ca soarele se invarte in jurul nostru?-
STIINTA a zis ca Pamantul e ROTUND contrar RELIGIEI.
STIINTA a zis ca suntem evoluati din maimute si nu BIBLIA

Mai afirmi prin unele posturi ale tale ca BIBILA este scrisa de oameni cu sfantu duh si nu stiu ce abureli. Pe bune chiar nu vezi nimic in jurul tau?

Ne zici pe aici de profetii ale Bibliei si apoi ne iei cu numarul 666 si microcipuri implantate in mana. Tu chiar crezi asa ceva?
Nu poti si tu sa deschizi ochii, sa te documentezi si de la altii in afara de site-uri religioase si biblie?
Chiar esti asa de inchisa in mintea ta incat nu reusesti sa-ti dai seama de ceea ce e in jurul tau?

Uite, nu-ti zic eu ce e bun si ce e rau (contrar bibliei), eu iti zic doar sa lasi pentru o zi tot ceea ce ALTII sau ALTCEVA (carti, jurnale, etc.) te-a invatat si sa te documentezi pe cont propriu. Fara a ti-o impune nimeni! Pune-ti niste intrebari fara sa ti le impuna nimeni si poate vei avea si tu o revelatie si vei intelege ca ce-i impus nu intotdeauna se mananca.

Intorcandu-ma la intrebare:
monotesim = a crede intr-un singur zeu
politeism = in mai multi zei
Contrar afirmatiei: religia CRESTINA
Religia poate fi de mai multe feluri insa nu crestina, crestin e o persoana care CREDE in ceva sau cineva.
Poate vroiai sa zici RELIGIA MONOTEISTA, asa da!
Pai simplu e un nonsens ca multe altele...e un nonsens ca si universul, "creatia", viata, etc...
Nu vei gasi niciodata un sens pentru ca nu are un sens, poate imi explica acum EmaS cu citate din biblie de ce a zis X si Y, insa daca eu intreb ceva in domeniul A ea imi raspunde din domeniul B.

Asta pentru ca nici EmaS nu prea stie ce vorbeste, ea crede in ceva dar nu stie sa-si explice iei insasi in ce. N-am nimic contra ta EmaS insa comentariile tale m-au adus la aceasta concluzie..dezinformezi la greu.
Si daca vrei o dovada tocmai ai zis ca STIINTA nu neaga RELIGIA.
Daca te uiti in istorie cati oameni de stiinta au fost pedepsiti de religie pentru ca cica "erezii"... zic eu ca intri cu capul in pamant. Am mai adus niste argrumente mai sus si a mai raspuns si Gaia cu unele, chiar n-am chef s-o iau de la capat.

| EmaS a răspuns (pentru UnOmGanditor):

Ganditorule, eu spuneam ca Biblia este o Carte adevarata pentru ca tocmai oamenii de stiinta au cercetat, au analizat si au ajuns la concluzia ca este este adevarata. Iata exemple de carti pe care ti le recomand cu multa caldura:,, Josh McDowell a conferentiat in 84 de tari, in peste 700 de universitati. Este autor si co-autor la peste 75 de carti din care a vandut mai mult de 10 milioane de copii in toata lumea.

Printre cele mai cunoscute lucrari ale sale se numara Marturii care cer un verdict publicata in 1972 si desemnata de World Magazine ca una dintre cele mai bune 40 carti ale secolului si Mai mult decat un simplu tamplar, tradusa in peste 50 de limbi. In anii 90 Josh a lansat o alta serie de carti care au devenit resurse fundamentale in domeniul moralitatii si problemelor tinerilor: De ce sa astepti, Right from Wrong si Generatia Instrainata.

Studii

Initial a inceput pregatirea pentru o cariera politica inscriindu-se la colegiul Kellog din Michigan pentru a studia dreptul. Dupa convertirea sa la crestinism s-a transferat la Wheaton College din Illinois unde a fost licentiat in Economie si Afaceri in 1962.

A obtinut masterul in teologie absolvind Magna Cum Laude Talbot Theological Seminary in 1966.

In 1982 primeste un doctorat onorific in Drept acordat de Simon Greenleaf School of Law ca recunoastere a scrierilor si lucrarii sale.

Josh McDowell spune despre sine: Am fost un sceptic pana am inceput sa studiez serios ceea ce afirma despre sine Iisus Christos. In facultate am intalnit cativa colegi care m-au provocat sa studiez indeaproape credinta crestina.

Am raspuns provocarii, sigur ca voi putea dovedi crestinismul ca fiind fals, o religie bazata pe povesti frumoase care nu pot rezista confruntarii cu adevarul.

