| bleakk a întrebat:

Eu nu inteleg ceva.De ce in crestinism ca sa indeplinesti criteriile sa poti intra in Imparatia lui Dumnezeu (MAXIMUL/APOGEUL CRESTINULUI) trebuie sa te "modelezi" AICI PE PAMANT in asa fel incat sa-ti placa acolo si totodata sa fii compatibil cu Cerul.De ce asta? Pana la urma,e posibil sa fi mantuit si sa nu-ti placa acolo, nu va fi oare un chin aceasta eternitate?

7 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Acolo nu va fi nimeni care sa nu iubeasca pe Dumnezeu. Si cand iubesti cu adevarat pe cineva, este ca nu-i un chin ca sa petreci o eternitate langa persoana iubita?

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonimg):

"Acolo nu va fi nimeni care sa nu iubeasca pe Dumnezeu"... o afirmatie care ma duce cu gandul la spalarea pe creier, la traitul sub hipnoza.

Uite o intrebare simpla (presupunand ca "acolo" o sa mai ai liberul arbitru) : daca vrei sa te reincarnezi, o sa iti permita acel zeu?

Sau poate ca nu vrei sa stai tot timpul langa acel zeu ci vrei sa explorezi universul (lucru clar imposibil in prezent, cat esti in viata). E cam ilogic sa pui niste oameni pe o planeta intr-un loc atat de mare iar ei sa nu poata sa iti exploreze creatia, sa se bucure de ce ai facut (cu toate ca n-ai facut o treaba prea buna dar trecem peste).

| anonimg a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu va exista nici spalare de creier, nici hipnoza. Orice urma de pacat va disparea.
Reincarnarea nu exista nici pe pamantul acesta; cu cat mai mult nu va exista nici pe cel nou.
Cei mantuiti se vor bucura de explorarea universului. Ba inca Biblia vorbeste si de alte planete cu oameni care nu au cazut in pacat; ne vom bucura sa le vizitam. Cat de frumos va fi!
Cauta pe net cartea "Tragedia veacurilor" si citeste capitolul "Sfarsitul marii lupte".

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonimg):

Nu ai raspuns la ce ti-am cerut. Mai incearca. Daca esti depasit de subiect, data viitoare zi "nu stiu, nu ma bag".

"Reincarnarea nu exista"... daca ai cu adevarat liberul arbitru, reincarnarea TREBUIE sa existe deoarece tine de asa ceva. Daca tu vrei sa te reincarnezi iar zeul tau nu-ti permite asa ceva, asta reprezinta o incalcare a liberului arbitru de acel zeu.

Avand in vedere ca zeul tau permite violurile cu toate ca e prezent la locul faptei si poate sa opreasca, el trebuie sa permita si reincarnarea. Sau vrei sa zici ca violul e ok dar reincarnarea nu?

"Biblia vorbeste si de alte planete cu oameni care nu au cazut in pacat"... GRESIT. Esti liber sa-mi prezinti pasajele. ATENTIE, nu vreau pasaje interpretabile si prost descrise, vreau chestii concrete.

| anonimg a răspuns (pentru anonim_4396):

""Biblia vorbeste si de alte planete cu oameni care nu au cazut in pacat"... GRESIT. Esti liber sa-mi prezinti pasajele.""
"Fiii lui Dumnezeu au venit intr-o zi de s-au infatisat inaintea Domnului. Si a venit si Satana in mijlocul lor." (Iov.1:6)
Acesti fii ai lui Dumnezeu sunt reprezentantii celorlalte lumi necazute in pacat, asa cum ar fi trebuit sa fie si Adam reprezentantul lumii noastre. Numai ca in locul lui Adam, prin uzurpare, Satana isi revendica dreptul de a fi reprezentant al acestui pamant, ca el este stapanul acestei lumi -prin faptul ca a reusit sa o ia in stapanire(repet:prin uzurpare). Dovada ca el se crede reprezentantul acestui pamant, se gaseste in pustia ispitirii a Domnului Hristos.
"Diavolul L-a dus apoi pe un munte foarte inalt, I-a aratat toate imparatiile lumii si stralucirea lor si I-a zis:
"Toate aceste lucruri Ti le voi da Tie, daca Te vei arunca cu fata la pamant si Te vei inchina mie."" (Matei.4:9)

"Nu ai raspuns la ce ti-am cerut. Mai incearca." Eu nu stiu ce fel de raspunzuri vrei. Din acelea care iti convin tie? Altele din ce ti-am scris nu am. Dar eu nu iti scriu aici pentru ca sa-ti raspund la replici, ci pentru ca tu sa te intorci la Dumnezeu ca sa poti sa fii mantuit. Nu scriu pentru mine, si nici pentru a-mi umple timpul. Si nu exista un lucru mai bun de facut ca acela de a intoarce pe un om la Dumnezeu.

