| Anonymm1597 a întrebat:

Exista biblie ordodoxa si biblie penticostala? Si daca da care este diferenta?(eu sincer cred ca este doar una si asa am auzit, pana cand am auzit ca este si penticostala si ortodoxa)Deci spuneti-mi si mie ca eu sunt c-am confuz. DAU FUNDA.

20 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Este una si aceeasi Biblie, tradusa de preotul ortodocs Dumitru Cornilescu. Sunt si Biblii cu vorbirea mai veche, dar esenta este aceeasi.
Biblia a fost scrisa de mai multi autori in diferite perioade de timp.In secolul 3 d.Hristos,70 de carturari s-au hotarat sa traduca Vechiul Testament in limba greaca.Aceasta a fost prima traducere a vreunei carti din Biblie.Mai tarziu, cateva parti din Noul Testament au fost traduse in limba copta si siriana, iar fericitul Ieronim a creat o versiune a Bibliei in limba latina.Traducerile in limba romana din textele sacre, au inceput inainte de manuscrisele sau tipariturile cunoscute din sec.15-17,manuscrise cum sunt:Codicele Voronetean, Psaltirea Scheiana, Psaltirea Hulmuzachi din sec.15-16,sau tipariturile lui Filip Moldoveanu, ale diaconului Coresi sec.16.In 1688 in tiparnita Mitropoliei Bucurestilor s-a incheiat imprimarea in limba romana a textului integral al Bibliei, numita Biblia de la Bucuresti sau a lui Serban Cantacuzino, constituind o piatra de hotar pentru formarea limbii romane literare.Versiuni ulterioare au fost ale lui Samuil Micu (1795),Gavril Banulescu91819),Andrei Saguna(1856),Dumitru Cornilescu(1924)Galaction Nicodim(1936).Traducerea lui Cornilescu ramane cea mai buna traducere a Bibliei in limba romana.

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Ceea ce este neplacut in aceste traduceri este ceea ce am putea explica prin egestas linguae=saracia limbii. Adica, traducerile nu sunt tocmai exacte in anumite "nuante" ale cuvintelor, care pot duce la interpretari eronate, in functie de cine predica textele respective. (De ex. pasajul in care Pavel spune ca femeia trebuie sa se roage cu capul acoperit. La noi se intelege in mod gresit batic. Si in functie de anumite persoane se dezbate materialul acceptat la batic, felul in care acesta trebuie purtat, legat etc. Si multe altele care ne duc intr-o extrema impusa de om departandu-ne de mesajul spiritual.

| neaivan a răspuns (pentru EmaS):

Ai încredere în Biblia Cornilescu doar pentru că are un limbaj modern? Ai cercetat însă dacă este tradusă corect? Pentru că dacă nu este, atunci toată învăţătura care se sprijină pe ea ar putea fi o minciună iar tu ai putea fi minţit în privinţa siguranţei mântuirii tale. Nu te juca cu viaţa ta şi cu mântuirea ta.

| EmaS a răspuns (pentru neaivan):

Legile si Poruncile lui Dumnezeu sunt aceleasi.

| neaivan a răspuns (pentru EmaS):

Nu toti cei ce vor zice Doamne Doamne se vor mantui!

| wales a răspuns:

În Biblia ortodoxă sunt trecute în V.T. câteva cărți apocrife pe lângă cele canonice. Penticostalii nu au o Biblie personală a lor, ci folosesc Biblia tradusă de D. Cornilescu, Biblie pe care o folosesc toate cultele protestante și neoprotestante.

| Maidanezul a răspuns:

Mai omule in esenta Biblia este cam la fel eu ma orientez dupa Cruce sa aiba Biblia, apoi pe la prima pagine unde este tiparita si cu Binecuvintarea cui. Daca vrei sa citesti Biblia citeste ce ai la indemina Eu am si Biblia din 1913 citesc putin mai greu dar pricep tot si acolo am gasit Iisus scris asa nu cum zic unii fraieri ca vezi Doamne comunistii pe vremea lui Stalin au facut din Isus-->Iisus, poti sa citesti si cu 5 de I si fara I ca tot cuvintul Domnului este Dar sa o citesti si sa o cinstesti.

| miradoniz a răspuns:

Fiecare grupare penticostala are biblia ei-pentru că deși sunt destul de stricte,grupările nu sunt centralizate.În mod normal,ca majoritatea protestanților-ei refuză capitolele și "cărțile" din Biblie,care nu fac parte din canonul ebraic.
Aceste texte făceau parte din Biblia Septuaginta, o traducere a V.T. din ebraică în greacă, folosită de Apostoli pentru propovăduire.

| LgMihail a răspuns:

Fals!
In prezent in Romania sunt 4 variante de Biblie:
1. Ortodoxa
2. Catolica
3. Protestanta(nu penticostala...)
4. Ecumenica

Dumitru Cornlicescu a parasit Ortodoxia cand a "retradus" Biblia.
Cititi aici: http://ortodoxia.md/......iasi-carte
Si veti intelege!
Si acum vreau si o funda :D

| anonim_4396 a răspuns (pentru LgMihail):

In toate cartile invie acel semi zeu?