Dar cercetand in profunzime crestinismul, am fost socat. Am gasit fapte, nu fictiune. Am gasit atatea dovezi incat n-am putut ajunge decat la o singura concluzie, aceea ce Iisus Christos este Fiul lui Dumnezeu. El a fost crucificat, a murit si a fost inviat a treia zi.

Curand dupa aceasta descoperire, in urma cu 39 de ani, viata mea s-a schimbat complet.,,
Cercetatorul si arheologul clasic William M.Ramsay si-a inceput cercetarile asupra cartii Faptele Apostolilor cu mult scepticism, dar descoperirile l-au facut sa isi schimbe parerea. El a scris:,, Am inceput cu o atitudine nefavorabila cartii Faptele Apostolilor. Nu aveam de gand sa investighez cu minutiozitate acest subiect; dar in ultima vreme m-am trezit intrand in contact cu Faptele Apostolilor ca autoritate in ce priveste topografia artefactele si societatea din Asia Mica.Treptat mi-am dat seama ca in multele ei detalii, naratiunea prezinta un adevar uimitor.,,
Acum, iata ce-i incurca pe sceptici.In aceeasi carte in care consemneaza 84 de asemenea detalii confirmate istoric, Luca relateaza si 35 de miracole.Mai multe miracole ale lui Pavel sunt prezentate in a doua jumatate a cartii Faptele Apostolilor.De exemplu Luca spune despre Pavel:l-a orbit temporar pe un vrajitor; l-a vindecat pe un om care era paralizat din nastere; a scos un duh rau dintr-o fetita posedata; a inviat din morti pe un om care cazuse de la o fereastra.Toate acestea sunt miracole incluse in aceeasi naratiune istorica ce a fost confirmata autentica in 84 de locuri.

Sunt oameni de stiinta care au cautat adevarul si l-au gasit.Si totusi Biblia are dreptate. Arheologii confirma adevarurile biblice. Autor Werner Keller. Biblia are dreptate. Arheologii confirma istoria Vechiului Testament.

Am citit carti scrise de oameni de stiinta care confirma ca exista marturii istorice in sprijinul credintei crestine.
Documentele Noului Testament au fost scrise in decursul a doua generatii de la evenimente de catre martori oculari sau de catre contemporani ai lor, iar naratiunea Noului Testament este confirmata de autori necrestini. In plus, Noul Testament mentioneaza cel putin 30 de personalitati istorice care au fost atestate din surse din afara Noului Testament. Prin urmare Noul Testament, nu poate fi o legenda. Ce spun cercetatorii? Gary Habermas a efectuat investigatia cea mai ampla si mai la zi cu privire la ce cred cercetatorii despre inviere. El a strans mai mult de 1400 de lucrari de referinta pe tema Invierii scrise intre anii 1975-2003. In The Risen Jesus and Future Hope, Habermas spune ca aproape toti cercetatorii, apartinand intregului spectru ideologic-de la ultraliberali si pana la conservatorii biblicisti-sunt de acord ca urmatoarele aspecte cu privire la Isus si la crestinism sunt fapte istorice reale. 1.Isus a murit rastignit de romani. 2. A fost ingropat, cel mai probabil intr-un mormant particular. 3.Curand dupa aceea ucenicii au fost descurajati, indurerati si deprimati, pierzandu-si orice speranta. 4.Mormantul lui Isus a fost gasit gol la putin timp dupa inhumarea Lui. 5. Ucenicii au avut experiente pe care ei le-au crezut aratari reale ale lui Isus inviat. 6. Datorita acestor experiente, viata ucenicilor s-a schimbat compet. Au fost dispusi sa moara pentru credinta lor. 7.Proclamarea Invierii a fost facuta inca foarte devreme, chiar de la inceputul istoriei bisericii. 8. Ucenicii au marturisit si au predicat public in cetatea Ierusalimului, locul unde Isus fusese rastignit si ingropat cu putin timp inainte. 9.Mesajul Evangheliei s-a concentrat asupra mortii si invierii lui Isus. 10. Duminica a fost ziua preferata pentru adunare si inchinare. 11. Iacov, fratele lui Isus si un sceptic inainte, s-a convertit cand L-a vazut pe Isus cel inviat. 12.Doar cativa ani mai tarziu, Saul din Tars a devenit si el un credincios crestin, in urma unei experiente pe care a avut-o cu Isus cel inviat.
Nu am destula credinta ca sa fiu ateu -Norman L. Geisler, Frank Ture

„Clara, completa, convingatoare - aceasta carte formidabila ii va ajuta atat pe crestini cat si pe necrestini sa inteleaga baza rationala a crestinismului. Mi-as fi dorit ca ea sa fi existat si pe vremea cand eu insumi eram ateu - m-ar fi ajutat sa castig timp pretios in calatoria mea spirituala spre Dumnezeu!"
''Intrebari mereu puse'' de Werner Gitt el s-a ocupat cu cercetari stiintifice din domeniile informatica, matematica numerica si tehnica de reglaj si a publicat rezultate in numeroase lucrari stiintifice originale.

