| RAY a întrebat:

Exista crestini care datorita categoriei religie au devenit persoane atee sau agnostice sau deiste sau penteiste? ce anume va convins sa spun asa? daca nu exista ce sens are aceste contraziceri crestini vs atei?

Răspuns Câştigător
| Deaad a răspuns:

Da.Ciudat sau nu, prima data am auzit de ateism de pe TPU si tot datorita site-ului am ajuns ateu.
Am fost influențat mai ales de tine in 2011 când aveam un alt cont, daca îți vine sa crezi.
laughing
Pe vremea lui Gaia, inferno(si acum mai e), sublime si mai multi de care nu-mi mai amintesc.
Glod old times laughing

Acum nu ma mai declar ateu.
Dar in niciun caz creștin.

63 răspunsuri:
| Marius_Enache_1995 a răspuns:

Pentru inceput, intre oameni cu credințe diferite nu ar trebui sa fie conflicte. În al doilea rând, indiferent de confesiunea religioasă a cuiva, singurul lucru care l-ar putea convinge să devină ateu este propria gandire. Dacă persoana respectiva nu considera divinitatea că fiind existența, va crede că nu există până la o proba contrarie convingătoare.In orice caz, așa cum gusturile nu se discuta, nici confesiunile nu ar trebui discutate, cel puțin așa cred eu.

| RAY explică (pentru Marius_Enache_1995):

De acord cu tine, dar vream sa vad daca acesta categorie a avut si implicati de a schimba gandirea cuiva, e o curiozitatea a mea mai mult psihologica

| BogdantheDreamer a răspuns:

Dar si invers as fi curios sa aflu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Marius_Enache_1995):

Mi se pare si mie normal ca diferentele religioase sa nu faca diferente si intre oamenii ce apartin aceleiasi categorii sociale dar din cate observ crestinii sunt cam bagaciosi si se iau de cei care nu seamana lor iar asta am patit-o si eu. Totul bine si frumos pana se ajunge la discutii despre religie, si cum multi crestini sunt ignoranti si se cred "atotstiitori" aceste discutii pot deveni oricand conflictuale.

| RAY explică (pentru BogdantheDreamer):

Cum cu toti am fost botezati la 6 saptamani de catre parinti ce sens avea sa intreb asa ceva

| RAY explică (pentru Deaad):

Inainte de a intra aici erai crestin convins?

| Deaad a răspuns (pentru RAY):

Da.

| RAY explică (pentru Deaad):

Ma bucur sincer ca ai vrut sa vezi realitatea si prin stiinta nu doar prin basme, credinta, e un lucru rar sa accepti realitatea majoritatea prefera minciuna

| ania a răspuns:

EU zic că ține și de nevoia de a lumina și pe alții în ceea ce noi vedem a fi adevărat, care reflectă chipul Creatorului din noi.

| ania a răspuns:

Pentru mine are rost pentru că mă rog pentru voi, folosind pseudonimele literare de pe TPU, Dumnezeu, tatăl nosru știu că vă cunoaște pe fiecare pe nume.

| RAY explică (pentru ania):

Pentru ca da un sens existentei tale plus ca isi o speranta

| Drimmero a răspuns (pentru Deaad):

Ai fost slab rau de tot pe atunci, erai copil daca au reusit unii pe internet sa te faca sa crezi in convingerea lor/
Aici ai fost o dezamagire,, si nu neaparat ca e vorba de convertirea de la crestinism la ateism, pur si simplu ai fost slab!

| RAY explică (pentru Drimmero):

Nu a fost slab a devenit un om rational care vede realitatea prin dovezi nu prin basme

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Bwhahahahahahaha

| RAY explică (pentru Drimmero):

Cei asa amuzant? nu credeam ca esti asa sincer

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

M-a amuzat teribil comentariul tau,, azi am fost distrat si de aceea sunt asa bine dispus. Dar cum credeai ca sunt? acum faci discriminare pe baza convingerii religioase?

