| anonim_4396 a întrebat:

Întrebare pentru creștini : Ce v-a convins că Dumnezeu există?

Întrebare pentru atei: Ce v-a convins că Dumnezeu nu există?

Eu sunt deja atee convinsă, dar sunt curioasă să vă văd părerile.

Răspuns Câştigător
| Innsbruck a răspuns:

Nu m-a convins nimeni ca exista si nici ca nu exista.Stiu pur si simplu ca nu, e totul un plan inca de milioane de ani pentru a conduce lumea din umbra, sa va manipuleze pe toti ca niste catelusi naivi, si se pare ca le merge foarte bine.Acum familile acestea au peste 50% din averea pamantului,oamenilor pentru ca sunteti foarte naivi si nu sunteti in stare sa ganditi singuri,nu vedeti cat de usor sunteti manipulati de o carticica de basme cu sarpe vorbitor si singurii oameni de pe pamant (cain si abel) pe langa adam si eva, fiind singuri atunci, au plecat in satul vecin sa-si caute neveste. so funny, cine stie cu ce copac o fi facut-o.
Dumnezeu atotputernicul, care a facut totul din nimic, de ce a facut-o pe Eva din coasta lui Adam?
Asta este pentru credinciosi, dar degeaba e ca si cum as vorbi cu dulapul.

| mysterious1 a răspuns (pentru Innsbruck):

Isus cere uncenicilor Lui sa renunte la tot si sa-L urmeze, El insusi a fost un om sarac "Vulpile au vizuini si pasarile cerului au cuiburi dar Fiul omului n-are unde-Si odihni capul", ii adevarat ca s-a ajuns ca Biserica sa faca multe uraciuni, dar acolo nu este Isus!

| mysterious1 a răspuns (pentru Innsbruck):

Ofof trebuie sa intelegeti si voi "ateilor"(daca sunteti atei dc va bateti capul atat...asta ii doar un plan a Satanei de a batjocori numele lui Dumnezeu) ca intr-o padure verde exista si pomi uscati...nu ai ce face, mi greu de multe ori sa ridic frunte si sa spun ca sunt crestin, cand alti "crestini" manjesc Numele lui Isus. Va rog fie ca credeti fie ca nu, nu mai batjocoriti pe Dumnezeu. Cu siguranta Dumnezeu este un Dumnezeu iubitor si protector(deaccea ingaduie atata suferunta care prin fapt este profocata de PACAT, El dorest ca cati mai multi oameni sa se introarca la EL, neobligand pe nimeni, oameni care am trecut prin foc si am ramas credinciosi Lui sunt mai depret ca ingeri) dar El este si un foc mistuitor, iar Iadul v-a vi vesnicia Satanei si a celor ce au ascultat de el.

| forthewicked a răspuns (pentru mysterious1):

1. Învață să scrii.
2. Ateu nu înseamnă satanist. Mai consultă și tu un dex măcar.
3. Mai bine tăceai.

| mysterious1 a răspuns (pentru forthewicked):

RE
1.Gresala mea. happy
2. Unde am zis eu asta?
3.Parerea ta.

59 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

S-a mai discutat de mii de ori. Discutia asta e fix ca un ciine care incearca sa isi muste coada...

| robby212 a răspuns:

Suntem crestini de 2000 de ani.
Astazi lupta toate guvernele si societatiile secrete pentru a distruge ortodoxia romaneasca, veche de mii de ani.
"Ca sa distrugi o tara o ataci din interior.Si eu, ca sa distruga Romania, sunt constienti ca trebuie intai sa distruga Biserica Ortodoxa".
De aceea s-au intors oamenii impotriva bisericii Lui Hristos.Suntem condusi din afara, dar nu le permitem sa isi bata joc de credinta noastra.
Au murit sute de mii (milioane poate) de oameni pentru aceasta credinta si tara, iar noi sa-i lasam sa-si bata joc? Nu, nu ii lasam.Sa inceapa dreptatea, Hristos in Gradina Maicii Domnului.
Mare Dumnezeu avem noi, crestinii.