Sunt niste carti extraordinare care merita citite si care te vor convinge ca Biblia are dreptate este o Carte adevarata. Dupa ce le citesti mai stam de vorba! big grin

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Trecand peste partea in care iar aberezi, prezinta dovezile arheologice si amanuntele stiintifice de care vorbesti in detaliu. Tot ce ai facut pana acum a fost sa te lauzi ca ai dar nu ai prezentat nimic. Ai dat niste autori si niste carti penibile.

HAI CU DOVEZILE.

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Dovezile se afla intre copertile acestor carti!

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Bine, prezinta-le. Dupa cum am mai zis, exista internet si exista posibilitatea de a arata tuturor acele "dovezi" cat mai detaliat.

Preznta link-urile spre acele dovezi. Daca sunt in acele carti cu siguranta se gasesc si pe internet. Pana acum nu ai demonstrat nimic, pana acum doar te-ai laudat. Si eu pot zice ca dovezile pentru diverse chestii se gasesc in niste carti dar pot sa ti le si prezint cu ajutorul internetului.

Deci... HAI CU DOVEZILE.

| UnOmGanditor a răspuns (pentru EmaS):

EmaS ca biblia a existat n-am niciun dubiu, desi eu cred ca era un fel de constitutie alternativa si cum nimic nu punea frica oamenilor ce ar putea sa-i infricoseze destul daca nu un zeu?

Eu am sustinut si sustin in continuare ca biblia a fost scrisa de oameni si modificata de oameni pe parcursul timpului. Deja faptul ca vorbesti de Vechiul si Noul testament nu-ti dai seama ca sunt doua lucruri diverse?
Cat despre faptul ca Isus ar fi fost nu stiu ce divinitate pe Pamant, bun poate a existat unu cu numele Isus dar eu in trecut am mai auzit de multe legende, chiar mai vechi si daca o luam pe acelasi principiu Hercule era un semizeu, Achille era semizeu, zeii coborau pe pamant, Neptun era un monstru ce pazea marile, hades statea la sfarsitul pamantului, pamantul era patrat, soarele se invartea in jurul pamantului...
Totusi tu imi dai niste autori si niste carti, bun acum garanteaza-mi ca nu-mi pierd timpu sa caut si sa citesc vreo 5 carti scrise acum un secol, cand inca Hitler isi spunea cuvantul pe Pamant.
Vreau si eu un link catre aceste carti miraculoase, dar vazand ca esti asa de credincioasa vreau sa-mi raspunzi la intrebarea mea. (am doar 2 dintre care doar una pe tema religioasa)
Dar ce-i mai fantastic e ca inca nu va dati seama ce eroare in ortodoxie, ca la Nescafè 3 in unu, dumnezeu, isus si sfantu duh intr-o singura chestie si ziceti ca sunteti monoteisti da crucea o faceti in numele tatalui, fiului si sfantului duh.
Cat despre nonsensul existentei lui Dumnezeu iti pot aduce si eu vreo 200 de motive.

| EmaS a răspuns (pentru UnOmGanditor):

Vechiul Testament si Noul Testament constituie Biblia. Comuniunile romane si grecesti includ in VT o serie de carti in plus fata de cele ce alcatuiesc Biblia ebraica. In comunitatile crestine romane, grecesti Biblia constituie autoritatea suprema. Sfanta Scriptura contine toate lucrurile necesare pentru mantuire. Ea este regula de credinta si de viata. Noul Testament si Vechiul Testament sunt in aceeasi relatie ca si implinirea si promisiunea. Daca VT relateaza ceea ce Dumnezeu a vorbit in vechime parintilor nostri NT reda cuvantul final pe care El l-a rostit prin Fiul Sau, in care a fost insumata, confirmata si depasita toata revelatia anterioara. Lucrarile marete ale revelatiei VT culmineaza cu lucrarea rascumparatoare a lui Hristos; cuvintele profetilor VT isi gasesc implinirea in El. Dar El nu numai ca incununeaza revelatia lui Dumnezeu pentru om; El este de asemenea raspunsul perfect al omului pentru Dumnezeu. Marele Preot si Apostolul marturisirii noastre (Evrei3:1). Daca VT scrie marturia celor care au vazut ziua lui Hristos MAI INAINTE CA ACEASTA SA RASARA, Noul Testament scrie marturia celor care L-AU VAZUT SI l-au auzit in zilele cand era in trup, a celor care au ajuns sa cunoasca si sa proclame semnificatia venirii Lui mai plenar, prin puterea Duhului la invierea din morti.

