| Suck a întrebat:

Exista cineva care poate spune ca are credinta in Dumnezeu?

14 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Da

| milan9 a răspuns:

Cu doua- trei exceptii, cred ca toti de pe-aici cred in Dumnezeu...

Iar daca vrei si argument, iata, unul valabil pentru cei care doresc un suport sincer pentru credinţa lor în existenţa sacrului a fost oferit de un mare om de ştiinţă, Erwin Schrödinger, laureat al premiului Nobel pentru fizică cuantică.
- El a observat că volumul maxim al unei gene (particulă a materialului ereditar) poate fi cuprins într-un cub cu mărimea laturii de MAXIM 100 distanţe atomice – însumând astfel un număr de atomi cuprins între o mie şi un milion – în funcţie de tipul şi de mărimea atomilor).

- Tot el afirmă că este practic imposibil ca acest număr limitat să poată explica un comportament ordonat, să formeze o structură organizată, să posede un,, program" de autoreproducere completă, de redare a unui caracter, funcţie sau organ în organismul dezvoltat ulterior, un,, program" de coordonare cu celelalte gene, de gestionare a unui metabolism propriu etc…

- Automat, concluzia acestei realităţi, este faptul că existenţa şi manifestarea unei gene, şi prin translaţie – a vieţii în general, constituie, în faţa oricărei tehnologii avansate, o enigmă, un mister de neînţeles, o manifestare minunată a Sacrului, o amprentă discretă a Celui care se află în spatele cortinei...

| doctorandus a răspuns (pentru milan9):

Schrödinger se pricepea la fizica, nu la biologie. Ce zicea el despre biologie era captivant, dar in cele din urma e doar abureala. http://www.pbs.org/wgbh/nova/genome/dna_sans.html

| sabin89 a răspuns (pentru doctorandus):

Deci Schrödinger se preta la abureli...

| doctorandus a răspuns (pentru sabin89):

Nefiind biolog a facut niste speculatii despre biologie care nu s-au dovedit intemeiate. Sigur, ca intentie de a indrepta curiosii spre studiul biologiei mai degraba decat cel al fizicii nu putem spune ca a fost nici buna, nici rea. Pe pbs.org chiar se spune din cate nucleotide poate consta o gena si nu se pupa cu ce a fost citat mai sus.

| Doub a răspuns:

Normal.

| oprescudorin11 a răspuns:

Credinta a fost cuantificata inainte sa fi inteles acel Schrodinger inceputul mecanicii cuantice. Are dreptate si Milan 9, doar ca el ca si ateistii sau scientifistii nu au apucat sa citeasca decat carti cu o suta de ani mai mari ca ei.
A existat un calugar Crestin Ortodox, care se numea IOAN SCARARUL.El a explicat Credinta sub forma unei scari cu un numar de trepte.Nimeni nu poate spune, deci ca are Credinta totala, caci la ultima treapta ajungi inainte cu o clipita sa mori.

| raMLesS a răspuns:

Eu sunt Satanaaa, am venit să te iau în iaaad, sufletul tău să-l mănââânccc rolling on the floor))

| SergiuBoss11 a răspuns:

Credinta am, dar in divinitatea mea nu in ce propaga biserica

| Dorugar a răspuns:

Evident ca da, chiar sute de milioane, uni spun asta ca mint si alti o spun pentru ca sunt ignoranti, si ignoranta este cea mai raspandita boala pe planeta Terra

| VibeTrix a răspuns:

Da! Prezenta! big grin

| Suck explică (pentru VibeTrix):

Nu ai inteles la ce ma refer.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu ce sa mai cred.

| judal a răspuns:

Nu.De oare ce lumea este intr-o schimbare rea!
Eu ma consider un om normal stiu ca exista bine si rau