| Innsbruck a răspuns (pentru robby212):

Da ai dreptate, haide sa mai construim 1000 de biserici ca nu ne ajung! Da-le dracului de scoli si spitale

| RandyMarsh a răspuns:

Sunt multe motive...
E stupid, nu are sens, motivele aparitiei religiilor sunt evidente.
Şi multe altele pe care, din pacate, multi nu reuşesc sa le vada.

| RAY a răspuns:

Paula nu poti fi convinsa ca liber cugetator de nimic si mereu deschisa la orice asa cred eu ca inseamna a fi ateu /atee, pe mine inca nu ma convins nimic, doar ipocrizia, prostia umana care da e infinita in timp /spatiu
sunt ateu pentru ca
-nu exista dovezii stiintifice ca exista zeii
- motivele pentru care cred oamenii in zeii sunt doar interese
-speranta find baza credinteti
-lipsa ratiuni
-lipsa unei vieti decente
-saracia
nu cred cand vad suferinta din jurul meu, nu cred ca daca ar exista un zeu bun ar lasa suferinta din lume

| lpavel a răspuns:

Daca esti curioasa atunci nu esti atat de convinsa ci confuza, nesigura!
Daca ai fi convinsa nu te-ar mai interesa parerea altora...
Iata un link care poate iti va lasa niste intrebari bune sau mai putin bune, vei vedea :
https://www.youtube.com/watch?v=itDb9rpO0KA

| forthewicked a răspuns (pentru lpavel):

Ba da, sunt foarte convinsă, dar dacă sunt curioasă ca ți-e problema?

| forthewicked a răspuns (pentru forthewicked):

Care*

| anonim_4396 explică (pentru forthewicked):

"tovarsul" pavel e religios fanatic, nu-l lua in serios laughing

| Liviu a răspuns:

Un om religios cand face o fapta buna, o face pentru ai il vedea 'mneozaul lui (acum o sa sara toata gloata de nebuni pe mine)Insa un ateu cand face o fapta buna, o face pentru ca vrea, si ca simte asta.Nu pentru ceva anume.Cat despre dumnezau... mno zau asa happy Suntem in secolu 21, oare chiar asa de dobitoaca poate sa fie planeta asta? Adica lumea evolueaza, inca putin si vom calatorii si in timp, la cate invetii sau facut, si la cat de mult sau desteptat unii, totusi realizez ca inca marea majoritate a oameniri traieste inca in prostie.CUm poti crede in ceva ce nu exista? Ceva ce nu sa demonstrat.Stiu doar ca creierul uman e o arma foarte puternica.Presupun ca poate fi vorba de schizofrenie, persoanele care discuta cu ingeri, persoanele care discuta cu demoni si asa mai departe.Ei in sinea lor au crezut din toata fiinta lor in asa ceva incat, isi vorbesc singuri.In schimb daca te duci la un popa si ii spui ca ti-a vorbit peretele stang,te trimite la sapoca,daca ii zici ca ti-a vorbit isus,te trimite acasa.Un motiv foarte intemeiat pentru care nu se mediatizeaza faptul ca dumnezeu nu exista,este faptul ca se va isca un nou razboi happyPopi,bisericile, si asa mai departe, vor pierde niste bani (niste bani putin zis, o gramada de bani mai pe larg zis)De asta se tine totu sub control, si de asta se practica indobitocirea oamenilor happy

| anonim_4396 explică (pentru Liviu):

