| anonim_4396 a întrebat:

Evolutia spune ca "evoluam". Stiinta de bun simt o contrazice. Se pare ca vorbim de involutie, de fapt... Ultimele cercetari de la Standford University (Dr. Gerald Crabtree) afirma faptul ca, pe masura ce trec anii, omul involueaza, devenind tot mai putin inteligent, pierzandu-si din abilitatile intelectuale si emotionale. Biblia explica asta prin pacat si prin degradarea continua a lumii in care traim, prevazuta cu mult inainte ca noi - astia de pe TPU - sa ne nastem. Cum explica evolutia trendul acesta? Si cu ce ne ajuta atata cunostinta, daca nu mai are cine o procesa? Sa inteleg ca are dreptate presedintele Basescu (cand spune ca scoala naste tampiti) sau ca dumneavoastra, carcotasii neinformati, ati fost inselati in mod grav cu privire la efectele credintei in viata omului? Mai ales ca va aud afirmand ca de fapt religia determina IQ scazut si ca, pe masura ce stiinta ia avans, vor fi peste tot numai "Hawkinsi" si "Einsteini" in miniatura...
Ca sa nu existe dubii, eu NU afirm ca nu avem nevoie de stiinta. Din contra, omul onest de stiinta va afla ca ceea ce i se baga pe gat la scoala, in mod absolut idiotic, cu privire la originea vietii si a universului in care traim este de fapt o mare abureala, bazata pe o loterie cosmica si pe informatii NEVERIFICATE. Placa a fost, dintotdeauna, "nu se stie INCA". Cool! :)
Apropo de intrebarea malitioasa, de ieri, a lui Inferno: "S-au falit ca sunt intelepti, si au innebunit..." (Romani 1:22)
http://image.stirileprotv.ro/media/images/680xX/Nov2012/ 61216315.jpg

90 răspunsuri:
| 1libercugetator1 a răspuns (pentru Dandanache):

Eu pot dovedi teoria evolutiei, big bang prin dovezi nu basme

| Dandanache a răspuns (pentru 1libercugetator1):

Eu vorbeam de alte lucruri. Linkurile de mai sus sunt complet nenecesare. Ce reusesti sa dovedesti e complet altceva.

| 1libercugetator1 a răspuns (pentru Dandanache):

Normal ca nu sunt necesare din moment ce baza ta e fantezia nu stiinta

| sellenaD a răspuns (pentru 1libercugetator1):

Nu crezi in zeii aparuti din nimic, dar crezi intr-o lume aparuta din nimic.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru martzian):

Desi am zis ca nu-ti mai raspund afirmatiilor dintr-un motiv foarte simplu : sunt penibile, de data asta fac o exceptie.

2 - Zeul tau e (aproape) atotputernic nu? Poate sa faca in asa fel incat sa fie demonstrat "natural"? Poate sa faca in asa fel incat sa se arate personal si sa fie testat folosind metodele stiintifice de acum? Daca zeul tau este atotputernic, scuza cu "supranaturalul" nu este valida.

Cat despre postarea principala, esti sigur ca stiinta nu poate sa-ti ofere un raspuns? Si daca tot vrei sa discuti pe un subiect anume, prezinta studiul respectiv, prezinta dovezile care sa sustina acele afirmatii, datele, testele ...etc. Nu te rezuma doar la "un nene a zis" si atat.

"Cele mai mari crime au fost facute in numele stiintei"... esti sigur? Prezinta "dovezile".

"nu a aparut ci a existat dintotdeauna"... dovedeste ca exista.

Ti-a cerut cineva sa demonstezi ca zeul tau exista si ai zis ca nu trebuie sa-i oferi asemenea dovezi dupa care, cateva randuri mai jos zici ca zeul tau "a existat dintotdeauna". Observi problema?

Deci... DOVEDESTE CA ZEUL TAU ESTE REAL.

* daca dovezile tale se aplica si altor zei, ele nu sunt valide.

| LegionarulRoman a răspuns (pentru martzian):

Chestia aia cu "crede si nu cerceta " apartine romano-catolicilor care le impun calugarilor sa nu caute informatii despre alte credinte(in special cea ortodoxa) pentru ca ce zice papa e "infailibil"(vorba unui calugar romano-catolic:mai bine cu papa in iad decat cu Hristos in Imparatia Cerurilor)

P.S:Hristos considera nestiinta ca fiin un mare pacat(scrii si in Scriptura)

| Dandanache a răspuns (pentru 1libercugetator1):

Cum ai tras concluzia asta? Mi-ai citit raspunsurile, sa vezi ce atitudine am vis-a-vis de stiinta? Judecatile de valoare nu se emit pe prezumtii nefondate si prejudecati.

| 1libercugetator1 a răspuns (pentru sellenaD):

Nu,nu-i adevarat pamantul nu s-a format din nimic, cred in evolutia de la ceva simplu spre cea ce e in prezent

| 1libercugetator1 a răspuns (pentru Dandanache):

Cum nu e fantezia din moment ce crezi in personaje imaginare si in pesudo-stiinta evolutie -teista

| martzian a răspuns (pentru anonim_4396):