| RAY explică (pentru Drimmero):

E amuzant sa te folosesti de tehnologie si sa razi de stiinta ce sa spun

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Inca o data iti mai explic, poate nu te-ai prins de un lucru,, eu nu rad de stiinta, de unde ai scos-o pe asta? Nu ti-am zis ca iubesc stiinta, stiinta ca si concept este un lucru bun,, oamenii de acolo sunt prea bolnavi ( nu toti)

| RAY explică (pentru Drimmero):

Deci cel care a descoperit leacul pentru boli sunt bonavi a? si cei care inventeaza chesti noi tehnologice, auzi dar tu cand te imbolnavesti de ce apelezi la bonavi aia?

| RAY explică (pentru Drimmero):

De ce dumnezeu a creat virusi si microbi?

| RAY explică (pentru Drimmero):

Toti astia sunt bonavi a? https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_nonreligious_Nobel_laureates

dar cine pupa cadravre putrezite sunt genii

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Iar generalizezi? Unii ii baga in acelasi fel de sarmale pe toti pentru tine? 'Cadavre putrezite',, stiinta ce motivatia are cand acele oase nu putrezesc de mii de ani si raman intacte?

| RAY explică (pentru Drimmero):

Pai nici mumile nu putrezesc slava zeiilor din egipt, asta demonstreaza ca faraoni erau zeii cu adevarat, mumile sunt mai vechi ca cadravrele unor sfinti

| RAY explică (pentru Drimmero):

Esti pe langa rau de tot nici oasele dinozaurilor nu au putrezit, daca ai sti din ce e facut osul ai sti de ce nu putrezesc sau de ce unele cadavre se mentin mii de ani fara sa se descompuna

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Fie cum zici tu

| RAY explică (pentru Drimmero):

Sti ce ma enerveaza? lipsa voastra a curiozitati, macar sa te intrebi o data pe saptamana de ce? de ce e noaptea intuneric suna a intrebare stupida dar totusi de ce, daca universul e vesnic noaptea trebia cerul sa fie plin de stele, de ce exista maree, ma doare cand lipsa curiozitati a gandiri rationale e pacat

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Si daca imi omor mintea cu fel si fel de intrebari la care nu pot sa-mi raspund,, ce folos ar avea? Dupa ce ca as avea pe cap altele, mai imi pierd vremea si cu faptul ca apar stele pe cer sau de ce exista mari

| Deaad a răspuns (pentru Drimmero):

Aveam 11,12 ani.

Pe vremuri eram indoctrinat de adventisti.
Tu stii cum se simte sa ai o tristete cumplita pentru ca ti-e ca faci pacate?
Sa iti piara pofta de viata pentru ca iti e frica sa nu il superi pe Dumnezeul atotputernicul?
Nu cred ca stii.
Pentru ca, crestinismul e mai mult decat mersul la biserica in fiecare duminica sau sambata, ma rog.

Ateismul m-a eliberat de o povara pe care eu ca copil o duceam degeaba.In loc sa ma bucur de copilarie in anii aia,stateam si mi-era frica de draci,mi-era frica sa nu ajung in iad etc.
Aceasta trecere,si da, de pe TPU, mi-a schimbat viata in bine.

Nu am fost slab, ci pur si simplu aici am auzit prima data de ateism si mi s-a parut ceva cu ajutorul caruia puteam sa ma eliberez de lanturile crestinismului, de asemenea ceva mai logic.
Slabi sunt crestinii.Si nu tu.Tu nu esti slab.Crestinismul e mult mai mult decat crezi.

| RAY explică (pentru Drimmero):

De ce sasi bata gandul doctori care cauta noi medicamente? poti cauta pe internet, poti afla ignoranta nu-i o solutie

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Medicii sunt specializati,, fata de mine, ei au in sange cunoasterea, sunt genii.
De ce ignoranta,, nu sunt capabil sa pierd timp pentru a cauta ceva atat de mult, dar nici nu as vrea sa ma consum pentru lucrurile astea/