1. "Marea majoritate '' nu e corect din punct de vedere gramatical.
2. Nu m-am obosit sa citesc tot ce ai zis asta pentru ca as orbi la in ce hal te-ai exprimat si la ce pareri distruse ai.
3. Daca vrei sa mai spui povestile astea si vrei sa te si creada cineva mergi la o gradinita de copii autisti. Stai calm, si ei isi vor da seama ca mintiwinking
4. Am o asa mare curiozitate: cine ti-a bagat la cap toate prostiile pe care le-ai scris mai sus?
5. Daca Dumnezeu nu ar fi existat crezi ca ateii ( precum tu ) ar mai fi chinuit asa de mult crestinii? In orice lucru exista o samanta de adevar >
Mai zicea un tampit mai sus de lumea rea care e in jur. Crede-ma, un om cu frica lui Dumnezeu nu ar supara pe nimeni.
Tu nu esti crestin, tu ma superi prin ce zici => uite de ce e lumea trista :O

| AlexandruIonut004 a răspuns (pentru Liviu):

Salut.
Acel "om religios" face fapte din iubire. Vorbeste cu iubire, dăruiește cu iubire, privește, zâmbește cu iubire si iartă cu iubire. Nu-mi spune tu mie ca toti fac asta având un simplu interes, acela de-ai face pe plac lui Dumnezeu. Nu dobitocule, nu baga in aceeași oala babele spălate de creieri de eroii lor numiți preoți care sunt mai falși ca țâțele lu' Bianca Drăgușanu cu oamenii documentati si nu de pe net, de la toti fraierii care susțin tot felul de idei care mai de care mai fantastice si incredibile ( de acolo de unde v-ati inspirat voi de fapt, ateii ) ci din singurul loc unde poți găsi adevărul exact așa cum este el, in Biblie. Nu le compara cu oamenii care stiu sa se exprime, sa gândească mult mai mult decât logic si bineînțeles, cum se scrie corect in limba romana, ceea ce tu nu știi.
Suntem in secolul 21, chiar atât de dobitoc poți sa fii? Cand sunt OAMENI DE ȘTIINȚĂ care afirma faptul ca Isus a fost cu adevărat pe pământ? Da, oamenii aia pe care va bazați voi, ateii. Te trezești tu miezul pământului sa spui ca n-a existat vreodată așa ceva?
Vom putea călători in timp? Prietene, fa o vizită la psihiatru.
Nu s-a demonstrat? Pai ma, frustățilă, adu-mi tu mie o dovada solida, repet, SOLIDA, prin care să-mi demonstrezi ca Dumnezeu nu exista. Si iti aduc eu 100 prin care să-ți demonstrez ca exista. Ce zici?
La partea cu biserica si banii iti dau dreptate. Din păcate oamenii sunt spălați pe creiere doar pentru niste amarați de bani, si este trist. Este trist ca datorita lor oamenii încep sa creadă ca religia nu este decat o prostie de pe urma căreia se obțin bani.
Retine amice : Dumnezeu există dar nu il vei găsi niciodată in bisericile unde vezi numai babe bârfind si oamenii care vin doar cand dau de necaz, nu. Il vei găsi singur in Biblie, iubitor si curat, așa cum este el.

Seara buna.

| Liviu a răspuns (pentru anonim_4396):

Puisor,eu am 9 clase la zi facute, restul le-am facut la seral.Nu sunt un om destept, nu pretind a fi unul.Sunt un om normal, care a facut niste greseli in adolescenta, cu bine cu rele, mi-am castigat painea ceva timp, acum imi caut de lucru.Limba romana ma bate grav, sunt perfect de acord, cumva dupa asta iti selectezi prieteni? Stiai ca in alte tari, nu se pune atata accent pe limba vorbita? Eu mi-am spus parerea.Nu trebuia sa incepi sa arunci cu pietre si sa te legi de felul cum scriu. dumnezau tau e mandru de tine, tu faci exact ce biblia ta spune sa NU FACI.ma jignesti, esti mandru/mandra de asta? acum observ cat de mult respecti cuvantul domnului in care crezi.ACum poti intelege de ce nu cred eu in el? Daca era sa fie cum zici tu, animalele. pardon oameni ca tine nu existau happyhave a nice day(or night)

| anonim_4396 explică (pentru Liviu):

