| AvalohAlyn a întrebat:

Eu am citit esențialul din Biblie. Evangheliile adică.
E bine sa citim cărți scrise de preoți despre Dumnezeu, credinta sau trebuie neapărat sa citim Biblia? De ce?

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu mai putem spune ca Evangheliile sunt esențialul, toată Biblia e esențială, altfel Biblia ar fi fost formată numai din cele 4 Evanghelii. Citește o pe toată, adică cum poți spune ca Îl cauți pe Dumnezeu dar citești numai o parte și după gata? Toată Biblia e de la Dumnezeu, nu numai o parte. În plus, atât timp cât tu nu cunoști Biblia, de ce sa citești cărți scrise de preoți sau alte persoane despre Dumnezeu sau credință? Pai tu dacă nu ai citit Biblia, nu știi dacă e adevărat sau nu ce se spune în acele cărți și poți cădea ușor în capcană, dacă se spun lucruri neadevărate acolo. Biblia e adevărul, nu toate cărțile despre Dumnezeu de pe piață

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bibllia e neaparata, o persoana iti poate da informatii false, Pe net am vazut preoti care ziceau unii o prostie altii o alta prostie, si chiar pe acelasi subiect erau diferente.
Cand asculti preotul asculti interpretarea sa a bibliei, ceea ce nu e corect, poti sa tii faci o opinie la ce spun ei, dar trebuie sa fie comparata cu ceea ce scrie in biblie.
Mai intai ce scrie in biblie, si daca ei contrazic ceva din biblie, nu i asculta, pe primul loc e cuvantul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pot sa spuna ceva bine pe un subiect si pe o prostie la alt subiect, deci nu te gandii o acesta a spus ceva bine, merg pe mana lui si celelalt a spus o prostie, ascult de altul. Tot timpul sa ai biblia si sa vezi cat de adevarat e ceea ce spun ei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deci da, pe primul loc e citirea si aprofundarea bibliei, dupa ce esti sigur ca cunosti biblia, dupa aceea poti sa te uiti la alte carti Crestine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Biblia este Cuvantul lui Dumnezeu!
Celelalte carti sunt "cuvantul oamenilor", adica doar interpretarile si dezbaterile lor asupra Cuvantului lui Dumnezeu, fiecare poate explica intr-un mod personal sau dogmatic ( in functie de religie ) un anumit verset sau paragraf biblic.
Este recomandat de citit Biblia inainte de a citi orice alta interpretare dogmatica asupra vreunui citat / verset biblic, ajuta la a nu putea fi dus in eroare!
Cat despre religii & credinte... credinte si religii

https://www.biblegateway.com/passage/?search=Iacov%201%3A27&version=NTLR

Alege o religie care sa nu fie bazata pe traditii si obiceiuri inventate de oameni! Ci pe Cuvantul lui Dumnezeu!

| Darius50boss a răspuns:

Cărțile scrise de preoți nu sunt 100 la sută după biblie, Biblia este cea mai perfecta carte

| Nico3224 a răspuns:

Bai prapadila citeste-o toata daca vrei sa intelegi ceva si in ordinea in care a fost scrisa.