| Andrei41242521 a întrebat:

Salut. As vrea sa devin preot, trebuie sa fac neaparat seminarul teologie sau doar facultatea? Ma repartizeaza episcopul sau trebuie sa ma duc eu la biserica respectiva si sa intreb daca pot deveni preot acolo sau ma repartizeaza ei unde vor ei? Pot sluji intr-o biserica in care exista deja un preot paroh?

Răspuns Câştigător
| mi25 a răspuns:

Trebuie sa iei legatura cu preotul din localitate si el te indruma.
Pe linie religioasa sunt doua tipuri de institutii: seminarii si facultati de teologie. Seminariile sunt egale liceului.
Din seminar iesi preot de tara cum se zice. Din facultate prot cu licenta.
De regula candidatii la institutiile religioase sunt sustinuti de preotii din localitate.

| Andrei41242521 explică (pentru mi25):

Iti multumesc mult

| Andrei41242521 explică (pentru mi25):

Si inca o chestie, trebuie sa am bacul, nu?

| Salontanul a răspuns (pentru Andrei41242521):

La facultate trebuie Bacalaureatul. La seminar nu ca-i liceu si intrii numai pana la o anumita varsta. Ca la liceu.

| Andrei41242521 explică (pentru Salontanul):

Multumesc mult!

| mi25 a răspuns (pentru Andrei41242521):

Daca vrei sa faci facultatea teologica, da.

| Andrei41242521 explică (pentru mi25):

Conteaza cu ce nota iau bacul? O sa imi afecteze locul la facultate?

| mi25 a răspuns (pentru Andrei41242521):

Mai putin. Sunt probe specifice. Prima proba - care este eliminatorie - este vocea. Adica trebuie sa canti.
Si nu vreau sa te descurajez, dar conteaza mult de sustinere - dupa proba eliminatorie.

| Andrei41242521 explică (pentru mi25):

Ok, iti multumesc mult ca ti-ai luat din timpul tau sa imi raspunzi la intrebari o sa vorbesc mai multe cu preotul paroh!

15 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Poti sa devii preot si numai cu facultatea. Conditia este sa o termini, sa fii casatorit si sa aiba loc la o parohie.

| Andrei41242521 explică (pentru Salontanul):

Si cum aflu daca este loc la o parohie, intreb preotul paroh?

| Andrei41242521 explică (pentru Salontanul):

As putea sa ma casatoresc in timp ce fac facultatea?

| Andrei41242521 explică (pentru Salontanul):

Din ce carti ar trebui sa invat pentru a putea trece probele de la facultate?

| Salontanul a răspuns (pentru Andrei41242521):

La protoierie, mitropolie si episcopat exista o lista cu locurile libere in parohii. Ei te repartizeaza.

| Salontanul a răspuns (pentru Andrei41242521):

Normal ca poti sa fii casatorit pe timpul facultatii!

| Salontanul a răspuns (pentru Andrei41242521):

laughing Nu stiu din ce carti! Eu am facut facultatea militara.hee hee