Doar la punctul 1 m-am legat de gramatica.
E ca sa vezi, nu-s animal. Nu ti-a reusit gluma asta.
Zici ca te jignesc, ai auzit ca si oamenii au pacate?
Mandria este un pacat.
Nu a zis nimeni ca esti prost, doar ca felul in care te-ai exprimat (adica la batjocura cuvantului ''Dumnezeu") plus alte aberatii de ale tale asta denota, sincer. Ar fi pacat daca as minti.

| Liviu a răspuns (pentru AlexandruIonut004):

Incep prin a iti spune ca nu respecti tot ce zice in biblie.Eu daca vin la tine si iti dau o palma de aia taraneasca din fundu gradini, tu ce faci fiule, intorci obrazu sau parul? Cat despre felu in care scriu eu, nu conteaza cum scriu, conteaza sa ma fac inteles toavarase.De curiozitate, acele finte care le numesti tu 'oameni de stinta' sunt cumva preoti? popi si mai stiu eu ce 'prea sfintiti'? Acum serios, eu mi-am spus parerea. Buna rea, ca un cre(s)tin ce esti, trebuia sa o accepti.Nu trebuia sa dai cu pietre in mine ca scriu nu stiu cum, ca sunt nu stiu cum happy dumnezau tau e mandru. Apropo, de inchinat deja te inchini la icoane, o sa incepi sa urli si la luna? doar de curiozitate.Stiai ca la tv a fost un caz cand 'moastele' sfintilor au fost schimbate cu niste simple oase? Dupa cativa ani sa descoperit ca de fapt enoriasi/enoriasele lingeau ciolane de caine si asa mai departe happy Ai grija pupacila, nu te vad bine

| Liviu a răspuns (pentru anonim_4396):

Fa un pacat, pardon un favor intregii tari laughing kill yourself blushing

| anonim_4396 explică (pentru Liviu):

Nici gluma asta nu e reusita laughing

| AlexandruIonut004 a răspuns (pentru Liviu):

"Pupacila" singurul care s-a legat de la început spunând ca " cat de dobitoaca poate fi lumea" ești tu. Nu ma vezi bine? Nici nu am nevoie sa ma vezi tu bine ma. Si nu-mi vorbi mie de moaște si alte căcaturi d-astea ca sunt contra preoților, sau ai sărit peste cand am zis asta? Sunt ortodox dar mi-e jena de lucrul asta.
Ti-aș fi acceptat părerea ta daca ramaneai un om civilizat de la inceputul comentariului pana la sfârșit. Acum sa n-ai pretenții ma, "pupacila".

| anonim_4396 explică (pentru Liviu):

Ai dreptate gagiule in timp ce credinta mea de ortodox ma face liber in gandire si materie, tu esti rob a unor prejudecati, si incorsetat de frica unor manipulatori inchipuiti de care aveti grija sa fugiti toata viata voastra amarata de 70-80 de ani.fiindca nu puteti pricepe cu un singur neuron cum devine cu robia aducatoare de libertate, si cu libertatea voastra, in care zaceti legati de legi omenesti imperfecte, sisteme corupte, frica de ceva inchipuit si altele.

| Liviu a răspuns:

Au sarit romani pe mine verelaughingCum le zici ceva de mneozaul lor mult prea iubit, cum se ataca.Ador lucru asta blushing

| Mayar a răspuns:

Dar ce te poate convine ca nu exista?

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Daca doresti citeste in Biblie in Isaia 40:26; Isaia 83:18.

| KhludCiprian a răspuns:

Ca ateu, initial ideea ca oamenii sufera gratuit. Adica chiar daca Dumnezeu avea un plan ca cineva sa moara, sa-l omoare odata, nu sa il chinuie luni (sau ani) in sir. Mai ales cand nu se schimba absolut nimic ce era in jur.

Totusi azi probabil motivul e mult mai simplu: nu gasesc chiar daca ar exista un zeu, cu ce ne imbunatateste viata. Vad ca viata ca ateu are mult mai mult sens si chiar e mai implinita.