"un nene a zis" - acum esti mai destept si decat astia? laughing

| martzian a răspuns (pentru anonim_4396):

Off topic, totusi. Era mai simplu sa spui nu stiu.

| martzian a răspuns (pentru 1libercugetator1):

Ai citit si partea a doua? "Dumnezeul" meu este si al tau, iti place sau nu. Si te vei convinge, mai devreme sau mai tarziu. happy

| martzian a răspuns (pentru 1libercugetator1):

"Eu pot dovedi teoria evolutiei, big bang prin dovezi nu basme" - Cool! Asta si ne dorim. Te rog sa incepi.

| martzian a răspuns (pentru 1libercugetator1):

Prietene...off off off off! Citeste si tu macar in fuga materialele postate inainte sa ai pretentia ca ai gasit o demonstratie... laughing Deci?

| 1libercugetator1 a răspuns (pentru martzian):

Poti dovedi ceva din ce afirmi sincer minti non stop

| martzian a răspuns (pentru Dandanache):

Stii cum e... 15 dovezi "pentru" nu sunt decat argumente in favoarea, in conditiile in care exista si dovezi (omise in mod nestiintific intentionat) impotriva. happy

| 1libercugetator1 a răspuns (pentru martzian):

Esti un ignorant de realitate, traieste in lumea ta imaginara cu ingeri, serpii vorbitori, zeii

| martzian a răspuns (pentru 1libercugetator1):

Din ce a aparut "ceva simplu"? Si de unde energia initiala?

| martzian a răspuns (pentru 1libercugetator1):

Prietene, esti obraznic. Uita-te la raspunsurile mele din trecut, uita-te si la ale tale si apoi vino cu afirmatii de acest gen.

| martzian a răspuns:

Subiect inchis. Nu ma asteptam la altceva decat la provocari, dar sper ca ati inteles penibilul propriilor pretentii.

| a3e6u9 a răspuns:

Oricine înțelege evoluția înțelege că în lipsa selecției specia degenerează, deci nu e o surpriză.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru martzian):

Doar atat? Un raspuns la misto si un "ha ha ha, nu stii raspunsul"? Sunt sigur ca poti mai mult. Mai incearca o data. Partidul are incredere in tine.

| martzian a răspuns (pentru 1libercugetator1):

NU ma iau cu tine la bombeuri. Cred ca discutia e disproportionata si iar voi fi acuzat de aroganta. Plus ca nu am nici timp nici chef sa raspund la intrebarile offtopic, menite sa ne deturneze, in conditiile in care evident citesti printre randuri - ca multi altii. Poftim cateva exemple vizuale, ca sa te ajute: http://www.youtube.com/watch?v=mtUf390jsZM

2. Daca crezi ca Zeus exista, go for it. Nu cred, though.

3. Nu comentez. :)

| Dandanache a răspuns (pentru 1libercugetator1):

Am spus ca evolutionismul teist mi se pare mai credibil, in comparatie cu evolutionismul abiogenetic. In clipa asta, evolutia necontrolata de la un zero autodeterminat, spre complexitatea universala de astazi, mi se pare tot de domeniul fantasticului. Nu refutez teoria, doar ca in acest moment nu o gasesc ca fiind convingatoare. Nu accept lucruri din oficiu, cum fac cei mai multi, fie ca sunt crestini, fie ca sunt atei, doar fiindca acele lucruri corespund posturii asumate. Sunt o persoana analitica si sceptica, ceea ma determina sa caut mai mult decat sa accept ferm ceva. Asta inseamna studiiul disciplinelor materialiste, dar si a celor spirituale. Ce cred eu in clipa asta mi-e si mi-e greu sa delimitez, atata timp cat caut inca niste concluzii. Cu atat mai greu ti-e tie sa afli asta. Ce e clar insa, lucru verificabil si din raspunsurile de pe TPU, este ca am o atitudine proactiva fata de cercetarea stiintifica.

| 1libercugetator1 a răspuns (pentru martzian):

De ce razi de cei care cred in zeus poti demonstra ca nu exista zeus? nu e frumos sa razi de credinta omului se pare ca bunul simt a expirat pentru tine

| martzian a răspuns (pentru anonim_4396):

TU nu ti-ai castigat dreptul pentru altfel de raspunsuri in afara celor de acest gen. Intreaga ta prezenta aici nu are legatura cu altceva decat cu misto-ul fara acoperire.

PS: Tu mereu raspunzi in locul altora aparent mai slabi doar pentru ca nu au poza ca a ta, sau folosesti mai multe conturi?

Răspuns utilizator avertizat
| 1libercugetator1 a răspuns (pentru Dandanache):

Omule a evoluat timp de 3, 7 miliarde de ani cum naiba sa nu fie complexa ce gandire ai sincer

| martzian a răspuns (pentru GigelVecinuDeLa3):

Gigele, sper ca nu stai deasupra mea. Eu stau la doi si tu poluezi. Vorbim de oameni pe care nu ii vei vedea nici daca iei bacul, de elite.