| RAY a întrebat:

Eu nu inteleg de ce daca esti convins de faptul ca o sa mori si ajungi in rai
1 eviti asta prin mersul la doctor
2 aduni averi pe pamant
3 si toti la inmormantare plang dupa tine in loc sa se bucure?
am observat ca materialismul e mai mare la persoanele asa zis pocaite sincer nu le inteleg si ingrijorarea ca vor muri mai mare ciudat

6 răspunsuri:
| usuk a răspuns:

Pai sa-ti explic eu cum sta treaba:
1-mergi la doctor din cauza durerii, ca nu o poti suporta
2-preotii nu cred in rai[oameni simpli care cred, incearca sa ofere doar o sansa mai buna copiilor]
3-e normal sa ai sentimente pentru o persoana, asta fiind spusa, e normal sa plangi pentru ca a plecat, indiferent ca a ajuns sau nu intr-un loc mai bun[pe moment ii simti lipsa si e greu sa te obisnuiesti-de aia plangi]
cat despre materialism, el exista de cand lumea, la toti oameni[mai mult sau mai putin]

| suffarstar a răspuns:

Problema e ca cei mai multi sunt crestini cu numele.
Intrebarea postata de tine e foarte buna si ar trebui luata in serios.
Mersul la doctor nu trebuie evitat pentru ca Dumnezeu a zis sa avem grija de corpul care ne-a fost incredintat.
Cu mainile goale am venit, asa si plecam.
Da, era e chestie. Cand o perosana se naste, ea plange dar cei din jur sunt fericitii.Cand acea perosoana moare(daca a murit cu "sufletul impacat") este fericita dar ei din jur sunt tristi. Da, e normal sa iti fie dor de o persoana la care tineai. Asta e un exemplu care dovedeste ca sentimentele pot fi mai puternice decat ratiunea.
Materialismul e boala nr 1 a planetei nu numai a crestinilor.(pocaiti inseamna altceva) Toata Terra e distrusa de lacomia omului de a aduna cat mai mult. De fapt, nu am inteles niciodata de ce oamenii cred ca daca au mai mult sunt mai fericiti thinking

| RAY explică (pentru suffarstar):

E lacomia aia care isi apune ca cu cat ai mai mult devi fericit

| sunrises a răspuns:

Oricum, Dumnezeu ne-a creat cu liberul arbitru si fiecare alege ce face in viata, dar de asemenea fiecare, fie ca suntem constienti fie ca nu, vom da socoteala inaintea lui Dumnezeu.

| JustSolutions a răspuns:

Scrie in biblie ca crestinii vor fi tot mai chinuiti ei nu te mai intreba de ce pocaitii nu sunt prinsi niciodata furand ceva sau de ce ei au bmw-uri parcate in fata casei lor de rugaciune iar noi crestinii abia ne ducem cu niste dacii laughing

| doarewroxana a răspuns:

1.nu toti oamenii ajung in rai si poate le este frica sa nu ajunga in rai.2.merg la doctor pentru ca nu pot sa stea cu durerea.tu ai sta cu o durere daca ai stii sigur ca mergi in rai? nu pentru ca nu stii exact cand mori. poti tari foarte mult si nu poti supoarta idee.3.sunt si oamnei credinciosi doar cu vorba asta pentru ca sunt oamnenii cu suflete care-i ajuta cu bani cu haine asta pentru ca sunt credinciosi si ca incerca sa duca mai departe cuvantul lui mai departe .4.plag pentru ca le pare rau de aceea perosana ca nu va mai fi cu ei.