| Paranormal12 a întrebat:

Eu am intrat la Seminarul Teologic pentru a deveni preot.Dar eu vreau sa devin preot exorcist.Am 2 intrebari:
Cum devin preot exorcist?
Trebuie neaparat sa fiu calugar?

18 răspunsuri:
| Urzi23 a răspuns:

Experienta o capeti exersand, pentru cel mai bun material didactic gasesti niste atei, ai aici pe forum maxim 5-6 Apoi incepi sa aplici exorcizarea pe ei, musai trebuie sa ii legi cu lantul ca fac urat Spor la treaba

NOname
| NOname a răspuns:

Ce ai vrea să exorcizezi? Gărgăunii din capul tău?

Sunt şi aşa destui şarlatani şi profitori de pe urma naivităţii oamenilor, care încasează salariile din banii statului degeaba şi vând prostii şi iluzii, parazitând societatea. Nu e nevoie să măreşti rândurile lor.

| danay72 a răspuns:

Matei7:21-23

| ady123 a răspuns:

Sparge un magazin lasa asta..ca e acelasi lucru....tot furi numai ca hotu nu minte ca Preotul exorcist...

| Fatamuntilor a răspuns:

Nu le am foarte tare cu astea dar ma gandesc ca asfel de lucruri le fac preotii cu experienta si dupa un anumit numar de ani de practica.

| milan9 a răspuns:

Impotriva a ceea ce spun cei ce nu cred in aceste minuni, ei bine, posibilitatea de a a face minuni, NU S-A ÎNCHEIAT odată cu apostolii, si tot la fel nici "propovăduirea împărăţiei lui Dumnezeu" nu s-a incheiat odata cu ei! Nici una din cele două nu s-a încheiat. Prin apostoli ele de abia au început.

Hristos îi trimite pe apostoli, pe preoti si pe episcopi în lume să predice și să facă minuni:
Luca 9, 2 - Şi i-a trimis să propovăduiască împărăţia lui Dumnezeu şi să vindece pe cei bolnavi.
"Mergeţi în toată lumea şi predicaţi evanghelia la toată făptura. (…) Acestea sunt semnele care îi vor însoţi pe cei care cred: în numele meu vor alunga diavoli, vor vorbi limbi noi, 18 vor lua şerpi în mână şi, dacă vor bea ceva aducător de moarte, nu le va dăuna. Îşi vor pune mâinile peste cei bolnavi şi ei se vor vindeca".

| Holiday a răspuns:

Ca sa fii popa exorcist trebuie sa ai centura neagra in popeala. laughing

| sublime89 a răspuns:

Sa iei legatura cu Cristian Pomohaci. El are experienta in astfel de practici medievale.

| Alcyon a răspuns:

Din cate stiu, doar catolicii au astfel de preoti. De ortodocsi, nu stiu. Nu cred ca asta ar trebui sa fie obiectivul tau. Oricat de "cool" ar parea filmele horror cu fantome, realitatea poate fi diferita. Oamenii au nevoie in primul rand de cineva care sa-i indrume si sa le prezinte modele de urmat.

| AlexanderAdrian a răspuns:

Va rog frumos sa fiti seriosi si sa-l ajutati. La dracu, avem nevoie de cineva sa-l exorcizeze pe Basescu.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Pai acolo? Aia se numeste scoala? Ei, care o sustin si promoveaza interesele au nevoie de mare exorcizare, fac un banut, mincinos Dar, oare vrea Dumnezeu asa ceva? Pot oamenii sa scoata demonii? Astfel de oameni slujesc lui Satan si sunt inconjuttrati de legiuni de demoni. Oare lupta Satan impotriva lui Satan? Nu trebuie sa te faci nici popa nici asa zisul calugar, niciunul nu au legatura cu Dumnezeul care ne-a creat. Cauta adevarul!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca sa reusesti sa controlezi un spirit malign trebuie sa poti sa te controlezi mai intai pe tine insuti dar putini reusesc din pacate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da.vad ca faci mare caz,de intrarea ta la seminarul teologic. exact ca ateii de pe TPU; eu sant ATEU si am o intrebare; de parca EL ATEUL,{desteptul,stiintificul, rationalul si teligentul}, nu ar sti toate cele cate in cer si pe pamant. daca ai intrat la seminar insamna, ca ai chemare catre cele sfinte, ai cunostinte despre aproape tot ce te intereseaza deci si despre exorcisme.nu exista preot Exorcist.doar preot, credincios ori mai putin credincios, cu har mai mult ori mai putin.ca in orice domeniu, cine e bun, e bun dintotdeauna, si cine se straduieste, cine nu? NU.campionul mu primeste medalii,si cununi stand la calculator, si nici generalul stele pe umar, jucand tenis, deci nici preotul nu primeste nimic, daca nu duce lupta cea buna sa castige cununa cea nepieritoare a desavarsirii.

| RisenLight a răspuns:

La ce seminar teologic ai intrat nu te supara? e cumva catolic? happy

| Zurelin a răspuns:

Trebuie sa ai o legatura foarte stransa cu Dumnezeu, calugaria te aporopie foarte mult.Nu trebuie sa te calugaresti neaparat, dar daca nu o faci iti va lua mai mult timp.

| CerbulGanditor a răspuns:

1.Trebuie sa iti iei o cruce si o Biblie
2.Sa inveti cat de cat Bibilia
3.Sa indrepti crucea catre o persoana si daca vezi ca face ca nebunu prefate ca functioneaza si mai zii niste cuvinte sfinte
4.Ia-le banii

| Huidagonish a răspuns:

Pai întreabă acolo unde studiezi teologia, ar trebui sa știe, eu cel puțin îți pot spune ca la vatican au școală speciala pentru exorcist, cum te înscrii și ce îți trebuie ca să te înscrii, nu știu.

| OmarBoss a răspuns:

Trebuie sa comunici cu demonii.pentru inceput iti recomand domnul demon Hitler, domnul demon Cain dar si domnul demon Lucifer sunt foarte buni pentru a iti incepe cariera de preot exorcist