Ah si Dumnezeu nu explica nimic din realitatea inconjuratoare...

| anonim_4396 explică (pentru KhludCiprian):

"Nu sa il chinuie luni(sau ani)" - ai auzit si tu pana acum de expresia de ''a trage pacatele'' sau de '' a pune la incercare"? happy

| KhludCiprian a răspuns (pentru anonim_4396):

@Depress: nu vreau sa fiu rau, dar aici nu era ca sa imi prezinti versiunea ta teologica.

Daca nu poti face sens legat de asta zici de ce nu poti face sens.

Totusi cum explici ca de obicei copii sufera foarte mult de exemplu?

Experimental iti poti arata poze din realitate:
http://sacrilegioussunday.com/......4432_n.jpg

http://scontent-b.cdninstagram.com/......8757_n.jpg

Cum "trage pacatele" un african? Si ce il pune la incercare?

Daca nu-ti plac pozele socante, uite aici un informational:
http://www.30hourfamine.org/......phic-3.gif

| anonim_4396 explică (pentru KhludCiprian):

Il pune la incercare sa vada daca se lasa de credinta sau trage pacatele stra stra bunicilor pana la al 9lea grad.
Nu stiu daca stii, dar prin Biblie apare un om care era bogat, avea copii si nevasta. Toate ii mergeau bine, pe urma ii arde casa, ii mor copii si el se imbolnaveste. Sotia lui ii zice sa-l blesteme pe Dumnezeu, fiindca numai El este de vina, la care omul o repede din scurt ca nu va face acest lucru. Prietenii toti fug de el si ramane singur. Trec anii, el isi revine, are alti copii, alta casa, alta viata.
Uite, omul acela a fost pus la incercare.

| KhludCiprian a răspuns (pentru anonim_4396):

@Depress: scuze, dar ai vazut ca n-ai raspuns la intrebare?

Asta era intrebarea:
"Cum "trage pacatele" un african? Si ce il pune la incercare?"

Tu ce imi zici: uite si altii au suferit pe nedrept. Daca tu crezi ca e justificat, si ca Dumnezeu nu poate fi intrebat dupa, dupa chiar cum Iehova se pare ca insista... ce sa zic, nu-L intreba.

Eu unul, ti-am zis initial pentru mine cineva ce accepti ca ucide cuiva familia (exact ca in Iov) nu stiu cum poate fi compensat ca el isi va reface familia de la zero... Cine poate inlocui cineva omorat cu altcineva? In ce lume traieste?

| anonim_4396 explică (pentru KhludCiprian):

Dar nu a fost omorat. A fi omorat inseamna ca cineva sa savarseasca aceea fapta.
Nu a spus nimeni ca inlocuind ceva inseamna sa dai uitarii tot ce a fost inainte. Tot raul spre bine pana la urma.
Constantin Brancoveanu si fiii sai au fost omorati pentru credinta si nimeni nu i-a inlocuit. Cel putin eu asa stiu, nu am auzit sa mai fi existat Constantin Brancoveanu al 2lea
Si daca tu nu ai vazut bine eu ti-am raspuns. Mai justificat de atat nu cred ca se poate, poftim:
INTREBARE:" Cum "trage pacatele" un african? Si ce il pune la incercare?"
RASPUNS:
PARTEA 1 pentru ''Cum "trage pacatele" un african?''
''Il pune la incercare sa vada daca se lasa de credinta sau trage pacatele stra stra bunicilor pana la al 9lea grad. ''
PARTEA 2:'' Si ce il pune la incercare?''
Raspunsul meu la aceasta intrebare este dat in exemplu si in prima parte a raspunsului, chiar primele cuvinte ( 'Il pune la incercare sa vada daca se lasa de credinta ')
Nu stiu ce ti-a predat tie la romana, dar noi la scoala am facut si inca facem "intelegerea unui text''.Ca urmare a ceea ce facem noi ne dam seama ce zic unii oameni.
Din exemplul meu :"prin Biblie apare un om care era bogat, avea copii si nevasta. Toate ii mergeau bine, pe urma ii arde casa, ii mor copii si el se imbolnaveste. Sotia lui ii zice sa-l blesteme pe Dumnezeu, fiindca numai El este de vina, la care omul o repede din scurt ca nu va face acest lucru. Prietenii toti fug de el si ramane singur. Trec anii, el isi revine, are alti copii, alta casa, alta viata.
Uite, omul acela a fost pus la incercare.'' vrea sa reiasa ca incercarea este aceea sa se lepede de credinta.
Nu stau sa-ti fac textul argumentativ fiindca ar fi banal avand in vedere structura ''OMUL ACELA A FOST PUS LA INCERCARE''. Daca ai fi citit Biblia ti-ai fi dat seama despre ce zic.

