| Meme10Memu a întrebat:

Este vreo diferenta intre cel care vrea sa creada in dumnezeu si nu poate sa creada, si unul care nu vrea sa creada in dumnezeu?

29 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Omule a crede in ceva necesita credinta oarba, logic este sa nu crezi, dar cum majoritatea nu gandesc logic ei cred in basme ce le face viata mai dulce

| RAY a răspuns:

| Celcestietot de unde stii asta, asta se numeste ispitirea adusa lui dumnezeu, esti un fanatic care se crede dumnezeu

| RAY a răspuns:

Celcestietot ce scrie sectanctule, scrie ca prezicerea viitorului este pacat de moarte, ce stii tu sectanctule, fariseule blasfemezi biblia, conform bibliei meriti sa fi omorat cu pietre

| RAY a răspuns:

Celcestietot fariseule eu sunt sfant pe langa tine un fariseu care se da sfant pe aici, esti ca iuda, steregoi tot incult ai ramas

| RAY a răspuns:

Esti un fariseu,lipsit de educatie,bun simt,ai un vocabular urat,jignesti,faci atac la persoana,esti crestin pe naiba,tu ai scris sectanctule ca x va fi in iad, ce minti, omule eu nici nu te am bagat in seama dar tu jignesti pe toti ca te crezi dumnezeu, vezi pe altcineva care sa jigneasca in modul asta, tu te crezi dumnezeu, tu nu stii ma ce inseamna a fi crestin

| RAY a răspuns:

Unul care nu vrea sa creada uraste pana si ideea existentei Lui Dumnezeu si de aceea cauta cu tot dinadinsul sa respinga orice argument.

deci tu urasti pana si ideea existentei lui zeus si de asta cauti sa respingi orice argument,deci ce intelegem din asta ca daca contrargumentezi esti cu satana,desi libera exprimare nu exista in universul tau,cu toti suntem obligati sa credem doar ce vrei tu,si daca am fi catolici tot cu diavolul am fi, trebuie sa fim exact ca tine, religia ta e singura adevarata iar tu esti dumnezeu te pomeni, de care dumnezeu vorbim?
atata ura doar ca cineva nu crede in ce vrei tu, omule esti fanatic, tu ai ucide in numele sectei tale, sa ne fereasca dumnezeu de fanatici ca tine

| anonimg a răspuns:

Este o întrebare deosebit de importantă. Pentru că sunt oameni care nu știu cum să creadă în Dumnezeu, nu știu să se încreadă în El, nu știu cum să-L cunoască.
Cartea "Calea către Hristos" de Ellen White, este deosebit de importantă pentru cel ce dorește să cunoască pe Dumnezeu, pentru acela care caută să se încreadă în El, pentru acela care dorește să trăiască în ascultare de Dumnezeu.
Nu este de datoria noastră să facem diferența între oameni, dintre cei ce vor si nu pot, și cei ce nu vor. Dar acela care dorește să trăiască în Hristos va găsi ajutor. Tot ce este cu neputință la oameni este cu putință la Dumnezeu.
În Împărăția cerurilor nu va exista vreun om care să fi vrut să se încreadă în Dumnezeu și să nu fi putut.
În ce te privește -daca este vorba de tine- trebuie să ceri în rugăciune ajutorul lui Dumnezeu. Poți spune ca și omul acesta care apela la Mântuitorul ca fiul lui să fie vindecat dar îi era imposibil să creadă că Domnul Hristos îl va putea face bine.
"Îndată tatăl copilului a strigat cu lacrimi: „Cred, Doamne! Ajută necredinţei mele!"" (Marcu.9:24)