| LgMihail a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu! In toate este scrisa Invierea lui Iisus Hristos. Dar nu prin toate e transmisa in suflet Invierea Sa. Nu cunosc a fi vorba de vreun semi-zeu. Eu ma Inchin Sfintei Treimi.
Probabil, un semizeu (si multi altii) invie zilnic in inima ta, altfel nu te-ai inchina la ei:
Bani, prieteni, persoana "iubita", parerile celor din jur, MASS-MEDIA, Oculta Mondiala, bunuri materiale, patimi si nu in ultimul rand, diavolului.
Nu trebuie sa-mi demonstrezi mie nimic. Cand iti vei alege 2 patimi (sau altfel spus, lucruri pe care le faci frecvent si consideri ca-ti plac sau ca au devenit "tabieturi") si tu singur fara ajutor de la Dumnezeu, le vei invinge DEFINITIV, spunand dupa "mi-am demonstrat mie ca pot trai fara astea si am renuntat la ele singur!", iti vei demonstra tot odata tie ca esti o fiinta ce poate lua decizii de una singura, independenta in univers.
Vreau sa-ti spun concret ce sanse ai:
- Ca om care se trage din maimuta sau oricare alta ligioana de pe fata Pamantului - nici o singura sansa. Un animal nu e dispus sa faca o schimbare seminificativa in comportamentul sau (cum ar fi un tigru sa manance salata... sau un cocos sa se infraneze de la "calcat").
- Ca fiinta creata de Dumnezeu dupa Chipul Sau, avand optiunea de a semana cu El si a fi indumnezeit prin Har, sansele variaza in functie de credinta. Experienta proprie si lecturile altor duhovnici, care nu au stat dupa fuste si cluburi(petreceri) desi o puteau face, imi ofera unica si precisa concluzie ca varianta 2. e singura in care pot exista...sanse. Si ele nu sunt mereu atat de mari pe cat ne asteptam noi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru LgMihail):

Eu m-as bucura daca ai face fapte bune si ce scrie in biblie da faci ce scrie acolo?

| LgMihail a răspuns (pentru anonim_4396):

"Fara de Mine nu puteti face nimic!". Oamenii care au incercat sa "implineasca Cuvantul Domnului(care este Biblia) fara Domnul"(paradox), au esuat lamentabil. Oamenii care L-au cautat pe Iisus Hristos, avand credinta ca El este Calea, Adevarul si Viata au implinit chiar mai mult decat "ce scrie acolo", in materie de "fapte bune". Si acestia s-au numit Sfinti si au implinit minuni.
Personal nu am timp sa ma laud cu faptele mele, cand am inca pacate de indreptat. Lauda si rasplata le primesti de la Cel Care ti-a dat de implinit faptele bune si de evitat pacatele.

| mihaibrasov a răspuns:

Nu exista decat enorm de multe versiuni de Biblii. Esenta nu e chiar aceeasi (cum zice poporul), caci unele lucruri se bat cap in cap rau de tot. De exemplu traducerea noua a Bibliei Martorilor lui Iehova spune ca Isus a fost rastignit pe un stalp de tortura, ci nu pe o cruce. Biblia Catolica e modificata fix la cele 10 porunci (acolo cam vorbim de esenta), Biblia Ortodoxa are Vechiul Testament mai lung decat cea protestanta, cu vreo 10 capitole in plus (scoase de cine stie unde). Dar stiu ca nu ma crezi... Uite in limba engleza cam cate versiuni de Biblii sunt:

21st Century King James Version
American Standard Version
Amplified Bible
Common English Bible
Contemporary English Version
Darby Translation
Douay-Rheims 1899 American Edition
English Standard Version
English Standard Version Anglicised
GOD’S WORD Translation
Good News Translation
Holman Christian Standard Bible
J.B. Phillips New Testament
King James Version
Lexham English Bible
New American Standard Bible
New Century Version
New International Reader's
New International Version 1984
New King James Version
New Life Version
New Living Translation
The Message
Today's New International Version
Worldwide English (New Testament)
Wycliffe Bible
Young's Literal Translation

Si astea nu sunt toate;)
http://www.biblegateway.com/versions/

Multa bafta in aflarea adevarului! :)

| 이벨 a răspuns:

Da, intr-adevar exista diferente intre cele doua Biblii. Una dintre ele este ca in cea penticostala Fecioara Maria nu apare ca sfanta. Dar exista si multe alte diferente happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai eu le-am citit pe amandoua si sunt la fel.deci m-am comvins.fa si tu la fel, dar nu cred ca e chiar atat de important.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

I o singura biblie da pocaiti citesc ce vor si inteleg tot cum vor ei un balamuc spiritual

| Anonymm1597 explică:

De fapt stiti cum e eu maine trebuie sa duc o biblie la biserica si sunt ortodox si am si una si alta si sa stiu daca exista diferente

| EmyPatra a răspuns:

(13 Octombrie 2011 17:31 )
LgMihail a răspuns:
Fals!
In prezent in Romania sunt 4 variante de Biblie:
1. Ortodoxa
2. Catolica
3. Protestanta(nu penticostala...)
4. Ecumenica

trebuie sa stii ca protestantii se imart in baptisti, martorii lui Iehova, adventisti SI penticostali deci e o greseala

Este o diferenta untre cele doua Biblii cea ortodoxa are 151 de Psalmi iar cea de la penticostali 150 chestia e ca unul din psalmi s-a impartit in 2 la ordodocsi deci nu e mare chestiebig grin

| Ursu_Petra_1980 a răspuns:

Si atunci care este cea mai buna traducere?