""Reincarnarea nu exista"... daca ai cu adevarat liberul arbitru, reincarnarea TREBUIE sa existe deoarece tine de asa ceva."
De ce spui trebuie? Daca tu crezi ca noi oamenii avem puterea aceasta, atunci poti sa folosesti lucrul acesta cu placere; si-i poti invata si pe altii. Numai ca reincarnarea este o amagire a vrajmasului pe care multi o cred. Omul nu are putere sa de-a viata; nici macar diavolul. Aceasta prerogativa apartine doar lui Dumnezeu. Dar in ce ne priveste pe noi oamenii, avem doar o singura viata pe pamant. Si viata aceasta este doar un test daca ne vom dovedi capabili de a o mosteni pe ce-a vesnica la sfarsitul timpului. Scopul vrajmasului este sa ne tina departe de Dumnezeu pana in clipa in care harul se va inchide si nici un om nu va mai putea fi mantuit; si in aceasta cursa ai cazut si tu. Tu te lasi in tot felul de invataturi care nu-ti vor fi de folos vreodata. Tu nu ai puterea sa te reincarnezi -si nici zeul caruia tu te inchini nu are puterea aceasta-, si crezi in asta. Eu nu am puterea sa am viata vesnica, dar am credinta ca Dumnezeu mi-o va da in ziua aceea.
Si chiar daca nu crezi in reincarnare, si ai scris despre ea doar ca o dovada ca nu crezi in nimic ce nu este dovedit stiintific, aceasta este tot o ratacire in care multi au cazut. Vorbind despre ceea ce ingaduie Dumnezeu, sunt multe de spus. Vezi tu, daca oamenii ar fi ascultat de El, atunci nu s-ar mai fi intamplat astfel de lucruri rele pe pamant. Poate ca vei spune: "Dar oamenii aceia sunt nevinovati!" Eu te intreb: cunosti tu inima omului? Stii tu ca nu au fost vinovati? Este in natura omului sa faca raul. Nimeni nu se naste facand binele; ci noi ne nastem cu raul in noi. Este in natura noastra sa facem raul. Si fara Dumnezeu noi nu ne putem schimba natura inimii noastre. Poate ca nu violam, dar facem multe alte lucruri rele. Egoismul, ura, mandria, sunt lucruri mai putin vizibile si care domina inima, dar care sunt tot atat de pacatoase precum cel amintit mai sus. Nu exista nici o lege omeneasca care spune "Sa nu urasti!" ori "Sa nu fii egoist!" Pe acestea nimeni nu le condamna. Dar asta nu inseamna ca ele nu sunt condamnate de Legea divina. Caci dupa ea vor fi judecati toti oamenii, inclusiv eu.
Cand oamenii ajung sa se indoiasca de caraterul lui Dumnezeu si sa se intrebe: "Unde era Dumnezeu cand s-a intamplat?", ei ar trebui sa-si gaseasca raspunsul: tot acolo unde a fost si cand Fiul Sau era pe cruce; adica langa El. Chiar Domnul Isus a strigat: "Dumnezeul Meu, Dumnezeul Meu, pentru ce M-ai parasit?" (Matei.27:46) Dumnezeu nu L-a parasit pe Fiul Sau, si nici pe noi nu ne paraseste chiar daca nu-I simtim prezenta. Un copil crede ca tatal lui il iubeste, chiar daca parintele sau este la mii de km departe de el. Cu cat mai mult noi trebuie sa credem ca Dumnezeu este aproape de noi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonimg):

"Fiii lui Dumnezeu"... ti-am cerut sa nu-mi dai pasaje scrise prost si interpretabile. Fiii lui dumnezeu NU inseamna extraterestrii, NU inseamna oameni pe alte planete. Iti sugerez sa-ti citesti biblia cu atentie sa vezi la ce se refera acel termen. Eram sigur ca imi dai acel pasaj.

"reprezentantii celorlalte lumi necazute in pacat"... daca citesti biblia, o sa vezi ca noi suntem creatia suprema motiv pentru care nu pot sa existe alte lumi care nu au cazut in pacat. Conform bibliei, tot ce a fost facut a fost pentru noi nu pentru altii. Dupa ce adam si eva au pacatuit, zeul tau nu s-a apucat sa creeze alti oameni.

"De ce spui trebuie?"... tocmai am explicat. Vrei sa o mai zic o data? Nu intelegi din prima? Daca ai liberul arbitru, trebuie sa existe si reincarnarea. Daca nu esti capabil sa intelegi de ce, ghinion, eu nu mai repet.

E clar ca discutia cu tine e inutila tu bazandu-ti argumentele pe favoritism si ignoranta.

Iti mai dau o sansa legata de oameni pe alte planete. Da-mi pasaje care sa spuna asta clar, pasaje care nu sunt interpretabile dupa bunul tau plac. Da-mi pasaje casa sa spuna clar "oamenii de pe alte planete" sau "viata pe alte planete".

Iar ai scris mult si nu ai zis nimic. Bravo.

| lpavel a răspuns:

Daca acolo nu-ti place iti va placea mai mult in IAD unde sunt chinuri de nedescris? big grin