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Deci asta-i "dovada" pe care o oferi mie si cu care te lauzi... glumesti nu?

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Pentru ca noi credem intr-un SINGUR Dumnezeu: Tatal, Fiul si Duhul Sfant.
Mai lingem si ne inchinam la moastele a nu stiu cate sute de sfinti, deci intelegi de ce nu e politeism sau trebuie sa te ardem pe rug?

| 220V explică (pentru XxXBlackVampireXxX):

Mai bine accept sa ma arda pe rugwinking

| XxXBlackVampireXxX a răspuns (pentru 220V):

Buna alegere. happy

| 220V explică (pentru XxXBlackVampireXxX):

Welcome back vampiritowinking

| EmaS a răspuns (pentru 220V):

Nu, pentru ca fara varsare de sange nu este iertare de pacate.Un judecator dintr-o tara trebuia sa judece pe un bun prieten al sau. Acela savarsise o fapta rea, pe care legea o pedepsea aspru. Toti erau cu luare aminte sa vada ce va face judecatorul: daca-l pedepsea dupa lege biruia dreptatea, dar suferea bunatatea; daca-l ierta biruia bunatatea si suferea dreptatea. Judecatorul l-a osandit cu asprime la o amenda foarte mare. Dar dupa ce a rostit osanda s-a sculat de pe scaun si i-a platit amenda pentru ca i-a ramas un prieten adevarat, credincios. Astfel, judecatorul a fost si bun si drept… asa este si Dumnezeu.

| XxXBlackVampireXxX a răspuns (pentru 220V):

Mersi, Allah sa te binecuvanteze! not worthy

| 220V explică (pentru XxXBlackVampireXxX):

Si tu sa fii binecuvantata de budhahappywinking

| XxXBlackVampireXxX a răspuns (pentru 220V):

Mereu mi-a placut mai mult de Allah. thinking

| EmaS a răspuns (pentru XxXBlackVampireXxX):

Stii ce inseamna Allah?

| 220V explică (pentru XxXBlackVampireXxX):

Allah ii cu fetitele, bleah

| XxXBlackVampireXxX a răspuns (pentru EmaS):

Un fel de mancare din china?batting eyelashes

| XxXBlackVampireXxX a răspuns (pentru 220V):

Nu era Allah ala cu 72 de virgine?smug

| Dolofănica a răspuns (pentru XxXBlackVampireXxX):

Nu ar fi mai bine să spui direct suși?

| XxXBlackVampireXxX a răspuns (pentru Dolofănica):

De fapt, Sushi e specific japonez nu chinez. no talking

| Dolofănica a răspuns (pentru XxXBlackVampireXxX):

Japonia e capitala Chinei.

| XxXBlackVampireXxX a răspuns (pentru Dolofănica):

Cata intelepciune, invata-ma maestre! not worthy

| Dolofănica a răspuns (pentru XxXBlackVampireXxX):

Învață ucenicule.

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Speram sa primesc si eu cateva, dar daca sunt ca ema... i le las lui pe toate. :-s

| EmaS a răspuns (pentru XxXBlackVampireXxX):

Oricum, nu sunt disponibila.Sunt deja luata.

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Bine,bine, caut alta...

| 220V explică (pentru XxXBlackVampireXxX):

Daca esti cuminte iti dau eu una buna raulaughing

| XxXBlackVampireXxX a răspuns (pentru 220V):

Eu cuminte. puppy dog eyes

Răspuns utilizator avertizat
| misterioaѕa a răspuns:

Bună!
Politeiştii sunt cei care cred în mai mulţi zei, iar creştinii cred doar în Dumnezeu.

| GRs a răspuns (pentru misterioaѕa):

Crestinii cred intr-un singur zeu, Tatal, Fiul si Duhul Sfant.
Cine a mintit lumea ca crestinii cred intr-un singur zeu nu stia matematica.

| 220V explică (pentru misterioaѕa):

Pai si de ce este numita sfanta treime: dumnezeu fiul, dumnezeu tatal si sfantul duh. Astia nu sunt 3?