Dumnezeu privește cu milă și îndurare și asupra celor care nu vor să aibă o viață spirituală sănătoasă. Fiecare zi este o zi de har, o zi de așteptare a lui Dumnezeu. Mintea și ființa umană a fost educată timp de mii de ani să creadă că Dumnezeu caută răul ființelor create după chipul și asemănarea Sa.
Dar Dumnezeu ne iubește necondiționat pe toți. În fiecare zi caută să ne descopere prezența Sa, și ne vorbește zilnic. Dar intervențiile Sale le considerăm lucruri paranormale, iar cei mai mulți care aud vocea Sa nu li se pare decât că aud un tunet. Alții se trezesc și se duc la culcare ca și cum viața lor este în mâinile lor. Noi nu trăim bine așa cum ar fi trebuit să trăim. Viața noastră nu este ceea ce ar fi trebuit să fie. Trebuie deci să o facem să fie așa cum trebuie: plăcută pentru noi înșine, pentru Dumnezeu și pentru oameni -în același timp, dar și pe deplin.

| Celcestietot a răspuns:

Ambele duc în același punct, deci nu este nicio diferență. Păcatul tot păcat este. De ce dacă ai vrea să crezi, nu crezi? Cam ilogic totuși... cine dorește cu adevărat, reușește așa ceva prin mai multi factori.

| Meme10Memu explică (pentru Celcestietot):

Daca nu poate nu poate fi judecat.

| Celcestietot a răspuns (pentru Meme10Memu):

Sa crezi tu. Rai si Iad exista, atat, si in unul dintre ele vei merge.

| Celcestietot a răspuns:

Ray esti trist de amuzant de necitit, ca sa nu spun altceva. Scrie in Biblie in primul rand, si in al doilea, tu ma crezi Dumnezeu, eu nu ma consider unul. Ai ales sa devi ateu pentru ca nu ai cunostintele necesare cunoasterii de Dumnezeu, deci intr-un cuvant, nu te duce capul la capitolul religie. La altceva nu te caracterizez, pentru ca nu este cazul si pentru ca nu ma intereseaza propria ta viata. Ai fugit si tu in bratele stintei, pentru ca acolo iti da mura in gura informatie fake in legatura cu Dumnezeu. De ce ma implici tu in discutii, nu inteleg. Nici sa nu o mai faci, ca eu nu fac asta cu, despre tine. Treci peste, ca nu te-am invocat. Ce sa vorbesc cu un om care inca crede, ca maimuta este stramosul omului si care crede, ca cei care aleg sa fie virgini, sunt nebuni, ca nu se poate intampla asta cu voie? Daca tu esti o prada slaba a societatii, nu inseamna ca asa trebuie sa fie si altul, sau toti. Intrebarea cu mandria stiu ca era despre mine. Ai creat o obsesie fata de mine, este clar asta. Traieste in lumea ta infecta linistit, nu mai baga si pe altul in ea, nu mai sari de acolo.

| Helper07 a răspuns (pentru Celcestietot):

Asa n-o sa-l ajuti, mai rau il întărâți.

| RAY a răspuns (pentru Helper07):

Nu vezi ca fariseul asta se crede dumnezeu, el trimite pe alti in iad, nu citesti ce tupeu are, nici iisus nu avea tupeu asta, iisus a spus ca nici el nu stie de judecata de apoi da fariseu asta stie

| Celcestietot a răspuns (pentru Helper07):

Normal ca se intarata singur, ca ma baga in seama si eu nici nu dau de el prin comentarii. Tot el ma baga in seama, tot el scoate sabia. Si-o cere singur. Am incercat sa il ajut odata, dar a injurat si dupa a dat si block. Omul asta isi face rau singur, refuza ajutorul altora. Este ateu in caz ca nu stiai, si are chef sa se ia la tranta cu crestinii mereu cand ii vede prin comentarii. Este o cauza pierduta, nu ai ce vorbi cu el. Tot pe mine ma face fariseu, si el nu se vede cum este. Nu ma cred eu mai presus ca restul, nu la asta ma gandesc, el o face, el acuza.

| RAY a răspuns (pentru Helper07):

Uita-te si tu la ce raspunsuri are, el trimite in iad pe cine are chef, uita sectantul ca pavel era criminal si a ajuns sus sau petru, iisus ura ipocriti, farisei si eu, eu nu judec mustrez

| Celcestietot a răspuns:

Ray, da-mi tu citat cand vorbesc despre data sigura a judecatii sau despre ce vrei tu, ca nu ai dreptate, nu am spus cand va veni sigur. Tot tu ai de pierdut, asa ca nu te mai chinui atat sa cauti. Nu imi poti demonstra ca este ca tine, pentru ca nu este asa. Intreaba orice user crestin despre mine, daca sunt eu cumva acel zeu despre care vorbesti tu, daca sunt eu un profet sau altceva, sa vedem ce spun si restul. Se pare ca ai propria interpretare eronata, si mai spuneai si ca nu judeci pe altul... amuzant.

| Celcestietot a răspuns:

Ray, eu nu sunt ca tine, o persoana pe noapte, tu incalci si decalogul si vorbesti despre mine ca esti mai sfant... mai bine nu mai vorbi ca te faci de ras. Nici nu stiu cine este acest steregoi, nu l-am cunoscut.

| Meme10Memu explică (pentru Celcestietot):

Un crestin care da de belele ajunge mai rau decat un necredincios. Scrie in biblie.

| Celcestietot a răspuns (pentru Meme10Memu):

Poate scrie, dar acum depinde de persoană. Nu se aplică regula la toți.

| Celcestietot a răspuns:

Ray, da citat si link de la comentariu, ca sa imi reamintesc cat de mult te inseli. De cate ori trebuie sa spun ca eu nu ma cred Dumnezeu si ca nu stiu data judecatii? Nu dai citat de la mine, pentru ca nu exista o asemenea aberatie. Gj Ray... gj laughing. Continua sa te faci de ras...

| Meme10Memu explică:

Credinciosii sunt NIMENI insa daca un om le accepta ideile si are probleme in viata ca orice om atunci credinciosii din NIMENI se transforma in niste JUDECATORI inraiti.

| Nilsson a răspuns:

Cel care vrea sa creada nu are nicio problema cu ideea existentei Lui Dumnezeu si in cele din urma va ajunge la credinta in cele mai multe cazuri.
Unul care nu vrea sa creada uraste pana si ideea existentei Lui Dumnezeu si de aceea cauta cu tot dinadinsul sa respinga orice argument.

| Meme10Memu explică (pentru Nilsson):

Eu stiu ca omul se naste cu un potential in functie de materialul genetic mostenit. Acest potential nu poate fi marit pe parcursul vietii. Acest potential poate fi doar descoperit dar nu marit. Iisus a spus ca in functie de materialul genetic unii oameni pot ajunge sa creada in timp ce majoritatea nu vor putea niciodata sa creada. De exemplu daca un om nu poate sa creada poate sa se boteze de mii de ori poate sa se roage zi si noapte ca tot nu va putea sa creada chiar daca e crestin cu numele si orice ar face tot nu va fi ales de dumnezeu ca sa traiasca vesnic pe baza a ceea ce e acea persoana.

De unde stii tu ca poti? Esti sigur ca crezi cu adevarat? Ti-a spus personal dumnezeu ca te-a ales?

| Nilsson a răspuns (pentru Meme10Memu):

Unde spune Isus ca in functie de materialul genetic unii oameni ajung sa creada?

| Meme10Memu explică (pentru Nilsson):

Pilda cu semanatorul.

| Nilsson a răspuns (pentru Meme10Memu):

Acele tipologii de oameni sunt prin alegere, de aceea Isus a dat acele pilde pentru a alege modelul de caracter pe care vrem sa-l urmam.

| Meme10Memu explică (pentru Nilsson):

De unde stia dumnezeu ca Esau avea sa fie neascultator inainte de a se naste?

| Nilsson a răspuns (pentru Meme10Memu):

Datorita prestiintei divine.
Invata sa scrii numele proprii cu litera mare ai apoi mai stam de vorba.

| Helper07 a răspuns:

Unul vrea altul ba.