| Sergiu1996 a întrebat:

Este vreo diferenta daca pacatuiesti cu gindul sau cu fapta, am in vedere care este mai grav, sau consecintele sunt aceleasi?

Răspuns Câştigător
| Konata a răspuns:

Buna!
Nici una, nici alta nu sunt bune. O persoana ar trebui sa nu gandeasca negativ dar nici sa pacatuiasca. Cred ca mai grav este sa pacatuiesti cu fapta decat cu gandul deoarece atunci se vede cu adevarat ce ai facut. Daca gandesti si pacatuiesti in gand ai posibilitatea sa-ti ''retragi'' toate acele ganduri rele si sa-ti ''revii'' din starea accea negativa pe cand atunci cand faci o fapta rea, gata. nu mai ai ce face atunci, piatra a fost aruncata deja.

| RefinedStrings a răspuns (pentru Konata):

Nu inteleg de ce, mai ales cand e vorba de subiecte religioase, ce au legatura cu DUMNEZEU, oamenii isi dau cu parerea in necunostinta de cauza.
Pacatele sunt la fel. Nu exista pacate mari sau mici, iar Iisus a zis: Daca urasti pe aproapele tau, l-ai si omorat. Deci? Care e mai grav? Pacatul cu gandul, sau pacatul cu fapta? Nu sunt oare ele, egale?

| Sergiu1996 explică (pentru RefinedStrings):

Nu sunt egale, la un anumit nivel, caci oamenii se schimba...

| RefinedStrings a răspuns (pentru Sergiu1996):

Asta e doar parerea ta.

23 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Este vreo diferenta daca pacatuiesti cu gindul sau cu fapta, am in vedere care este mai grav, sau consecintele sunt aceleasi?==este vorba de forme de păcătuire diferite, este prea mult de explicat.

| Raniia a răspuns:

Orice gand sau fapta pe care ai comis-o impotriva lui Dumnezeu-caci orice pacat sta impotriva lui Dumnezeu-Isus o stie, si chiar mai bine decat tine.

| valentingb a răspuns:

Un psihanalist ti-ar spune ca cea mai puternica arma din lume este ideea. O idee care incolteste si pune stapanire pe tine. Gandul duce la fapta, si de asta trebuie sa iti blochezi pe cat posibil gandurile, pana nu incoltesc si devin porniri puternice. Pana aici, nu are treaba religia, e un adevar. Apoi, se spune in cartile de invataturi ca gandul sau fapta sunt pacate la fel de grave, tocmai pentru a convinge credinciosii sa isi stapaneasca gandurile. Daca nu te gandesti la ceva rau, nu ai sa faci ceva rau, e logica simpla. Bineinteles, uman, legal, gandul nu are aceeasi valoare ca fapta, dar spiritual, si gandul te afecteaza. Devii irascibil, temator, neincrezator, violent.din cauza unui gand care umbla liber prin capsorul tau.

| Shammal a răspuns:

Dupa parerea mea cu fapta este mai grav pentru ca aduci gandul in realitatea asta insa eu cred ca pacatul nu exista este doar un mod de a-ti spune ca ceva este gresit dintr-o perspectiva morala, insa experienta umana inseamna si bine si rau, acum noi trecem intr-o realitate in care transcedem aceasta dualitate a binelui si raului am invatat ce este si bine si rau

| Încrucişătorul a răspuns:

N-ai vrea sa-ti implanteze cipuri in creier?

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Pai fapta e mai grava, e urmarea gandului

| dragos9234 a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Dar daca dupa gand nu va urma nici o fapta?
Daca vad una pe strada si spun " Mama ce bna-i asta" dar nu fac altceva, nu-i tot pacat?

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru dragos9234):

E mai mic am spus

| dragos9234 a răspuns:

Satanismul are ca pacat prostia.
Gandeste-te cat de pacatoasa pari in onchii satanistilor.
P.Sbig grinaca nu stii ce-i satanismul nu te ofusca.

| Sergiu1996 explică (pentru dragos9234):

Esti sanatos?

| dragos9234 a răspuns (pentru Sergiu1996):

laughing
De ce n-as fi?
Explica-mi te rog.

| HueyFreeman a răspuns:

Nu-i nici o diferenta in a te gandi cum sa omori un om si a omora un om.

| Zenit313 a răspuns:

O regula imorala...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Puiule? pacatul incepe cu gandul.doar ce ai gandit, si deja ai pacatuit.fiindca gandul intrat in minte daca nu-l lepezi de la tine, imediat, deja te-a acaparat, si te stapaneste. daca ai cochetat cu el, de la gand la fapta nu este decat un pas.si moartea e la fundul tau; cat muntele.

| Sergiu1996 explică (pentru anonim_4396):

Ai intentia sa ma judeci?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu te judec.fiindca nu sant in masura sa o fac.te lamuresc doar ca daca ai vazut, si ai poftit, deja ai pacatuit in inima ta.

| consilierultau001 a răspuns:

Este vorba de acelasi pacat iar consecintele sunt aceleasi

| obelix2266 a răspuns:

Poi e destul de clar ca si cu gandul si cu fapta e tot pacat.
Si cine incalca o regula le-a calcat pe toate,asa zice Scriptura. Deci cine minte,a si furat,si ucis si ravnit la bunul altuia, etc, caci cel care le-a dat, UNUL este, Dumnezeu. Pe urma Domnul Isus zice tot in scriptura ca cine se uita la o femeie si o pofteste a si pacatuit si mai bine sa-si scoata ochiul si sa-l arunce si sa intre fara un madular in imparatia ceruriluo decat sa nu intre.S exemple mai sunt. deci e pacat egal.
Curatitiva sufletul si veti avea ganduri curate demne de Domnul nostru ISUS.

| doctorandus a răspuns (pentru obelix2266):

Scoate-ti dumneata ochii si revino pe TPU dupa ce-ti cumperi terminal Braille. Sa nu-mi zici ca n-ai poftit femei cu ochii dumitale, ca te poreclesc Pinocchio. E pacat sa predici scosul ochilor si sa nu te tii de cuvant. Ca de mielusei stricati care zic ca Biblia trebuie interpretata metaforic cand nu le convine ce scrie sunt satul.