| KhludCiprian a răspuns (pentru anonim_4396):

PARTEA 1 pentru ''Cum "trage pacatele" un african?''
''Il pune la incercare sa vada daca se lasa de credinta sau trage pacatele stra stra bunicilor pana la al 9lea grad. ''
Scuze, asta e raspunsul? Ah, atunci n-am nevoie de alt argument.

Credeam ca gasesti chiar un motiv pentru care cineva ar merita. Si stii ca-s o multime si de protestanti si de ortodocsi si catolici in Africa. Deci Dumnezeu chiar nu iarta... desi promisese sa fie iertat.

Daca pentru tine e un raspuns, ce sa zic, ti-am zis, pentru mine chiar nu e.

Daca luam exemplul lui Iov ce era exemplul ce ai zis ce voiai sa zici (mai e altul, ai alta Biblie), ti-am zis: faptul ca am o familie si un zeu capricios mi-o ucide si imi da alta (chiar si dubla) nu repara omorarea primeia. Gandeste-te in locul la orice alta persoana sau membri de familie daca ai vedea o vindecare sa ai o a doua familie dupa ce ti-a fost nimicita prima.

Daca tu poti, felicitari! Eu unul n-as putea!

| anonim_4396 explică (pentru KhludCiprian):

Tie ori trebuie sa-ti explice omul de 2 ori ori trebuie sa nu-ti mai raspunda ca sa nu se umple de nervi. N-am de gand sa ma contrazic cu tine fiindca oricum ai pierde.
Sa o luam iar structurat:
1) Daca ceva se pierde nu inseamna ca se da uitarii.
2) Nu Dumnezeu vine sa omoare oameni sau sa produca cine stie ce alte fapte special pentru cineva. Locul Sau este acolo foarte sus unde noi avem mintea limitata si nu putem intelege.
Toate lucrurile rele sunt facute cu mana de om. Noi intre noi facem lucruri rele si ne ranim unii pe altii. Fiecare om are gandirea la libera alegere.
Faptul ca unul dintre noi se duce si face rau altuia, anumite clime produc pagube sau ca un anumit fenomen natural isi face de cap nu denota ca nu exista Dumnezeu, ca sa stii.
Oricum, am vazut ca esti pus pe cearta cu religia si cu oamenii care au o religie. Asculta asta si calmeaza-te :https://www.youtube.com/watch?v=u9NStVkSCuk. Vezi ca trupa canta Christian rock si Christian metal ( + alte 2 genuri) pentru ca sunt crestini, vezi sa nu afecteze monstrul din tine;)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

M-am saturat de cate ori am raspuns la intrebare asta. uite aici raspunsul meu

http://www.tpu.ro/......ta-sau-nu/

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu sant crestin, cu numele si nu cred ca te intereseaza pararea me, cum nu ma intereseaza pe mine convinjerile tale.santem paraleli deci putin probabil sa avem un punct comun in afara de moarte.Si nu am spus eu; negresit veti muri. Daaa uite ca e adevarat.

| a3e6u9 a răspuns:

Un zeu atotputernic, înțelept și iubitor e incompatibil cu lumea în care trăim. Lumea în care trăim e compatibilă cu un zeu incompetent sau cu unul inexistent.

| anonim_4396 explică (pentru a3e6u9):

Mortii,sant compatibili cu lumea in care traim, cei vii sant compatibili cu imparatia lui Dumnezeu.