| RAY a răspuns:

Amice religia nu are logica de ce cauti logica in fantezie?

religia crestina matematic e politeista clar
dar cum ei habar nu au de matematica e monoteista, de fapt 3 e unul, daca le contrazici vei arde pe veci in iad, nu ai cu cine dialoga oamenii orbi de credinta, ateismul e poarta spre ratiune

| PedoBarbie a răspuns:

Bună!
Pentru că în religia creştină nu sunt mai mulţi zei ca în politeism ci doar unul ce are două feţe. Pe cea bună şi pe cea rea.
Pe curând!

| WhatheWow a răspuns:

Doar adevar grait-ai EmaS caci eu credeam ca doar cei care au scris Biblia erau sub influenta bauturilor alcoolice!

| LegionarulRoman a răspuns:

Esti mai ----- decat permite legea, pe langa ce jignesti alti oameni! Vezi-ti de treaba daca nu vrei sa fi acuzat de tulburari si insulte grave aduse celorlalti useri! Tu pui o intrebare stricta si dupa care cand vine unul si-ti da apa la moara, imediat o faci pe nebunu! Mai potoleste-te!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu inteleg ce importanta au "profetiile". Ele nu reprezinta absolut nimic. Sunt civilizatii si religii foarte vechi care au avut asa ceva si care s-au indeplinit. Sunt civilizatii si religii nu chiar asa de vechi care au avut profetii implinite. Mare frectie ca si crestinii au nimerit cateva chestii. Si e interesant ca iar crestinii se lauda cu profetiile implinite dar le ignora pe cele neimplinite. Cum am zis pana acum, se lauda cand dau 2 goluri dar le ignora pe cele 7 primite in schimb iar la sfarsitul meciului urla "am invins". Cat despre isus, genul acela de profetii nu au nici o importanta. Nativii americani, vikingii si multi altii aveau "profetii" asemanatoare. In unele cazuri s-au intamplat, in altele nu. In spatele profetiilor nu e nimic magic/divin/psiho-pupu. Toate sunt asemanatoare cu cele ale lui Nostradamus. Daca eu spre exemplu zic niste cuvinte aiurea, adaug niste cifre si fac in asa fel incat sa se integeala "in viitor, oamenii vor coloniza alte planete" sau chestii evidente si care se vor intampla oricum dupa care spun ca in spatele profetiei se afla dragonul invizibil din camera mea, daca se va intampla, atunci dragonul exista iar eu am avut dreptate. Profetiile care se implinesc sunt luate drept "succesuri" iar cele care nu se implinesc sunt ignorate si uitate. Asta e la fel ca minunile :

X - S-a prabusit un avion si a ramas un supravietuitor?
Y - Da. Dar abia a reusit sa scape, l-au ajutat doctorii.
X - Minune, avem un punct, zeul nostru exista.
Y - Si cu restul oamenilor care au murit?
X - Misterioase sunt caile domnului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deoarece noi credem in doar Dumnezeu

| wpetterssone a răspuns:

Creștinii cred într-un singur Dumnezeu, al cărui nume este Iehova. Din acest motiv, creștinii sunt monoteiști.

Răspuns utilizator avertizat
| AnonymousQ666 a răspuns:

Pentru ca o religie politeisma inseamna o credinta in mai multi zei happy religia crestina crede doar intr-un singur Dumnezeu happy

| Niku3 a răspuns:

Pentru ca desi sunt 3 Persoane, dar sunt UN singur Dumnezeu: Dumnezeu Tatal, Dumnezeu Fiul si Dumnezeu Duhul Sfant. Sfantul Spiridon exemplifica foarte frumos unimea Treimii- Pentru a inchide gura ereticilor lui Arie care luptau impotriva Sfintei Treimi, sfantul ia in mana o caramida, face deasupra ei semnul Crucii si se roaga, zicand: "In numele Tatalui si al Fiului si al Sfantului Duh." Apoi, strangandu-o in mana, caramida se descompune in cele trei parti din care fusese compusa: focul se inalta in sus, pamantul ii ramane in palma, iar apa curge pe podea. Asa a aratat Sfantul cum trei lucruri pot exista simultan intr-unul: precum intr-o caramida se afla simultan si foc si apa si pamant, tot asa, Tatal, Fiul si Duhul Sfant sunt Trei si Unul in acelasi timp.

| LegionarulRoman a răspuns (pentru Niku3):

Cel mai bun raspuns, insa dupa cum se pare 220V vorbeste numai cu cine vrea!

| Curiosity a răspuns:

Din cauza inculturii, pe orice plan!