| Bogdana a răspuns:

M-a convins totul. Tot ce există în lumea asta. E mai ușor desigur să credem că lumea a fost,, născută" prin Bing-Bang, astfel nu există niciun Dumnezeu de care să ascultăm. Există Dumnezeu, pentru că există morală, pentru că există iubire, atașament, pentru că frunzele sunt verzi și cerul albastru, pentru că zăpada e albă. Și istoricii confirmă existența misionarilor din Corint și din toată lumea, misionari ce Il propăvăduiau/vesteau pe Isus Hristos. Da, chiar cred ca Isus a murit pentru păcatele mele, că și-a dat ultima suflare pentru mine, cred că Dumnezeu și-a rupt de la piept pe Fiul Său pentru noi toți. Dacă nu există Dumnezeu, înseamnă că nu există nici cel rău, că nu mai există nimic după trupul astă de carne. Cât de trist, nu? Atunci care mai e scopul nostru? De ce mai trăim? Doar să ne naștem, să trecem prin școală, să avem o familie și atât? Asta e tot? Eu nu cred. Eu cred ca viața ce o trăim aici, este doar un stagiu de pregătire pentru ce va avea să urmeze. Dumnezeu spune:,, Fericiți cei ce n-au văzut și au crezut" (Ioan cap.20, vs. 29)." Mai spune, de asemenea, și că: „Faţa nu vei putea să Mi-o vezi, căci nu poate omul să Mă vadă şi să trăiască!" (Biblie, Exod, capitolul 33). Eu te cred, e o luptă mare, nu te judec, nu am niciun drept. O seară frumoasă!

| AlexandruIonut004 a răspuns (pentru Bogdana):

Foarte frumos tot ceea ce ai spus! Iti respect fiecare cuvânt in parte." eu cred ca viața ce o trăim aici este doar un stagiu de pregătire". Mai frumos de atât nu puteai s-o spui!
Trăim in 'zilele din urma' iar sfârșitul este aproape.

| Bogdana a răspuns (pentru AlexandruIonut004):

Mulțumesc. Așa este! Sfârșitul este foarte aproape.

| AlexandruIonut004 a răspuns:

E plina lumea de atei...mi se face scarba deja.

| anonim_4396 explică (pentru AlexandruIonut004):

Nu te scarbi,fiindca santem la fel, gandim la fel, iubim la fel, nu credem la fel, dar asta face diferenta.sa nu-mi zici ca daca vezi o atee trasnet nu iti cade falca si-ti curg balele? bine nu e vorba de paula 69 ca ea e si urata si perversa dupa 69 asta al ei, da or fi si atee frumoase?

| AlexandruIonut004 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu siguranta sunt si atee frumoase. Si nu am generalizat spunând ca mi-e scârbă de toti, dar majoritatea, folosesc toate mijloacele posibile pentru a rade de creștini. Acest lucru mi se pare incorect si nedrept. Eu va respect decizia si ceea ce ați ales, iar voi radeți ca sunt creștin? Urat așa.

| forthewicked a răspuns (pentru anonim_4396):

Auzi dragu meu cre(ș)tin, dacă tu crezi în Dumneeu și te crezi mare credincios, de ce judeci oameni pe care nu îi cunoști? Și mai zici de atei că îs nu știu cum. Și ce treabă are religia cu frumusețea? Df, ai băut ceva, omule? Și apropo, înainte să citești Biblia, consultă te og frumos un DEX. Pupici.

| forthewicked a răspuns (pentru AlexandruIonut004):

Eu nu sunt genul, deci.

| anonim_4396 explică (pentru AlexandruIonut004):

Respectele mele

| AlexandruIonut004 a răspuns (pentru forthewicked):

De fapt, se vede clar după felul de a vorbi, de a se exprima si de a scrie ca este un om in vârstă, dar deștept. happy

| anonim_4396 explică (pentru forthewicked):

Da ce ma eu vorbeam cu ratacitul, ce treaba ai tu cu discutia noastra? de ce sari pa mine? reao? el a zis ca-i e scarba, da mie nu-mi e.eheee si ce mi-a mai zis despre voi, si mai ales despre tine.da eu stiu sa pastrez un secret, nu sant purtator de cuvant deci nu o sa-ti spun.in fond e parerea lui.si daca am baut? ce? mie imi treve pana maine, da tie? daca esti urata? iti trece? ma faci sa rad.

| anonim_4396 explică (pentru AlexandruIonut004):

Ma ratacitule? tu nu vezi ca la atei e o conditie si o regula a striga in gura mare pe site; saaaaant ateeeeuuuu.ai auzit vreun crestin sa faca asa ceva? sant ridicoli.

| Innsbruck a răspuns (pentru AlexandruIonut004):

Noi cel putin nu sarutam mortaciuni si bucati de lemne

| AlexandruIonut004 a răspuns (pentru Innsbruck):

Nu am făcut niciodată asta si n-o s-o fac. Am scris asta de atâtea ori, uita-te mai bine data viitoare. Sunt ortodox dar mi-e jena de asta? Repetwinking

| Innsbruck a răspuns (pentru AlexandruIonut004):

Si atunci cum iti permiti sa zici ca ti-e scarba de noi ateii? Care desi nu asteptam vreo rasplata din partea unui zeu, facem fapte bune, ajutam.

| AlexandruIonut004 a răspuns (pentru Innsbruck):

Adevărații creștini nu așteaptă răsplată pentru a face o fapta buna, asta nu pricepeți voi. Sau ma rog, majoritatea. Da, mi-e scârbăde cei care nu pot purta o cconversație normala doar schimbând câteva păreri fara ca sa înceapă ateul sa zică " ești nebun, crezi intr-un zeu imaginar, dai dovadă de prostie" etc... Cum a spus un om mai sus, noi nu ne batem cu pumnii in piept ca suntem creștini si totuși orice om, indiferent de religie, ajuta. Pentru ca simțim la fel, suntem oameni. Doar ca credem in lucruri diferite. Cred ca si tu, la fel ca mine, ești supărat ca exista rău in lume.
Retine : Nu compara oamenii invatati, documentați cu babele din biserica spălate pe creier de eroii lor numiți preoți.

| forthewicked a răspuns (pentru AlexandruIonut004):

Eu zic că nu mai are rost să îi explici, oricum nu o să te asculte. Îți ziceam în mesaj de creștinii fanatici care nu acceptă altă părere, exact așa e și ea, diferența este că ea e atee. Deci nu are rost să îți mai pierzi timpul cu ea.
Tu ești chiar un exemplu bun, un creștini care încearcă să îi învețe ceva pe atei, dar ea nu pricepe...

| Sasha_Monica_1995 a răspuns:

Daca (,) crezi si nu exista nu ai pierdut absolut nimic, dar daca (,) exista si nu crezi ai pierdut totul! happy

| KhludCiprian a răspuns (pentru Sasha_Monica_1995):

Daca pariul lui Pascal e ce te-a convins, de ce n-ai ales orice alta credinta?

Inclusiv, nici in viata reala nu o folosesti: de ce iesi din casa - ai putea fi fulgerata, violata, omorata (macar de o masina), lovita de un meteorit...

| SamiBoss a răspuns:

Întreaga biblie este o unealtă subliminală extrem de puternică, plină de numere, mesaje, alegorii şi materiale oculte furate și corupte din religiile antice. În plus, această carte a fost perfuzată cu energia şi puterea psihică de a insufla teamă, pentru a o face credibilă. Când ochii ne sunt deschişi şi când dobândim cunoștința necesară, vraja şi legăturile acestor programe nu vor mai fi eficiente. Tema de bază a întregii biblii iudeo-creştine este stabilirea istoriei fictive a evreilor în mintea populației. Lucrurile pe care mulţimile le cred, au puterea şi energia necesara pentru a se manifesta în realitate, deoarece gândurile sunt energii.